DCC nebo analog

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » sob 20 říj, 2018 4:36 pm

tondakladno píše:S ježděním více lokomotiv na jedné koleji nepochybně.

nejen tam, ;-)
ja jsem uz starsi a do roku 2000 jsem jezdil jen na analogu a stacilo mi to na hrani.
Pak jsem presel na Lenz a bylo to omnoho lepsi, ale potom jsme v klubu presli na Loconet a to je vubec nejlepsi.
---
Ale to te nemusi trapit, to je jen moje zkusenost, ty si to delej po svem ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » sob 20 říj, 2018 4:46 pm

zdeno píše:
tondakladno píše:S ježděním více lokomotiv na jedné koleji nepochybně.

nejen tam, ;-)
ja jsem uz starsi a do roku 2000 jsem jezdil jen na analogu a stacilo mi to na hrani.
Pak jsem presel na Lenz a bylo to omnoho lepsi, ale potom jsme v klubu presli na Loconet a to je vubec nejlepsi.
---
Ale to te nemusi trapit, to je jen moje zkusenost, ty si to delej po svem ;-)


Těsně před tvým příspěvkem, je opět žádost o vyřešení problému. To je pro mě velká brzda rozhodnout se pro digitál. To je uvedení digitálu do provozu tak náročné ?
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod PaMi » sob 20 říj, 2018 5:05 pm

Prosím vás, vždyť si tady Toník z Kladna ze všech dělá legraci. Myslím že se tomu říká Trollování.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Miloš_P » sob 20 říj, 2018 5:06 pm

Ten pocit, že je digitál samý problém jsem měl z diskuzí tady na fóru taky. Teprve, když jsem začal digitál používat, jsem pochopil, že když mám nějaký problém, mám kde se zeptat, protože ostatní používají stejnou věc. Pokud jsem měl problém v analogu, tak nemělo cenu se na spoustu věcí ptát, protože každý analogový kolejiště je v podstatě originál a těžko mi tak někdo poradí, pokud nejde o nějaké obecné věci.
Převážná většina problémů s digitálem, které se zde řeší myslím pramení z toho, že my začínající uživatelé digitálu něco nevíme nebo špatně nastavíme, případně se vrtáme do věcí, kterým ještě úplně nerozumíme :D :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » sob 20 říj, 2018 5:46 pm

PaMi píše:Prosím vás, vždyť si tady Toník z Kladna ze všech dělá legraci. Myslím že se tomu říká Trollování.


To vám vyšlo v kartách, nebo jak jste k tomu Vašemu názoru došel.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » sob 20 říj, 2018 5:53 pm

Miloš_P píše:Ten pocit, že je digitál samý problém jsem měl z diskuzí tady na fóru taky. Teprve, když jsem začal digitál používat, jsem pochopil, že když mám nějaký problém, mám kde se zeptat, protože ostatní používají stejnou věc. Pokud jsem měl problém v analogu, tak nemělo cenu se na spoustu věcí ptát, protože každý analogový kolejiště je v podstatě originál a těžko mi tak někdo poradí, pokud nejde o nějaké obecné věci.
Převážná většina problémů s digitálem, které se zde řeší myslím pramení z toho, že my začínající uživatelé digitálu něco nevíme nebo špatně nastavíme, případně se vrtáme do věcí, kterým ještě úplně nerozumíme :D :D .


Díky. Vaše příspěvky jsou srozumitelné a věcné. Kdybych se rozhodl zkusit digitál, tak bych Vás požádal o spolupráci. Vidím, že bych v tom plaval, spíše topil.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Miloš_P » sob 20 říj, 2018 6:46 pm

Rád pomůžu, ale nevim, jestli jsem ten pravej :D , protože s digitálem se seznamuju asi půl roku a příslušenství ovládám zatím stále klasicky analogem.
Pro studium doporučuju stránky http://lokopin.wz.cz/body.htm nebo http://www.fucik.name/ a jejich spřátelené odkazy.
Ještě tu nikdo nezmínil Railcom, což je funkce dekodéru, kdy lokomotiva posílá zpět centrále informace o sobě a některých parametrech jídy. To v analogu asi neuděláš. Pro mě je to zatím neprobádaná země, ale otvírá se tu hromada možností využití do budoucna. Pokud tě baví elektronika, tak si spoustu věcí postavíš a naprogramuješ sám.
Já jsem s analogem žil spokojeně 18 let všechno jsem si postavil a o výhodách digitálu jsem samozřejmě věděl a sledoval jsem vývoj, takže v určitém okamžiku to pro mě byl krok na vyšší level :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod fulda » sob 20 říj, 2018 7:07 pm

Jen připomenu - vláčky jsou hračka pro děti. Zapojení startsetu zvládají děti tak od pěti let s tím, že zvládnou i na konci zavolat tatínka, aby to dal do zásuvky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod hopeter » sob 20 říj, 2018 7:15 pm

Toníku , když ten digitál nechceš tak si hraj v analogu. :mrgreen:
My ostatní si digitál alespoň vyzkoušíme a pak se rozhodneme co nám vyhovuje a nemusíme tady blábolit pět stran a v každém druhém příspěvku se dočíst , že nechceš digitál...
Kolega PaMi to myslím o kousek výše trefil , myslím si to samé a do karet ani hvězd jsem se nekoukal. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Miloš_P » sob 20 říj, 2018 7:15 pm

Já mám po letech spíš pocit, že vláčky jsou hračky pro tatínky, kteří občas zavolají své dospívající děti, aby jim něco podaly, když otec leží pod kolejištěm nebo pomohly se čtením manuálů, když brýle nejsou k nalezení... :D :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod hopeter » sob 20 říj, 2018 7:20 pm

Když už tak kecáme tak děti jsou nejlepší "rukojmí" k přesvědčení zbytku rodiny , že je potřeba začít s vláčkama... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » sob 20 říj, 2018 7:25 pm

tondakladno píše:Těsně před tvým příspěvkem, je opět žádost o vyřešení problému. To je pro mě velká brzda rozhodnout se pro digitál. To je uvedení digitálu do provozu tak náročné ?


ja bych to prirovnal k umyvani nadobi, ;-)
zmena z umyvani rucne na strojove umyvani nadobi je asi stejny prechod, proste se to musis naucit delat jinak.
Ale kdo ma doma umyvacku, ten uz opravdu malokdy bude umyvat nadobi ve vandliku ;-)
---
A toto je asi podobne, dokud nevyzkousis, nepochopis.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Edys » sob 20 říj, 2018 7:59 pm

Miloš_P píše:Já mám po letech spíš pocit, že vláčky jsou hračky pro tatínky, kteří občas zavolají své dospívající děti, aby jim něco podaly, když otec leží pod kolejištěm nebo pomohly se čtením manuálů, když brýle nejsou k nalezení... :D :D .


To je tak krásně a pravdivě napsáno. Díky
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » sob 20 říj, 2018 8:17 pm

Morris Zapp píše:Tím Picaxe nehaním - naopak, pro někoho, jako jsem já, který se zábavě s MCU věnuje jen okrajově, je skvělý. Ale ty´s psal, že to máš jako hlavní koníček.


PICAXE je podle dostupnych udaju hodne pitoma volba (s prominutim), kdyz dojde na jakekoliv presnejsi casovani. Ten interpret BASICu je casovedost nedeterministicky, a tak o 1-2 rady pomalejsi nez srovnatelny program v C/C++/asm. Co jsem pochopil, tak nejake slozitejsi alokace pameti taky moc picaxe neumi, ale cetl jsem jen nejaky "strucny prehled". Osobni zkusenost 0.

BASIC jsem opustil pred 35 lety a diky panum Kernighamu, Ritchiemu a Goslingovi jsem se k nemu nemusel vratit. Ale na pokusy, a pro neprogramatora / zacatecnika, IMHO vhodny.
Naposledy upravil belgarat dne sob 20 říj, 2018 10:08 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » sob 20 říj, 2018 8:28 pm

Ove píše:TondoKladno,
vkládání schémat je naprosto triviální, zobrazíš na ploše, či vyfotíš, ve widlích použiješ funkci “výstřižky”, vyrobíš obrázek, dole pod psacím oknem klepneš na záložku “Příloha”, dole vybereš potřebný soubor, ideálně přes náhled zkontroluješ (existuje omezení pro velikost a rozlišení, ale nepamatuji si, kolik to je) a pokud se ti výsledek líbí, zveřejníš...


@tondakladno zjevne nechce schema sirit (nemam jej predavat dale). Z toho co vidim, bych mel zasadni obavu o zdroj +5V, ktery se po zapnuti "odpojovaneho" useku a pouzitim "vhodne" polarity trakcniho napeti potka s MINUS trakce na jedne koleji, bez jakehokoliv spotrebice v serii. Podobne optoclen ktery asi funguje pri pruchodu +5V pres vinuti motorku si musi take poradi (se stejnym odporem) s +12V z trakce, Ale ta LED unese docela velky rozsah proudu, zrejme to ustoji.
Hlavne kdyz mu to funguje - to je dulezite. Ja bych to takto nemel odvahu zapojit, zas az tolik elektronice nerozumim.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků