z21start, z21 a Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod vsdmichalka » úte 18 led, 2022 7:45 pm

Již dlouho pátrám a nemohu najít odpověď, tak jestli mohu poprosím zdejší diskutující o radu (zatím jsem nenašel odpověď ani zde).
Jakožto zarputilý propagátor analogu jsem si jednou vyposlechl jízdu Zamračené s projektem od Jacka a do roka a do dne se u mě v kolejích objevil střídavý proud, který dodává centrála Z21 (Černá)(kolejiště lze samozřejmě přepnout zpět do analogu :D).
Nicméně uplynul další rok a stále mě trápí jedna zásadní věc, jestli je možno nastavit centrálu Roco Z21 (Černá), aby si zapamatovala poslední nastavení před vypnutím?
Je trochu prekérní, když si chci "zajezdit" a 10 minut musím vše nastavovat (používám automatické režimy s ABC), hlavně jde o směr jízdy u lokomotiv ( Směr souprav ve skrytém nádraží musím před ukončením provozu zaznamenávat na papír :-(
Za jakýkoliv odkaz nebo nasměrování předem díky.
vsdmichalka
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 01 úno, 2021 11:16 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » úte 18 led, 2022 9:54 pm

vsdmichalka:
Digitální centrála, nejen Roco Z21, je poměrně hloupé (čti jednoúčelové) zařízení. Když to zjednoduším, jedná se jen o převodník příkazů z ovladačů na jiný signál určený pro lokomotivy a příslušenství. Po zapnutí je její paměť prázdná a o připojených vlacích si nic nepamatuje.

Pokud požaduješ další funkce, na které už nestačí ruční ovládání, bude třeba k centrále připojit počítač s obslužným programem. A dále kolejiště rozšířit o moduly obsazení, aby se počítač mohl od centrály dozvědět, kde se který vlak nachází. Program v počítači si může minulý stav centrály zapamatovat a při následném spuštění do centrály poslat stejné příkazy. Jen se obávám, že v takové konfiguraci začnou komplikace s možností analogového provozu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod vsdmichalka » úte 18 led, 2022 10:15 pm

D:
Velké díky za osvětu, netušil jsem, že je to až tak zlé :-)
Analogový provoz se zapíná odpojením centrály a zapojením analogových ovládačů :-) Další elektronika obsazení úseků, stavění cest je klasika změť drátů a relátek bez potřeby centrály (jak jsem naznačil, možnosti objevuji až nyní :-) ).
Digitál je tedy jen trakce a tedy mohu poprosit o nakopnutí, který program by mohl naplnit mé potřeby? Google na první pokus nenabízí kýženou odpověď :-(
vsdmichalka
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 01 úno, 2021 11:16 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » úte 18 led, 2022 10:49 pm

vsdmichalka:
Zkušenosti s programy jsou popsány kousek vedle, u nás v klubu jezdíme na ruku. Podpora Roco k centrále Z21 uvádí jako příklad programy TrainController (Windows), iTrain (Windows, MacOS, Linux), Rocrail (Windows, MacOS, Linux) a ModellStw (Windows). Zde na diskuzi jsou popsány zkušenosti s JMRI.

Všechny programy budou pro možnost samočinného ovládání vlaků od tebe vyžadovat vytrhání analogových rozvodů z kolejiště, přidání detektorů obsazení a DCC dekodérů pro ovládání výhybek a návěstidel. Zvaž, zda se ti takový nevratný zásah do funkčního analogového kolejiště vyplatí, zvlášť pokud máš dokončenou krajinu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

OT JMRI Značky/Marker

Příspěvekod sidlo » stř 19 led, 2022 6:15 am

vsdmichalka píše:Je trochu prekérní, když si chci "zajezdit" a 10 minut musím vše nastavovat (používám automatické režimy s ABC), hlavně jde o směr jízdy u lokomotiv ( Směr souprav ve skrytém nádraží musím před ukončením provozu zaznamenávat na papír :-(
Za jakýkoliv odkaz nebo nasměrování předem díky.

JMRI má nástroj Značky/Marker https://www.jmri.org/help/en/package/jmri/jmrit/display/PanelTarget.shtml. Ty je možné ukládat mezi jednotlivými sessions. Jak moc je to použitelné nevím, nikdy jsem to nezkoumal.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 20 led, 2022 5:15 am

Na Modelbazaru je k mání centrála z21start se vším, co k ní náleží, za necelé 3000 Kč. Je to ze setu, sám jsem od pána minulý týden jednu vzal. Jednání solidní, rychlé, bezproblémové. Takže pokud po ní někdo touží a nechce za ni dát plnou cenu, má příležitost: https://modelbazar.cz/roco-z21-mm/1033251 Přišlo to originál zabaleno, nepoužito, jen do myši byl nahrán aktuální soft.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Sandy » stř 26 led, 2022 3:37 pm

Trainmaniak píše:Na Modelbazaru je k mání centrála z21start se vším, co k ní náleží, za necelé 3000 Kč. Je to ze setu, sám jsem od pána minulý týden jednu vzal. Jednání solidní, rychlé, bezproblémové. Takže pokud po ní někdo touží a nechce za ni dát plnou cenu, má příležitost: https://modelbazar.cz/roco-z21-mm/1033251 Přišlo to originál zabaleno, nepoužito, jen do myši byl nahrán aktuální soft.

Díky za tip.
Už je doma a tváří se, že je v pořádku... :D
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Trainmaniak » stř 26 led, 2022 4:43 pm

Sandy píše:Už je doma a tváří se, že je v pořádku... :D

Tak gratuluji. Mně šlape bez problémů, nahradila starou černou kostku Roco, ze které mi šlo do kolejí 22 V. :!:
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod hoenig » pát 04 úno, 2022 2:51 pm

Dobrý den,

po cca 10 letech jsem z LENZ LZV100 přešel na ROCO Z21 profi. Důvod byl jednoduchý - uživatelské rozhraní pro bezdrátové ovládání. Moje očekávání byla splněna - udělal jsem si rados.. Mám zde do fóra následující dotazy na které jsem nenašel odpověď.

1) je možné kopírovat nastavení lokomotiv (Mám hodně stejných lokomotiv se zvukovými dekodéry, které se odlišují pouze adresou, takže když nastavím ovládání jedné, pak bych toto nastavení zkopíroval a změnil jen adresu lokomotivy)?
2) četl jsem, že je možné u ROCO lokomotiv od roku 2014 uploadovat defaultní nastavení jejich zvukových dekodérů z jejich databáze (Addition of new locomotives via the locomotive database, All locomotive data for all soundmodels since 2014 can be imported). Mělo by stačit zadat Article number lokomotivy. Nevíte jak se to dělá?

Děkuji mnohokrát za rady :-)
Uživatelský avatar
hoenig
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 05 kvě, 2013 3:54 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod alik » pát 04 úno, 2022 6:33 pm

Je to velice snadné, ale slovy se to špatně vysvětluje. V aplikaci z21, volba Kolejová vozidla, kde se programují lokomotivy a jejich funkce:
1. Kliknout v okně vlevo na lokomotivu, co chceš kopírovat, a v okně vpravo dáš volbu Data a úplně dole je Duplikovat
2. V okně lokomotiv vlevo je oranžové + a pak se objeví nabídka Databàze lokomotiv a zase +, pak už jen vložit katalogové číslo lokomotivy. Všechny tam ale stejně nemají.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod hoenig » pát 04 úno, 2022 7:32 pm

Děkuji, je skvělé, že je to možné. Poprosím ale ještě o pomoc to v mé aplikaci najít....
Používám tablet od Apple, kde bylo možné stáhnout aplikaci Z21 mobile HD 2.31.31

Moje aplikace vypadá takto:

B70D6850-09A7-4E4B-A1DC-544BA01C28C2.jpeg
Uživatelský avatar
hoenig
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 05 kvě, 2013 3:54 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod knoll » sob 05 úno, 2022 7:17 am

Aplikace vypadá úplně jinak, než ta pro Android. Řekl bych ale, že používáš tu starou verzi z21 mobile, novější je verze aplikace Z21 bez přívlastku (bez toho červeného Tauruse v ikoně, modrá linka dole v ikoně). Stáhni si a vyzkoušej tu Z21, je lepší.
knoll
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 24 zář, 2012 10:10 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » sob 05 úno, 2022 9:23 am

S tou novější aplikací mám problém, na tabletu (iPad) funguje bezvadně, na mobilu (iPhone 12) ne, přestože mám stejné nastavení připojení a přitom na tomtéž iPhonu ta stará aplikace funguje bez problému. U toho iPhonu nemám problém s žádnou jinou aplikací. Tušíte někdo, kde hledat příčinu?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod hoenig » sob 05 úno, 2022 12:01 pm

Děkuji Knollovi a Alikovi za rady - obojí pomohlo - začal jsem používat aplikaci Z21 místo Z21 mobile a popisované funkce skvěle fungují :)

Stejně tak funguje export Layoutu u aplikace Z21 mezi mobilními zařízeními Apple (nebyl jsem ale schopný importovat z aplikace Z21 mobile Layout do novějši aplikace Z21 - nevadí, moc toho k exportu nebylo :D )

Na Iphone XR aplikace Z21 funguje (asi bych potřeboval vědět, co mám přesně vyzkoušet, používám pouze základní funkce)
Uživatelský avatar
hoenig
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 05 kvě, 2013 3:54 pm

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » sob 05 úno, 2022 1:03 pm

hoenig píše:Děkuji Knollovi a Alikovi za rady - obojí pomohlo - začal jsem používat aplikaci Z21 místo Z21 mobile a popisované funkce skvěle fungují :)

Stejně tak funguje export Layoutu u aplikace Z21 mezi mobilními zařízeními Apple (nebyl jsem ale schopný importovat z aplikace Z21 mobile Layout do novějši aplikace Z21 - nevadí, moc toho k exportu nebylo :D )

Na Iphone XR aplikace Z21 funguje (asi bych potřeboval vědět, co mám přesně vyzkoušet, používám pouze základní funkce)

Ano, na iPhone XR mi to funguje také.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků