LaisDCC vystupy a smery

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod horak » čtv 15 úno, 2018 6:21 am

elvis.jarous píše:aha.dík za info. Jinak mě mrzí že Ragulin čsd s dekodérem esu lze regulovat naprosto perfektně, rozjezd úplně od nuly. Kdežto druhej ragulin jsem osadil laisdcc a rozjíždí se tak od 20km/h, to samý roco BR65.
Ať nastavuju CV,jediný na co to reaguje je CV5, 3, 4. CV 2 ať dám 0,1,10,20,30,15,100,255 tak je to mu to úplně u nosu....
Lokomotivy Piko ragulin a Vectron s Laisdcc startují jako cca na třeba 5 voltů, místo od 0V, alespoň se to snažim nějak přiblížit.Br 65 neboli čsd pára 365.4 startuje taky zrychla....
Nikdo jste starty neřešil, že nejsou na některých modelech ovladatelné? nebo ty motorky to nedají? Je ale divné že stejnej model se rozjíždí perfektně s ESu a zle s Laisdcc :idea:



U PIKO masin moze byt problemom kondenzator C4 pri motore. V Ragulinovi aj Cmeliakovi isiel kondenzator von a masiny jazdia ako lusk. Dovtedy sa spravali vselijako. A to bola kombinacia s zvukovym ZIMO. Podla info z fora s ESU dekodermi neboli problemy. Takze nie vsetky dekodery zvladaju vsetky typy masin. Aj ZIMO uvadza v manuali, ze treba odstranit tlmivky a kondenzatory pri motore. Takze sa s tym uz stretli. Osobne som zlikvidoval kondenzatory aj tlmivky v Sergejovi od GUTZOLDa. Nikde inde to zatial nebolo potrebne.

Vyskusaj...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 672
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod kucimsts » čtv 15 úno, 2018 8:35 am

elvis.jarous píše:Takže Laisdcc Plux 22 nasazen do bobiny MTB-dá se docela nastavit. Druhý plux 22 do šestikoláka-lze dobře nastavit. Třetí plux 22 do Piko-expert vectrona a tam regulace děs. Možná je to konkrétním dekodérem.....ještě odzkouším.
Jediný co nechápu, proč mi funguje osvětlení stanoviště na bobině a šestikoláku jenom na jedná straně.Při změně směru se to taky nepřepne.... :lol:
edit
digitalizován další kousek štádler regioshuttle roco 8 pinem LaisDCC a funguje dobře :mrgreen: .Krásně plynulé rozjezdy a zastavování, přechod do opačného směru.
Nemůžu se dostat do páry roco 62201.....návod mi toho moc neukázal....sakryš. nevíte někdo jak na to?




Mohl bych poprosit přesné nastavení té bobiny? Teď se tady s tím také peru a mašina se mi rozjíždí a zastavuje hodně skokově..
A nějak nemohu vyladit jízdu, cca ve 3/4 ovladače lokomotiva jede na maximum, ale pokut ho dám na plno, tak mašina o něco málo zpomalí.
Když ho pak hned vrátím na 0 tak mašina začne brzdit. najednou se ale na chvilku rozjede a dál brzdí do zastavení
Děkuji
kucimsts
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 22 pro, 2011 3:13 pm

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » čtv 15 úno, 2018 12:30 pm

noo, to je najednou odpovědí. Super. Ale dejte mi čas. Mašinky jsem uložil. Startset koleje taky, Ony roco geoline nesnesou nekonečně krát šlápnutí nohy člověka vážícího 95 kilo :mrgreen: a uštipuje se podloží....ha ha ha.
prostě to zkoušim v obejváku, jinde není zatím kde. Večer zkusim. Ale bobina jezdila pravda taky skokově. Šestilkolák byl perfektní. dám vědět a podívám se do nastavení co radí kolega výše..
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » úte 20 úno, 2018 2:09 pm

Dneska přišel dekoder do A.C.M.E. 151.. ,moje nastavení cv: 2-1, 3-50,4-30,5-160,6-30 asi.
Mašinka jezdí na laisdcc docela obstojně.Reflektory dálkové svítí po přepnutí na desce samostatně.
Bobina nastavena: cv6 20,cv 5 90, cv 3 60, cv 4-40 cv 2 1.Chová se klidně.Když jsem měl maximálku cv5 na 100 a cv3 na 70 tak to dělalo kraviny. Ještě zkusim nastavení kolegů výše....jdu na to
p.s. rozjezd u obou strojů je, že lokomotiva cukne(což se mi nelíbí) ale pak krásně plynule zrychluje......není to zas taková trága.
Hodně závisí na asi nastavené maximálce....
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » úte 20 úno, 2018 2:38 pm

Tak v dekoderu Laisdcc verze 4 mám nastaveno CV10 88.
Zkusil jsem nastavit nejdřív CV29 16 a CV67 94. Žádná změna. v tom dalším nastavení mám zmatek. Pokud vypnu CV61 do 0 a nastavim CV 56 10 a CV 57 15 tak je to horší než když zpět zapnu CV 61 do 1. :mrgreen:

takže dekoder na bobině jsem si totálně roztentočkoval:
proveden reset CV 8 →4
nastaveno:
cv3→70
cv4→30
cv5→140
cv6→20
na CV 2 nereaguje....testuju dál ale jezdí slušně, jen nějak přijít na ten start...
Edit:
rozhejbal jsem i páru roco. Už se rozjíždí jak šnek. :mrgreen:
CV 2 2
CV3 90
CV4 30
CV5 110
CV6 20

Velkou výhodou je programování přes mobil. Jedete jak na kalkulačce a když necháte stroj v jízdě, okamžitě po uložení změny stroj startuje...
Přílohy
IMG_20180220_150207.jpg
IMG_20180220_144212.jpg
Naposledy upravil JaroHo dne úte 20 úno, 2018 4:43 pm, celkově upraveno 2
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » úte 20 úno, 2018 4:41 pm

Piko vectron odladit zatím nelze....dělá si co chce. umí jet opravdu krokem ale při nesmyslném stupni regulace.....příklad...Vektrónek jede podle Z21 rychlostí 30(Vmax 200) pak mu dám zvýšit rychlost na 45 a najednou zpomalí, NAJEDNOU MU HRÁBNE A LETÍ 200 NEBO VÍC....si říkám kerej pin kecá do kondiku, při jakým stupni......ale možná slovenský kolega s těma kondenzátorama bude mít pravdu....
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod Pater » úte 20 úno, 2018 6:06 pm

elvis.jarous píše:Tak v dekoderu Laisdcc verze 4 mám nastaveno CV10 88.
Zkusil jsem nastavit nejdřív CV29 16 a CV67 94. Žádná změna. v tom dalším nastavení mám zmatek. Pokud vypnu CV61 do 0 a nastavim CV 56 10 a CV 57 15 tak je to horší než když zpět zapnu CV 61 do 1. :mrgreen:


Vidím, že zmatek máte i v základním nastavení. Hodnota v CV29 ne 16, ale +16 (6+16=22), potom jednotlivé rychlostní stupně CV67 až CV94 (28 rychlostních stupňů). S vypnutou regulací zátěže (BEMF CV61=0) je jízda horší, ale nedochází k prudké změně rychlosti při vypnutí v rychlostním kroku nastaveném v CV10. Já jsem skončil u nastavení CV61=1 a CV10=6, tím se BEMF vypíná krátce po rozjezdu. Jak již jsem psal, dekodér je použit ve staré loko s těžkým převodem.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JendaTT » úte 20 úno, 2018 6:19 pm

Ahoj,
neměla by být základní hodnota CV29=2, tzn. pouze 28/128 rychlostních stupňů?
Někde jsem viděl, že LaisDCC dekodéry neumějí analogový provoz (CV29=2+4=6) a proto by měl být trvale vypnutý (CV29=6-4=2).
A máš na centrále nastavené 28/128 rychlostních stupňů? Někdy se dekodéry chovají podivně, pokud to není nastaveno stejně v centrále a v dekodéru.
Pro rozšířenou rychlostní tabulku by pak bylo CV29=18 (2+16).
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » úte 20 úno, 2018 7:03 pm

No zmatek mám, to jo-ale cv5 jsem postupně snižoval ze 128 na 32 aby trochu se loko zklidnila, protože maximálka jí nebyla možno nastavit jako že třeba 160,180,120,,,,,. Bude to záhadná matika :lol: , pak jsem to trochu snad pochopil a nacvakal ty stupně,bylo to horší. Takže teď jedu dál s nastavováním. Zjistil jsem že loko blbne, když nechám cv6 na 1(pro pokus) a lokomotiva dělá pravidelné brikule. ale pravidelně. Při pomalém posouvání jezdce zrychluje pak cukne, zpomalí a postupně se to zrychluje, na konci toho-na plný pexky regulátoru naopak zastaví. takže dávám cv6 10 a už se rehguluje zase jak má.....jedu pokus omyl. Musí to jít. :wink:
edit:
kde pak. pokus omyl mě přestává bavit. Nejde mi to. Nechápu. Končím.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JendaTT » úte 20 úno, 2018 7:23 pm

Je jasné, že s CV29=1 to muselo blbnout, přepnul jsi to na 14 rychlostních stupňů a centrála ti zůstala na 28/128 stupních. Kašli na experimenty a CV29 nastav tak, jak má být pomocí kalkulátoru. Buď na CV29=6 pro 3-bodovou křivku nebo při manuální křivce na CV29=16+6=22.

Pak experimentuj s nastavením křivek. A jak se ti chová dekodér s mašinou, pokud uděláš reset dekodéru a jezdíš bez změny CV?
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod horak » úte 20 úno, 2018 8:12 pm

elvis.jarous píše:Piko vectron odladit zatím nelze....dělá si co chce. umí jet opravdu krokem ale při nesmyslném stupni regulace.....příklad...Vektrónek jede podle Z21 rychlostí 30(Vmax 200) pak mu dám zvýšit rychlost na 45 a najednou zpomalí, NAJEDNOU MU HRÁBNE A LETÍ 200 NEBO VÍC....si říkám kerej pin kecá do kondiku, při jakým stupni......ale možná slovenský kolega s těma kondenzátorama bude mít pravdu....


Presne tak ako popisujes spravanie masiny sa spraval aj Cmeliak aj Ragulin od PIKO v kombinacii s ZIMO zvukacmi - proste nelogicky blazninec. :oops:

Skus dat prec kondik C4 a budes sa cudovat ako fajne to jazdi... :mrgreen:
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 672
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » stř 21 úno, 2018 8:30 am

Horak: díky za radu.....
dneska mám ještě chuť se s tím zabýtat, tak jdu ještě zkusit ladit, a i ono je docela pakárna sundávat u PIKO vectrona kastli a letovat na tišťáku s mizernou pájkou,klepajícími se rukami, ještě neházím flintičku do žita..... :mrgreen:

Jinač Jendo CV 29 → 6. Po resetu loko jezdi podle ovladače. Ale chci stahnout maximálku a upravit rozjezd a brždění....
jsem zvyklý pracovat s CV 2,3,4,5.Jdu si hrát....
tak zatím...zdraví Jenda z Nymburka

EDIT:
kondenzátor C4 pryč. Změna se nijak neprojevila.Rozjezd pomalu moc neumí. dáš rozjezd při cv3 70 a dáš na ovladači plnej kotel.....chvíli se nic neděje(motor nemá sílu) a pak najednou vyrazí. Pomalá jízda je sice pomalá ale ne plynulá.
Na desce jsou asi 2 tlumivky. k čemu jsou?
hlavní problém bude buď že motor není 5 ti ale 3 pólový a nebo má mašina převody na podvozcích moc do rychla.
K ragulinovi jsem se ještě nedostal.....
edit: dostal: na kondik kašlu, regulace stejně na pikaču jako s vectronem.....LaisDCC asi nebude úplně hoden PIKO výrobkům, ale jinak jej lze provozovat v ostatních strojích jako Roco nebo MTB :wink:
konec.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod horak » stř 21 úno, 2018 6:55 pm

Kondik + tlmivky = odrusovacie prvky motora.

Odstranit kondik C4 mi pomohlo. Poniektori z fora radili odstranit / premostit aj obe tlmivky. Mne stacil kondik a slo to. Na Sergejovi od Gutzolda som musel odstranit najskor kondik, potom aj tlmivku. Inak to skakalo na kolajach ako Kamzik vrchovsky... :mrgreen:
Vzdy to bolo v kombinacii s ZIMO zvukacom.

Je lahko mozne ze LaisDCC je jednoducho uplne nevhodny pre konkretny typ masiny / motora, resp. dekoderu vadia odrusovacie prvky okolo motora.

Ale aby si vylucil chybu dekodera, tak sa oplati zohnat si dekoder tester.
Je to HW nahradzujuci lokomotivu.
V ponuke je ZIMO - MXTAPS https://www.fischer-modell.de/zubehoer/elektronik/zimo/digitalsystem-und-zubehoer/zimo-mxtaps?c=213
ale je aj od ESU 53900 https://www.fischer-modell.de/zubehoer/elektronik/esu/zubehoer/esu-53900-profi-pruefstand-decoder-tester?c=188.
Pokial mas k testeru aj programator na urcitu znacku dekodera, tak si schopny nahravat zvuky aj firmware.

Samotny dekoder tester sa pripoji na "programovaciu kolaj", do neho sa zasunie dekoder, nasledne sa daju odskusat vsetky funkcie dekodera bez nutnosti pouzitia masiny. Tym sa daju vylucit chyby zapojenia masiny a pod. Po odskusani / naprogramovani dekodera v testeri prikrocis k jeho montazi do masiny a pokracujes v pripadnych pokusoch...

Je vhodne (aj pri LaisDCC) si vyrobit tabulku s nastaveniami dekoderov v roznych masinach. Porovnavacim sposobom sa daju zistit mnohe chyby v nastaveni. Treba porovnat aj verzie firmware. Aj verzia FW moze mat zasadny vplyv na fungovanie.


Len tak na okraj:
Velmi vhodne je mat minimum typov dekoderov, uplne najvhodnejsie od jedneho / dvoch vyrobcov.
Lahsie sa to udrziava, jednotnost (jeden navod, jeden programator) a moznost porovnania parametrov je k nezaplateniu. Hlavne pri laborovani...
Preto je u mna ZIMO a v znacnej mensine ESU. Obe znacky zvukove. Nezvukove dekodery ZIMO, ESU, LENZ, UHLENBROCK postupne menim za zvukove. Beh na dlhu trat, ale postupne to ide...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 672
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » čtv 22 úno, 2018 12:02 pm

ano, je lepší mít jeden tip než co mám já-lenz, zimo/roco, uhlenbrock,esu Laisdcc....
jenže jeto plux22 za 12 dolarů versus 700,- za zimo nebo ještě více? ?
Jdu zkusit laisdcc P22 z ragulina prohodit s plux12 dekodérem co mám ve čmeláku...
takže Uhlenborck plux 12 v ragulinovi PIKO se chová perfektně zrovna tak jako esu.Netřeba nic letovat.
LaisDCC Plux22 ve čmelákovi PIKO docela ujde, je třeba dost laborovat aby čmeláček jezdil obstojně pomalu,a je třeba si hrát s cv6 a 5 a 2, nic méně je to o 100% lepší než v ragulinovi PIKO.
LaisDCC Plux 22 v zamračené MTB naprosto v pohodě. Poslouchá lépe, rozjezdy a brždění, pomalá jízda, šnečí jízda v pořádku.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: LaisDCC vystupy a smery

Příspěvekod JaroHo » sob 24 úno, 2018 1:47 pm

a teď bych se rád vrátil ke světlům. Dle CV 7 mám verzi 4, čili 6 funkční. Chtěl bych a to hlavně nějak polopatě vysvětlit logiku CV a světel, chci aby to fungovalo tak, že svítí světla bílá přední podle toho kam loko jede a chci aby se dala připojit zadní světla....ale aby se to přehazovalo podle směru....pokud svítí obě čela lokomotivy.
další věc....když mám 6 funkční, jak rozchodím světlo v kabině na druhém stanovišti?
Jsem z šestikoláka sundal pluh a dal s malou dírou neboť je hezčí, ale funguje mi osvětlen právě na druhém stanovišti, pouze.... takže tam kde bude fíra mi to nesvítí a určtitě to lze nastavit.
prosím o radu.
co se týče nastavení Rudly tak to mi přestanou svítit červený Ledky úplně.
Zde je Výpis CV z výroby: 35-4, 36-8, 51-32, 52-32....když tohle převeksluju podle Rudolfa tak svítí jen prsa ve směru jízdy, bíle.
Pokud to nevíte, budu tedy laborovat. Vím, že nejsem sám, komu dělá problém angličtina a překlady v translatoru pochopení funkcí mému mozku ouplně nevyhovuje... :shock:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků