Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 8:26 am

Trixt píše:
Jirkátor píše: A teď to, co mne zajímá: je nějaký osvědčený program, který podporuje LokoNet, nestojí 15000,- a dá se s ním rozumně pracovat? Zmiňovat, že freeware v češtině by byl asi nejlepší, je myslím zbytečné. Nějak v této otázce vůbec nemám přehled, stačilo by alespoň nasměrovat.

Těžko odpovědět na tvoji otázku. Asi bys musel nejdříve napsat, co by mělo být cílem řízení kolejiště počítačem. Ruční provoz nebo plná automatizace? Zkusme si pro začátek vyjmenovat programy. Sepíši co znám a třeba někdo přidá další informace:

  • JMRI - zdarma - podporuje LocoNet - lze doplnit češtinu - variabilní, komplikované rozhraní, zmapovaný díky Petru Šídlovi v oblasti ručního ovládání (neřešil se prozatím automatický provoz) - neznám jej, používám z něj jen DecoderPro
  • RocRail - zdarma - podporuje LocoNet - lze doplnit češtinu - intuitivní ovládání, malé zázemí u nás, některé postupy jsou složité, horši možnosti oproti TC v definování místa zastavení vlaku v bloku - používal jsem jej
  • iTrain - placený - podporuje LocolNet - lze doplnit češtinu - postupně jsou vydávány video návody - neznám jej, vím že ho používá uživatel Fox
  • TrainController - placený - podporuje LocoNet - lze doplnit češtinu - intuitivní ovládání, bohaté možnosti konfigurace automatického provozu, zmapovaný díky Martinu Pintovi - používám demoverzi
  • modelJOP - placený - nepodporuje LocoNet - český program - neznám
  • hJOP - zdarma - nepodporuje LocoNet - český program - neznám
P.S: Toto by asi patřilo spíše do samostatného vlákna, než do tématu DR5000.
P.S 2: Osobně jsem teď nadšen z TC ... až na tu cenu. :(


Díky Trixtovi za stručný a jasný přehled, mne se to hodilo. Jakožto nový majitel DR5000 chci zkusit i ovládání přes PC, ale jen jízdu na ruku. Takže zkusím JMRI, na běžné použití bude nejspíše jen Z21 (ta nová) na tabletu. Docela se mi líbí. Když nepůjde JMRI, tak zkusím iTrain, nějak se mi dle screenshotu líbí nejvíce.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 23 pro, 2020 8:44 am

Pred iTrainem dej (chvili) sanci i RocRailu: nema tolik moznosti jako JMRI, ma "o neco" lepsi ovladani a je stale (vicemene) zadarmo. Dulezite je, aby sw dokazal zpristupnit ovladani, ktere Ti bude vyhovovat.

Vicemene znamena, ze webappka a android appka je za cca 400Kc/rok (zaplatil jsem, cena myslim adekvatni, je to uzitecny doplnek). TC chce za zpristupneni dotykacem dalsi extra penize (+29 EUR), v JMRI je zdarma. Moje zkusenosti je zatim ze dotykac je idealni pro hrani navstev, kazdy ho ma...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » stř 23 pro, 2020 8:58 am

Ještě k původnímu dotazu: ovládací program (tj. ten v PC) nemusí nutně podporovat LocoNet. Ten LocoNet "dělá" DR5000. Propojení mezi DR5000 a PC (pomocí USB, LAN/WLAN) může používat jiný protokol (např. XpressNet).
Co se týče iTrain, ten je zdarma ke stažení, ale bez automatického provozu (tj. jen "na ruku") a s omezením počtu prvků viz: (limited to 3 locomotives, 32 accessories and 32 feedbacks). Tato verze zdarma taktéž neumožňuje používat protokol LocoNet, který je licencovaný. Ale jak je výše uvedeno, ve spojení s DR5000 to nevadí.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 23 pro, 2020 9:03 am

@Jirkator, @Ivan: Mam prosbu - budes-li zkouset a zkoumat ridici SW, mohl bys, prosim, sepsat (strucne, aby to nezabralo cas) co se ti na tom-kterem libilo/nelibilo, pripadne co jsou ty klicove vlastnosti pro ktere sis vybral sveho favorita ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 23 pro, 2020 9:10 am

původní dotaz píše:... Pro budoucí kolejiště budu používat "stavebnici" MGP, která běhá na LokoNetu...

LocoNet je podmínka nutná.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 9:13 am

belgarat píše:@Jirkator, @Ivan: Mam prosbu - budes-li zkouset a zkoumat ridici SW, mohl bys, prosim, sepsat (strucne, aby to nezabralo cas) co se ti na tom-kterem libilo/nelibilo, pripadne co jsou ty klicove vlastnosti pro ktere sis vybral sveho favorita ?


