Panelová kostička

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Panelová kostička

Příspěvekod BohousP » pon 28 kvě, 2018 1:15 pm

Pavel-HP píše:
Podrobnějsí informace:

Asi nejlepší, poměrně srozumitelný, popis o co jde v S.BUS a F-BUS (včetně popisu "protokolu" Futaba i FrSky a jeho kritiky) je na webu J. Řehůřka.

Pavlovi tam při kopírování vypadl link na citovaný web, takže tady je:
http://esomodels.wz.cz/TARANIS/9SBUS.html
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » stř 30 kvě, 2018 12:25 pm

dudlifuk píše:myslis ze by sa to spolu mlelo s RS485, ak by som na rozvod pouzil 4 pary ethernetu ? stvorvodicovy XpressNet + tri vodice F-bus. Asi by boli problem tie krutene pary. Dlzka max.1 - 2m medzi modulmi.
fulda píše:To nebude problém, dokonce dva z těch tří drátů jsou přímo napájení z XpressNetu, takže ti stačí jeden datový a v rámci slušnosti k němu do páru zvolit navíc jednu zem.

tak to je velmi dobra sprava. A ako dlho este potrva dalsi vyvoj? hlasim sa pripadne na everovacie skusky :) z mojho pohladu je to presne to, cim si vylepsim moduly, takze mozem pocitat so seriovou vyrobou napr. v Digi-CZ ?
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod MkTT » stř 30 kvě, 2018 12:27 pm

Také se mi to moc líbí a při příznivé ceně bych si z toho určitě panel postavil.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » stř 30 kvě, 2018 1:25 pm

Zatím je to jako koncept, ještě to má celkem dost much a hlavně to neprošlo skoro žádným testováním, takže bych tak řekl, že optimisticky měsíc na mém stole, měsíc nějaké testování na cizím stole a měsíc zavedení do výroby. Přitom ten druhý měsíc bude rozhodující, jestli se to vůbec zavede.

MkTT píše:Také se mi to moc líbí a při příznivé ceně bych si z toho určitě panel postavil.
Co je to příznivá cena? Pochopitelně čím je zařízení komfortnější, tím je cena vyšší. Tohle bude pravděpodobně srovnatelné s cenou dekodéru pro jednu výhybku. Hodně se to může měnit při vhodné/nevhodné volbě tlačítek, nebo jestli má být hmatník součástí balíčku a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod MkTT » stř 30 kvě, 2018 4:35 pm

fulda píše:Co je to příznivá cena? Pochopitelně čím je zařízení komfortnější, tím je cena vyšší. Tohle bude pravděpodobně srovnatelné s cenou dekodéru pro jednu výhybku. Hodně se to může měnit při vhodné/nevhodné volbě tlačítek, nebo jestli má být hmatník součástí balíčku a tak.

To samozřejmě chápu, ale díky modulárnosti bude snadné takový panel rozšířit a možná opakovaná využitelnost komponentů je také velké plus.
Plánuješ nějaké další typy "kostiček"?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » stř 30 kvě, 2018 7:00 pm

MkTT píše:
fulda píše:Co je to příznivá cena? Pochopitelně čím je zařízení komfortnější, tím je cena vyšší. Tohle bude pravděpodobně srovnatelné s cenou dekodéru pro jednu výhybku. Hodně se to může měnit při vhodné/nevhodné volbě tlačítek, nebo jestli má být hmatník součástí balíčku a tak.

To samozřejmě chápu, ale díky modulárnosti bude snadné takový panel rozšířit a možná opakovaná využitelnost komponentů je také velké plus.
Ano, to určitě.

MkTT píše:Plánuješ nějaké další typy "kostiček"?
Zatím nevím, co dalšího by bylo užitečné?
Hodně by se mi líbilo dostat kostičky do krabičky, aby se daly používat při kobercovém ježdění, to je ale nad moje síly.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod matejkocis » stř 30 kvě, 2018 7:32 pm

Nad modulom pre ovládanie semaforu ste neuvažoval?
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Panelová kostička

Příspěvekod MkTT » čtv 31 kvě, 2018 12:30 pm

Já bych byl také pro modul ovládání návěstidla. Případné spínání osvětlení či další podobné funkce asi půjdou řešit přes ovladač výhybky.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Fox » čtv 31 kvě, 2018 12:51 pm

Možná si naběhnu, protože jsem to asi špatně pochopil (a panel jsem - zatím - nikdy nerealizoval :D ): nestačilo by pro ovládání výhybky jedno tlačítko na přehazování a dvě ledky na indikaci směru? Má to logiku nebo ne?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » čtv 31 kvě, 2018 1:29 pm

MkTT píše:Já bych byl také pro modul ovládání návěstidla. Případné spínání osvětlení či další podobné funkce asi půjdou řešit přes ovladač výhybky.
Návěstidlo, světlo, prostě všechno příslušenství je z pohledu DCC to stejné, takže to je v ceně.

Fox píše:Možná si naběhnu, protože jsem to asi špatně pochopil (a panel jsem - zatím - nikdy nerealizoval :D ): nestačilo by pro ovládání výhybky jedno tlačítko na přehazování a dvě ledky na indikaci směru? Má to logiku nebo ne?
Ano, existuje velmi malá skupina uživatelů (už vím o druhém :mrgreen: ), kteří ovládají výhybky pomocí jednoho tlačítka.
Naštěstí zrovna v případě kostičky to je celkem snadno realizovatelná změna v programu. Takže i tahle varianta je ke zvážení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Panelová kostička

Příspěvekod Fox » čtv 31 kvě, 2018 2:01 pm

Ano je to fakt, vídám spíš dvě tlačítka... Možná jsem si vzpomněl na moje působení v želmod klubu v minulém století, kde byl panel řešen vlastně jako kolejový plán stanice, namalovaný na pauzáku pod plexisklem a výhybky se přestavovaly plíškem, dotykem na šroubky v příslušném směru. Složitější spínání se řešilo telefonními kipry získanými ze staré tlf. ústředny a relátky, některé měly i logo Wehrmachtu :D . No, jen jsem si myslel, že některý uživatel by to mohl zabudovat do podobného tvaru, místo plíšku tlačítko, místo šroubků ty LEDky. (ne, vážně, je to jistě dobrý koncept, určitě bude mít úspěch).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 31 kvě, 2018 2:56 pm

Fox píše:nestačilo by pro ovládání výhybky jedno tlačítko na přehazování a dvě ledky na indikaci směru?

fulda píše:Ano, existuje velmi malá skupina uživatelů (už vím o druhém ), kteří ovládají výhybky pomocí jednoho tlačítka.

Fox, vitaj v klube :D , uz som si myslel, ze som nejaky divny :D, ked som mal predstavu ovladat vyhybku jednym tlacitkom. Ja som si postavil takyto ovladaci panel. Bola to moja prvotina, teraz pracujem vdaka Fuldovy (TCO-bangbang) na niecom sofistikovanejsom. Ked budem mat hotove, zverejnim.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 kvě, 2018 5:43 pm

fulda píše:
MkTT píše:Já bych byl také pro modul ovládání návěstidla. Případné spínání osvětlení či další podobné funkce asi půjdou řešit přes ovladač výhybky.
Návěstidlo, světlo, prostě všechno příslušenství je z pohledu DCC to stejné, takže to je v ceně.

Fox píše:Možná si naběhnu, protože jsem to asi špatně pochopil (a panel jsem - zatím - nikdy nerealizoval :D ): nestačilo by pro ovládání výhybky jedno tlačítko na přehazování a dvě ledky na indikaci směru? Má to logiku nebo ne?
Ano, existuje velmi malá skupina uživatelů (už vím o druhém :mrgreen: ), kteří ovládají výhybky pomocí jednoho tlačítka.
Naštěstí zrovna v případě kostičky to je celkem snadno realizovatelná změna v programu. Takže i tahle varianta je ke zvážení.

Jsem pro dvě tlačítka, i když na svých stanicích pro klubové kolejiště mám alternativní možnost ovládání jediným tlačítkem. Dúvod proč jsem to použil je jednoduchý, dekodéry Digitrax DS64 a SE8C tuto funkci mají k dispozici navíc vedle ovládání přes LocoNet (a TrainController), používáme to pokud stanice není obsluhována a jezdí se v režimu D3. Stojí to navíc jen tlačítko a dráty. Rozhodně bych ale uvítal možnost volby odkud -kam, tedy například vjezd trať - 1.kolej v nádraží. Tedy nepřehazovat výhybky po jedné, ale vždy skupinu výhybek. Tedy obdoba reléovky, to by bylo vynikající.
Stačí ale pokud bude kostička schopná odeslat jednu adresu, c nebo t., o ostatní se postará dekodér DR4018, umožňující naprogramovat aby jednou adresou bylo možné současně postavit více výhybek.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Panelová kostička

Příspěvekod dudlifuk » čtv 31 kvě, 2018 8:09 pm

fulda píše:Ano, existuje velmi malá skupina uživatelů (už vím o druhém :mrgreen: ), kteří ovládají výhybky pomocí jednoho tlačítka.
Naštěstí zrovna v případě kostičky to je celkem snadno realizovatelná změna v programu. Takže i tahle varianta je ke zvážení.

Tak to je dalsia dobra sprava. Ja preferujem ovladanie vyhybiek jednym tlacitkom. Mam takto pripravene TCO, dalsie TCO na stavanie vlakovych ciest, vsetko ovladanie jednym tlacitkom. A ak by bola varianta "kocky" na jedno tlacitko, co viac si priat ? :D :D
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Panelová kostička

Příspěvekod fulda » pát 01 čer, 2018 6:28 am

OK, jednotlačítkovou verzi klidně výhledově udělám. Její přednost bude v tom, že bude trošku kompaktnější. protože bude použité jen jedno tlačítko a dvě ledky hned vedle něj.

Verzi pro stavění cest a všeliaké digitraxy dělat nebudu v žádném případě. Je to v absolutním rozporu s požadavkem na jednoduchost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: marian_r a 7 návštevníků