Osvetleni M152/810

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod fulda » ned 08 led, 2017 8:55 am

HonzaM píše:Také by bylo možné použít dekodér s paticí next18, ten může mít až šest výstupů, ovšem problém by asi byl sehnat patici do lokomotivy.

Poslouchat chytré rady některých je dost dobré - už tě vidím, jak pájíš v lokomotivě konektor pro Next18 :roll:
Prosil bych toho kdo dává takové chytré rady, aby si vzal pravítko a tužku a pokusil se namalovat na papír 18 čárek ve vzdálenosti 0,6mm od sebe

belgarat píše:Doplnujici otazka, pokud bych pouzil 2 dekodery. Ten lokomotivni ma vystupy ktere urcuji svitit dopredu/dozadu, lec spina "GND". Bude-li mit pomocny dekoder sve napajeni (mustek, stabilizator), jak propojit informaci "svetlo vpred/vzad" s funkci "pomocneho" dekoderu ?
Normalne bych spinal PICem tranzistor, proti (spinanemu) GND, LEDku na kolektoru. Ale GND obou dekoderu spojena nejsou a obavam se, ze LaisDCC nema GND za usmernovacem ani vyvedene ... Cilem je, aby lokomotivni poskytoval informaci "smer", PIC mel na vystupu jen "funkci" (napr. "predni reflektor") a kombinaci obou signalu se rozsviti prislusna LED.


Na tohle ti odpovím dvěma způsobama:
1) Lais dekodér má na zadní straně vyvedený černý a modrý vodič. Černý je společná zem, modrý je společné V+. Dají se použít pro to, co potřebuješ.
2) spíš se to řeší programově. Slušné dekodéry dovolují u každého výstupu nastavit, jestli je směrově závislý (a pokud ano, tak jestli dopředu a nebo dozadu). Pravda, pak ten přídavnej nemá úplně přesné informace o brzdné křivce a přepíná světlo v jiný čas.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Rudolf » ned 08 led, 2017 9:06 am

Já jsem diskuzi od začátku nesledoval, ale není jednodušší přímo použít dekodér s požadovaným počtem výstupů ? Některé mají 8 i 10 ?

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » ned 08 led, 2017 9:23 am

fulda píše:Na tohle ti odpovím dvěma způsobama:
1) Lais dekodér má na zadní straně vyvedený černý a modrý vodič. Černý je společná zem, modrý je společné V+. Dají se použít pro to, co potřebuješ.

Jo, dva z nich jo ... mam jeste nejake 9dratove, kterym ty zadni vodice chybi.

fulda píše:2) spíš se to řeší programově. Slušné dekodéry dovolují u každého výstupu nastavit, jestli je směrově závislý (a pokud ano, tak jestli dopředu a nebo dozadu). Pravda, pak ten přídavnej nemá úplně přesné informace o brzdné křivce a přepíná světlo v jiný čas.

Ano, proto jsem si rikal ze bych pouzil pro jednoduchost informaci vystupy pro pozicni svetla vepredu / vzadu ktere ovlada "hlavni" dekoder pro prepinani dopredu / dozadu dalsich svetel. Z "cvicnych duvodu" jsem chtel zbastlit dekoder a la Paco (JenikPluto jej tu citoval) na spolecnem plosnaku s hornim osvetlenim kabiny a reflektoru. Z manualu nejsem az tak moudry prozatim, ale skoro to vypada jako ze zavislost na smeru resi jen u 2 vystupu (?)

Samozrejme kdyz selzou samodomo pokusy, neco uz primo vhodneho koupim :) coz je odpoved i Rudolfovi -- snaha o zuzitkovani nadsene nakoupeneho HW (+ pokus se neco priucit)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Sandy » ned 08 led, 2017 9:28 am

Rudolf píše:Já jsem diskuzi od začátku nesledoval, ale není jednodušší přímo použít dekodér s požadovaným počtem výstupů ? Některé mají 8 i 10 ?

Ruda

To už mu tady podsouvám od začátku...LaisDCC na nějakou obyčejnou loko (pozičky, reflektor, zadní) a sem ať si pořídí něco "dospělejší". Ale obávám se, že pod osm stovek se nedostane...

EDIT:
Beru zpět. S křížkem po funuse... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » ned 08 led, 2017 9:37 am

Sandy píše:To už mu tady podsouvám od začátku...LaisDCC na nějakou obyčejnou loko (pozičky, reflektor, zadní) a sem ať si pořídí něco "dospělejší". Ale obávám se, že pod osm stovek se nedostane...


Ja vim, ja vim ... zbytecne si pridelavam vrasky, praci a tak dal. Toleruj to jako pseudo-modelarskou uchylku ... pokud ovsem to co rikam jeste dava nejaky smysl. Doufam ze nedojdu do podobnych pekel jako ti, co renovuji plechove kolejivo...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » ned 08 led, 2017 5:11 pm

Sandy píše:Já bych to zrekapituloval:
2./ Samostatně ovládaný reflektor FO1(C)
3./ Samostatně ovládaná zadní světla FO2 (D)


Dik :) a ted pro blbce (omlouvam se - drazne-provozni znalosti nemam temer zadne). Proc je zapotrebi samostatne ovladani (oddelene od pozicnich svetel) resp. kdy se samostatne ovladani pouziva ? Existuje situace kdy NEjsou zapla pozicni bila svetla a JE zapnuty reflektor v danem smeru (dotaz smeruje k tomu zda lze pozicku pouzit take jako vystup z hlavniho dekoderu - indikator smeru)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod Myšpulín » ned 08 led, 2017 6:34 pm

Nevím jak podle nových předpisů (tříbodové osvětlení), ale za našich mladých led se svítilo jen pozičkama a reflektor byl opravdu reflektor, takže se musel zhášet při míjení vlaků na vícekolejce, na přejezdech, ve stanicích atd. (asi jako dálková u aut). No a zadní červená světla označují konec vlaku, takže nesmí svítit, pokud jsou za loko vagony, svítí tedy jen tehdy, jede li loko sólo. Pak tu bylo ještě označení loko při posunu, ale to už jsme někde jinde.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » ned 08 led, 2017 8:13 pm

Myšpulín píše:Nevím jak podle nových předpisů (tříbodové osvětlení), ale za našich mladých let ...

vzhledem k tomu, ze bych rad zacatek 80. let mne, myslim, ta "mlada leta" zajimaji vic :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod sidlo » ned 08 led, 2017 8:28 pm

V tom případě platí Myšpulínova poznámka o návěstění posunující lokomotivy a tím se to celé ještě více komplikuje :lol:
- vpředu dvě bílá světla - začátek vlaku
- vzadu dvě červená světla - konec vlaku
- vpředu i vzadu jedno bílé světlo - posunující lokomotiva
- reflektor přední nebo zadní
- osvětlení prostoru pro cestující
- osvětlení předního nebo zadního stanoviště strojvedoucího pouze při stojící lokomotivě
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JendaTT » ned 08 led, 2017 8:48 pm

A co zkusit zapojení dle Tilligova Hektora? Nebo jeho modifikaci...
Se 4 funkčními výstupy (světla vpřed, světla vzad + 2 další) lze simulovat:
  • jízdu s vozy - čelní světla, reflektor a osvětlení interiéru (u Hektora boční tabulky)
  • jízdu solo - čelní světla, reflektor, zadní světla a osvětlení interiéru (boční tabulky)
  • posun - na každé straně jedno bílé světlo vpravo + osvětlení interiéru (boční tabulky)
Možná by se dalo nějak řešit i to svícení stanoviště.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JenikPluto » pon 09 led, 2017 6:22 am

Hlavně to chce si ujasnit, do jakých detailů chceš osvětlení modelovat. Opravdu chceš mít možnost simulovat signalizaci posunu na motoráku? To mně připadá trošku jako overkill.

Situace samostatně ovládané osvětlení interiéru, samostatně ovládané reflektory, osvětlení čelních kabin a koncových světel s prostým dodatečným samodomo funkčním dekodérem bez problému zvládneš. Jak zmiňuje Jindra - nastavení směru se řeší programově, jakýkoliv výstup můžeš nastavit jako směrově závislý, takže dodatečný funkční dekodér řídí reflektory+kabiny nebo reflektory/kabiny+interiér, o zbytek se postará lokomotivní. Není k tomu potřeba žádná raketová věda.

Informaci o brzdné křivce k zapínání osvětlení interiéru, reflektorů a kabiny tak nějak nepotřebuju, ne? Leda bych chtěl, aby si fíra hned po zastavení automaticky rozsvítil... ;-) (ale pak můžu osvětlení kabin nechat na lokodekodéru).

Ad současné programování - funkční dekodér naprogramuješ buďto samostatně předem a pak zabuduješ do motoráku, nebo ho naprogramuješ až po nastavení a zamčení toho Laise. Já preferuju variantu první.

Zbytečně bych to nekomplikoval.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » pon 09 led, 2017 7:39 am

JenikPluto píše:Hlavně to chce si ujasnit, do jakých detailů chceš osvětlení modelovat. Opravdu chceš mít možnost simulovat signalizaci posunu na motoráku? To mně připadá trošku jako overkill.

Uznavam ;) Neomezoval bych diskusi (spise z ni pak pripravil nejake wiki-resume), ponevadz tu uz padlo nekolik cennych informaci pro tapajici zacatecniky.

JenikPluto píše:Jak zmiňuje Jindra - nastavení směru se řeší programově, jakýkoliv výstup můžeš nastavit jako směrově závislý

Coz prave ten Pacuv nanestesti moc neumi, smerove zavisle ma natvrdo prave 2 vystupy, navic natvrdo pro F0. Tedy aspon pokud dobre procitam manual & kod.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JenikPluto » pon 09 led, 2017 9:18 am

belgarat píše:Coz prave ten Pacuv nanestesti moc neumi, smerove zavisle ma natvrdo prave 2 vystupy, navic natvrdo pro F0. Tedy aspon pokud dobre procitam manual & kod.


Ale jo, umí. V té první verzi můžeš naprogramovat každý výstup jako směrově závislý, ovládaný F0 (podle toho, které bity v CV33 a 34 budou 1). V té novější verzi, kterou tam má, můžeš mít směrově závislé i ovládání ostatními funkčními tlačítky. Ta je pro tvůj účel asi vhodnější.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod zmar » pon 09 led, 2017 10:05 am

A nestačilo by i osvětlení oddílu svázat s čelními světly ? Ušetří se jeden funkční výstup. Fajnšmekři se asi budou smát, ale já bych z výstupů pro čelní stětla (F0, F1) udělal jednoduše odbočky a přes ochranné diody bych je sloučil do napájení osvětlení oddílu.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod JendaTT » pon 09 led, 2017 10:11 am

zmar píše:A nestačilo by i osvětlení oddílu svázat s čelními světly ? Ušetří se jeden funkční výstup. Fajnšmekři se asi budou smát, ale já bych z výstupů pro čelní stětla (F0, F1) udělal jednoduše odbočky a přes ochranné diody bych je sloučil do napájení osvětlení oddílu.

Však přesně tohle je ve schématu zapojení bočních tabulek u Hektora, tak jak ho uvádím o pár příspěvků výše.
Ale nevím, přijde mi do motoráku cpát dva dekodéry jako zbytečnost. To bych raději investoval do jednoho dražšího s více funkčními výstupy.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jacek a 15 návštevníků