To můžu, ale nebude to hned, priorita je plně zprovoznění mini kolejiště. DR5000 jsem koupil hlavně kvůli ovládání vyhybek z tabletu, zatímco syn jezdí s MM a nechce ji dát z ruky. Kolejiště mám malé, ale chci vyzkoušet že zvědavosti i ovládání přes sw, určitě jen ruční. Takže třeba mi bude vyhovovat i to JMRI, které určitě využiji na programování, když to všichni tak chválí.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 23 pro, 2020 9:19 am

@Ivan: Vyber vhodneho SW se tu resi roky a bude resit do smrti DCC a vsech modelaru, par mesicu nebo rok-dva co Ti bude trvat stavba a vyzkum asi nehraji roli ;) ... ja se pripomenu :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » stř 23 pro, 2020 9:39 am

Tak to jste mi to moc neujasnili :D
Asi jsem měl být konkrétnější. Zvažuji totiž, zda má smysl centrálu vůbec kupovat. MGP lze provozovat i bez ní a mašiny zvládá i moje z21start. Prioritní bude ovládání z ovládacího panelu. Občas bych ale chtěl mít možnost připojit PC kvůli ovládání, třeba když dorazí synovi spolužáci, tak abych měl možnost stavění cest z PC a kluci by jen jezdili, ale rozhodně na něj nechci být odkázaný. Také občas naprogramovat nějakou mašinu. Z toho mi plynou požadavky, aby komunikace mezi MGP, MM, DR5000 a PC běhala obousměrně a jedno vědělo, co dělá druhé. S automatickým provozem zatím nepočítám a ani nevím, jestli by měl smysl na tak malém kolejišti , jaké plánuji. Asi se to tedy celé zúžilo na JMRI a RocRail. Jdu dál studovat a asi i otravovat Sidla s JMRI :twisted:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 23 pro, 2020 10:03 am

@Jirkator: kazdy SW ti umozni "jen programovat", nebo "jen stavet cesty". Idea ze nasazeni PC znemozni rucni ovladani kolejiste je klasicky FUD, ackoliv si o to propagatori SW rikaji ;) tim jak vyzdvihuji prave tu komplexni automatizaci.
Pro programovani lokomotiv a dekoderu myslim nic lepsiho nez JMRI DecoderPro nenajdes: vetsina stavajicich dekoderu ma primo podporu a nema-li, jde jednoduse dodelat. Vice kdyztak ve vlakne JMRI. Mechanismus pro definovani cest doporucuju vyzkouset, neni to taky "cajicek".

DR5k ma smysl uz jen proto, ze je multi-protokolova a v zasade umoznuje i prime ovladani dotykacem (Z21 protokol) - kdyz uz chces neco kupovat a nedat ranec za velkou Z21.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 12:12 pm

Já si vybral DR5000 v zásadě jen kvuli jediné funkci, a to že má v sobě WiFi a možná se mi povede zabudovat ji do skrytaku. Pak jen připojím napájení a jezdím.
Kdybych chtěl to samé s mojí Lzv100, tak mám krabici centrály, k tomu modul pro lan a k tomu router. I roco z21 má router extra. No a zbytek funkcí (a že jich není málo) je pro mne fajn bonus a protože jsem hracicka, chci si zkusit ovládání přes PC, ačkoli ho budu používat asi jen k programování.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » stř 23 pro, 2020 5:01 pm

Jirkátor píše:Asi se to tedy celé zúžilo na JMRI a RocRail.

No v kombinaci s tím, co psal belgarat, bych možná věnoval provoz i programu hJOP. V popisu, ale i dle informací co jsem zaslechl, vypadá velmi zajímavě, viz https://hjop.kmz-brno.cz/.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 pro, 2020 2:19 pm

Trixt píše:
Jirkátor píše:Asi se to tedy celé zúžilo na JMRI a RocRail.

No v kombinaci s tím, co psal belgarat, bych možná věnoval provoz i programu hJOP. V popisu, ale i dle informací co jsem zaslechl, vypadá velmi zajímavě, viz https://hjop.kmz-brno.cz/.

Kontaktoval jsem autora sw hJOP a podle jeho informace je systém konstruován pouze pro použití zpětného hlášení sběrnicí RS, kterou používá Lenz. Komponenty Lenz jsou ale dost drahé ve srovnání s Digikeijs i MGP a dnes je myslím čeští modeláří většinou nepoužívají. Pro hJOP nepřichází v úvahu ani S88 (autor hJOP mi dokonce napsal že by S88 kvůli elektrickým vlastnostem nikdy nepoužil). hJOP je míněna především pro modulovku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mpinta » čtv 31 pro, 2020 2:45 pm

HonzaM píše:Kontaktoval jsem autora sw hJOP a podle jeho informace je systém konstruován pouze pro použití zpětného hlášení sběrnicí RS, kterou používá Lenz. Komponenty Lenz jsou ale dost drahé ve srovnání s Digikeijs i MGP a dnes je myslím čeští modeláří většinou nepoužívají.
To je sice pravda, ale ohlas R-S lze uskutečnit i jinými výrobky, než Lenz. Při použití komponent LDT (zvláště při aplikaci jednoduché detekce) to naopak vychází pod 90 Kč na vstup/blok (detektor+enkodér).
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » čtv 31 pro, 2020 2:55 pm

Na sběrnici R-S mi nejvíce vadí omezený počet adres - 160. To je mnohem méně než poskytuje S88 a řádově méně než poskytuje LocoNet.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mpinta » čtv 31 pro, 2020 3:16 pm

sidlo píše:Na sběrnici R-S mi nejvíce vadí omezený počet adres - 160. To je mnohem méně než poskytuje S88 a řádově méně než poskytuje LocoNet.
Těch 160 nevím, co je to za číslo. Pokud vím, je to 128 * 8 = 1024 vstupů.
Polovina byla sice původně určena na ohlas z výhybek, ale jde použít i na běžný ohlas z bloků a nakonec i těch 512 bloků je víc, než dost.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků