Číslování ovladačů Loconetu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 3:21 pm

dakujem za informace ;-)
opravdu tam byly jen dva ovladace Oto ?
To asi nebude zrovna reprezentativni vzorka na tak kategoricke odsouzeni ?? Ja pocital s aspon s deseti kusy Oto.
---
jinak presne o tom uvazujem, ze by se prepichovaly ovladace z jedne centraly primo do druhe a nejak vyresit rozhrani,
aby tam nevznikaly mikro-zkraty na fazovem posunu DCC, protoze ty dva DCC signaly nejsou ani trosku podobne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod hummus » pon 20 lis, 2017 5:50 pm

Je možné, že tam těch Otů bylo víc. Já si pamatuji jen tyto.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Jirka_US » čtv 23 lis, 2017 6:58 am

radeksindy píše:Jirka_US: OpSw36

Predpokladam, ze rec je o Digitraxu. Pak bych se tedy chtel zeptat ,jak jsi zjistil, ze skutecne doslo k smazani vsech slotu, pokud jsi nemel jak se podivat do centraly?
Centrála je výhradně zopovědná za to, že pokud se přestane obnovovat informace ve slotu ze strany ovladače, tak ho centrála po určité době uvolní pro další ovladače (pochopitelně při splnění všech nutných podmínek).

To ano, ale musi byt nastaven prislusny "switch" jinak muzou dojit sloty velmi rychle. A nelze vyloucit, ze to mohl byt i tento pripad...
Gateway je v provozu 12 let se všemi typy ovladačů, všechno bez problémů funguje. Konec konců ji psali lidé, kteří se podílejí na kódech použitých i u jiných tovarních výrobců.

Jak se tedy chova gateway pri priprezi (pro jednoduchost pouze 2 lokomotivy) pokud je pouzit advanced consist ve slotech ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » čtv 23 lis, 2017 9:58 am

muj nazor je, ze GateWay je prepatnactene a zbytecne slozite.
Navic, sami Nemci pripousteji, ze to neni dokonale a nastavaji chyby.
Kdyz jsem to cetl, tak moznych chyb je spousta.
---
Muj osobni nazor je, ze by se mel pouzit procesor Atmega 2560, teda Arduino2560 a ten ma 4 Uarty a
teda je realna moznost odkomunikovat vsechny mozne pripady. Dokonce ma 8kB RAM, teda by se tam veslo vsech 3x120 slotu a teda vsechno na jednom miste. Navic ostane volne USB, kde by se mohlo celkem snadno pres GUI rozhrani ovladat a sledovat uplne vsechno.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod MiG » pon 04 pro, 2017 10:13 pm

zdeno píše:nepovysuj se,
loni v Hluku Oto fungoval bez problemu a ted se to pokazilo. Proste se neco zmenilo a nikdo nevi co.
Jinak muj nazor na to, ze je to zbytecne slozite se nezmenil.
Pokud chces pomoci, muzes, ale jinak je to dristani na dve veci.


No, mně moji tři otové duo pracují postupem času čím dál hůř. Takže to, že je na vině oto nepovažuji za nic nenormálního.

Každý má jiný názor na to, co je složité.

Napřed jsem si myslel, že nemám Radkovi co poradit, ale vzpomněl jsem si na svůj čtvrtý oto 28 s dvěma potenciometrama (kdybych ty prachy hodil do kanálu, udělal bych líp)
Takže pro Radka. Jestli jsi zkoušel s dvojpotenciometrovým otem, tak tam může nastat zrada, protože se snaží programovat dekodér.
Počítá gateway, že se přes ni bude programovat?

Je zde k tomu krátké vlákno
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10800
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » úte 05 pro, 2017 9:00 pm

MiG píše:No, mně moji tři otové duo pracují postupem času čím dál hůř. Takže to, že je na vině oto nepovažuji za nic nenormálního.

Existuje upgrade, kdyz je nekdo liny se ozvat ....., nepochopim ;-)
Jinak kazdeho zakaznika prosim, aby se ozval, kdyz neco nefunguje, protoze zpetna vazba je pro mne velmi dulezita.
Oto_duo maji M. Cernohorsky a H. Merhaut a ti nepisi nic o tom, ze by se jim to kazilo. Pokud ano, poprosim o informace.
---
A to plati aj pro dvojpotenciometrovho Ota, mam to vyresene a funguje to dobre.
---
Jinak jsem studoval GateWay a je tam naznacene, ze stare trojtlacitkove Fredy na tom nefunguji vsechny a je treba upgrade.
To znamena, ze Fred-i a GateWay jsou upravene tak, aby fungovaly jen spolu. Vsak to navrhovali v jednom klube. ;-)
Z toho vyplyva, ze tam je neco jinak a teda nefunguji ani jine ovladace, vcetne tech profi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Mcx » stř 06 pro, 2017 5:22 am

zdeno píše:ze stare trojtlacitkove Fredy na tom nefunguji vsechny a je treba upgrade

Fredy fungují všechny, které se v ČR a SR používají. Starší verze než 1.4 provozovány u nás nejsou. Je třeba brát ohled na to, že Gateway byla navrhována před více jak 10 lety pro setkání v roce 2006 v Alsfeldu - tomu je poplatná i technika.
Pokud se jedná fungování Fredů při přechodu mezi centrálami bez Gateway - fungují vcelku bez potíží verze 1.4 až 1.8 - pouze analogové, nasazení Gateway u těchto Fredů zvýší komfort - nemusím ovladač stočit na nulu při přihlášení k druhé centrále a zpětně nastavit rychlost než se dostanu s vlakem na úsek DCC druhé centrály.
U inkrementálních - Fredi, Ewky, Ota to funguje stejně pokud jedu jedním směrem, pokud přejedu obrátím směr a chci se vrátit zpět přes rozhraní tak jsem v pr...., protože si ovladač nepamatuje směr a při návratu opačným směrem mezi centrálama se mi směr vozidla obrátí (u zvukové loko mi loko dobrzdí podle křivky a jede opačně :D ), tedy musím zastavit, změnit směr a znovu se rozjet.
Tyto negativní vlastnosti musí Gateway odstranit a Gateway Fremo je odstraňuje.
Něco jiného je přepojovací úsek mezi centrálami na kolejích - tedy DCC, který musí být vždy jinak dochází při přejezdu rozhraní ke zkratům na boosterech napájející sousední úseky dvou centrál DCC.

Zjednodušeně řečeno s Fredy 1.4 - 1.8 se dá jezdit se dvěma centrálama i bez Gateway, s ostatními ovladači ne.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » stř 06 pro, 2017 8:16 am

Mcx píše:Zjednodušeně řečeno s Fredy 1.4 - 1.8 se dá jezdit se dvěma centrálama i bez Gateway, s ostatními ovladači ne.

Pokud vim, kdyz nefungoval GateWay, tak se prepichovalo z jedne centraly rovnou do druhe a tam Oto problemy nemel.
Teda inkrementalni ovladac se musel znovu nastavit, protoze vsechno zapomenuly, ale to delaji vsechny inkrementalni ovladace.
---
Ale i tak by mne zajimala informace, zda na Gateway funguji ovladace Uhlenbrock, Digitax, Daisy II, DT402 a jine profi.
---
Uz nad tim uvazujem, ze by se hodnoty zapisovaly do EEPROM, problem je zniceni EEPROM pri prekroceni poctu povolenych zapisu.
Mozna by se to dalo vytvorit jako volitelna funkce a pouzivat jen pri Gateway. Vlastne by tam Gateway nemusela vubec byt.
Naprosto idealni by bylo zapsat hodnoty do EEPROM pri vytahnuti z Loconetu. Teda vyuzit "zahnednuti".
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Mcx » stř 06 pro, 2017 11:40 am

Kde byly problémy či nikoliv to jsem se už bavili.
Jezdit bez Gateway pouze s analogovými ovladači lze, ale je to nekomfortní, je tam po jisté době ztráta komunikace s lokomotivou, protože se musí přepíchnout dříve než vlak přejede...... nouzově to lze, ale ideál to není.
Takže logicky vše musí fungovat stejně jako když jedeš na jedné centrále, pouze ovladač připojíš k úseku řízeném Gateway nic víc a nic míň a neměla by se přerušit komunikace s lokomotivou.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » stř 06 pro, 2017 3:24 pm

potrebujem vedet, ci profi ovladace na Gateway funguji nebo ne ??
Konkretne Daisy II, Profiboss, DT402 a jine.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Mcx » stř 06 pro, 2017 3:35 pm

zdeno píše:potrebujem vedet, ci profi ovladace na Gateway funguji nebo ne ??

Tož to nevím zda ti někdo řekne, nebo jinak - je důvod proč by neměly?? Gateway Fremo není vázána na konkrétní ovladač.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » stř 06 pro, 2017 4:56 pm

Mcx píše:
zdeno píše:potrebujem vedet, ci profi ovladace na Gateway funguji nebo ne ??

Tož to nevím zda ti někdo řekne, nebo jinak - je důvod proč by neměly?? Gateway Fremo není vázána na konkrétní ovladač.

ja se obavam, ze ano, protoze jinak by tam fungovaly i ty moje.
Neni duvod, aby moje ovladace fungovaly na solo centralach a na Gateway ne.
Podle mne je tam nejaka zrada, ktera neni zverejnena.
---
Proc by se jinak vsichni tak usilovne branili zverejnit zaznamy z JMRI monitoru ??
Vsak je to 10 roku stare.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » sob 16 pro, 2017 6:29 pm

dost nad tim premyslim, jak to udelat, aby nebylo potrebne Gateway pouzivat pri prechodu z jedne centraly na druhou.
Prepinac DCC je naprosto nutny, ale ten je vyreseny a nedela problemy. Proste se namontuje 2x detekce z kazde strany a jedno rele, ktere prepina stredovy usek podle smeru jizdy.
---
Problem delaji ovladace, ktere si nepamatuji posledni stav a pri prihlaseni na druhou centralu prebiraji neplatne nastaveni z centraly anebo jsou nastaveny uplne prazdne.
U ovladacu s potakem a prepinacem je to vlastne uplne jednoduche, musi ovladac prepisat hodnoty v centrale podle nastavenych ovladacich prvku, ktere zaroven slouzi jako pamet.
Teda rychlost si precte z potaku a smer z prepinace.
Problem jsou funkce, ale ty se daji zapisovat do EEPROM. Cetnost zapinani funkci je daleko za hranici pokazeni EEPROM. Zivotnost je 10 a vice roku.
---
Omnoho vetsi problem jsou ovladace s enkodery + tlacitko, kde neexistuje moznost mechanicke pameti jako u klasickych ovladacu.
Tam by se vsechno muselo zapisovat do EEPROM a riziko "vysumeni" EEPROM je dost velike.
Ale kdyz jsem nedavno cetl o SSD diskoch a o relokaci casto zapisovanych dat, tak jsem si pomyslel, ze to same se da udelat i u EEPROM pameti.
Atmega328 ma 2kB EEPROM, teda zapisovat na ruzne mista neni vubec problem.
---
Takze je to presne, jak jsem si myslel, Gateway je neskutecne slozite a prepatnactene.
Stacilo by jen upravit programy, aby si ovladac pamatoval data a pri prihlaseni je poslal do centraly.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Mcx » ned 17 pro, 2017 11:08 am

Zdeno, to musí fungovat univerzálně, nikoliv s vazbou na techniku ovladače.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » ned 17 pro, 2017 12:49 pm

Mcx píše:Zdeno, to musí fungovat univerzálně, nikoliv s vazbou na techniku ovladače.

programy na ovladace jsou volne pristupne, teda to naprogramovat je mnohem snazsi, nez pouzivat Gateway.
Ono se jedna jen o par desitek ovladacu, ktere se pouzivaji na opravdu velkych setkanich, kde je vice central.
Proste Nemci zase zvolili tu nejhorsi cestu, jak se to dalo udelat.
---
To je stejne jako pouziti tech Schottky diod do Fredu, kde zvolili jednu z nejhorsich moznosti.
Teda vymena tech diod je neco podobne jako preprogramovani programu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků