z21start, z21 a Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Jirka_US » čtv 17 srp, 2017 2:16 pm

sidlo píše:Případová studie:
Koupím si z21start a s WiFi doplňkem za 1.100 Kč rozšířím na z21 bílá.
Dopracuji se do stádia sledování obsazenosti úseků.

Se z21 musím koupit dekodér pro zpětnou vazbu ROCO 10787 za 2.589 Kč http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/dekoder-pro-zpetnou-vazbu/
Pro jinou centrálou koupím zpětné hlášení S88 za 370 Kč http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=40

Komponenta od ROCO je 7× dražší než úplně stejná komponenta jiného výrobce.

Z komponent jsem nic nevyhodil. Vyhazuji pouze peníze.

Nejsem si uplne jisty zda-li pritomnost zpetne vazby u DCC centraly je to spravne technicke kriterium pro vyber DCC centraly. Zpetnou vazbu (dale jen ZV) pouzivaji modelari temer vyhradne ve spojitosti s rizenim pomoci pocitace (vyjimky typu LocoNet nebo LCC ponechame nyni stranou). V tom pripade ZV muze byt pripojena primo k pocitaci a nikoliv pres DCC centralu a je uplne jedno jakou sbernici pro ZV DCC centrala podporuje, respektive jestli tam vubec je. Napr."mys" (stejne jako jina DCC centrala) muze byt pouzita jako DCC centrala samostatne a sbernice LocoNet pro zpetnou vazbu, popr pro ovladani LocoNet prislusenstvi, cimz si clovek docela usetri dratovani.Tedy alespon to plati pro JMRI (po posledni aktualizaci 4.8 ).
Jsou samozrejme vyjimky, kdy zpetna vazba ma svuj vyznam napr. u digitalnich central typu ECOS od ESU nebo CS2 od Maerklina, ale to je trochu jina cenova kategorie.
Naopak co bezneho modelare muze zajimat je naopak max pocet slotu pro adresovani lokomotiv. Pokud clovek pouzije centralu, ktera ma relativne maly pocet slotu (ca.<20), tak se muze lehce stat, ze dojdou volne sloty. Staci ca.2 typicke modelove soupravy osobniho vlaku CSD s dekodery pro osvetleni a ca.2 soupravy nakladniho vlaku a uz nezbyde slot na posunovaci loko.

Se z21 musím koupit dekodér pro zpětnou vazbu ROCO 10787......

To urcite nemusim, lze pouzit LocoNet v konfiguraci jak je popsano vyse, jen opet zduraznuji v pripade JMRI verze 4.8 a vyssi.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod belgarat » čtv 17 srp, 2017 2:26 pm

Pokud mne pamet neklame, tak i hloupa centrala typu NanoX (ty rikas DYI) umoznuje svym ovladacum (take DYI) dotazat se na stav feedbacku. Jestlize predpokladam ovladani pultem s kolejovym schematem rizenym DYI xpressnet zarizenim (ktere se umi dotazat na stav a bliknout feedback LEDkou) takze tak uplna pitome kriterium asi nebude ani kdyz do procesu nezapojim zadne JMRI.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » čtv 17 srp, 2017 5:56 pm

Jirka_US píše:... chteji si vyzkouset digital, doplnil vycet o centralu DCC++, kterou lze diky sve cene urcite zaradit mezi centraly "do zacatku.

:mrgreen: :D Zejména startsety s brejlovcem a trojicí ypsilonek jsou mezi začátečníky mimořádně oblíbené :P :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 srp, 2017 7:23 pm

Jirka_US píše:K prehledu vyse bych pro modelare, kteri lpi na ovladani pomoci telefonu a tabletu a chteji si vyzkouset digital, doplnil vycet o centralu DCC++, kterou lze diky sve cene urcite zaradit mezi centraly "do zacatku", cimz se nevylucuje pozdejsi narocnejsi aplikace.

U DCC++ postavene na Arduino Mega vychazi jeden vystup ca.ani ne na 2Kc, pokud clovek potrebuje silnejsi vystup tak je treba pridat transistor za 0.50Kc, coz je stale asi tak 7x levnejsi nez vypinac za 15Kc.

Nemíchal bych dohromady na jedné straně poměrně levné centrály vyráběné průmyslově (třeba z21 a DR5000) a na druhé straně DIY DCC++ a NanoX. DCC++ sice může vyjít levně, ale je řada modeláŕů, pro které je elektronika španělskou vesnicí a stavět centrálu nebo další elektronické komponenty kvůli úspoře nebudou.
Hodně modelářů kteří začínají s digitálem je přesvědčeno že zůstanou u úplného základu, jenže hodně z nich když přičichnou k tomu co digitál umožňuje postupně potřebují rozšíření, které ty nejlevnější centrály samy o sobě bez dokoupení dalších komponent neumožní. Sice to nespadá přímo do tohoto tématu, ale následující příběh ukazuje na to, jak to, co dosud považoval za úplně zbytečné, najednou bude chtít - můj známý považoval digitál za zbytečnost, stačilo ale aby si koupil ozvučenou lokomotivu, a kvůli ní digitální centrálu. Byl přesvědčen, že bude na malé části kolejiště bude prvozovwt tuhle a později pár dalších digitálních mašin a zbytek zůstane v analogu, a netrvalo dlouho, a nechává si digitalizovat svých 50 mašin.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » čtv 17 srp, 2017 7:29 pm

HonzaM píše:... ale je řada modeláŕů, pro které je elektronika španělskou vesnicí ...
... a z toho důvodu jsme se rozhodli vyvíjet NanoX ve Španělsku :idea: :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod amirinda » pát 18 srp, 2017 2:45 am

ale pokud si koupím, ten základní komplet s multimaus - ze začátku, tak se pak dá k němu "dokupovat" abych to měl komplet?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » pát 18 srp, 2017 7:13 am

amirinda:
Základní set obsahuje obvykle bílou centrálu z21 start a ovladač. Pak si k ní můžeš dokoupit další drátové ovladače, Wi-Fi/LAN rozšíření (1100 Kč) pro ovládání z telefonu a PC, návazností může být bezdrátový Wi-Fi ovladač (2000 Kč), několik zesilovačů a zmíněná drahá zpětná vazba. Připojit můžeš i další ovladače (Lenz) a levnější výrobky od fuldy.

Nicméně černou Z21 z ní neuděláš.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod amirinda » pát 18 srp, 2017 7:33 am

super, šlo mi o to, mít něco do začátku a aby to ale následně komunikovalo s dalšími prvky.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » pát 18 srp, 2017 7:57 am

amirinda:
Mám k dispozici všechny tři verze centrál Roco z21/Z21. Pro domácí kolejiště, zejména při ovládaní bez počítače, bílá z21 start plně dostačuje.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod JendaTT » pát 18 srp, 2017 8:11 am

Pokud se na věc podíváme z hlediska úplného domácího začátečníka, tak mi přijde jako nejrozumnější zvolit nějaký digitální start set s lokomotivou, která mi vyhovuje a se z21start a červeným ovladačem (MM). Bude mít centrálu,která umí programovat a číst CV z dekodéru lokomotivy (nebo příslušenství) a s ovladačem, který já sám považuji ze opravdu povedený. V setu nebude nic nastavovat a bude rovnou jezdit. Pokud si zakoupí rozšíření o Wifi, může ovládat lokomotivu ze svého smartphone nebo tabletu a nemusí kupovat další červenou MM, pokud bude chtít ovládat víc lokomotiv najednou.

Pokud nemá kolejiště, bude řešit, jak ovládat výhybky apod. To lze opět červenou MM ze startsetu (nebo smartphone a tablet), jen musí doplnit výhybky o dekodér. Se stávající centrálou 21start mu to bude komunikovat na první zapojení a nastavení. Nebo může zůstat u analogového ovládání výhybek, pak mu stačí zdroj a mikrospínače. A tady se začne rozhodovat teprve co dál. Jestli bude pokračovat v ovládání výhybek (příslušenství) digitálně nebo analogově. Teprve pokud bude chtít ovládat kolejiště přes PC, bude řešit zpětný ohlas a detekci obsazení.

Pokud už nějaké kolejiště má (pravděpodobně celé v analogu), bude muset zdigitalizovat stávající lokomotivy. Pak může centrálu ze starsetu připojit ke kolejišti a jezdit v kombinaci loko digitál, ovládání kolejiště analog. Nebo předělat i ovládání kolejiště do digitálu.

Ano, při digitalizaci kolejiště (ovládaní výhybek, semaforů apod., zpětný ohlas a detekce obsazenosti) může narazit na to, že od určitého počtu komponent (dekodéry, detekce obsazenosti) by začal být cenově výhodnější jiný typ centrály. Tak prostě koupí jinou vyhovující, stávající prodá, červený ovladač si může ponechat. Ale i kdyby ji neprodal, tak v ceně startsetu je cena centrály z21start rozumná, navíc v něm pořídil levněji i digitalizovanou lokomotivu. Pokud mu tedy zůstane centrála ze startsetu "v šuplíku", nebude to v té chvíli úplně zmařená investice, protože do doby nákupu vybavenější centrály tu původní startsetovou využíval na maximum.

Stejně, pokud začne plánovat kolejiště, bude si muset promyslet i jeho ovládání a cenu komponent. A pak se rozhodnout, co bude kupovat dál.

Pro úplný začátek by měla z21start dostačovat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 18 srp, 2017 9:06 am

Všude tady čtu o výhodnosti start setů, ale poté co jsem se podíval na skutečnou nabídku,
tak se mi zdá, že např. v měřítku TT je jediným start setem s Multimausem a z21 start tento http://www.roco.cc/en/product/237487-0-0-1-1-0-0-001001/products.html
Otázkou je, zda je tedy tak výhodné kupovat start set s lokomotivou, která na kolejišti ČSD nenajde příliš velké uplatnění.
Samostatně se předpokládám z21 start koupit nedá? Ted neuvažuji různé druhy bazarových nabídek.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » pát 18 srp, 2017 9:20 am

Tomas Lebeda:
Svoji z21 start jsem koupil na Aukru. Nová, nepoužitá, nemůžu si stěžovat. Stačilo pak dokoupit Wi-Fi heslo.

Měřítko TT je pro Roco zřejmě okrajovou záležitostí. Nicméně jeden český set s centrálou z21 existoval (Roco 35016). Není ale moc začátečníků, kteří by si kupovali startsety bez kolejí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 18 srp, 2017 9:31 am

Ano na tento set jsem taky narazil, jak se zdá u prodejců je většinou veden jako nedostupný. Samozřejmě jsem nekontroloval všechny.
Spíše jsem chtěl poukázat na to, že výhodnost setu a jeho reálná dostupnost mohou být dvě různé věci.
A že tedy nemusí být koupě start setu i pro začátečníka všelék a nejednoduší řešení,
právě s ohledem na ostatní komponety setu jako typ lokomotivy.
Bazarové koupě jsou tady asi rozumnou volbou, jejich výhodnost bude individuální.
Nebudu tady dále plevelit vlákno, které je primárně o srovnání mezi z21 start a Z21.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod amirinda » pát 18 srp, 2017 9:37 am

nešlo mi třeba o komplet s lokomotivou, ale o centrálu do začátku a to by mi měla bílá z21 stačit jak tady čtu, což jsem rád. a na Aukru bývají ještě o ticku dolů:
https://www.ben-zerba.cz/e-shop/cz/deta ... imaus.html
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod reddevil » čtv 14 zář, 2017 9:29 am

Zdravim, chci se zeptat na jednu vec... mam z21start a chci zakoupit kod pro wifi rozsireni (Roco 10818 - jenom kod, bez toho tp-link routru). Mate uz s tim nekdo zkusenost resp. existuje nekde presny navod, jak tu z21start odblokovat? Nasel jsem pouze navod na verzi s routrem. Muzete klidne i jako soukromou zpravu. Diky moc.
reddevil
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 20 kvě, 2017 10:30 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Deathlosopher, Zdenek Valter a 12 návštevníků