Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » pát 07 zář, 2018 6:54 am

fulda píše:
PeLi píše:Má Digikeijs nejaký NMRA certifikát? - narážam na môj príspevok z predchádzajúcej strany o DCC norme

Nemá. Respektive do února 2018 neměl (viz seznam certifikací do 15. února 2018)

To ale neznamená že by jeho výrobky nemohly požadavky splnit, ale pouze to, že nepovažuji za důležité certifikát mít. Je otázkou kolik zákazníků se o jeho existenci zajímá.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 07 zář, 2018 6:55 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pát 07 zář, 2018 6:55 am

to BohousP - výborný postřeh

Jen tak mimochodem, včera v supermarketu jsem na penicilinem živených kuřatech viděl nálepku s certifikací biopotravina.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » pát 07 zář, 2018 6:55 am

HonzaM píše:
PeLi píše:Má Digikeijs nejaký NMRA certifikát? - narážam na môj príspevok z predchádzajúcej strany o DCC norme

NMRA je britská národni asociace železničních modeláŕů. Kolik výrobců má jejich certifikáty? A pro kolik modelářů je certifikát této národní asociace podstatný? Co tento certifikát garantuje? Jaké jsou požadavky na jeho vydání? Tím nechci zpochybňovat jeho význam, jen se ptám.

NMRA (National Model Railroad Association) je amerciká asociace. (U Američanů zjevně platí národ=americký :mrgreen: ). Právně certifikace neznamená nic, pouze potvrzuje, že zařízení pracuje ve shodě s normami, jejichž tvůrcem je opět NMRA. Takže je jakási záruka správného chování. Ale pouze pro DCC, další oblasti se neřeší.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 07 zář, 2018 7:17 am

HonzaM píše:
fulda píše:
Fox píše:Ad počet výstupů: jsem postižen tím, že používám želvy a k tomu dekodéry DIGI-CZ022 (jeden dekodér, jedna želva, jedna adresa...). :D

Tam se používá adresní model - adresa výhybky a ne adresa dekodéru. A pokud by jsi se díval jak se používají CV, tak tam také tu hru najdeš, ale je schovaná za "programování šroubovákem".

Můžeš tohle trochu vysvětlit? Co je “adresní model”? Má-li dekodér adresu 1 a čtyři výstupy, pak je přehazuješ zadáním DCC adres 1, 2, 3 a 4, nebo ne? První adresu ale můžeš nastavit jakoukoli v rámci povoleného rozsahu. Můžeš nastavit první adresu třeba 47 a jeho čtyři výstupy budou mít DCC adresy 47, 48, 49, 50.

Ne, tak to není. Podívej se třeba na dekodér pro dvě relé. Jsou na něm dvě relé a každé má svojí adresu. Nebo Lenz LS150, ten má 6 výstupů a umožňuje je provozovat buď v sekvenci a nebo s individuální adresou.

Norma [urlhttps://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.2.2_decoder_cvs_2012.07.pdf]S-9.2.2[/url] (řádek 428) říká, že jsou pro příslušenství dostupné dva adresní režimy. V jednom zadáváš adresu dekodéru (pouze AAAAAAAAA z paketu {preamble} 0 10AAAAAA 0 1AAACDDd 0 EEEEEEEE 1) ve druhém zadáváš adresu výstupu (celé AAAAAAAAADD) a to buď pouze pro první výstup a nebo pro každý výstup.

Ale abych tu jen nekopíroval normu, tak připomenu, že byla řeč o tomto dekodéru pro želvu, který umožňuje programování absolutně bez znalosti čehokoli o adresním modelu. Prostě si na ovladači nastavíš adresu a dekodéru řekneš, že jí má používat. Je to jeden z dekodérů, které preferují jednoduchost před množstvím funkcí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 07 zář, 2018 7:36 am

Na Honzovi je hezké, kolik odpovědí dokáže napsat na jeden post...

HonzaM píše:
PeLi píše:Má Digikeijs nejaký NMRA certifikát? - narážam na môj príspevok z predchádzajúcej strany o DCC norme

NMRA je britská národni asociace železničních modeláŕů. Kolik výrobců má jejich certifikáty? A pro kolik modelářů je certifikát této národní asociace podstatný? Co tento certifikát garantuje? Jaké jsou požadavky na jeho vydání? Tím nechci zpochybňovat jeho význam, jen se ptám.
Pochopitelně je to otázka pohledu. Pokud neexistuje certifikace, nelze prohlásit, jestli je něco správně a nebo ne. Ano, opět narážím na kvality LocoNetu, který chápe jinak Digitrax a jinak Uhlenbrock

HonzaM píše:
fulda píše:
PeLi píše:Má Digikeijs nejaký NMRA certifikát? - narážam na môj príspevok z predchádzajúcej strany o DCC norme

Nemá. Respektive do února 2018 neměl (viz seznam certifikací do 15. února 2018)

To ale neznamená že by jeho výrobky nemohly požadavky splnit, ale pouze to, že nepovažuji za důležité certifikát mít. Je otázkou kolik zákazníků se o jeho existenci zajímá.

Tady bych si také dovolil oponovat. Právě změna která vyvolala tuto diskuzi je jedna z těch, které digikejs udělali čistě proto, aby se přiblížili požadavkům normy. Ti, kteří už si certifikací prošli, tak mohou mluvit o tom, jestli je a nebo není možné něco certifikovat. Často se setkáváme s tvrzením "určitě by to certifikací prošlo", ale v reálu mohu konstatovat, že by certifikací neprošlo velké množství centrál (již zmíněné Roco v první řadě, stejně tak NanoX, Digikejs velmi intenzivně pracují na přiblížení se certifikaci, ale ještě tam zdaleka nejsou, a tak dále). Certifikace v podání NMRA je velmi důsledná a odhalí opravdu hodně drobnýh nedostatků.


BohousP píše:
fulda píše:
PeLi píše:Má Digikeijs nejaký NMRA certifikát? - narážam na môj príspevok z predchádzajúcej strany o DCC norme

Nemá. Respektive do února 2018 neměl (viz seznam certifikací do 15. února 2018)
Mimochodem, všimněte si, že za posledních 10 let tam není jediná centrála (pár jich je před rokem 2008 ...)
Také od té doby nevznikla žádná pořádná centrála (snad jedině s vyjímkou DCC++).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pát 07 zář, 2018 7:55 am

fuldovi se postřednictvím jeho oblíbeného tématu certifikace podařilo zrušit toto vlákno.

Prosím admina aby příspěvky od stř 05 zář, 2018 6:31 pm byly všechny převedeny do vlákna K čemu je dobrá certifikace.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Pavel-HP » pát 07 zář, 2018 8:47 am

Nebo spíš ten, kdo se na certifikaci ptá, případně se ji snaží zpochybnit.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » pát 07 zář, 2018 9:17 am

Je pravda, že diskuze o certifikaci toto vlákno trochu znepřehlednila, ale pro mě, jako majitele centrály DR5000, z ní zazněla velmi pozitivní informace a to, že firma Digikeijs se pravděpodobně snaží a to je pozitivní. Budu rád, když zjistím, že jsem nešlápl vedle. Ještě by to chtělo, aby se prosadila i u tvůrců programu TrainController jako oficiálně podporovaný produkt. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pát 07 zář, 2018 9:26 am

Nevšiml jsem si nikoho, kdo by se tu snažil certifikaci zpochybnit. Pro ilustraci jeden skutečný příběh jehož jsem byl nectěným účastníkem.

Odběratel našich výrobků po nás žádal certifikaci našeho procesu podle mezinárodně uznávaných standardů. Objednali jsme si certifikační firmu (celkem drahou), která naše procesy certifikovala. Certifikát jsme odevzdali našemu odběrateli. Te k tomu přidal svoji certifikaci a odevzdal to také svému odběrateli. A ten další odběratel procházel certifikací, ale od jiné firmy. Ta jiná firma prohlásila, že jim na jejich proces nevydá certifikát, protože dodavatel jejich dodavatele má certifikát od certifikační firmy, která nevlastní jejich certifikát. Ve výsledku jsme si museli znovu objednat certifikaci od firmy, kterou nám nařídila certifikační firma odběratele naše odběratele (opět za drahé peníze). Kvalita našich výrobků se těmito procesy nijak nezměnila.

V mé kanceláři se během roku vystřídá několik obchodníků snažící se mi prodat certifikaci na cokoliv.

Výrobky jejich obaly jsou celé potištěné nejrůznějšími certifikacemi ve mě nevzbuzují žádné pocity jistoty nebo důvěry. Dnes je certifikace jen nová forma reklamy. A protože reklamu není možné zpochybnit, tak ani já nezpochybňuji certifikace.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Edys » pát 07 zář, 2018 9:39 am

sidlo píše:Nevšiml jsem si nikoho, kdo by se tu snažil certifikaci zpochybnit. Pro ilustraci jeden skutečný příběh jehož jsem byl nectěným účastníkem.

Odběratel našich výrobků po nás žádal certifikaci našeho procesu podle mezinárodně uznávaných standardů. Objednali jsme si certifikační firmu (celkem drahou), která naše procesy certifikovala. Certifikát jsme odevzdali našemu odběrateli. Te k tomu přidal svoji certifikaci a odevzdal to také svému odběrateli. A ten další odběratel procházel certifikací, ale od jiné firmy. Ta jiná firma prohlásila, že jim na jejich proces nevydá certifikát, protože dodavatel jejich dodavatele má certifikát od certifikační firmy, která nevlastní jejich certifikát. Ve výsledku jsme si museli znovu objednat certifikaci od firmy, kterou nám nařídila certifikační firma odběratele naše odběratele (opět za drahé peníze). Kvalita našich výrobků se těmito procesy nijak nezměnila.

V mé kanceláři se během roku vystřídá několik obchodníků snažící se mi prodat certifikaci na cokoliv.

Výrobky jejich obaly jsou celé potištěné nejrůznějšími certifikacemi ve mě nevzbuzují žádné pocity jistoty nebo důvěry. Dnes je certifikace jen nová forma reklamy. A protože reklamu není možné zpochybnit, tak ani já nezpochybňuji certifikace.


Tak tohle mě něco připomíná. Znám to velice dobře a naprosto s tebou souhlasím.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » pát 07 zář, 2018 9:57 am

fulda píše:Ano, opět narážím na kvality LocoNetu, který chápe jinak Digitrax a jinak Uhlenbrock


Pokud vim, tak certifikace na Loconet neexisuje vubec, takze tu netrep sprostosti !! Poznas nejakou certifikacni autoritu na Loconet ??
---
Taky certifikace NMRA je ucelova a nemyslim, ze by prinasela lepsi kvalitu.
Je to jen takova nepodarena reklama s podprahovam podsouvanim neceho dokonaleho ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 07 zář, 2018 10:05 am

sidlo píše:fuldovi se postřednictvím jeho oblíbeného tématu certifikace podařilo zrušit toto vlákno.

Prosím admina aby příspěvky od stř 05 zář, 2018 6:31 pm byly všechny převedeny do vlákna K čemu je dobrá certifikace.


Obrázek

sidlo píše:Nevšiml jsem si nikoho, kdo by se tu snažil certifikaci zpochybnit. Pro ilustraci jeden skutečný příběh jehož jsem byl nectěným účastníkem.

Odběratel našich výrobků po nás žádal certifikaci našeho procesu podle mezinárodně uznávaných standardů. Objednali jsme si certifikační firmu (celkem drahou), která naše procesy certifikovala. Certifikát jsme odevzdali našemu odběrateli. Te k tomu přidal svoji certifikaci a odevzdal to také svému odběrateli. A ten další odběratel procházel certifikací, ale od jiné firmy. Ta jiná firma prohlásila, že jim na jejich proces nevydá certifikát, protože dodavatel jejich dodavatele má certifikát od certifikační firmy, která nevlastní jejich certifikát. Ve výsledku jsme si museli znovu objednat certifikaci od firmy, kterou nám nařídila certifikační firma odběratele naše odběratele (opět za drahé peníze). Kvalita našich výrobků se těmito procesy nijak nezměnila.

V mé kanceláři se během roku vystřídá několik obchodníků snažící se mi prodat certifikaci na cokoliv.

Výrobky jejich obaly jsou celé potištěné nejrůznějšími certifikacemi ve mě nevzbuzují žádné pocity jistoty nebo důvěry. Dnes je certifikace jen nová forma reklamy. A protože reklamu není možné zpochybnit, tak ani já nezpochybňuji certifikace.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4847
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » pát 07 zář, 2018 11:17 am

zdeno píše:
fulda píše:Ano, opět narážím na kvality LocoNetu, který chápe jinak Digitrax a jinak Uhlenbrock

Pokud vim, tak certifikace na Loconet neexisuje vubec, takze tu netrep sprostosti !! Poznas nejakou certifikacni autoritu na Loconet ??


Fakt ze certifikacni autorita pro loconet neexistuje je prosim vyhodou, nebo nevyhodou? Nejak mi to neni jasne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2618
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Brejla » pát 07 zář, 2018 1:15 pm

vvitty píše:
zdeno píše:
fulda píše:Ano, opět narážím na kvality LocoNetu, který chápe jinak Digitrax a jinak Uhlenbrock

Pokud vim, tak certifikace na Loconet neexisuje vubec, takze tu netrep sprostosti !! Poznas nejakou certifikacni autoritu na Loconet ??


Fakt ze certifikacni autorita pro loconet neexistuje je prosim vyhodou, nebo nevyhodou? Nejak mi to neni jasne.


Výhoda pro výrobce (mohou vyrábět jakýkoliv šmejd), nevýhoda pro koncového uživatele (ty šmejdy spolu nemusí společně fungovat). Ideální námět pro nějakého aktivního bruselského úředníka. :mrgreen:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » pát 07 zář, 2018 2:53 pm

Brejla píše:Výhoda pro výrobce (mohou vyrábět jakýkoliv šmejd), nevýhoda pro koncového uživatele (ty šmejdy spolu nemusí společně fungovat).
Ideální námět pro nějakého aktivního bruselského úředníka. :mrgreen:

brrr, nestras a nevzpominej certa, ;-)
---
jinak prave DR5000 je ukazkou toho, ze je dovolene vsechno, a to plati aj pro Z21 od Roco, ktera nema Loconet taky prilis propracovany.
Ono vubec specializovane veci maji dost naskok pred univerzalnimi, ktere se spolehaji na svoji univerzalnost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3001
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků