z21start, z21 a Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod ondřej001 » sob 14 říj, 2023 1:50 pm

Optám se tady,
zvažuji aplikaci Z21 jako prozatím pro ovládání vyhýbek před plným provozem v PC. Jelikož jsem našel doma tablet, který je kaput, tak se ptám - jaký by stačil parametry dnes v dobré cenové hladině, např. na alze?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Ivan » sob 14 říj, 2023 10:39 pm

Asi není potřeba žádná výkonná mašina, musí mít android nebo iOS (Apple).
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » ned 15 říj, 2023 7:51 am

Projdi si internet, cenu najdeš lepší než na Alze. Lepší asi také bude centrála Daisy II, má kromě WLAN i LocoNet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » ned 15 říj, 2023 9:43 am

Nároky jsou malé, tablet co má WiFi a Android 5.0 nebo větší.
Tomu v podstatě odpovídají i TYHLE tablety za 1000,-. Nebo na alze ty nejlevnější za 2000,-
Rozdíl je ve velikosti displeje a rozlišení. To je spíš ale otázka, jak máš dobrej zrak.
Jen bych poznamenal, že teď je doba velkého zdražování před black faiday.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4915
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod D » ned 15 říj, 2023 10:12 am

ondřej001:
Jen si dej pozor, aby zařízení mělo standardní obchod, ze kterého si nainstaluješ aplikaci k ovládání vlaků. Levnější telefony a tablety méně známých značek šetří na tom, že nemají Googlem zpoplatněné služby (Google Mobile Services, GMS) včetně nejpoužívanějšího obchodu. V jiných obchodech chybí některé aplikace.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Miloš_P » ned 15 říj, 2023 10:41 am

HonzaM píše:Projdi si internet, cenu najdeš lepší než na Alze. Lepší asi také bude centrála Daisy II, má kromě WLAN i LocoNet.

Jak to souvisí s parametry tabletu pro aplikaci Z21?
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » ned 15 říj, 2023 11:16 am

Miloš_P píše:
HonzaM píše:Projdi si internet, cenu najdeš lepší než na Alze. Lepší asi také bude centrála Daisy II, má kromě WLAN i LocoNet.

Jak to souvisí s parametry tabletu pro aplikaci Z21?

Tazateli jde o využití aplikace Z21 na tabletu s centrálou. Zmínil jsem to jen proto, že centrála Daisy II WLAN rovněž umožňuje použití té aplikace.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Miloš_P » ned 15 říj, 2023 11:22 am

ondřej001 píše:Optám se tady,
zvažuji aplikaci Z21 jako prozatím pro ovládání vyhýbek před plným provozem v PC. Jelikož jsem našel doma tablet, který je kaput, tak se ptám - jaký by stačil parametry dnes v dobré cenové hladině, např. na alze?

Mě tedy přišla otázka zcela jasně položená...
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » ned 15 říj, 2023 11:35 am

Miloš_P píše:
ondřej001 píše:Optám se tady,
zvažuji aplikaci Z21 jako prozatím pro ovládání vyhýbek před plným provozem v PC. Jelikož jsem našel doma tablet, který je kaput, tak se ptám - jaký by stačil parametry dnes v dobré cenové hladině, např. na alze?

Mě tedy přišla otázka zcela jasně položená...

Máš pravdu, zaměnil jsem omylem význam slova “aplikace”, které má v češtině také význam “použití” a bral jsem to tak, že tazatel zvažuje zároveň koupi centrály z21 kvůli možnosti použití ovládání tabletem využívajícím ten software. Zřejmě už centrálu z21 má a pak samozřejmě zmiňování jiné centrály umožňující její ovládání tím softwarem nemělo smysl. Snad to tolik nevadilo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Zlámalík » ned 15 říj, 2023 12:28 pm

Hihihi. No, je tam ještě jedno hledisko - otázka je sice formálně položená dobře, ale věcně už tak ne. Pokud je totiž současný tablet kaput, tak odpadá "vynucená" vazba na ovládání tabletem a můžu si koupit cokoliv jiného :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1888
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod ondřej001 » ned 17 pro, 2023 7:05 pm

Zdravím,
mám takový menší problém. Začal jsem s aplikací z21 na tabletu, schema, nastavení dekodéru příslušenství, nastavení tras, všechno v pohodě, ale broblém nastane po novém zapnutí. Nesouhlasí skutečnost s plánem v aplikaci. Není někde v aplikaci při zapnutí zatržítko nastavení automatickém přenastavení??
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod Ivan » ned 17 pro, 2023 8:54 pm

ondřej001 píše:Zdravím,
mám takový menší problém. Začal jsem s aplikací z21 na tabletu, schema, nastavení dekodéru příslušenství, nastavení tras, všechno v pohodě, ale broblém nastane po novém zapnutí. Nesouhlasí skutečnost s plánem v aplikaci. Není někde v aplikaci při zapnutí zatržítko nastavení automatickém přenastavení??


Podle mne není, bohužel. Já při startu rozcvičuji výhybky klikáním na definované cesty, aby se vše synchronizovalo. Tím, jak si moje výhybky zpětně nepovidaji s centrálou to prostě nejde. Další otázka je, zda si i centrála pamatuje poslední stav.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod HonzaM » ned 17 pro, 2023 10:31 pm

Ivan píše:
ondřej001 píše:Zdravím,
mám takový menší problém. Začal jsem s aplikací z21 na tabletu, schema, nastavení dekodéru příslušenství, nastavení tras, všechno v pohodě, ale broblém nastane po novém zapnutí. Nesouhlasí skutečnost s plánem v aplikaci. Není někde v aplikaci při zapnutí zatržítko nastavení automatickém přenastavení??


Podle mne není, bohužel. Já při startu rozcvičuji výhybky klikáním na definované cesty, aby se vše synchronizovalo. Tím, jak si moje výhybky zpětně nepovidaji s centrálou to prostě nejde. Další otázka je, zda si i centrála pamatuje poslední stav.

To, co píše Ivan, je asi pro Tebe jedinou možností.
Aplikace by buď musela umět poslat do centrály příkaz k přestavení všech výhybek do stavu odpovídajícího plánu, to ale určitě neumí, nebo by musela umět přečíst aktuální stav všech výhybek a zobrazit ho. To by ale předpokládalo LocoNet který je obousměrný, a komponenty, které umí převzít takový dotaz a odeslat na něj odpověď.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod ondřej001 » pon 18 pro, 2023 6:34 am

Ještě na doplnění:
Centrála DR5000. Později bude řízeno přes PC v nějakém vybraném SW. Něco bude, asi v počátečním nastavení. U adres při zápisu do Z21 jsem měnil u některých smysl přestavení a ty dělají problém. Aplikace tedy po zapnutí vychází ze základního nastavení z knihoven. Mech. návěstidla mám jako světelná - zelená- červená, neb má jenom jednu adresu oproti přímo mechanik. Před vypnutím mám všechny na stůj. Po zapnutí jsou volno, ale vizuálně na stůj :oops:
Původně jsem předpokládal, že po vypnutí, když nebudu nijak operovat s pohybem - myší manuálně,... zůstane právě poslední nastavení uložené v Z21.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: z21start, z21 a Z21

Příspěvekod fulda » pon 18 pro, 2023 8:28 am

ondřej001 píše:Zdravím,
mám takový menší problém. Začal jsem s aplikací z21 na tabletu, schema, nastavení dekodéru příslušenství, nastavení tras, všechno v pohodě, ale broblém nastane po novém zapnutí. Nesouhlasí skutečnost s plánem v aplikaci. Není někde v aplikaci při zapnutí zatržítko nastavení automatickém přenastavení??

Ta problematika má několik úhlů pohledu a různá očekávání.
V obecné rovině se buď očekává, že po zapnutí jsou přestavníky ve stavu v jakém jsem je nechal při vypnutí (problém je, pokud mezitím kolejiště ovládal někdo jiný) - běžné pro motorické přestavníky. Nebo se očekává, že jsou všechny přestavníky v nějakém výchozím stavu - běžné pro přestavníky třeba s paměťovým drátem.
Pokud se tato očekávání nesetkají, pak je možnost to obejít tím, že po spuštění přestavím každý přestavník do nějakého stavu. - celkem vopruz.

Slušné dekodéry (včetně těch mojich), se dokáží mezi těmito stavy přepínat - což je informace, která má pro většinu lidí cenu zlata, protože již mají v kolejiště nějaké cenově optimální.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4915
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků