Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 22 úno, 2017 4:46 pm

Zdravím všechny,
zřejmě se mi povedlo nedopatřením vyzkratovat zvukový dekodér ESU 4.0 :x :evil:. Neznáte, někoho kdo by dovedl opravit zvukový ESU dekodér? Případně poradí někdo jak dekodér opravit? Nechce se mi ho vyhazovat, stál dva litry. Díky za každou informaci :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod TTpepe » stř 22 úno, 2017 6:49 pm

Ahoj Gene_Simmons.
Ja som kedysi zlomil päticu na Esu Loksound a poslal som ho do Esu servisu(myslým,že to bolo v meste Ulm) a oni my poslali nový a ešte vyššej rady,len bol s drôtikmi,ale nenamietal som nič a bol som milo prekvapený.
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 23 úno, 2017 12:23 am

TTpepe píše:Ahoj Gene_Simmons.
Ja som kedysi zlomil päticu na Esu Loksound a poslal som ho do Esu servisu(myslým,že to bolo v meste Ulm) a oni my poslali nový a ešte vyššej rady,len bol s drôtikmi,ale nenamietal som nič a bol som milo prekvapený.


Ahoj, díky za info, podívám se na ESU, jestli tam mají nějakou adresu servisu, ale to bude na dlouhé lokte, posílat dekodér do Německa :(.
Radši bych byl, kdyby se našel někdo tady v Čechách, kdo by dekodér zvládl opravit.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Brejla » čtv 23 úno, 2017 10:40 am

Dost se obávám, že dvojí poštovné do Německa a servisní práce německého technika+díly vyjdou dráže než nový dekoder a výsledek může být nejistý.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 23 úno, 2017 3:57 pm

Brejla píše:Dost se obávám, že dvojí poštovné do Německa a servisní práce německého technika+díly vyjdou dráže než nový dekoder a výsledek může být nejistý.


To s tebou souhlasím, právě proto bych raději našel někoho v Čechách, jak už jsem psal nahoře. Hledal jsem u pana Google, ale nic jsem nenašel :(.


To se tady nenajde vážně nikdo, kdo by věděl o nějakém šikovném opraváři amatérovy, který by byl ochoten se na ten dekodér podívat a případně opravit. To nikomu nepřestal fungovat dekodér?
Kdyby to byl nějaký obič dekodér tak ho hodím do koše, ale zvukáč se mi vyhazovat nechce.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod TTpepe » čtv 23 úno, 2017 6:38 pm

Dekoder som poslal v bublinkovej obálke (stálo to cca 3,60€)presne neviem ,bolo to asi pred 5-timi rokmi,a nazad sa mi to vrátilo na náklady ESU.Potom som ho poslal na nahratie zvuku p. Daleckému a to ma stálo 200 Kč za nahratie a poštovné do Prahy,takže to poštovné do Nemecka bola brnkačka.
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod TTpepe » čtv 23 úno, 2017 6:45 pm

Mám ale iný problém,ktorý sa tu už určite pred časom riešil,len neviem nájsť to vlákno.Nevie nastaviť posunovú rýchlosť F6 na Vektrone Piko TT,aby mašina po zmačknutí F6 postupne spomalovala na polovičnú rýchlosť.Ona zrazu skočí na pomalo.Je to zvuk.dekoder ESU,ktorý Piko k tej mašine predáva.
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod MiG » čtv 23 úno, 2017 7:19 pm

Podle mého je to správné chování. Funkce posun snižuje rychlost a vyřazuje rozjezd a brzdění podle konstant.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod pepiknemecek » pát 24 úno, 2017 9:33 am

ESU má na F6 z výroby nastavenou poloviční rychlost a vyřazení rozjezdu a brzdění. To se nechá pomocí CV přenastavit. Ale lepší je udělat to pomocí programovačky ESU a PC. Konkrétní CV a hodnotu neznám. Oprava dekodéru u ESU možná je, pochybuju že se najde někdo kdo by to doma na koleně doma, nemaje popis poškozené součástky a schéma zapojení.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 25 úno, 2017 11:24 am

pepiknemecek píše:Oprava dekodéru u ESU možná je, pochybuju že se najde někdo kdo by to doma na koleně doma, nemaje popis poškozené součástky a schéma zapojení.


Koukal jsem na ESU stránky na Support, jestli jsem to dobře pochopil, tak opravují dekodéry do třech let od zakoupení a musí být přiložen doklad o koupení. http://www.esu.eu/en/support/warranty-r ... auschalen/ V mém případě by stála oprava 35 éček :lol: :lol:, ale nemám doklad o zakoupení.

Testoval jsem dekodér na Lokprogrammeru, do dekodéru jdou nahrát sound data i decoder data. Zkusil jsem načíst informace z dekodéru, to taky jde. Po nahrání dekodéru jsem zkoušel načíst CV1, občas se povedlo načíst hodnotu 128 nebo 36 nebo 18 a nebo se nenačetlo nic. V dekodéru je nahraná hodnota CV1-3. To znamená, že je asi vadný výstup z dekodéru, protože čtení z dekodéru nefunguje, ale info o dekodéru se načetlo.

Decoder information.jpg
Načtený dokodér

Pokud by se někdo chtěl podívat na dekodér a případně mi poradit, co by na něm modho být vadné, vyfotil jsem obě strany dekodéru.

Dokodér 2.jpg

Dokodér 3.jpg

Možná by to mohl být podobný problém jako u kolegy v tomto tématu viewtopic.php?f=6&t=10692 asi odpálené diody na dekodéru.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod MiG » ned 26 úno, 2017 7:14 pm

No. Já su z těch obrázků schopen napsat jen "je to poámaný".
Těch 35 éček (kdybyste měl paragon) je velice kulantní cena. Představuje to jen trošku víc než 7,5 hodiny účtované jako 125Kč/hod, což je 20000 měsíčně bez jakékoliv daně.
Je pravda mají tam výrobní dokumentaci. Ale bez testeru osazené desky to bude taky dost dlouho trvat, pokud nekápnou na to pravý, hned napoprvé.

Neříkám, že se toho nemůže ujmout někdo, kdo si bude chtít dokázat, že to dokáže, ale myslím si, že je lepší jít na brigádu do nějakýho teska (nové je za cca 20 hodin práce po 125) nebo si dát trošku přesčasů, než se mořit s "oňucháním" zapojení a zkoušením, co by to podle popisu závady mohlo být. A dostanete nejspíš opravené za cenu nového s nejistotou, že nebyly odhaleny všechny"mušky".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod vvitty » ned 26 úno, 2017 7:31 pm

Gene_Simmons píše:Možná by to mohl být podobný problém jako u kolegy v tomto tématu viewtopic.php?f=6&t=10692 asi odpálené diody na dekodéru.


Nemohl. Teda pokud jdou do dekoderu nahravat data...
Co znamena vyzkratovany? Co kam? Funguji funkcni vystupy? Motor?

Ale ve finale doporucuji zahodit a koupit novy, vyjde to levneji nez kdyz se tim bude nekdo seriozne zabyvat (a nebude to kamarad co to da za pivo). Dekodery od ESU tu mam uz dva a porad se mi nejak nechce zjistovat co tam shorelo ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 26 úno, 2017 8:50 pm

vvitty píše:
Gene_Simmons píše:Možná by to mohl být podobný problém jako u kolegy v tomto tématu viewtopic.php?f=6&t=10692 asi odpálené diody na dekodéru.


Nemohl. Teda pokud jdou do dekoderu nahravat data...
Co znamena vyzkratovany? Co kam? Funguji funkcni vystupy? Motor?

Ale ve finale doporucuji zahodit a koupit novy, vyjde to levneji nez kdyz se tim bude nekdo seriozne zabyvat (a nebude to kamarad co to da za pivo). Dekodery od ESU tu mam uz dva a porad se mi nejak nechce zjistovat co tam shorelo ...


Ano, do dekodéru jdou nahrát data a info z dekodéru jde taky načíst.
Vyzkratovaný, nejsem si jistý, dal jsem ho do mašiny a reprák jsem dal prozatimně na mašinu, popojel jsem s ní tam a zpět, vše fungovalo, pak mi reprák spadl z mašiny a vzal s sebou i dekodér, ale ten zůstal v slotu zastrčený, od té doby nic nefungovalo. Ještě musím říct, že jsem přepájel 8pin na 21pin, ale všechny dráty byly zafixované lepící páskou, nevím, možná se někde dotkly :cry:.
Funkční výstupy nefungují, motor, světla ani zvuk.

Nemohly by být odpálené ty součástky hned za výstupy a vstupy na dekodéru? Myslím ty s čísly 26, nebo ta světle hnědá, nebo ta GB? Co to je za součásty? Odpory, diody?
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Myšpulín » pon 27 úno, 2017 4:37 pm

Tento dekodér neznám, tak jen tak po prohlídce druhé fotky asi takto. Nelíbí se mi (asi) kondenzátor vlevo nahoře, zřejmě by neměl být takto zahnědlý. A chtělo by to přejet prstem po tom švábu uprostřed mezi procesorem a těma dvěma velkýma švábama, což budou zřejmě zesilovače. Je to ten uprostřed celého dekodéru. Vypadá, jako by v levém horním rohu měl hrbol, což by mohlo znamenat, že vevnitř hořel. Ale co to je a čím to případně nahradit, to neporadím. Ale opravdu jen věštím (ne z křišťálové koule) z ne moc kvalitní fotky.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vyzkratovaný zvukový dekodér ESU 4.0

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 05 bře, 2017 9:39 am

Myšpulín píše:Tento dekodér neznám, tak jen tak po prohlídce druhé fotky asi takto. Nelíbí se mi (asi) kondenzátor vlevo nahoře, zřejmě by neměl být takto zahnědlý. A chtělo by to přejet prstem po tom švábu uprostřed mezi procesorem a těma dvěma velkýma švábama, což budou zřejmě zesilovače. Je to ten uprostřed celého dekodéru. Vypadá, jako by v levém horním rohu měl hrbol, což by mohlo znamenat, že vevnitř hořel. Ale co to je a čím to případně nahradit, to neporadím. Ale opravdu jen věštím (ne z křišťálové koule) z ne moc kvalitní fotky.


Ahoj, pokud myslíš ten váleček s barevnými pruhy, tak to by měl být podle mě rezistor (odpor), soudím podle těch pruhů. Šváb je v pořádku, ale je zprohýbaná folie na dekodéru.

Neměl by někdo náhodou doklad o koupi esu loksound 8pin dekodéru? Pokud bych sehnal doklad, asi bych dekodér poslal do ESU na opravu. Tady v Čechách to asi nikdo neumí a nesvede opravit :(.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků