Proudovy detektor - citlivost

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod belgarat » sob 17 pro, 2016 12:20 pm

Pani,

je mozne, ze mi proudovy detektor (konstrukce a la DCC Koleje, ubytek napeti na diodovem mustku) reaguje uz pri necelem miliamperu proudu ? Prelozil jsem pres koleje 47k odpor, coz by odpovidalo tak mozna 0,3mA proudu ... a detektor hlasi obsazeno. Je to v poradku, nebo mam hledat nekde "elektricky problem" ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod TomasM » sob 17 pro, 2016 1:02 pm

Ja jsem zkousel u sveho detektoru (2x2 diody, antiparalerni led v optoclenu a externe tranzistor do darlingtonova stupne) 200k odpor a detekce byla 100 % spolehliva.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod j1r1 » sob 17 pro, 2016 1:30 pm

Včera jsem zjistil, že mi detektor sepne když na TT kolej položím navlhčený prst.
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod BohousP » sob 17 pro, 2016 1:49 pm

Ono velmi záleží na LED v optočlenu. Už několik let v tomto fóru tvrdím, že myslet si, že LEDka rozsvítí při 20 mA, je anachronizmus. Např. dnešní modré bez problémů svítí při 700 uA (mikroampér).
Pokud někomu vadí přílišná citlivost detektoru obsazení, může experimentovat s odporem na vstupu optronu (buď zvětšit sériový, který tam bývá, nebo přidat paralelní).
Ale slušně udělané kolejiště by nemělo mít svod mezi kolejemi pod 1 Mohm.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod BohousP » sob 17 pro, 2016 1:50 pm

j1r1 píše:Včera jsem zjistil, že mi detektor sepne když na TT kolej položím navlhčený prst.

Navlhčený prst může mít stovky ohmů, takže to je ok.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod belgarat » sob 17 pro, 2016 1:59 pm

BohousP píše:Ale slušně udělané kolejiště by nemělo mít svod mezi kolejemi pod 1 Mohm.


To nemam; aspon multimetr nastaveny na rozsah 2M ukazuje stale nekonecno.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod TomasM » sob 17 pro, 2016 2:21 pm

Nelze přímo srovnávat proud kolejemi s proudem v LEDce optronu. Už je to dlouho co jsem měřil VA charakteristiku diody, ale troufám si tvrdit, že stačí proud kolem 0.1 až 0.5 mA aby úbytek na diodě dosahoval nominální hodnoty. Nad tento proud se bude chovat detektor pořád stejně- Pod ním už je to čistě o tom, jaký má úbytek LEDka v optronu aby svítila. Pokud na výstup nepověsíme relé nebo něco podobného, tak stačí málo, aby proud tranzistorem optronu byl dostatečný.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod mpinta » sob 17 pro, 2016 2:51 pm

http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/detektory.htm
Pouštět se zde do detailní analýzy, asi nemá smysl, stejně mají detektory různá zapojení Ale v článku je pár základů, včetně citlivosti několika detektorů.
Snížit citlivost, většinou nebude problém. Zvětšení odporu, který je v originále od Paca 22R, lze na detektoru DCCkoleje udělat i bez schématu.
Zatím jsem ale neviděl, že by DO aktivoval enkodér jen na základě rušení. Vždy šlo o svod v izolačním předělu.
Test "palcem" je naopak zcela běžná věc. Ani se nemusí olizovat, stačí přitlačit.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod zdeno » sob 17 pro, 2016 3:17 pm

ono proudove snimani (detekce) je opravdu dost odolne proti ruseni, jediny problem byva pri prevodu na napeti, kdy se tam muze neco naindukovat.
Proto prevodnik proud/napeti by mel byt co nejmensi a co nejblize vyhodnocovacimu prvku.
Teda privodni draty od koleji muzou byt hodne dlouhe, ale vystup na vyhodnocovaci prvek by mel byt co nejkratsi.
---
Je to vlastne hodne podobne na Loconet, kdy proud 15mA je extremne odolny proti ruseni, ale za odporem 47k a na vstupu na pin procesoru (komparatoru), to je citlive na ruseni az prilis.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod BohousP » sob 17 pro, 2016 3:24 pm

TomasM píše:Nelze přímo srovnávat proud kolejemi s proudem v LEDce optronu. Už je to dlouho co jsem měřil VA charakteristiku diody, ale troufám si tvrdit, že stačí proud kolem 0.1 až 0.5 mA aby úbytek na diodě dosahoval nominální hodnoty. Nad tento proud se bude chovat detektor pořád stejně- Pod ním už je to čistě o tom, jaký má úbytek LEDka v optronu aby svítila. Pokud na výstup nepověsíme relé nebo něco podobného, tak stačí málo, aby proud tranzistorem optronu byl dostatečný.

Samozřejmě, máš pravdu, pokud jde o VAch diody. Ale pokud by LED (myslím tu v optronu) potřebvala těch dvacet mA, tak prostě optron nesepne, protože LED ( i když má "zápalné" napětí) nemá odkud brát proud.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod TomasM » sob 17 pro, 2016 3:26 pm

BohousP píše:
TomasM píše:Nelze přímo srovnávat proud kolejemi s proudem v LEDce optronu. Už je to dlouho co jsem měřil VA charakteristiku diody, ale troufám si tvrdit, že stačí proud kolem 0.1 až 0.5 mA aby úbytek na diodě dosahoval nominální hodnoty. Nad tento proud se bude chovat detektor pořád stejně- Pod ním už je to čistě o tom, jaký má úbytek LEDka v optronu aby svítila. Pokud na výstup nepověsíme relé nebo něco podobného, tak stačí málo, aby proud tranzistorem optronu byl dostatečný.

Samozřejmě, máš pravdu. Ale pokud by LED (myslím tu v optronu) potřebvala těch dvacet mA, tak prostě optron nesepne, protože LED ( i když má "zápalné" napětí) nemá odkud brát proud.


Jasně moje blbost, nedošlo mi, že tam jiny zdroj proudu neni...
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod BohousP » sob 17 pro, 2016 3:29 pm

belgarat píše:
BohousP píše:Ale slušně udělané kolejiště by nemělo mít svod mezi kolejemi pod 1 Mohm.


To nemam; aspon multimetr nastaveny na rozsah 2M ukazuje stale nekonecno.

Proto ti také nebude vadit ta "vysoká citlivost". Nemusíš nic řešit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod fulda » sob 17 pro, 2016 8:07 pm

belgarat píše:Pani,

je mozne, ze mi proudovy detektor (konstrukce a la DCC Koleje, ubytek napeti na diodovem mustku) reaguje uz pri necelem miliamperu proudu ? Prelozil jsem pres koleje 47k odpor, coz by odpovidalo tak mozna 0,3mA proudu ... a detektor hlasi obsazeno. Je to v poradku, nebo mam hledat nekde "elektricky problem" ?
Začnu otázkou - vadí to něčemu?
Já spatřuji jako přednost, že je detektor dost citlivý, protože pak stačí velká hodnota odporu na zašuntovaných vagónech.
Pochopitelně problém nastává, když to dělá falešné detekce.

... a pro tu odbornou veřejnost - u optronů se uvádí parametr CTR, tak si jej prohlédněte.

A ještě jedna věc - dneska jsme na burze řešili s Pepou problém, když mám detekovaný úsek a osvětlené dlouhé vagóny, tak mi při přejezdu těch vagonů úsek "poblikává", protože vagón převádí napájení jednou tady, jednou tam. Kolik lidí na tento problém naráží?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod belgarat » sob 17 pro, 2016 8:56 pm

fulda píše:Pochopitelně problém nastává, když to dělá falešné detekce.

Prave tenhle problem. Deje se na zhlavi s 5 vyhybkami + 1 anglicanem DKW - vsechno prepinane srdcovky (mikrospinace na servech). Momentalne laboruji s hodnotou odporu pred optronama protoze at merim jak merim tak odpor mezi kolejnicemi je stale mimo rozsah meraku (2MOhm). Samozrjeme ze nemuzu vyloucit nejake smeti v mistech izolacnich spojek, ale profukoval jsem to, dokonce jsem mel to zhlavi i po castech rozpojene...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proudovy detektor - citlivost

Příspěvekod pavel47 » sob 17 pro, 2016 9:46 pm

Mám na kolejišti H0 16,5mm a Hoe 9mm, jednu dobu se mi na tom H0e hlásil obsazený úsek i přes to, že tam nic nestálo a na H0 se nedělo nic i když jsou úseky hned vedle sebe. Pak jsem na to přišel, dělala to vlhkost. Těch 9 mm vzdálenost kolejí od sebe dokázalo hlásit obsazení, ale těch 16,5 už ne.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků