DCC nebo analog

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » sob 20 říj, 2018 9:19 pm

MiG píše:A nebo taky nefunuje

Fuj, to je osklive. Nechal bych to "jak to je", misto dalsi hadky kdo je jak velky odbornik. Tech uz bylo v elektrickych tematech vic nez dost. Za mne - musim zustat u reseni z Masinek2003 + riznuti Fuldovym S88 ;) a budu cekat na nekoho, kdo bude mit odvahu jit s kuzi a schematem ven. Porad se mi "to moje" nejak nelibi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » ned 21 říj, 2018 5:39 am

belgarat píše:
Ove píše:TondoKladno,
vkládání schémat je naprosto triviální, zobrazíš na ploše, či vyfotíš, ve widlích použiješ funkci “výstřižky”, vyrobíš obrázek, dole pod psacím oknem klepneš na záložku “Příloha”, dole vybereš potřebný soubor, ideálně přes náhled zkontroluješ (existuje omezení pro velikost a rozlišení, ale nepamatuji si, kolik to je) a pokud se ti výsledek líbí, zveřejníš...


@tondakladno zjevne nechce schema sirit (nemam jej predavat dale). Z toho co vidim, bych mel zasadni obavu o zdroj +5V, ktery se po zapnuti "odpojovaneho" useku a pouzitim "vhodne" polarity trakcniho napeti potka s MINUS trakce na jedne koleji, bez jakehokoliv spotrebice v serii. Podobne optoclen ktery asi funguje pri pruchodu +5V pres vinuti motorku si musi take poradi (se stejnym odporem) s +12V z trakce, Ale ta LED unese docela velky rozsah proudu, zrejme to ustoji.
Hlavne kdyz mu to funguje - to je dulezite. Ja bych to takto nemel odvahu zapojit, zas az tolik elektronice nerozumim.


Mínus nemá potenciál !!! Nevzpomínám, že jsme se hádali. Byl jsi to Ty, který mne poučoval v technických termínech, což bylo docela trapné.
Co se týče schématu. Požádám administrátora jistli by do kapitoly " Modelová železnice - obecná témata " mohl zařadit téma " Analog v praxi ".
I Vy digitálové ho v některých případech využíváte. Do zmíněného tématu schéma budu zveřejňovat.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » ned 21 říj, 2018 7:16 am

Děkuji Vám za Vaše příspěvky, které mi rozšířily moje znalosti a inspirovaly mě do budoucna. Jak jsem se rozhodl ? Odpovím Vám otázkou.
Proč nemáš Ferrari 488 GTB ?
1. Protože na to nemáš.
2. Protože za tu cenu je to pro tvé potřeby zbytečné.
3. Protože jsi se svojí Octávií spokojen.
Já bych Octávii za dinosaura nepovažoval. Ještě jednou děkuji. Tonda.
P.S. Tak a jdu skládat černé uhlí ořech 3 pro svoji párovku.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod Sandy » ned 21 říj, 2018 7:30 am

Miloš_P píše:Zkus vložit schéma, takhle je to trochu nejasné. Pokud v odpojeném úseku bude 5V, tak se rozjede lokomotiva. Než jsem přešel na DCC, tak jsem uvažoval o tom, že by se akumulátor ve vagónu dobíjel z při jízdě přes obvod se stabilizátorem a byl by tam časový spínač, který by osvětlení vypnul po několika minutách po odpojení trakčního napájení.
Na DCC jsem přešel po 18ti letech provozu kolejiště v analogu. A to hlavně z důvodu postupného pořízení nových lokomotiv, které byly už připraveny na DCC. Staré mašiny z dob NDR nemělo smysl digitalizovat, považoval jsem to za vyhozené peníze.
Pokud začínáš na zelené louce, tak v případě trakce je analog krok zpět. U ovládání výhybek, návěstidel a dalšího příslušenství záleží na tom, co požaduješ. U staničky se dvěma výhybkami je digitál drahý luxus, ale pokud chceš kolejiště ovládat z PC, tak to má smysl.

Pokud jde o trakci, tak jako hlavní výhodu mimo stále svícení, ozvučení a možnosti současného provozu více lokomotiv bez nutnosti řešení napájení úseků, vidím kvalitu jízdy. Lokomotivní dekodéry umožňují velmi kvalitní řízení otáček motorků, nastavení rozjezdové a brzdící křivky, nastavení reálných rychlostí a spoustu dalších vychytávek. Možnost velmi pomalé plynulé jízdy při posunu apod. Podobného výsledku lze samozřejmě dosáhnout i v analogu s procesorem řízeným pulzním regulátorem, ale cenově se pak už blížíš digitálu, ale s daleko nižším komfortem.

Pánové, promiňte, při vší úctě ke všem ostatním diskutujícím, tohle je jediný smysluplný příspěvek na šesti stranách.....
Já bych k němu jen doplnil, že tak před deseti lety jsem byl v podobné pozici jako tondakladno. DCC do baráku jen přes mou mrtvolu! :roll: Argumentačně naprosto shodně. Pak mi rodina koupila pod stromeček (bez konzultace se mnou) set s digitalizovanou loko. Chvíli jsem s ní jezdil analogově (na PWM), ale pořád mi sedělo v hlavě? " Hele, má ten dekoder...". Objevily se DCC ROCO sety z "kanibalizovaných" startsetů.. Tak jsem si ho pořídil. Dál to nebudu rozvádět, ale začínám v tom být až po uši. :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » ned 21 říj, 2018 7:41 am

tondakladno píše:Mínus nemá potenciál !!!

Osobne si myslim, ze tahle uvaha je chybna. Ale jak jsem psal (a myslim to vazne), tenhle "level" uvah o elektronice presahuje to, co si dokazu zduvodnit, takze nechavam pochybnost ale nerikam "je to spatne". Pouze "ja to tak nezapojim", protoze neverim (a neumim dokazat) ze to je spravne. Nekdo schopnejsi by, na zaklade schematu, mozna dokazal vysvetlit proc je to korektni, nebo naopak proc je to velky nesmysl. V pripade, ze je korektni, muze Tvuj pristup znacne zjednodusit zapojeni / zpracovani ohlasu.

Prosim oddeluj reakce kolegu od toho co pisu ja. Na druhou stranu chapej urcitou podezrivavost -maji zkusenosti s "broukem pytlikem", ktery se tu na foru prestal zjevovat. I diky nemu to maji novatorska reseni s prezentaci tezsi.

P.S. (po 2. precteni): take si nevzpominam, ze bychom se my 2 hadali. Na poukaz, ze se muze spojit +5V a MINUS trakce jsi vyskocil Ty.
Naposledy upravil belgarat dne ned 21 říj, 2018 8:22 am, celkově upraveno 3
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » ned 21 říj, 2018 7:53 am

Sandy píše:Pánové, promiňte, při vší úctě ke všem ostatním diskutujícím, tohle je jediný smysluplný příspěvek na šesti stranách.....
Já bych k němu jen doplnil, že tak před deseti lety jsem byl v podobné pozici jako tondakladno. DCC do baráku jen přes mou mrtvolu! :roll: Argumentačně naprosto shodně. Pak mi rodina koupila pod stromeček (bez konzultace se mnou) set s digitalizovanou loko. Chvíli jsem s ní jezdil analogově (na PWM), ale pořád mi sedělo v hlavě? " Hele, má ten dekoder...". Objevily se DCC ROCO sety z "kanibalizovaných" startsetů.. Tak jsem si ho pořídil. Dál to nebudu rozvádět, ale začínám v tom být až po uši. :oops:

Kdyz ono je to tezke. Clovek, ktery je presvedceny o sve pravde, je dostatecne chytry, aby si ji zduvodnil a problemy ("kazdy analog je unikat", "v digitalu funguji motorky lepe", "muzes svitit jak chces...") povazuje v podstate za vyzvu k vlastnimu reseni ... proc bys ho vlastne mel presvedcovat ? Cesta muze byt cil.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod JenikPluto » pon 22 říj, 2018 5:11 am

tondakladno píše:Když na kolejích nebude napětí, tak spínací tranzistor vypne ledku.


Uznavam, ze tohle reseni me v prvnim priblizeni nenapadlo.

Jinak se priklanim k nazoru, ze pokracovat zde v jakekoli "diskusi" nema smysl, stacime se k vysledku typu "Proc nemam rad Loconet"...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod vvitty » pon 22 říj, 2018 8:44 am

tondakladno píše:Elektrosoučástky nakupuji v TME. Označení mají Optočlen_výstup: tranzistorový v tomto případě máš pravdu, i když také nabízejí optotriak. Pro mne je to
optotranzistor. Netušil jsem, že nepochopíš pojmenování "optotranzistor ".


Dovolil bych si upozornit ze optotranzistor, resp. fototranzistor jest zcela jinou součástkou než optočlen s tranzistorovým výstupem. Prvotní rozdíl může být například v tom že optotranzistor má o dvě nožičky méně a obvykle průhledné pouzdro.
Takže se nepochopení pojmu až tak nedivím....
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » pon 22 říj, 2018 10:14 am

vvitty píše:
tondakladno píše:Elektrosoučástky nakupuji v TME. Označení mají Optočlen_výstup: tranzistorový v tomto případě máš pravdu, i když také nabízejí optotriak. Pro mne je to
optotranzistor. Netušil jsem, že nepochopíš pojmenování "optotranzistor ".


Dovolil bych si upozornit ze optotranzistor, resp. fototranzistor jest zcela jinou součástkou než optočlen s tranzistorovým výstupem. Prvotní rozdíl může být například v tom že optotranzistor má o dvě nožičky méně a obvykle průhledné pouzdro.
Takže se nepochopení pojmu až tak nedivím....


Máte pravdu. Když jsem zjistil, že ten pán má pravdu, tak jsem se mu omluvil.
Já si to pojmenoval interním názvem. Když je oficiální název optočlenu s triakovým výstupem optotriak, tak používám optotranzistor.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod JOHNZ » pon 22 říj, 2018 5:21 pm

tondakladno: Ja nemyslím, že digitál je len o tom "kúpiť si a zapojiť". Naopak, ak rád riešite technické problémy, toto je úplne nová úroveň a dimenzia. Viacmenej na každý kus "digitálu" sa dá postaviť podľa nejakého návodu na internete (keď ste dostatočne zručný, môžete si trúfnuť aj na lokodekodér). Až sa do toho dostanete, začnete si tie veci ohýbať a prípadne aj vymýšľať nové. Začnete sa zaoberať zbernicami, časovaním, budete písať menej a menej triviálne programy, nevhodnosť BASICu poznáte sám podľa toho, že sa dostanete mimo jeho možnosti, a vôbec, posunie Vás to.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod zdeno » pon 22 říj, 2018 5:34 pm

JOHNZ píše: nevhodnosť BASICu poznáte sám podľa toho, že sa dostanete mimo jeho možnosti, a vôbec, posunie Vás to.

OT pripominka,
ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod belgarat » pon 22 říj, 2018 5:40 pm

Zdeno, az se naucis programovat v C/C++, a pochopis k cemu je C, a k cemu BASIC, a co je vlastne Wiring, tak zjistis jake blbosti rikas. Driv nema moc smysl cokoliv vysvetlovat, protoze kde rozum neni, ani smrt nebere.

All: prosim prestante se mlatit jednotlivymi jazyky. BASIC je pro triviality a prototypovani, C/C++ zas kladivo kterym i vrut zatluces. Oboji ma svoje opodstatneni a misto na slunci. Putky "ktery jazyk je lepsi" je totez jako zdejsi evergreen XpressNet / LocoNet.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » pon 22 říj, 2018 6:28 pm

zdeno píše:
JOHNZ píše: nevhodnosť BASICu poznáte sám podľa toho, že sa dostanete mimo jeho možnosti, a vôbec, posunie Vás to.

OT pripominka,
ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.


Jsi můj člověk.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod tondakladno » pon 22 říj, 2018 6:41 pm

JOHNZ píše:tondakladno: Ja nemyslím, že digitál je len o tom "kúpiť si a zapojiť". Naopak, ak rád riešite technické problémy, toto je úplne nová úroveň a dimenzia. Viacmenej na každý kus "digitálu" sa dá postaviť podľa nejakého návodu na internete (keď ste dostatočne zručný, môžete si trúfnuť aj na lokodekodér). Až sa do toho dostanete, začnete si tie veci ohýbať a prípadne aj vymýšľať nové. Začnete sa zaoberať zbernicami, časovaním, budete písať menej a menej triviálne programy, nevhodnosť BASICu poznáte sám podľa toho, že sa dostanete mimo jeho možnosti, a vôbec, posunie Vás to.


Zatím, co jsem v praxi potřeboval ovládat Basicem programovatelným čipem " PICAXE 20-M2 " bez problému zvládl. Používám čip nejen k ovládání kolejiště.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: DCC nebo analog

Příspěvekod vvitty » pon 22 říj, 2018 6:54 pm

zdeno píše:ja programujem v BascomBAsic a je to lepsi nez jakekoliv C, C+ nebo Wiring,
protoze vystupni kod je srozumitelny a hlavne kratsi a rychlejis nez klony jazyka C, ktere si delaji co chteji a jsou vetsinou absolutne neodsledovatelne.
Proste nemam rad vyssi jazyky, ktere nemuzu skontrolovat, co vlastne delaji.


LOL. Tohle by chtelo presunout do rubriky VTIPY.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: havrdy, marian_r a 9 návštevníků