Číslování ovladačů Loconetu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod cipisekmp » ned 19 lis, 2017 5:31 pm

Ahoj, ja jen poznatek ktery jsem zaznamenal. Ve stanici Bily potok me prestala reagovat lokomotiva. Jednalo se o paru tusim ji nazyvali petikolak. Nevim jaky mela ovladac to by mohl rici majitel nebo ten kdo tu masinu zna, ale kdyz jsem dojel tak jsem mel problem zastavit. Loko nechtela reagovat ani na zmenu smeru jizdy. Castecne reagovala na ubirani rychlosti. Nakonec jsem se ze stanice nejak vymotal a po trati smerem ke Chrudimi uz reagovala normalne. Ja amatersky bych problem videl v rozvodu loconetu kde se neco v tom miste stracelo. Zajimave bylo, ze kdyz dojel do stanice motorak tak ten fungoval normalne resp jeho strojvedouci problem nezaznamenal. Jeho ovladaci ten ubytek signalu nevadil.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod radeksindy » ned 19 lis, 2017 8:06 pm

ad Cipisek, Mcx: Nemotejte do toho problémy, které s problémem Gateway/Oto nijak nesouvisí.

Zdeno:
Nejcastejsi problem je zly rozvod X3 (Loconet), kde ruzne ubytky napeti delaji obrovske problemy. Nebo ovladac se zvysenym odberem.

Aby bylo jasno, tak pro jistotu ještě jednou opakuji. Ovladač a Gateway se nedomluvily na vnitřním LocoNetu, problémy LocoNetu v jednotlivých sekcích obou centrál s tím nesouvisí. Budeš si to skutečně muset vyřešit sám, nejlépe příště přujet patřičně vybaven a na místě to vyzkoušet. S největší pravdpodobností není komunikace Gateway/ovladač na vnitřním LocoNetu zcela podle norem. Pokud máš v ovladači natvrdo naprogramovaný připojení ke slotu, pak to nemusí fungovat korektně.

Jirka_US: Gateway je v provozu 12 let se všemi typy ovladačů, všechno bez problémů funguje. Konec konců ji psali lidé, kteří se podílejí na kódech použitých i u jiných tovarních výrobců. A k smazání slotů - smáznul jsem je všechny.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Jirka_US » pon 20 lis, 2017 5:55 am

radeksindy píše: A k smazání slotů - smáznul jsem je všechny.

Mozna jsem se vyjadril nepresne, proto tedy jeste jednou: jaky byl postup (bez toho "DDC kufriku") smazani vsech slotu ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod radeksindy » pon 20 lis, 2017 6:57 am

Jirka_US: OpSw36
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 7:05 am

Pokud posle ovladac paket BF+adresa, jake tam muze byt tvrde prideleni slotu. O tom prece ovladac vubec nerozhoduje !
---
Asi by bylo dobre nekde zajistit vypis Monitoru z toho vnitrniho Loconetu a tak videt, co se tam deje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod Mcx » pon 20 lis, 2017 9:26 am

radeksindy píše:Gateway je v provozu 12 let se všemi typy ovladačů, všechno bez problémů funguje.

Pak musí být pravdivé tvrzení, že ti kteří ji instalují nemají dostatečné znalosti, protože kvůli Gateway se v Hluk stálo a nejezdilo a upravovalo na zapojení, problém byl v té chvíli se všemi ovladači - čtvrtek a pátek dopoledne (viděl jsem osobně - byl jsem hned vedle), pak již to bylo lepší.
Loni v Hluku stejně - problém s Gateway a taky se několik hodin nejezdilo a nemělo to vazbu na typ ovladače (měnila se jedna centrála - Uhlenbrok za Digitrax, nevím na kolik to souvisí), loni se jezdilo v Hluku s ovladači Oto - i přes Gateway a mimo již zmíněné problémy, nebyl další problém. Rovněž tvrzení, že uživatelé nemusí nic vědět je pouze teoretické, protože mnoho nedostatků bylo způsobeno nepoužitím zásuvky Gateway - viděl jsem osobně.
Má chyba, že jsem nic neodzkoušel sám - měl jsem stanici a neměl na to čas a večer už ani chuť :D

Takže přesvědčovat mne o něčem, co jsem osobně viděl je asi trochu mimo mísu.

Jinak na můj vkus bylo problémů s DCC v Hluku poněkud více a nesouvisely většinou s ovladači.
Radku otázka - jak proběhne předání informace o loko + ovladač z Gateway, když v dané chvíli se nelze na této centrále přihlásit s jakýmkoliv Fredem - tento stav se v Hluku několikrát opakoval. Tento stav se opakoval i když již žádné ovladače Oto použity nebyly.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2615
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 10:02 am

trosku mimo misu,
mne osobne pripada byt GateWay neskutecne prepatnacteny a neskutecne slozity.
Nechce se mi verit, ze by to neslo udelat lepe a funkcnejsi !!
Porozmyslam nad tim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod radeksindy » pon 20 lis, 2017 10:15 am

Gateway jsem nezapojoval, v pátek po upozornění jsem ji otestoval s dvěma FREDy a jedním Oto. Oba FREDy fungovaly, Oto se nepřihlásil. Jako strojvedoucí jsem později jel přes rozhraní dvakrát bez problémů. Pokud byly ještě nějaké problémy, měl jsem být na ně upozorněn na místě a ne teď. Tím končím diskuzi.

pro Zdena: gateway je nejjednodušší způsob jak zajistit hladký přejezd mezi dvěma centrálami. Jednodušeji to už nejde.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 11:13 am

radeksindy píše:Gateway jsem nezapojoval, v pátek po upozornění jsem ji otestoval s dvěma FREDy a jedním Oto. Oba FREDy fungovaly, Oto se nepřihlásil. Jako strojvedoucí jsem později jel přes rozhraní dvakrát bez problémů. Pokud byly ještě nějaké problémy, měl jsem být na ně upozorněn na místě a ne teď. Tím končím diskuzi.

pro Zdena: gateway je nejjednodušší způsob jak zajistit hladký přejezd mezi dvěma centrálami. Jednodušeji to už nejde.


Skoda, ze nemas vzorku komunikace, to by hodne mohlo pomoci ! Treba rozlisit soft od hardweru.
---
Vzdycky jde udelat neco jednoduseji. V tomto su Nemci neskutecne byrokraticti ;-)
Podle mne by bylo nejlepsi udelat dva moduly po 130cm, kde to bude natvrdo zabudovane. Malokedy jsou vlaky nad 260cm, ktere sbiraji elektriku celym vlakem.
A tam to vyresit jednoduseji.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 12:49 pm

premyslel jsem nad tim a klicove je jen to, ze nekde se musi prepnout DCC z jedne centraly na DCC od druhe centraly.
A to plati aj pro ovladace. Dokud nedojde ku zmene DCC na druhou centralu, tak neni treba prepichnout ovladac.
Je s tim problem to pochopit ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod MiG » pon 20 lis, 2017 1:22 pm

Kdyby sis Zdeno přečetl co je v odkazu, který jsi sem do vlákna dával, tak zjistíš, že gateway DCC vůbec nepřepíná, protože s DCC signálem vůbec nepracuje.

Gateway "pouze" zajišťuje, aby byl vymazán slot ovladače z centrály, na které ovladač už není. Když před tím posílá tento slot z interní sítě LN do obou centrál.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 1:43 pm

popremyslej nad tim,
protoze DCC je klicove, protoze bez DCC nemuzes ovladat nijaku loko.
A dve vyroby DCC proste nemuzou byt spolecne napojene na koleje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod MiG » pon 20 lis, 2017 2:03 pm

Když já raději napřed čtu a až potom vymýšlím blbiny.

A gateway jsem viděl pracovat naživo. Bez problému. Ale to tam nebyl žádný Oto v okolí více než 200 km.

No dobrá, jeden problém byl. Majitel pozapomněl, že v nové centrále, kterou na setkání přinesl je nastaveno jen asi 28 slotů (přesný číslo si nepamatuji). Takže jsme měli do opravy na jedné centrále po chvíli problém s přihlášením.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod zdeno » pon 20 lis, 2017 2:11 pm

nepovysuj se,
loni v Hluku Oto fungoval bez problemu a ted se to pokazilo. Proste se neco zmenilo a nikdo nevi co.
Jinak muj nazor na to, ze je to zbytecne slozite se nezmenil.
Pokud chces pomoci, muzes, ale jinak je to dristani na dve veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Číslování ovladačů Loconetu

Příspěvekod hummus » pon 20 lis, 2017 3:04 pm

Asi nejsem ten pravý, kdo by do toho měl mudrovat, ale pokud si dobře vzpomínám, tak ve čtvrtek večer se jezdilo úplně bez Gateway. Prostě se fred/Oto přepíchl z jedné centrály do druhé napřímo (vynechalo se přepojování v těch 4 zásuvkách na Gateway). Ten kousek, kde byla Gateway se jezdil bez toho, aby se dalo lokomotivy ovládat. Jestli si dobře vzpomínám (kdyžtak mě znalejší opravte), tak problém byl v tom, že se do centrály dokázaly připojit ovladače fred/oto, ale nedokázala se připojit právě Gateway. Ale to se týkalo jen čtvrtka. Po další dny se jezdilo přes Gateway. Ale i tak se sem tam objevily problémy.

@Zdeno
Co se týká těch tvých ovladačů, tak já si vzpomínám, že jeden byl modrý a druhý žlutý. Nevím jestli ti to pomůže s tím, jestli dokážeš určit, zda byly, nebo nebyly s krystalem.

Jinak v Řáholci jsme měli jako zálohu i lokomotivu ovládanou otem a žádný problém se neobjevil, ale byla samozřejmě připojena ne jednu centrálu.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků