Panelová kostička

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » stř 06 čer, 2018 8:03 pm

dudlifuk píše:Tie Zdenove prispevky ma uplne zmiatli a neviem ci sme sa bavili o tom istom. Mne islo iba o primitivne "natukavanie" roznych navesti tlacitkom. Samozrejme seriozne cez XpressNet, aby tomu rozumel aj TC, resp. kazdy iny ovladac napr. MM. Neslo mi o ziadne stavanie ciest, zhlavi, ziadne previazanie vyhybka-navestidlo, ziadna automatika !
Zdena Ignoruj. Já jsem to trochu pochopil tak, že jako příznivec jednoho tlačítka by jsi si představoval, aby to po stisku procházelo stavy: V1+, V1-, V2+, V2-, ... V4- (výhybka 1 rovně, výhybka 1 do odbočky, ...)
Tomu ale nebude rozumět TC a bude to zobrazovat jen můj dekodér a ne třeba ND4.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » stř 06 čer, 2018 8:10 pm

fulda píše:[ Já jsem to trochu pochopil tak, že jako příznivec jednoho tlačítka by jsi si představoval, aby to po stisku procházelo stavy: V1+, V1-, V2+, V2-, ... V4- (výhybka 1 rovně, výhybka 1 do odbočky, ...)
Tomu ale nebude rozumět TC a bude to zobrazovat jen můj dekodér a ne třeba ND4.

tak to som rad, ze si aspon s niekym rozumiem. ND4 nemam, nepouzivam. Ak ak by tomu rozumel tvoj dekoder tak to staci. Ale nerozumiem tomuto :"Tomu ale nebude rozumět TC" jak to ? ved sa jedna o standartne povely, ze pochadzaju z jedneho tlacitka je predsa jedno. Kocka by generovala povely presne ako pises: V1+, V1-, V2+ atd.


edit 1: ahaaa TC asi pouziva iny system ovladania (adresovanie) navestidla. Idem to nastudovat.... Tak by som TC + navestidla ozelel. Tak ci tak by vznikal chaos, ak by to malo seriozne fungovat. V skutocnosti sa mi nejedna o uplne modelovu prevadzku. Skor mi ide iba o efekt.

edit 2: tak som to pozrel v TC a k navestidlu ( 4 stavy) sa nastuvuje jedna adresa, druha je automaticky navysena o 1. Tak TC by poznal iba styri stavy. Ja by som musel adresovat az "ob" styri adresy. Otazne je ci by mal este o to niekto zaujem. Neviem ako funguju navestidla u vetsiny kolegov. Asi najprepracovanejsi je Zhlavik. Ale to jedno tlacitko ma neuveritelne laka. Uz len z toho dovodu ze planujem zobrazovanie stavu navestidla na panely a k tomu potrebujem ku kazdemu navestidlu dva dekodery, co vobec nieje problem ( cena dekoderu samo-domo 2€) Jeden dekoder kolajisko, druhy dekoder panel a cele prepojene iba XpressNetom a DCC- perfektne jednoduche !
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod JOHNZ » stř 06 čer, 2018 11:09 pm

dudlifuk: Už chápem. Ak máš pár návestidiel, tak sa to dá asi pochopiť, možno pre nejakú odbočku alebo hradlo, ale v prípade staníc sa väčšina ľudí čo poznám, po inštalácii ovládania príslušenstva po XNete, LNete alebo DCC, beztak nakoniec vydala cestou stavania vlakových ciest. Či už kvôli tomu, že to chceli posunúť ku skutočnej železnici, alebo chceli začať riešiť automatizáciu. Takže to bude asi drvivo menšinová aplikácia.

Loconet je z tých X-iek viacmenej iba X3 (zbernica s centrálou a ovládačmi). X1 aj X2 je DCC. V rámci modulov KŽMP jazdíme na Loconete a nikdy nebol žiadny problém, takisto sme boli teraz v Bojniciach a nevšimol som si, že by sa tam počas jazdenia riešili vôbec nejaké problémy s Loconetom.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » čtv 07 čer, 2018 6:41 am

dudlifuk píše:edit 1: ahaaa TC asi pouziva iny system ovladania (adresovanie) navestidla. Idem to nastudovat.... Tak by som TC + navestidla ozelel. Tak ci tak by vznikal chaos, ak by to malo seriozne fungovat. V skutocnosti sa mi nejedna o uplne modelovu prevadzku. Skor mi ide iba o efekt.

edit 2: tak som to pozrel v TC a k navestidlu ( 4 stavy) sa nastuvuje jedna adresa, druha je automaticky navysena o 1. Tak TC by poznal iba styri stavy. Ja by som musel adresovat az "ob" styri adresy. Otazne je ci by mal este o to niekto zaujem. Neviem ako funguju navestidla u vetsiny kolegov. Asi najprepracovanejsi je Zhlavik. Ale to jedno tlacitko ma neuveritelne laka. Uz len z toho dovodu ze planujem zobrazovanie stavu navestidla na panely a k tomu potrebujem ku kazdemu navestidlu dva dekodery, co vobec nieje problem ( cena dekoderu samo-domo 2€) Jeden dekoder kolajisko, druhy dekoder panel a cele prepojene iba XpressNetom a DCC- perfektne jednoduche !
Ano, je trochu problém v tom, že máme vlastní návěstní soustavu a že se nikomu nepodařilo pro ní udělat pořádnou definici, kterou by akceptovala "většina". Takže to každý mastí tak nějak všelijak.

Už na to narazilo víc lidí a já pořád říkám, že když někdo udělá pořádnou definici, že ta zařízení "spíchnu za odpoledne".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 čer, 2018 9:34 am

dudlifuk píše:edit 2: tak som to pozrel v TC a k navestidlu ( 4 stavy) sa nastuvuje jedna adresa, druha je automaticky navysena o 1. Tak TC by poznal iba styri stavy. Ja by som musel adresovat az "ob" styri adresy. Otazne je ci by mal este o to niekto zaujem. Neviem ako funguju navestidla u vetsiny kolegov.

U TC používám pro ovládání návěstidel ND4, u nějž každému návěstnímu znaku odpovídá jedna DCC adresa. Cesty se staví jako u reléovky, dvěma tlačítky odkud - kam, zároveň zvolená cesta automaticky zvolí příslušný návěstní znak. Cesta se graficky zobrazí na kolejovém schematu. Cesta a návěst se ruší detekcí obsazení zhlaví. Dokud není cesta zrušena, nelze zvolit jinou, která by s tou již nastavenou kolidovala.
Tohle řešení ovšem nazapadá do tohoto tématu, je závislé na TC a ten asi každý modelář nemá a nehodlá pořizovat.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 07 čer, 2018 12:38 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Panelová kostička

Příspěvekod sidlo » čtv 07 čer, 2018 9:54 am

dudlifuk píše:Mam Z21 a frcim na XpressNete a bez problemov. Vies ja nemam nic proti Loconetu, verim ze je dobry, ale vsetky komponenty uz mam XpressNetove. Mam niekolko tri TCO a FBO a kvoli nejakej prkotine co mi v podstate nic neprinesie nebudem vsetko prerabat.


Jsou dekodéry pro výhybky UNI16ARD-8VYH https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh a pro návěstidla UNI16ARD-NAV https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/24-uni16ard-nav které kromě běžných akcí na zadané DCC adrese umí také poslouchat na jiných adresách. Tuto funkci nazývám Stavědlo https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/25-stavedlo.

TCO lze potom využít tak, že každé jedno tlačítko na panelu představuje vlakovou/posunovou cestu, odešle povel na jednu DCC adresu a dekodéry si už sami přeberou které výhybky se mají přestavit a která návěstidla mají zobrazit jaký návěstní znak.

Vše je možné objednat na
dccdoma.cz - Král mezi e-shopy
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 čer, 2018 9:56 am

fulda píše:Ano, je trochu problém v tom, že máme vlastní návěstní soustavu a že se nikomu nepodařilo pro ní udělat pořádnou definici, kterou by akceptovala "většina". Takže to každý mastí tak nějak všelijak. Už na to narazilo víc lidí a já pořád říkám, že když někdo udělá pořádnou definici, že ta zařízení "spíchnu za odpoledne".

Co mozem rozumiet pod pojmom "definice" ? subor vsetkych navesti, ktore je mozne zobrazit napr. na 5-znakovom navestidle ? Ja som si myslel, ze by bolo fajn nastavit si navestidlo manualne napr. pri posune, alebo len tak pri hrani sa.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 čer, 2018 10:01 am

sidlo píše: Jsou dekodéry pro výhybky UNI16ARD-8VYH https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh a pro návěstidla UNI16ARD-NAV https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/24-uni16ard-nav které kromě běžných akcí na zadané DCC adrese umí také poslouchat na jiných adresách. Tuto funkci nazývám Stavědlo https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/25-stavedlo
toto ma zaujima, to si prestudujem, dik !

sidlo píše:TCO lze potom využít tak, že každé jedno tlačítko na panelu představuje vlakovou/posunovou cestu, odešle povel na jednu DCC adresu a dekodéry si už sami přeberou které výhybky se mají přestavit a která návěstidla mají zobrazit jaký návěstní znak.
toto uz mam vyriesene s TCO a s TCO na stavanie vlakovych ciest
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 čer, 2018 10:04 am

HonzaM píše:U TC používám pro návěstidla ND4, kde každému návěstnímu znaku odpovídá jedna DCC adresa. Cesty se staví jako u reléovky, dvěma tlačítky odkud - kam, zároveň zvolená cesta automaticky zvolí příslušný návěstní znak. Cesta a návěst se ruší detekcí obsazení zhlaví. Dokud není cesta zrušena, nelze zvolit jinou, která by s tou již nastavenou kolidovala.

toto sa javy ako celkom dokonale, ALE ND4 sa uz asi nevyraba a ani sa neda kupit
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod JOHNZ » čtv 07 čer, 2018 10:32 am

dudlifuk: ND4 nerobí ale viacmenej nič iné, než tento dekodér od Fuldu. Akurát to má na opačnom konci nie výstupy pre jednotlivé svetlá, ale výstupy na S-Com, ktorý podporujú návestidlá p. Němečka.

Definíciu S-Comu by som zároveň považoval za uspokojujúcu definíciu návestí používaných v našich končinách. A to minimálne do doby, než niekto príde s uspokojivým riešením modelových návestidiel s rýchlostnými pruhmi.
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » čtv 07 čer, 2018 10:55 am

dudlifuk píše:
fulda píše:Ano, je trochu problém v tom, že máme vlastní návěstní soustavu a že se nikomu nepodařilo pro ní udělat pořádnou definici, kterou by akceptovala "většina". Takže to každý mastí tak nějak všelijak. Už na to narazilo víc lidí a já pořád říkám, že když někdo udělá pořádnou definici, že ta zařízení "spíchnu za odpoledne".

Co mozem rozumiet pod pojmom "definice" ? subor vsetkych navesti, ktore je mozne zobrazit napr. na 5-znakovom navestidle ? Ja som si myslel, ze by bolo fajn nastavit si navestidlo manualne napr. pri posune, alebo len tak pri hrani sa.

Ne, definice jako - pro pětiznakové návěstidlo se používají 4 výhybky, kde první znamená že, druhá znamená že, ....
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 čer, 2018 12:40 pm

dudlifuk píše:
HonzaM píše:U TC používám pro návěstidla ND4, kde každému návěstnímu znaku odpovídá jedna DCC adresa. Cesty se staví jako u reléovky, dvěma tlačítky odkud - kam, zároveň zvolená cesta automaticky zvolí příslušný návěstní znak. Cesta a návěst se ruší detekcí obsazení zhlaví. Dokud není cesta zrušena, nelze zvolit jinou, která by s tou již nastavenou kolidovala.

toto sa javy ako celkom dokonale, ALE ND4 sa uz asi nevyraba a ani sa neda kupit

Pokud vím, vyrábí se i nadále, podívej se na www.navestidla.cz
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Panelová kostička

Příspěvekod vvitty » čtv 07 čer, 2018 1:59 pm

JOHNZ píše:dudlifuk: ND4 nerobí ale viacmenej nič iné, než tento dekodér od Fuldu. Akurát to má na opačnom konci nie výstupy pre jednotlivé svetlá, ale výstupy na S-Com, ktorý podporujú návestidlá p. Němečka.

Definíciu S-Comu by som zároveň považoval za uspokojujúcu definíciu návestí používaných v našich končinách. A to minimálne do doby, než niekto príde s uspokojivým riešením modelových návestidiel s rýchlostnými pruhmi.


ND4 by měly být opět o prázdninách. Není problém dodat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Panelová kostička

Příspěvekod vvitty » čtv 07 čer, 2018 2:02 pm

dudlifuk píše:
fulda píše:Ano, je trochu problém v tom, že máme vlastní návěstní soustavu a že se nikomu nepodařilo pro ní udělat pořádnou definici, kterou by akceptovala "většina". Takže to každý mastí tak nějak všelijak. Už na to narazilo víc lidí a já pořád říkám, že když někdo udělá pořádnou definici, že ta zařízení "spíchnu za odpoledne".

Co mozem rozumiet pod pojmom "definice" ? subor vsetkych navesti, ktore je mozne zobrazit napr. na 5-znakovom navestidle ? Ja som si myslel, ze by bolo fajn nastavit si navestidlo manualne napr. pri posune, alebo len tak pri hrani sa.


Přiřazení stavu X výhybek k Y znakům která lze na návěstidle zobrazit, včetně blikajících návěstí. Ideálně takové které bude respektovat většina.
Když použiješ 4 adresy výhybek tak můžeš zobrazit 16 stavů na návěstidle.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 07 čer, 2018 6:50 pm

vvitty píše:Když použiješ 4 adresy výhybek tak můžeš zobrazit 16 stavů na návěstidle.

Ano tomuto rozumiem, ale este som sa s takymto riesenim nestretol. To by musel dekoder "scanovat " styri adresy a vyskladat si z nich 4-bitove slovo a pri zmene napr. jedneho bitu vykonat zmenu. Zaujimave, pouziva sa to niekde ?
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 9 návštevníků