Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěstidla)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěstidla)

Příspěvekod kravitch » čtv 07 pro, 2017 9:38 am

Dobrý den,
jsem začátečník s digitání železnicí a měl bych dotaz ohledně použití 2 a více dekodérů pro návěstidla. Mám set v měřítku HO od PIKO. Ústředna je PIKO Smartbox a ovladač PIKO Smartcontrol. Mám zapojené 2 dekodéry 005 DCC-2Sem a problém je ten, že po přidání do ovladače je jedním povelem ovládám oba současně. Rád bych je ale ovládal individuálně. Domnívám se, že je to způsobeno tím, že oba mají z výroby nastavenou stejnou "zakladní" adresu.

U programování dekodérů lokomitv jsem zjistil, že každá musí mít svoji "základní" adresu, která je u nich definovaná v CV1. Tam jsem si úspěšně nastavil pro každou lokomotivu adresu jinou a to mi funguje. Domníval jsem se tedy, že pro dekodéry pro příslušenství to funguje stejně. Nicméně veškeré moje pokusy o změnu končí neúspěchem. Když do CV1 nastavím jakokoliv jinou hodnotu než 1, tak po přidání do ovladače na nic nereagují. V přiloženém manuálu mi chybí informace o tom, jak vlastně další dekodér přidat, nebo jako ho naprogramovat na jinou adresu (je ale možné, že jsem zatím natolik neznalý, že to z něj pouze neumím vyčít).

Prosím o pomoc, nebo nasměrování někam, kde bych mohl získat více informací.
kravitch
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 05 pro, 2017 10:13 am

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod belgarat » čtv 07 pro, 2017 9:46 am

Zmacknout na desce dekoderu "programovaci" tlacitko - a pak si dekoder nastavi adresu podle PRVNIHO nasledujiciho prikazu z ovladace. Kdyz tedy po stisku tlacitka tlacitku vydas z mysi pokyn "vyhybka 15 rovne", nastavi si dekoder adresu 15+16; viz navod na TE SAME strance, kterou jsi poslal.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod kravitch » čtv 07 pro, 2017 10:21 am

Děkuji za reakci. Pravdou je, že uvedený návod moc nechápu, takže příčina problému skutečně bude v mé (ne)schopnosti jeho porozumění. No zkusím nad tím ještě zadumat.
Prosím ještě o upřesnění - co myslíš tím "vydas z mysi pokyn" ? Moje androidí aplikace v ovladači umí nejprve přidat zařízení do Accessory panelu na základě jeho DCC adresy a teprve potom mohu začít vydávat příkazy.
kravitch
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 05 pro, 2017 10:13 am

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod belgarat » čtv 07 pro, 2017 11:53 am

Omlouvam se - taky mam problem se ctenim, tentokrat s Tvym seznamem vybaveni.

Dekoder je uzpusobeny tak, ze po stisku tlacitka se chyti prvni adresy prislusenstvi pro ktere "ovladac" vyda pokyn a tu si zapamatuje (modulo 2). Jak k tomu ovladac donutis najdes nejlepe v manualu ke svemu ovladaci / aplikaci. V pripade ROCO multimouse je to trivialni (koneckoncu ta mys je trivialni); v pripade jineho ovladace se podivej do jeho manualu.

Tipuji, ze si budes muset pridat zarizeni pod adresou, kterou budes chtit aby dekoder pouzival (coz predpokladam jde i kdybys vubec nemel zadny dekoder pripojeny, ne ?), pak stisknout na dekoderu "programovaci" tlacitko a nasledne tomu prave pridanemu nakonfigurovane zarizeni vydat jakykoliv pokyn, ktery se tim padem ocitne na DCC sbernici a dekoder si z nej vyzobne adresu. Vsimni si, ze dekoder obsazuje 2 po sobe jdouci adresy. Kombinace "poloh vyhybky" na tech dvou adresach urcuje navest, ktera se rozsviti.

Zrejme to na tvem Androidu nebude prilis intuitivni - pak se nabizi
a) vymenit dekoder (cimz si nepomuzes, pokud budes chtit vice nez 2-stavove navestidlo)
b) vymenit androidi aplikaci za neco privetivejsiho co umi i vice-stavove prvky prislusenstvi
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod BohousP » čtv 07 pro, 2017 1:41 pm

Kolega Belgarat to popsal myslím dobře.
Tedy ,pokud chceš použít adresu 15, vytvoříš si v Adroidí aplikaci výhybku s adresou 15.
Pak zmačkneš programovací tlačítko na dekodéru
a nakonec přepneš výhybku č. 15 v aplikaci.

Pokud s tím budeš mít problém, požádej někoho, kdo má myš, aby ti pomohl.

(Nechci bý jízlivý, ale právě toto je případ, kdy jednoduché prostředky (myš) jsou k nezaplacení.)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 pro, 2017 5:55 pm

Myš mu moc nepomůže, sice mu někdo může myší naprogramovat do dekodéru adresy, ale pokud bude chtít návěstidlo ovládat (což jistě chce), adresy si pro něj stejně musí do ovladače naprogramovat (PIKO SmartController umožňuje vytvořit symbol návěstidla a přiřadit mu adresu, nemělo by smysl si vytvářet kvůli programování symbol výhybky). Vycházím z manuálu, ovladač SmartController nemám. Je tedy potřeba si do ovladače naprogramovat adresy stejně jako by to musel udělat pro ovládání dekodérů které už adresy naprogramovány mají. Pak bude postupovat jak popsal beigarat, tedy stiskne programovací tlačítko na dekodéru a pak zvolí návěstidlo s první adresou kterou chce do dekodéru naprogramovat. Pro naprogramování si může také třeba půjčit ovladač pro LocoNet, třeba Digitrax. Ale jak píšu, do svého ovladače si je stejně naprogramovat musí.
Je potřeba si vést seznam naprogramovaných adres a vyvarovat se duplicit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod kravitch » pát 08 pro, 2017 8:06 am

Děkuji vám všem. Funguje to.
kravitch
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 05 pro, 2017 10:13 am

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod Sandy » sob 09 pro, 2017 8:13 am

kravitch píše:Děkuji vám všem. Funguje to.

Kdes ty dekodery sehnal?
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Programování příslušenství (DCC 2sem dekodér pro návěsti

Příspěvekod kravitch » sob 09 pro, 2017 5:37 pm

Koupil jsem je na itvlaky.cz. Měli skladem poslední 2 kusy.
kravitch
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 05 pro, 2017 10:13 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků