Moderní protokoly digitálního řízení

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » úte 02 led, 2018 8:17 am

Jirka_US píše:Je vyse popsane reseni neco co te zajima ? Potrebujes nejake detaily ? Komunita DCC++ a JMRI urcite oceni pokud se ti podari najit nejakou chybu popr. navrhy na zlepseni.

Pokud je to udelane na Modrem zubu, tak je to mimo IP adresovani a teda se nedaji pouzit ESP-01.
Nevim, ci je to dobre nebo zle.
To bych musel nastudovat, posli nejaky link, jak je to udelane.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Jirka_US » stř 03 led, 2018 12:02 am

Mozna jsem se vyjadril ne uplne presne, vyse popsana architektura se tyka vyhradne WiFi nikoliv BT.
Pro zacatek doporucuji si na zkousku propojit 2 pc pomoci JMRI v konfiguaci DCC++, staci jen Arduino deska bez motor shieldu.
http://jmri.org/help/en/html/doc/Techni ... king.shtml
Doporucuji pouzivat JMRI dokumentaci, neexistuje pouze jeden link. V okamziku kdy si to clovek osaha tak "vymeni" PC za RPi, ktere sice bezi na "klonu" Linuxu (Raspbian), nicmene posledni verze je jiz celkem privetiva i pro uzivatele Windows.
http://jmri.org/install/Raspbian.shtml

Dalsi moznost je podivat se na kod pro ESP8266, v linku jsou i odkazy na prislusne knihovny.
https://github.com/atanisoft/BaseStatio ... /DCCpp_ESP
http://jmri.org/releasenotes/jmri4.11.1.shtml Odstavec DCC++
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » stř 03 led, 2018 7:36 am

Nevim, nejak mi to pripada, ja o voze, ty o koze.
---
Ja se usilujem o neco jine, nez ukazujes ve svych prispevcich. Treba si znova precist me prispevky.
Chtel bych se, pokud je to mozne, vyhnout pouziti PC !! A to JMRI a DCC++ neumi.
A urcite to neni tim, ze bych JMRI neovladal !!
---
Moje idea spociva v tom, jak odstranit dratovani mez moduly a teda mit moznost aj domaci kolejiste stavet modulovo.
A pritom maximalne vyuzit stavajici protokoly, aby se to nemuselo bastlit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod fulda » stř 03 led, 2018 8:35 am

Ještě jedna myšlenka - Jirka_US ty čteš LocoNet hackeras - tam se teď řeší protokoly okolo WiThrottle. V jakém jsou stavu? není to náhodou použitelné?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » stř 03 led, 2018 8:46 am

fulda píše:Ještě jedna myšlenka - Jirka_US ty čteš LocoNet hackeras - tam se teď řeší protokoly okolo WiThrottle. V jakém jsou stavu? není to náhodou použitelné?

ja to citam a pripada mi to dost zoufale, Digitrax asi vycenil zuby
ale je zajimave, ze nikdo nenapise nic konkretniho ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Jirka_US » pát 05 led, 2018 5:58 am

zdeno píše:Ja se usilujem o neco jine, nez ukazujes ve svych prispevcich. Treba si znova precist me prispevky.

Zkracena citace Zdeno z 31.12.2017: "Docela by mne bavilo a uz na tom pracujem, ze bych pouzil ESP01 jako spojovadlo mezi centralou a periferiemi."
Moje zkracena citace z 1.1.2018: "Takze kazda stanice na modulu bude mit vlastni uzel s RPi na ovladani prislusenstvi a vstupy senzoru"
Je v tom nejaky zasadni rozdil (doporucuji precist celou puvodni citaci) ve funkcnosti z pohledu uzivatele pokud budeme povazovat HW+SW za cernou krabicku do ktere uzivatel/modelar nevidi ? Opet zduraznuji ve funkcnosti z pohledu uzivatele, rozdily v HW a SW jsou zrejme.

Nicmene pro jistotu jeste jednou zjednodusene zopakuji sve reseni:
Mam 2x "desticku" o rozmerech 65x30mm, ktera se jmenuje RPi zero w (ty pouzivas ESP01, ktera je o trochu mensi nez RPi zero) a tyto dve (samozrejme i vice) "desticky" mezi sebou komunikuji pres WiFi. Kazda ta "desticka" ma 40 vstupu/vystupu (neco jako LocoIO). Takze jsou tam pouze tyto 2 "desticky" RPi zero w a zadne PC nebo dalsi elektronika tam neni nutna, tedy nato, aby spolu ty 2 "desticky" pres WiFi komunikovaly. K tomu, aby to fungovalo jsem jen vyuzil vyhod prostredku a protokolu, ktere nabizi JMRi ve "faceless" rezimu. Netvrdim, ze to nejde udelat jinak, ale domnivam se, ze z pohledu zel. modelaru je to celkem elegantni reseni, uz jen vzhledem k faktu, ze nemusi nic bastlit (zde je myslen SW).
zdeno píše:Chtel bych se, pokud je to mozne, vyhnout pouziti PC !! A to JMRI a DCC++ neumi.
A urcite to neni tim, ze bych JMRI neovladal !!

To ja take, proto bych si dovolil upozornit na fakt, ze minimalne jiz 3 roky JMRI skutecne PC nepotrebuje, je to dokonce uvedeno v jednom z vyse uvedenych linku...A DCC++ take ne...
zdeno píše:Moje idea spociva v tom, jak odstranit dratovani mez moduly a teda mit moznost aj domaci kolejiste stavet modulovo.
A pritom maximalne vyuzit stavajici protokoly, aby se to nemuselo bastlit.

Tak tuto ideu jsem jiz prezentoval ca. pred 1.5 rokem, ale prezentoval jsem ji az uz jsem to mel vyzkousene a overene....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Jirka_US » pát 05 led, 2018 6:24 am

fulda píše:Ješte jedna myšlenka - Jirka_US ty cteš LocoNet hackeras - tam se ted reší protokoly okolo WiThrottle. V jakém jsou stavu? není to náhodou použitelné?

Nejsem si uplne jisty kam miris, ale reseni, ktere pouzivam ja je celkem jednoduche:
telefon/tablet/obecne smart ovladac + RPi + prevodnik USB-Loconet
Mas nejaky napad, jak to jeste vice zjednodusit, tedy tak, aby to nebylo vetsi, nebyl tam dalsi kus HWu, bylo tam mozne pripojit x ovladacu a nestalo to vice penez ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod fulda » pát 05 led, 2018 7:47 am

Jirka_US píše:
fulda píše:Ješte jedna myšlenka - Jirka_US ty cteš LocoNet hackeras - tam se ted reší protokoly okolo WiThrottle. V jakém jsou stavu? není to náhodou použitelné?

Nejsem si uplne jisty kam miris, ale reseni, ktere pouzivam ja je celkem jednoduche:
telefon/tablet/obecne smart ovladac + RPi + prevodnik USB-Loconet
Mas nejaky napad, jak to jeste vice zjednodusit, tedy tak, aby to nebylo vetsi, nebyl tam dalsi kus HWu, bylo tam mozne pripojit x ovladacu a nestalo to vice penez ?

Ne, nemám, já to nesleduji detailně.

Ještě bych si dovedl představit jedno ESPxx puštěné v režimu AP, které bude zastávat funkce komunikačního uzlu a bude realizovat převod LocoNet <-> TCP/IP. K němu se pak mohou hlásit jak telefony/tablety, tak i konkrétní jednoúčelová zařízení typu detektory obsazení/výhybky nebo co já vím co ještě. Pochopitelně na vývodech toho konkrétního ESPxx je možné realizovat běžný drátový LocoNet.

Moc se to od tvého popisu neliší, jen ty máš hlavní procesor v tom RaPI a já ho mám v ESPxx. Stejně je to podobný procesor, jen v ESP je jiná úroveň operačního systému a jiné sada HW prostředků, takže se nedá úplně jednoduše spustit existující JMRI, ale spíš by se muselo nějaká vlastní light verze znovu napsat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » pát 05 led, 2018 8:21 am

fulda píše: Pochopitelně na vývodech toho konkrétního ESPxx je možné realizovat běžný drátový LocoNet.

On je spis problem v tom, ze ESPxx nema moc hardwerovych periferii a vsechno se musi emulovat programovo.
To same RPi, ktere je dost uzavrete a system je jinak nasmerovany. Dost pochybujem, ze to je tak snadno resitelne.
---
On Jirka dost slepo kopiruje a nejak neverim tomu, ze to ma realne otestovane.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod fulda » pát 05 led, 2018 1:23 pm

zdeno píše:
fulda píše: Pochopitelně na vývodech toho konkrétního ESPxx je možné realizovat běžný drátový LocoNet.

On je spis problem v tom, ze ESPxx nema moc hardwerovych periferii a vsechno se musi emulovat programovo.
Ano, to je koncepce toho čipu. Ale z toho co jsem popsal, tak má prostředků dost.
Pro to, aby dělal převod TCP/IP <-> LocoNet, tak mu stačí sériový port a ten má k dispozici.
Pokud má fungovat jako "dekodér" pro řízení jednoduchého příslušenství (výhybka), tak zase potřebuje pár GPIO portů, ty také má. Pro nějaké komplexnější (mnohavstupová detekce obsazení) si holt musí "půjčit" porty na nějaké sběrnici typu I2C,

zdeno píše:To same RPi, ktere je dost uzavrete
Uzavřené? To jsi asi myslel jinak než já. Je velmi málo otevřenějších systémů. Hardware je popsaný do posledního tranzistoru, alespoň polovina dostupných operačních systémů je open source. Navíc těch systémů je k dispozici opravdu dost.

zdeno píše:a system je jinak nasmerovany. Dost pochybujem, ze to je tak snadno resitelne.
Tady bych spíš řekl, že se RaPI celkem často prezentuje ve spojení s univerzálním (desktopovým) operačním systémem. Takový systém pak řeší spoustu věcí v souladu se zvyklostmi běžných 32bit operačních systémů. Ale zase jsou k dispozici i alternativnější systémy. Koukal jsi třeba na RTOS nebo jemu podobné?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » pát 05 led, 2018 3:43 pm

Zase moje chyba, kdy to co mi nevyhovuje, tak okamzite odsunem a nezabyvam se tim.
Teda otevrenost ve smyslu mych potreb, ne ve smyslu programovani.
Doufam, ze mi to prominete, ze se takto uprednostnujem ;-)
---
Prevod z Loconetu na TCP/IP je snadny a jednoduchy.
Opacne je to horsi, protoze casovani Loconetu je svina a napriklad LocoBufer je na toto velmi haklivy. Co nezapadne presne ve spravny okamzik, to proste zahodi.
---
Jinak napisane, pracujem se znalostmi, ktere mam a velmi nerad prebiram cizi veci, ktere jsou nekdy zvlastne udelane.
Teda je pro mne snazsi pouzit ESP-01 jen jako komunikaci pres WiFi a udaje posilat na pripojeny procesor, ktery to spracuje.
Nemam problem s timto pracovat a bavi mne to.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Jirka_US » pát 05 led, 2018 5:42 pm

Jen par poznamek.
- RPi s LocoBufferem nema zadny problem, funguje bez problemu obema smery.
- OS, ktere jdou na RPi pouzit je dost a kazdy si muze vybrat podle chuti (vcetne Windows 10IoT Core nebo Androidu). Raspbian je obecne doporucovan pro toho, kdo s RPi zacina a dosud pouzival Windows. Kdo zna Linux, tak si vybere svuj "salek kavy"....

Mym cilem bylo vytvorit system/architekturu, ktera je
- uzivatelsky privetiva, tj. dokaze to postavit kdokoliv, kdo je schopen si precist manual JMRI
- dostupnost komponent, tj. zadne bastleni nebo elaborovani se SW
- minimalizace poctu komponent
- cena, ta by mela byt minimalni a to tak, ze "levneji" to jiz v danem case nelze postavit.
- snadny upgrade, at uz kvuli oprave chyby nebo rozsireni funkcnosti (napr. BT)
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » sob 06 led, 2018 1:35 pm

Jirko,
problem je v tom, ze u tebe nedokazem rozlisit, co je scifi, co je planovane, co je rozpracovane a co je realne otestovane.
Bylo by dobre pisat aj podrobnosti a vlastni zkusenosti a ne jen slepo kopirovat odnekud z webu.
---
Dalsi problem je, ze ne vsechno, co je na githubu je aj masivne otestovane a pouzitelne bez uprav.
Hodne veci je tam "A JE TO", presne podle toho serialu o dvojici popletu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod Edys » sob 06 led, 2018 2:28 pm

Mě to co Jirka píše přijde naprosto jasné. Co v tomto vláknu napsal má vyzkoušené a používá to. I to tu několikrát psal.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Moderní protokoly digitálního řízení

Příspěvekod zdeno » sob 06 led, 2018 3:26 pm

Edys píše:Mě to co Jirka píše přijde naprosto jasné. Co v tomto vláknu napsal má vyzkoušené a používá to. I to tu několikrát psal.

tak pisat a kopirovat, tak to Jirka umi perfektne. ;-)
---
Bylo by dobre si precist aj nektere jeho prispevky spred data 2016, kdy dokazal zahnusit a zaplevelit hocijaku diskuzi.
Ja ho proste berem s obrovskou rezervou, protoze jeho sebestrednost nepozna hranic.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků