z21start, z21 a Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » úte 07 lis, 2017 10:03 am

A2C:
Jediná aplikace, která se dá po síti k centrále z21 start připojit bez aktivace, je právě Z21 Maintenance Tool.

Bez aktivace nemůžeš k centrále síťově připojit nic jiného: WLANmaus, tablet, telefon, počítačové ovládání.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod amirinda » úte 07 lis, 2017 10:25 am

jestli to dobře chápu, tak z21 s MM by byla plně použitelná stejně jako Z21, pouze bez "bezdrátových" funkcí?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » úte 07 lis, 2017 10:32 am

amirinda:
Ano, z21 start lze bez aktivace používat s drátovým ovladačem, například Multimaus.

Také umí číst a zapisovat nastavení dekodérů. Přes program umí aktualizovat sebe a myši.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Sandy » ned 12 lis, 2017 11:48 pm

Popadla mě pýcha a pořídil jsem si v sobotu na burze za příjemnou cenu z21 start. Sada obsahuje z21 start, zdoj 36 VA a Multimaus. A protože nejsem "troškař", tak jsem si u Bena zakoupil "rozšiřovací" sadu. Protože se moje generace obecně považuje za počítačově negramotnou :roll: , tak jsem volil variantu s modemem. Tři stovky navíc mi nestály za to, abych si komplikoval život s nastudováním konfigurace jakéhosi IP....
Samotná z21start pro mne vlastně nemá žadný význam. Mám ROCO sadu ( 10764, MM + zdroj). A protože si při programování vedu pečlivou databázi změn CV ( což jsem si ověřil na několika loko), tak pro mne možnost čtení CV není tak důležitá. "Bombou", alespoň pro mne, je možnost použití mobilu k ovládání kolejiště.
Před časem jsem dostal "chytrý" telefon. Ale protože jsem"stará struktura", tak skončil v šuplíku :oops: Dárkyně již začala být mírně rozladěná, že ho nepoužívám. Snad jí alespoň trochu potěším, Stáhl jsem si program z21 mobile a mám předčasné vánoce :P Zatím jezdím na provizorní koleji u počítače a cítím se jako před šedesáti lety, když jsem dostal svou první hračku na klíček...
Odblokování z21 start jsem s pomocí internetu zvládl poměrně hladce. A když jsem to dokázal já, tak to zvládne i cvičená opice... Instalaci z21 mobile jsem dal taky napoprvé! Nastavení lokomotivy je "brnkačka", teď se trochu peru s nastavením "kolejiště" Chci to použít na můj projekt "Minimoduly GeoLine"
Můj první dojem je, že z21 start má význam jen s "deblokací". Je ideální pro případ, jako je můj projekt "minimodulů". Ovládání lokomotiv klasicky přes MM a příslušenství přes z21 mobile. Není potřeba žádný TCO a možná, že ani žádný ovládací panel. Uvidím, co na to řekne vnuk (8 let)...

Jinak, já bych mohl sloužit jako kabinetní ukázka toho, že v životě je všechno jinak. Asi před deseti lety jsem si řekl, že DCC mi nesmí přes práh. Teď mám asi třicet digiloko...Pak jsem si řekl, že zvukový dekoder jen přes mou mrtvolu. Pravda, mám zatím jen jeden...
Ovládání kolejiště přes PC nebo podobné " vychytávky", no, to ani náhodou.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod KE-pavuk » čtv 16 lis, 2017 7:46 pm

Zdravim, chcel by som sa opytat ci dokaze z21 komunikovat s TC7G idealne po kabli alebo cez Wifi?

Vdaka
KE-pavuk
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 20 srp, 2011 4:51 am
Bydliště: Košice

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Kub@l » pát 17 lis, 2017 7:33 pm

Mám takú možno sprostú otázku, ale zatiaľ som na ňu nenašiel na žiadnom fóre odpoved. / možno zle hľadám, alebo mám slabé okuliare /
Mám 3ks z21. Jedna je odblokovaná na LAN a dve sú štart. Otázka je, či sa dá použiť z21 štart ako booster k druhej /hlavnej z21/ a ak áno, tak ako to prepojiť aby to bolo funkčné.

Dakujem pekne za odpoveď.
Kub@l
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17 lis, 2017 6:29 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod A2C » stř 22 lis, 2017 3:56 pm

nedá, pretože z21 start nie sú boostre, ale centrály.
Pri Z21 (čiernej) vieš pripojiť ešte centrálu cez sniffer bus alias načúvací konektor tu ale nie je.
ako boostre použi Roco 10765 alebo prerobené 10764 či 10761 (tuším) alebo tie z21 boostre
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod pepiknemecek » sob 25 lis, 2017 7:51 pm

Kolegové potřebuji poradit. Na dnešní výstavě v Nýřanech jsme zprovoznili z21start s WIFI, připojili modulové kolejiště, červené myši společně s Wifi řízením. Vše se zdálo být OK. Po několika desítkách minut nám z21 vyhodila zkrat a nešla nahodit zpět (proudově brala cca 600mA při 18V). Po jejím vypnutí a krátké pauze jsme ji opět na pár desítek minut zprovoznili a opět zkrat. Po celodením laborování jsme nakonec použili Rocokostku ze start setu jako bosster, napojili na ni celou modulovku a 3 hodiny bez problémů jezdili.
Jediné co bylo "špatně" bylo že při přetížení (zkratu) nevypadla proudová ochrana a kostka krmila kolejiště 3A bez vypnutí.
Nevíte proč se z21start samovolně vypíná a jak zapojit (jestli to Rocokostka umí) "bosster" aby fungovala proudová ochrana?
První rada byla snížit výstupní napětí ze z21 ale bez úspěchu.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » sob 25 lis, 2017 8:26 pm

Ahoj,

podle popisu bych sázel na nějakou tepelnou ochranu.

Jak udělat z21 centrálou a k tomu 10764 jako booster jsem si myslel že vím, že na to stačí drát, ale někdo na tady fóru psal, že mu to nechodilo a já se nedostal k tomu to dořešit. (a z21 pochopitelně nemám)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Kub@l » ned 26 lis, 2017 7:55 pm

A2C píše:nedá, pretože z21 start nie sú boostre, ale centrály.
Pri Z21 (čiernej) vieš pripojiť ešte centrálu cez sniffer bus alias načúvací konektor tu ale nie je.
ako boostre použi Roco 10765 alebo prerobené 10764 či 10761 (tuším) alebo tie z21 boostre


Ďakujem za odpoveď.
Kub@l
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17 lis, 2017 6:29 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod pepiknemecek » ned 26 lis, 2017 8:31 pm

Po dnešním dnu kostka 10764 jako booster fungovala bezvadně a cestava samovolně nevypadla ani jednou. Celé moduliště odebírá "v klidu" 1000mA, při zapnutí všech zvukových dekodrů a rozjetí několika souprav jsme se dostali na cca 1600mA. Samostatnou z21 jsme již nezapojovali. Propojení s 10764 jsme provedli podle modulářů z Brna.
Došli jsme tedy k závěru že nebudeme řešit boostery pro "každou" velkou stanici, ale celek rozdělíme na více částí, pro kreté by jsme vyrobili napájecí "rozvaděč" s prodouvou ochranou na max.1,2 -1,5A. Vize je taková, že v případě zkratu 10764 nebude namáhána na max. zátěž (když stejně sama nevypadne a dává cca 2,85A) ale bude odpojena jen ta část kolejiště, kde došlo ke zkratu. Nebo má někdo lepší nápad?
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » ned 26 lis, 2017 9:38 pm

pepiknemecek:
Máme zkušenosti prakticky se vším, co popisuješ, a ve větším rozsahu.

Pokud jde o chyby centrály z21 start, tam bych jen tak bez přesné znalosti věci předpokládal nějaký zkrat na výstupu, nejen na DCC, třeba na XpressNetu (třeba i vadný konektor v centrále). Ale to bych musel vidět, nejlépe za provozu. Pak by šlo vylučovací metodou postupně najít chybu. Snad. Jen by mě zajímalo, čím jste měnili výstupní napětí DCC, když to bílá centrála z21 (start) uživatelsky neumožňuje. Snad jen změnou zdroje, ale neoriginální nemusí být dost tvrdý na to, aby správně reagovala proudová ochrana (další možná příčina).

Pokud jde černé krabičky, tak pro jednu krabičku upravený booster kabel nepotřebuješ. To až pro druhou a rozvod k další. Booster kabel má zapojené tři kontakty - zem, poloviční DCC a chybový, kterým krabička hlásí zkrat centrále. Centrála při zkratu přestane posílat DCC signál do kolejí i všech zesilovačů. Takže správně zapojený kabel by měl způsobovat odpojení veškerého DCC signálu při problému.

Letos jsme měli na setkání tuším šest zesilovačů, téměř všechny z černých krabiček. Také nenapájíme jednotlivé stanice, ale části layoutu podle očekávaného zatížení soupravami.

Problém s vypínáním jednotlivých částí laoutu jsme vyřešili takovým elektronickým mezikusem mezi centrálou, krabičkou a kolejemi, který zajistí odpojování a opětovné zapojení kolejí při zkratu i ztrátě DCC signálu z centrály včetně signalizace a možnosti připojení k DCC/LocoNetu. Ovšem bez komerčního potenciálu, autor zapojení ho vyvíjí pro náš klub. Vzhledem ke končící produkci černých krabiček se nemá cenu tímto zabývat. Nicméně, co se také osvědčilo a část krabičky odpadá, je nový produkt od Roco, jmenuje se Z21 light booster. Poměrně levná náhrada černé krabičky, která umožňuje (uživatelskou volbou) neposílat chybový stav do centrály a místo toho odpojit jen daný úsek a ze zkratu se sama zotavit. Vyzkoušeno, funguje skvěle.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » ned 26 lis, 2017 10:02 pm

D píše:
nový produkt od Roco, jmenuje se Z21 light booster. Poměrně levná náhrada černé krabičky, která umožňuje (uživatelskou volbou) neposílat chybový stav do centrály a místo toho odpojit jen daný úsek a ze zkratu se sama zotavit. Vyzkoušeno, funguje skvěle.

Poněkud levněji vyjde toto:https://www.digikeijs.cz/obchod/boostery-zesilovace/booster-5033/
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Sandy » úte 28 lis, 2017 9:00 am

První zádrhel.
Patra Bap mám osvětlena soupravou od "pojezdy.eu". Ale z21 nedokáže přečíst dekoder a tím pádem ho ani naprogramovat. Při čtení sice osvětlení problikává, ale hodnoty se nezobrazí a MM "zamrzne".
Naprogramovat osvětlení jde pouze s MM na Roco kostce. S aplikací z21 mobile si ani "neškrtnu". Dělám něco špatně?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » úte 28 lis, 2017 7:49 pm

Sandy píše:První zádrhel.
Patra Bap mám osvětlena soupravou od "pojezdy.eu". Ale z21 nedokáže přečíst dekoder a tím pádem ho ani naprogramovat. Při čtení sice osvětlení problikává, ale hodnoty se nezobrazí a MM "zamrzne".
Naprogramovat osvětlení jde pouze s MM na Roco kostce. S aplikací z21 mobile si ani "neškrtnu". Dělám něco špatně?

Zamrznutí je špatné, správně má po chvíli napsat Err-2, jako že nedokáže číst. A na to se dá reagovat buď klácesou OK - jako že ti to neva a zapíšeš bez čtení; nebo klávesou STOP, jako že když nic, tak nic.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků