ovladac Oto_28

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

ovladac Oto_28

Příspěvekod zdeno » úte 16 kvě, 2017 1:52 pm

na http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2017050003 jsem uverejnil clanek o ovladaci na Loconet, ktery jsem vymyslel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod zdeno » pát 19 kvě, 2017 7:17 am

je zajimave, ze vyresenim jednoho problemu se objevi problem dalsi, kolikrat i dva. Ted jsem narazil na zradu jmenem priority na sbernici Loconet.
---
Sbernice Loconet je nerizena a pristup na sbernici je urcovan rozdilnym casem, ktery ma kazdy ovladac jiny. Obvykle byva 512 priorit v rozdeleni po 2uS. Muze jich byt i vic, ale to nebyva zvykem.
Zakladni cas je 1560uS od posledni zmeny na Loconetu a k tomu se pripocitava individualni cas kazdeho ovladace. Tim je zajisteno, ze se postupne vsechny ovladace prihlasi.
Problem nastane, kdyz maji dva ovladace stejny cas priority a oba dva se prihlasuji opakovane ve stejny cas. Toto se stava pri zapnuti centraly a je pripojeno mnoho ovladacu.
Potom se stane, ze se zablokuje Loconet a jedine reseni je, ze se musi ovladace odpojit a zase pripojit individualne.
---
Trosku odbocim a protoze jsem si nastudoval problematiku, tak neco o tom napisem. Co myslite, kolik lidi je potreba na to, aby se ve skupine lidi vyskytlo stejne datum narozeni u dvou lidi ?? Teda ne konkretni datum, ale proste to, ze maji v te skupine dva lidi stejny datum narozeni. Nebudete tomu verit, ale pry staci 15 lidi a je 50% sance, ze nekteri dvaja maji stejne datum narozeni. Pri 20 lidech je uz sance az 80% a pri 30 lidech je to sance az 98%.
Teda pri pouziti mnoziny 365 je opravdu velka sance, ze pri 20 lidech se najdou dva stejne datumy narozeni.
A to same plati i pro priority na ovladacich Loconetu, cim vice je pripojovanych ovladacu, tim je vetsi sance, ze se nektere ovladace setkaji na stejne priorite a neprihlasi se. Zrada je v tom, ze tyto dva ovladace zablokuji Loconet.
Ten sice funguje, ale opravdu dost pomalu.
---
A ted proc o tom pisem, pokud jsem mel ovladace rizene internim oscilatorem, tak ten mel toleranci 5% a tim padem se casy na prihlaseni rozdelovali z 512 priorit na dalsi podskupiny v ramci tech 5% a prakticky nedochazelo k setkani stejnych priorit. Pouzitim krystalu se to ale velmi tvrde omezilo a krystaly maji toleranci 30ppm, to je presne 0.000 03 = 0.003 % a proto se tolerance v tomto intervalu neskutecne omezily. Prakticky nedochazi k casovemu posunu a ovladace se stejnou prioritou se proste nedokazou prihlasit, protoze se chovaji naprosto totozne a nedokaze jeden druheho predbehnout.
---
Tento problem ma reseni a to se jmenuje vicnasobna priorita, teda nejen zakladni priorita, ale i zmena priority, pokud dojde ku kolizi na sbernici Loconet.
Teda ovladace musi umet dynamicky a hlavne rozdilne menit prioritu, pokud dojde ku kolizi na sbernici.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod rawen » sob 20 kvě, 2017 5:54 pm

Toto by si zasloužilo článek někde na Railnetu, protože zde se to ztratí.
Ne že by tu každý druhý čitatel stavěl ovladače, ale je to napsáno vcelku jasně i pro neznalé osoby. :)
Akorát chybí ta třešnička - "já to v praxi řeším takto..."

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod zdeno » ned 21 kvě, 2017 7:04 am

rawen píše:Toto by si zasloužilo článek někde na Railnetu, protože zde se to ztratí.
Ne že by tu každý druhý čitatel stavěl ovladače, ale je to napsáno vcelku jasně i pro neznalé osoby. :)
Akorát chybí ta třešnička - "já to v praxi řeším takto..."

Toto je takova pikoska, ktera mne vytocila, protoze jsem to opravdu necekal, ze to bude az takto manifestovat ;-)
---
Nemuzem psat hotove reseni, protoze kazdy programator je svuj a pise programy jinak nez ten druhy.
Uz jen odkaz na mozny problem a jak ho resit je velmi dulezity a strasne pomuze. Protoze v momente az na nej clovek narazi, je uz pozde.
Jinak napoveda je snadna, pouzit ID cislo a adresu, ktere by mel mit kazdy ovladac jine (v ramci moznosti) a to zakomponovat do vypoctu priorit.
Tim padem jsou tam zaradene dalsi dve promenne a moznost kolize je trosku omezena.
Je to ale trosku slozitejsi, protoze to by nezabranilo kolizi a opetovnemu prihlasovani ve stejny okamzik.
Nejdulezitejsi je pouzit tyto promenne v okamziku kolize, aby se to casovo rozhodilo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod Morris Zapp » ned 21 kvě, 2017 12:17 pm

Jak vlastně funguje systém přidělování unikátních ID fredů? Tady v Čechách vznikají nové fredy po stovkách, v zahraničí se možná taky někdo tumluje - máme začít počítat s kolizemi, nebo je ten systém tak dobrý, že to udrží?

Mmch Zdeno, dal by se prosím někde koupit ten tvůj úžasnej OTO-ovladač na dvě loko zároveň? To je fantastická hračka..!
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod MiG » ned 21 kvě, 2017 1:24 pm

Morris Zapp píše:Jak vlastně funguje systém přidělování unikátních ID fredů? Tady v Čechách vznikají nové fredy po stovkách, v zahraničí se možná taky někdo tumluje - máme začít počítat s kolizemi, nebo je ten systém tak dobrý, že to udrží?

Mmch Zdeno, dal by se prosím někde koupit ten tvůj úžasnej OTO-ovladač na dvě loko zároveň? To je fantastická hračka..!


Já ti jeden věnuju, ať si taky užiješ.
Ale můžeš mi ho i zaplatit... :-)
MG
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: ovladac Oto_28

Příspěvekod zdeno » ned 21 kvě, 2017 4:49 pm

napis mi na
janecek3@stonline.sk
nechci si tu delat otevrene reklamu.
---
Jinak ID cisla maji dost velky rozsah a mam dojem, ze pomoci bitu SS2.4 se tento rozsah zdvojnasobuje.
Ale tato informace neni potvrzena, je to jen z doslechu.
Narazil jsem na to u DR5000 a domnivam se, ze to slouzi na zdvojnasobeni rozsahu ID cisel.
Je to vlastne dost ciste reseni, protoze to neovlivnuje stare ovladace a nove si to ohlidaji samé.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků