DCC nebo analog

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod fulda » pon 22 říj, 2018 7:02 pm

vvitty píše:LOL. Tohle by chtelo presunout do rubriky VTIPY.
Bez C bychom tu měli jen BASI, PASAL, OBOL, ...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » pon 22 říj, 2018 7:37 pm

belgarat píše:Offtopic: ted jsem zazil zajimave deja-vu. Offline jsem prosil @tondakladno o osvetleni kde jsem udelal chybu v uvaze o jeho schematu. Kdyz jsem se totiz snazil vydumat jak to muze fungovat snazil jsem se dopocitat relativnich napeti (potencialu) vzhledem k tomu jak ma (@tondakladno) propojene +5V SS a trakci ... a dostal jsem nicnerikajici a nesouvisejici odpoved typu "domysli si sam, ulohu nechavam laskavemu ctenari". Takze panove, Jirka_US se ma reinkarnaci, tentokrat ne s DCC++, ale s PICAXE.

/sign off

Vystupuješ tu jako znalec všeho a nevíš co je potenciál. Nikdo vše nezná, proto jsem ti dal takové jednoduché zadání, aby jsi sám v praxi pochopil co ten potenciál
vlastně je. Myslel jsem to dobře a ty mne zde pomlouváš. Jestli jsi férovej chlap, tak sem napiš to moje zadání zkoušky. Podle mě jsi línej si proměřit
dvě tužkové baterie. Rád potěším. Povyšuji tě do hodnosti četaře.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod hopeter » pon 22 říj, 2018 7:54 pm

Jsme ještě ve správné sekci t.j. DCC v praxi ? To fakt nestačí vlákno plky. :?: :!:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » pon 22 říj, 2018 8:07 pm

Chtel jsem odpovedet obsirneji ... ale hopeter ma pravdu. A protoze mam 2 deti (a tudiz bych mel byt aspon biologicky to, co ve mne @tondakladno vzyva), kopiruji:
tondakladno píše:Jsou dvě tužkové baterie. Změř na jedné baterii napětí mezi plusem a mínusem, hodnota bude cca 1.7 V.
A teď změř napětí mezi plusem jedné a mínusem druhé nebo mezi plusem jedné a plusem druhé. Podle výsledku pochopíš
co je potenciál.

Typicka Jirka_US odpoved ... kdo neveri, at tam bezi. Mimochodem, ty cerstve Alkaline maji (kazda zvlast) 1.6V.
Simulace relevantni casti tajneho schematu je zde: http://tinyurl.com/ybla7tgt . Jsem osklive kacatko, zalujte mne za poruseni licence a listovniho tajemstvi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2365
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » pon 22 říj, 2018 8:08 pm

vvitty píše:
zdeno píše:ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.

LOL. Tohle by chtelo presunout do rubriky VTIPY.

doporucuji vyzkouset a potom kritizovat ;-)
ja umim oboje a presto davam prednost Bascom, protoze je uzivatelsky prijemnejsi, kratsi a rychlejsi.
Nezamenovat s Pixace, to je uplne neco jine.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod JOHNZ » pon 22 říj, 2018 9:51 pm

tondakladno píše:Zatím, co jsem v praxi potřeboval ovládat Basicem programovatelným čipem " PICAXE 20-M2 " bez problému zvládl. Používám čip nejen k ovládání kolejiště.

No, ak ste si z celého môjho príspevku vzal len túto jedinú vec, tak toto vlákno naozaj nemá zmysel, a Vy ste sem naozaj len (úmyselne?) prišiel plytvať časom ostatných...

zdeno píše:OT pripominka,
ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.

No tak to C a C++ možno až tak dobre neovládaš. Zvlášť čo sa týka možností ladenia, testovania a skúmania výsledkov prekladu. Mne sa u nás vo firme podarilo posunúť vývoj technologických SW do jednočipov z ručného písanai ASM až do C++ a všetci si to tam náramne pochvaľujú. Ja v niektorých svojich aplikáciách používam PIC16F v C, programujem a ladím s PICKitom a funguje to náramne. Časom sa snáď dostanem aj k tomu Loconetu (už som ti o tom hovoril, potreboval by som Loconetový dekodér pre 4 S-Com návestidlá). Ale je pravda, že starší ľudia častejšie radšej otrocky opisujú alebo kopírujú kusy kódu, než aby sa zaoberali jeho znovupoužiteľnosťou. Tá je zvlášť v C++ (objekty) úžasná. A ladiť sa už dnes dá priamo v mikročipe tak, že sa vôbec nemusíš zaoberať výsledkami prekladu z vyššieho jazyka do strojáku.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » úte 23 říj, 2018 3:30 am

belgarat píše:Chtel jsem odpovedet obsirneji ... ale hopeter ma pravdu. A protoze mam 2 deti (a tudiz bych mel byt aspon biologicky to, co ve mne @tondakladno vzyva), kopiruji:
tondakladno píše:Jsou dvě tužkové baterie. Změř na jedné baterii napětí mezi plusem a mínusem, hodnota bude cca 1.7 V.
A teď změř napětí mezi plusem jedné a mínusem druhé nebo mezi plusem jedné a plusem druhé. Podle výsledku pochopíš
co je potenciál.

Typicka Jirka_US odpoved ... kdo neveri, at tam bezi. Mimochodem, ty cerstve Alkaline maji (kazda zvlast) 1.6V.
Simulace relevantni casti tajneho schematu je zde: http://tinyurl.com/ybla7tgt . Jsem osklive kacatko, zalujte mne za poruseni licence a listovniho tajemstvi.


Diskuze na téma detekce obsazení přerušeného úseku bylo pouze mezi námi, tak jsem nepovažoval za vhodné do tohoto tématu vložit schéma, které se týká analogu.
Proto jsem Ti to zaslal na mail. Uvidíš, co udělá Tvůj odkaz v tématu " DCC nebo analog ". Určitě budou příspěvky a dané téma se změní něco jako je televizní
pořad " rady Ládi Hrušky ". Když už jsi porušil moji žádost o nešíření, tak jsi to měl alespoň umístit na téma " Elektrika a elektronika ". Pěkný návrhový prográmek.
Při ukázkách napětí mi to tam někdy nehraje, asi to bude tím že není vidět k jakému bodu se to měří. Třeba se pletu. Jakákoli kombinace přepínačů návrhu funguje
jak má.
Naposledy upravil tondakladno dne úte 23 říj, 2018 4:43 am, celkově upraveno 1
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » úte 23 říj, 2018 3:46 am

Vážení členové fóra. Toto téma jsem založil, abych dle vašich názorů si udělal obrázek o DCC, protože výhody analogu znám. Jen hlupák by napsal, že nemá.
Vím, že k tomu nedojde, protože tu žádný není. Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych
toto téma celé zrušil, ale nevím jak. Tonda
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod hopeter » úte 23 říj, 2018 4:30 am

No sláva. :D Stačí požádat admina. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod HonzaM » úte 23 říj, 2018 4:55 am

tondakladno píše:Vážení členové fóra. Toto téma jsem založil, abych dle vašich názorů si udělal obrázek o DCC, protože výhody analogu znám. Jen hlupák by napsal, že nemá.
Vím, že k tomu nedojde, protože tu žádný není. Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych
toto téma celé zrušil, ale nevím jak. Tonda

Pokud jsem správně pochopil, úmyslem zakladatele tohoto tématu bylo získat informace o tom, co DCC přináší, aby si mohl vyhodnotit, zda má o přechodu uvažovat. Místo toho ale začal přesvědčovat že skoro všechno co přináší DCC dokáže realizovat i v analogu. Ponechávám stranou nakolik je řešení v analogu poněkud komplikované nebo problematické. Pokud jsem správně pochopil, nechuť k přechodu na DCC spočívá v nákladech na pořízení centrály, dekodérů do lokomotiv a dekodérů příslušenství, a potřeba se naučit to používat. Jak vyplynulo z diskuze, podstatnou a prakticky nidstranitelnou nevýhodou analogu je neschopnost souběžného nezávislého řizení více lokomotiv. To je pro něj nedostatečný důvod přechodu na DCC. Nemá smysl aby uživatelům a zastánců DCC vysvětloval co a jak v analogu řeší, těžko tím někoho přesvědčí aby opustil DCC, u těch kdo s přechodem na DCC váhají je užitečné když se zde dověděli co vše by museli v analogu doplnit, aby byli schopni se možnostem poskytovaným DCC přiblížili. Myslím že v tomto vláknu bylo řečeno vše, bylo by ale škoda ho e jmenovaného důvodu mazat (možná některé příspěvky by za smazání stály).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod sidlo » úte 23 říj, 2018 5:04 am

tondakladno píše:Jestli jsi férovej chlap, tak sem napiš to moje zadání zkoušky.

tondakladno píše:Když už jsi porušil moji žádost o nešíření, tak jsi to měl alespoň umístit na téma " Elektrika a elektronika ".
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » úte 23 říj, 2018 5:21 am

HonzaM píše:
tondakladno píše:Vážení členové fóra. Toto téma jsem založil, abych dle vašich názorů si udělal obrázek o DCC, protože výhody analogu znám. Jen hlupák by napsal, že nemá.
Vím, že k tomu nedojde, protože tu žádný není. Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych
toto téma celé zrušil, ale nevím jak. Tonda

Pokud jsem správně pochopil, úmyslem zakladatele tohoto tématu bylo získat informace o tom, co DCC přináší, aby si mohl vyhodnotit, zda má o přechodu uvažovat. Místo toho ale začal přesvědčovat že skoro všechno co přináší DCC dokáže realizovat i v analogu. Ponechávám stranou nakolik je řešení v analogu poněkud komplikované nebo problematické. Pokud jsem správně pochopil, nechuť k přechodu na DCC spočívá v nákladech na pořízení centrály, dekodérů do lokomotiv a dekodérů příslušenství, a potřeba se naučit to používat. Jak vyplynulo z diskuze, podstatnou a prakticky nidstranitelnou nevýhodou analogu je neschopnost souběžného nezávislého řizení více lokomotiv. To je pro něj nedostatečný důvod přechodu na DCC. Nemá smysl aby uživatelům a zastánců DCC vysvětloval co a jak v analogu řeší, těžko tím někoho přesvědčí aby opustil DCC, u těch kdo s přechodem na DCC váhají je užitečné když se zde dověděli co vše by museli v analogu doplnit, aby byli schopni se možnostem poskytovaným DCC přiblížili. Myslím že v tomto vláknu bylo řečeno vše, bylo by ale škoda ho e jmenovaného důvodu mazat (možná některé příspěvky by za smazání stály).


Nechtěl jsem zde již reagovat, ale pokud se to týká mé osoby, tak krátce zareaguji. Nikoho jsem nepřesvědčoval, pouze jsem zdělil že to v analogu také jde.
Vždyť i Vy Digitalisté někde používáte analog např. pokud někdo používá elektromagnetické přestavníky dám za to krk, že z dekodéru k přestavníku nejde
digitální, ale analogový signál.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod BohousP » úte 23 říj, 2018 5:31 am

tondakladno píše:Vždyť i Vy Digitalisté někde používáte analog např. pokud někdo používá elektromagnetické přestavníky dám za to krk, že z dekodéru k přestavníku nejde
digitální, ale analogový signál.

No nevím, nevím, asi bys o ten krk rychle přišel. Pokud tam jednou je napětí/proud (log1) a podruhé není (log0) mě to spíš připomíná digitál. Navíc to ovládáš tlačítkem a ne potenciometrem. Takže spíš ty používáš nevědomky princip digitálu. :mrgreen:

Ale nechme toho, admin by mohl vlákno zavřít. Nic nového nevymyslíme a ať to tu zůstane pro ty, co by za čas přišli s podobným tématem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » úte 23 říj, 2018 6:25 am

JOHNZ píše:No tak to C a C++ možno až tak dobre neovládaš.


pekne napisane, hodne rychle si mne odsoudil aj popravil ;-)
ono ne vzdy vyhraje to lepsi a schopnejsi, prikladu z minulosti je spousta napriklad, VHS a Video2000 ;-)
---
proc si myslis, ze to co si opisal na C+, tak nema BascomBasic ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Pavel-HP » úte 23 říj, 2018 7:33 am

HonzaM píše:
tondakladno píše:Vážení členové fóra. Toto téma jsem založil, abych dle vašich názorů si udělal obrázek o DCC, protože výhody analogu znám. Jen hlupák by napsal, že nemá.
Vím, že k tomu nedojde, protože tu žádný není. Vzhledem k tomu, že od Vás vím to co jsem potřeboval vědět a některé příspěvky sem již nepatří rád bych
toto téma celé zrušil, ale nevím jak. Tonda

Pokud jsem správně pochopil, úmyslem zakladatele tohoto tématu bylo získat informace o tom, co DCC přináší, aby si mohl vyhodnotit, zda má o přechodu uvažovat. Místo toho ale začal přesvědčovat že skoro všechno co přináší DCC dokáže realizovat i v analogu. Ponechávám stranou nakolik je řešení v analogu poněkud komplikované nebo problematické. Pokud jsem správně pochopil, nechuť k přechodu na DCC spočívá v nákladech na pořízení centrály, dekodérů do lokomotiv a dekodérů příslušenství, a potřeba se naučit to používat. Jak vyplynulo z diskuze, podstatnou a prakticky nidstranitelnou nevýhodou analogu je neschopnost souběžného nezávislého řizení více lokomotiv. To je pro něj nedostatečný důvod přechodu na DCC. Nemá smysl aby uživatelům a zastánců DCC vysvětloval co a jak v analogu řeší, těžko tím někoho přesvědčí aby opustil DCC, u těch kdo s přechodem na DCC váhají je užitečné když se zde dověděli co vše by museli v analogu doplnit, aby byli schopni se možnostem poskytovaným DCC přiblížili. Myslím že v tomto vláknu bylo řečeno vše, bylo by ale škoda ho e jmenovaného důvodu mazat (možná některé příspěvky by za smazání stály).


Tohle všechno, co je zde v citaci popsáno, se dá realizovat i v "analogu". Je k tomu i celá knížka. Schemata jednotlivých obvodů, popisy funkce ... a je to funkční. Dokonce i vazba postavené cesty na jednotlivá návěstidla, blokování postavených cest, ovládání na tlačítka a spousta dalšího.
Takže závěrem, to co HonzaM. propaguje v digitálu, se dá i v analogu. O plynulém rozjedu a brždění ani nemluvě.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků