Rada s DCC, žádost o pomoc

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod nadkachna » úte 21 lis, 2017 8:42 am

nadkachna píše:Ať zbytečně nezakldám nové téma: Řeším problém se dekodérem Zimo MX 648 R a Taurusem od Pika (TT). Dekodér byl řádně zapojen, zvuky bezchybně fungují, světla svítí a přepínají se dle směru jízdy, lokomotiva však nechce jet. Resp. chvilkami má tendence se rozjet, ale hned se zas zastaví, přičemž toto nastavení je doprovázeno zvukem, jako když loko normálně zastavuje (ovladač je však stále na plný výkon). S analogovou propojkou lokomotiva jezdí normálně. Tlumivky ani kondenzátory jsem odpojil. Prodejci jsem již psal, ale kdyby byl někdo rychlejší a měl obdobnou zkušenost či tip čím to může být, byl bych rád.


Vyřešeno výměnou dekodéru za MX 645 - problém byl v kombinaci motoru s velkým odběrem a daným dekodérem, viz:
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?p=227119#p227119
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » pát 22 pro, 2017 8:43 pm

Dobrý den,

potřeboval bych radu ohledně DCC propojení s PC. Přibližně před 5 lety jsme si složil modul USB – XpresNet+S88(dle stránek http://dcckoleje.marekiss.cz).tento modul mám spojen ROCO zesilovač 10764 a k ní centrálu červený multimous, používám RailCO 7.... Vše šlapalo jak má i od Win XP až po WIN10.
nasleduje_tato_hlaška_pro_COM4_kam_jsme pripojen.JPG
nasleduje_tato_hlaška_pro_COM4_kam_jsme pripojen.JPG (25.47 KiB) Zobrazeno 4548 krát

Cca před měsícem se během požadavku o připojení PC ke kolejišti začala někdy objevovat hláška viz příloha..... většinou se po čase podařilo ke kolejišti připojit a vše pracovalo normálně....... cca týden se ke kolejišti nepřipojím vůbec.

1) odpojil jsme vše od kolejiště a vše postupně připojoval
2) půjčil jsem si jiný zesilovač 10764 (multimouse jsem neměnil)
3) půjčil jsem si jiný modul USB – XpresNet
4) kabely USB nové
5) RailCo jsem nainstaloval na jiné PC s Win10

žádný z uvedených kroků v různých kombinacích nevedl k úspěchu..... jediné co mohlo nastat je nějaká aktualizace cca Win10 před týdne proběhla . ale to většinou nebyl problém.???
_pripojeni_USB.JPG

poraďte jakým směrem mám pátrat SW nebo HW
Díky
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod HonzaM » sob 23 pro, 2017 5:29 am

Nejlépe bude postupovat vylučovací metodou, zkusit postupně jinou centrálu, jiný zesilovač a jiný převodník XpressNet-USB (ne jiný kus stejného typu!) a uvidíš kde je problém. Může to být tím, že u Windows došlo k nějaké změně - známý narazil na podobný problém, poté co došlo u Windows k instalaci update (používá Windows 10), nemůže využít pro komunikaci mezi centrálou a PC s TrainControllerem spojení přes LAN, komunikace mu funguje jen přes USB. Nejsem odborník v této oblasti, ale vypadá to, že ve Windows došlo k nějaké změně, s níž si TrainController neporadi. Asi by pomohl jiný převodník na USB, u nějž se ta změna ve Windows neprojeví na USB rozhraní.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod Brejla » sob 23 pro, 2017 7:08 am

Zkus odinstalovat aktualizace Win z poslední doby. Několik aktualizací za poslední měsíc se jim hrubě nepovedlo a ne všechno se jim v následných aktualizacích povedlo opravit.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod j1r1 » sob 23 pro, 2017 8:01 am

S největší pravděpodobností jde o starý známý problém s čínskou napodobeninou FTDI chipu. Spousta zdejších odborníků ho určitě zná. Návod pro Win10:
https://rlogiacco.wordpress.com/2016/03 ... te-solved/
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod Jirka_US » sob 23 pro, 2017 10:02 pm

Konstrukce z DCC koleje pouziva puvodni FTDI chip nikoliv "cinskou napodobeninu". Instalacni postup pro W10:
http://www.ftdichip.com/Support/Documen ... s%2010.pdf

Jinak pokud se tyka "cinske napodobeniny", tak je to naprosto funkcni cip tedy prevodnik seriove komunkace na USB, tudiz o nejake "napodobenine" nemuze byt vubec rec.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod j1r1 » ned 24 pro, 2017 7:57 am

Jirka_US píše:Konstrukce z DCC koleje pouziva puvodni FTDI chip nikoliv "cinskou napodobeninu". Instalacni postup pro W10:
http://www.ftdichip.com/Support/Documen ... s%2010.pdf

Jinak pokud se tyka "cinske napodobeniny", tak je to naprosto funkcni cip tedy prevodnik seriove komunkace na USB, tudiz o nejake "napodobenine" nemuze byt vubec rec.


Jirko, konstrukce z DCC koleje používá původní FTDI čip. Ale je možné (a já bych řekl pravděpodobné), že v honzinově konkrétním hardwaru je čínská kopie, na pohled se to nedá poznat.
A ta čínská kopie opravdu funguje skoro stejně jako dražší originál, jenom drivery pro windows byly záměrně upraveny tak, aby nefungovaly s čínskými kopiemi:
https://www.theregister.co.uk/2016/02/1 ... operation/

Mým cílem bylo honzinovi pomoct. Nevím, jaký cíl měl tvůj příspěvek.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » ned 24 pro, 2017 9:48 am

Ahoj,
tak nevím zda postupiji spávně (nejsme odborník), ale:
1)pomocí CDMUninstaller jsme odinstaloval příslušné ovladač
2) restartoval PC, odpojil ze sítě internetu
3) připoji do USB modul kolejiště, (které nahlásilo chybu) v offline jsem nainstaloval FTDI partsversion 2.12.28 pro 64bit

a bohužel nic.....Postupoval jsme jsem správně......?
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » ned 24 pro, 2017 10:26 am

USB.jpg
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod fulda » ned 24 pro, 2017 11:56 am

Pokud ti mohu poradit, tak začni tím, že si ověříš, jestli to co ladíš je opravdu problém který máš.
Napadají mne dvě možnosti - první je přesnější, ale je více odborná. Stáhni spi putty.exe (v druhé tabulce verze jakou potřebuješ), spusť, na první obrazovce přepni puntík k nápisu "Seriál" a pak nad ním přepiš "COM1" na číslo portu, který se ti vytvořil. Pak dej připojit a podívej se, co ti píše. Pokud máš problém s padělaným FTDI, tak dostaneš text, že tvůj čip je padělaný.

Druhá možnost, která asi bude pro uživatele jednodušší je stažení TestApp.zip (na konci TÉTO stránky), připoj jí k příslušnému portu a vyzkoušej základní funkce - třeba jen "Get C.S. Version". Pošli sem obrázek co to napsalo a já ti řeknu co dál.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » ned 24 pro, 2017 12:18 pm

:oops: Tak jsme sáhl do "muzea" rozchodil jinej Compl s Win XP.... a chová se to stejně na prd.... :oops: takže poslední co jsem nezkoušel zaměnit je MultyMouse
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » ned 24 pro, 2017 12:23 pm

Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (34.22 KiB) Zobrazeno 4286 krát
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod honzin » ned 24 pro, 2017 12:43 pm

putty.JPG
putty.JPG (31.19 KiB) Zobrazeno 4278 krát

po 5 minutách černé okno, asi nic...?
honzin
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 22 pro, 2017 6:29 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod MiG » ned 24 pro, 2017 1:29 pm

To vypadá, jakoby ten FTDI (nebo něco co je těsně okolo) "po delší nemoci umřel".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Rada s DCC, žádost o pomoc

Příspěvekod fulda » ned 24 pro, 2017 1:46 pm

OK, podle těchto obrázků se pozná, že tvůj problém není ten ovladačový problém.

Ještě se dá vyšetřovat, jestli žije převodník, to se udělá tak, že nastavíš parametry rozhraní správně (viz obrázek)
Pak napíšeš na klávesnici "dccdcc" (budeš to psát poslepu, to se nelekni).
a pokud funguje rozhraní, tak ti to napíše tu konfigurační obrazovku.
Přílohy
seriak.png
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků