Panelová kostička

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » pon 11 čer, 2018 10:27 am

sidlo píše:Děkuji za, možná nechtěné, potvrzení mého předpokladu. Aby ta kostička fungovala tak nejenom že potřebuje XpressNet, ale také potřebuje RS-bus a k tomu potřebuje dekodéry se zvláštní výbavou.
Ne, to jsi nepochopil. V rámci XpressNetu je k dispozici několik úrovní ohlasu. Ten nejjednodušší, který je k dispozici prakticky vždycky je ohlas od posledního provedeného příkazu. Pak existují možnosti pro reálný ohlas, které vyžadují speciální komponenty. Kostička s nimi běžně pracuje a je jí jedno, jaký ohlas uživatel používá. Nepreferuje ani jednu z variant, prostě bere takovou, jaká je k dispozici.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » pon 11 čer, 2018 10:38 am

Ferda píše:Takže nakonec zpětný ohlas od přestavníku je asi opravdu nejjednodušší dostat do systému pomocí LocoIO. Neboť všchno ostatní je jednak virtuální a navíc po dvou sběrnicích, které spolu nekomunikují. Nebo se mýlím?
Nebo se mýlíš :!:
Je lepší nepodléhat tendencím - sidlo se ptal, jak dostane reálný ohlas od výhybky do NanoX a dostal odpověď, že NanoX reálný ohlas od výhybky nepodporuje. A z této informace okamžitě napsal to co napsal.
Pak by jsi mohl dopadnout jako HonzaM, který tendencím uvěřil a pak si uřízl docela slušný kousek ostudy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 10:41 am

BohousP píše:
sidlo píše:...Aby ta kostička fungovala tak nejenom že potřebuje XpressNet, ale také potřebuje RS-bus a k tomu potřebuje dekodéry se zvláštní výbavou. Když toto splněno nebude, tak ta kostička bude mít pouze pseudosignalizaci, kterou jsme mimochodem tak kritizovali u řešení postaveném na Loconetu.

Zapoměl jsi napsat "Aby ta kostička fungovala tak, jak chci já". Všichni víme, a v této diskuzi to zaznělo už stokrát, že reálný ohlas fyzické polohy výhybky je těžko realizovatelný.

Pravdepodobne jsi se nechal zmast fuldovym "vykladem" v sousednim vlakne, protoze u LocoNetu samozrejme existuje skutecny ohlas vyhybky a je proto urcen paket B1, vsimni si ze on celou dobu "zongluje" s paketem BC (je tam pismenko C misto cislice 1), ktery se pouziva na zobrazeni symbolu vyhybky na ovladaci, kdyz nemas na kolejisti udelan skutecny ohlas vyhybky.
BohousP píše:
sidlo píše: A téměř všechny systémy ZO to nějak zjednodušují. S tím prostě musíme počítat.

Ano coz byl priklad paketu BC a belgarat zacal z toho vyvozovat chybne zavery na zaklade chybnych nebo chybejicich informaci. Ne (to zjednodusovani) pro LocoNet s paketem B1. Ten je naprosto jednoznacne definovan a dava skutecnou polohu vyhybky (viz vyse) a je na tobe jestli si tu skutecnou polohu na kolejisti udelas nebo ne a je na tobe jestli si tu zpetnou vazbu zapnes nebo ne (tedy paket B1). Ale ke stejnemu zaveru by dosel i on sam, kdy by si byval byl alespon precetl manual, coz jsem mu i napsal....
A jinak pokud se nejaky vyrobce rozhodne nedodrzovat standard, tak to snad neni chyba toho standardu.
fulda píše: Pak existují možnosti pro reálný ohlas, které vyžadují speciální komponenty.

Nastesti u Digitraxu clovek zadne specialni komponenty nepotrebuje, jeste tak aby clovek utracel za dalsi HW..
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 10:53 am

fulda píše:
sidlo píše:Děkuji za, možná nechtěné, potvrzení mého předpokladu. Aby ta kostička fungovala tak nejenom že potřebuje XpressNet, ale také potřebuje RS-bus a k tomu potřebuje dekodéry se zvláštní výbavou.
Ne, to jsi nepochopil. V rámci XpressNetu je k dispozici několik úrovní ohlasu. Ten nejjednodušší, který je k dispozici prakticky vždycky je ohlas od posledního provedeného příkazu. Pak existují možnosti pro reálný ohlas, které vyžadují speciální komponenty. Kostička s nimi běžně pracuje a je jí jedno, jaký ohlas uživatel používá. Nepreferuje ani jednu z variant, prostě bere takovou, jaká je k dispozici.

No dobra, kdyz to kolega sidlo nepochopil, tak to prosim te popis vice do detailu. Tedy mam MM a k tomu dekoder LS100 s RS bus, jak to ma byt zapojene, aby fungoval skutecny ohlas vyhybky. Priklad s centralou Lenz prozatim vynechame.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod belgarat » pon 11 čer, 2018 10:58 am

Kdyz vynechas centralu, tak bych rekl, ze nijak. V pripade centraly NanoX je odpoved vyse.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 11:18 am

belgarat píše:Kdyz vynechas centralu, tak bych rekl, ze nijak. V pripade centraly NanoX je odpoved vyse.

Je tam tvrzeni, ze neco nepochopil, tak bych byl rad, aby TO co nepochopil bylo vysvetleno.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod belgarat » pon 11 čer, 2018 11:27 am

Jirka_US píše:
belgarat píše:Kdyz vynechas centralu, tak bych rekl, ze nijak. V pripade centraly NanoX je odpoved vyse.

Je tam tvrzeni, ze neco nepochopil, tak bych byl rad, aby TO co nepochopil bylo vysvetleno.


Zatracena 2 vlakna. Viz zde: viewtopic.php?f=6&t=11447&start=360#p237416
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Panelová kostička

Příspěvekod BohousP » pon 11 čer, 2018 11:30 am

sidlo píše:
BohousP píše:
sidlo píše:...Aby ta kostička fungovala tak nejenom že potřebuje XpressNet, ale také potřebuje RS-bus a k tomu potřebuje dekodéry se zvláštní výbavou. Když toto splněno nebude, tak ta kostička bude mít pouze pseudosignalizaci, kterou jsme mimochodem tak kritizovali u řešení postaveném na Loconetu.

Zapoměl jsi napsat "Aby ta kostička fungovala tak, jak chci já". Všichni víme, a v této diskuzi to zaznělo už stokrát, že reálný ohlas fyzické polohy výhybky je těžko realizovatelný. A téměř všechny systémy ZO to nějak zjednodušují. S tím prostě musíme počítat. Kostička, FBO i soft řešení (TC) nejčastěji jen zobrazuji info z centrály, kam byla výhybka naposledy přepínána.

V tomto případě ani tak nejde o mě. Spíš mě mrzí, že se tu některé věci naznačují jako že by to mohlo fungovat:
BohousP píše:Honzo, podívej se na popis FBO http://www.fucik.name/masinky/Xbus_FBO/. Je to indikátor obsazení, informaci získává z centrály pomocí XpressNetu. S88 je jednosměrná a posílá info pouze do centrály. XpressNet je obousměrný, řízený centrálou. A centrála vysílá i informace o obsazení.

A neznalý uživatel by si mohl myslet že když se v textu objeví XpressNet a obousměrný a S88 a centrála vysílá informace, že má doma všechno splněno a bude mu to fungovat. To že je potřeba splnit několik dalších podmínek to běžný uživatel, 95 % místních diskutérů, vůbec netuší.

Jak píše belgarat jinde
belgarat píše:Dovolim si tvrdit, ze vetsina modelaru - uzivatelu se rada o nevyhody reseni podeli. Modelari-vyvojari Ti zas reseni vysvetli do hloubky, ale samozrejme :) maji k nekterym resenim citovy vztah. No a modelari-prodejci jsou ... no, prodejci. Lez jsem zatim nezaznamenal, taktni mlceni myslim vsak ano.

V některých vláknech platí, o co víc ukazuji na nedostatky jiných řešení, o to víc mlčím o skutečných vlastnostech svého řešení. A to mě dost mrzí.

Ale lidsky tomu rozumím, jste také prodejci.

Petře, doufám, že je to jen přehlédnutí a ne úmyslné překrucování. V tom druhém citovaném odstavci (Honzo, podívej se ...) jasně mluvím o indikaci obsazení a ne o poloze výhybky. Tak jaké naznačování ??? Chceš říct, že jediné slovo je tam špatně? Jakou další podmínku bys tam chtěl doplnit?
A prodejce už nejsem ... Nějak jsem přestal stíhat a rád bych dokončil rozdělané věci. I když nepopírám, že k některým výrobkům, kde jsem stál u jejich zrodu, citový vztah mám.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 11:52 am

belgarat píše:
Jirka_US píše:
belgarat píše:Kdyz vynechas centralu, tak bych rekl, ze nijak. V pripade centraly NanoX je odpoved vyse.

Je tam tvrzeni, ze neco nepochopil, tak bych byl rad, aby TO co nepochopil bylo vysvetleno.


Zatracena 2 vlakna. Viz zde: viewtopic.php?f=6&t=11447&start=360#p237416

To odkazujes na RS bus, ne na XpressNet....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod sidlo » pon 11 čer, 2018 12:18 pm

Bohouši rozhodně tě nechci obviňovat že jsi něco napsal špatně, to rozhodně ne. Ani já se nesnažím nic překrucovat, reaguji pouze na to co je tu napsáno. Taky vím, že už obchod neděláš, ale beru vás jako jednu partu (doufám, že to moc nezjednodušuji).
Ale až tady (mimochodem v jiném vlákně) http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11447&start=360#p237409 se poprvé bez obalu napsalo, že pro reálný ohlas výhybky musí být splněny podmínky + RS-bus + ten správný dekodér. Do té doby to to bylo belgaratem eufemicky nazvané decentní mlčení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 12:54 pm

smazano z duvody dvojsmyslneho vykladu, omlouvam se Bohousovi nebyl to umysl.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 17 čer, 2018 6:10 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » pon 11 čer, 2018 1:08 pm

sidlo píše:Do té doby to to bylo belgaratem eufemicky nazvané decentní mlčení.
Od kdy se to mlčení datuje?? Co třeba začátek května?? Trochu jsem myslel, že není nutné psát stejnou informaci stokrát.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod sidlo » pon 11 čer, 2018 1:28 pm

fulda píše:
sidlo píše:Do té doby to to bylo belgaratem eufemicky nazvané decentní mlčení.
Od kdy se to mlčení datuje?? Co třeba začátek května?? Trochu jsem myslel, že není nutné psát stejnou informaci stokrát.

Přiznám se, že moje hlava není databáze, aby si pamatovala co je v kterém vlákně napsáno. Navíc obsah vlákna o Z21 mě nijak nezajímá.
Toto vlákno bylo založeno http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11443#p236422 a paralelní k tomu http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11447#p236647, což je o dost později než zmiňovaný začátek května.

Od začátku čtu, že autor jde do hloubky problému se znalostí věci. Současně píše, že Loconet je nepoužitelný, protože nedokáže zjistit reálný stav výhybky. Navíc bylo napsáno, že hlavní přidanou hodnotou je signalizace stavu výhybky.

A když se pídím po tom, jak je to tedy udělané, tak zjistím, že v základním provedení to funguje jako pod Loconetem - tedy pseudosignalizace. A aby to fungovalo podle mého očekávání, a to očekávání jsem si vytvořil na základě informací z výše jmenovaných vláken, tak je třeba splnit dodatečné podmínky.

Bylo skutečně mojí chybou, že jsem po přečtení několika prvních stran zmíněných vláken ta očekávání měl?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 čer, 2018 1:35 pm

fulda píše:
sidlo píše:Do té doby to to bylo belgaratem eufemicky nazvané decentní mlčení.
Od kdy se to mlčení datuje?? Co třeba začátek května?? Trochu jsem myslel, že není nutné psát stejnou informaci stokrát.

Rozumim tomu spravne, ze jsou tedy ve finale potreba ty sbernice tri ve srovnani s kostickou pro LocoNet ?
sidlo píše:Od začátku čtu, že autor jde do hloubky problému se znalostí věci. Současně píše, že Loconet je nepoužitelný, protože nedokáže zjistit reálný stav výhybky.

Coz je samozrejme lez....
sidlo píše:A když se pídím po tom, jak je to tedy udělané, tak zjistím, že v základním provedení to funguje jako pod Loconetem - tedy pseudosignalizace.

To je dalsi lez, zadna pseudosignalizace, to jen autor si pravdepodobne chybne precetl specifikaci a zapomnel implementovat paket B1...o cemz se lze presvedcit v sousednim vlakne.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » pon 11 čer, 2018 2:02 pm

sidlo píše:Od začátku čtu, že autor jde do hloubky problému se znalostí věci. Současně píše, že Loconet je nepoužitelný, protože nedokáže zjistit reálný stav výhybky.
Myslím, že mimo jiné v tomto jsi si udělal nesprávný úsudek. TADY
Naposledy upravil fulda dne pon 11 čer, 2018 2:11 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jipol57 a 11 návštevníků