Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » ned 23 čer, 2019 8:46 pm

mkcompTT píše:Já bych se toho nebál. Tady je zjevné, že je to problém pouze tohoto jednoho kusu v nějaké kombinaci dekodérů a kolejiště. Kdyby to byl tak hrozný výrobek, určitě by ostatní měli stejné problémy.

Myslím, že já jsem vyzkoušel vše, co jsem ve svých podmínkách vyzkoušet mohl a došel jsem k závěru, že se pokusím věc vyřešit s prodejcem.


Protože vím, že spousta z vás tuto centrálu má a používá ji ke své spokojenosti,vidím to tak, že toto je problém tohoto kusu a pokusím se ji v následujících dnech reklamovat.

Pokud jste centrálu koupil u firmy adigital.s r.o., napište na adresu adigital@adigital-model.eu (vedeme evidenci výrobních čísel k jednotlivým obbjednávkám) a domluvíme se jak a kde vám bude okamžitě poskytnuta jiná centrála, není na místě hovořit o “pokusu” jednání.
Jaký ovladač používáte? Multimaus? Dojde k popisovanému problému jen při připojeném Multimausu? Nebo i v případě že Multimaus připojen nebude a centrálu budete ovládat jen softwarem z PC (přes USB) nebo mobilem či tabletem pomocí aplikace Z21, případně jiným ovladačem, třeba WLANmaus, Digitrax DT402/DT500 nebo FRED? Multimaus totiž ve spojení s "kostkou" funguje jako centrála (DR5000 ale provozuje s Multimausem a nikdo si na podobný problém nestěžoval). Píšete že jste v minulosti používal centrálu LENZ - zkoušel jste DR5000 ovládat ovladačem LENZ, ne MultiMaus? A používal jste ten Multimaus s Lenzem?
Naposledy upravil HonzaM dne pon 24 čer, 2019 4:50 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » ned 23 čer, 2019 10:49 pm

I mě by zajímaly odpovědi na otázky, které tu nadnesl HonzaM. Alespoň budu vědět, co je v pohodě a čeho se vyvarovat. ;) Já se zatím striktně držím LocoNetu a Digikeijsu a z ostatního vybavení používám jen androidovou aplikaci Z21.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pon 24 čer, 2019 4:48 am

mkcompTT píše:připojeno k centrále Lenz LZV100, která fungovala skvěle a kdybych nezatoužil po ovládání přes wifi, neměnil bych ji.

Pokud šlo "pouze" o ovládání z telefonu/tabletu, tak bych spíše zvolil cestu Engine Driver https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/3-withrottle a centrály Lenz se nezbavoval. Protože to běží přes JMRI http://jmri.org/, tak to otvírá další možnosti řídit nejenom lokomotivy, ale i kolejiště/moduliště http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=21&t=10167&p=254374&hilit=chot%C4%9Bbo%C5%99#p254350.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 24 čer, 2019 5:00 am

sidlo píše:
mkcompTT píše:připojeno k centrále Lenz LZV100, která fungovala skvěle a kdybych nezatoužil po ovládání přes wifi, neměnil bych ji.

Pokud šlo "pouze" o ovládání z telefonu/tabletu, tak bych spíše zvolil cestu Engine Driver https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/3-withrottle a centrály Lenz se nezbavoval. Protože to běží přes JMRI http://jmri.org/, tak to otvírá další možnosti řídit nejenom lokomotivy, ale i kolejiště/moduliště http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=21&t=10167&p=254374&hilit=chot%C4%9Bbo%C5%99#p254350.

DR5000 samozřejmě umožňuje také ovládání přes JMRI, v tom LENZ žádnou výhodu nemá. I já jsem si ale nechal DIGITRAX, pokud člověk chce mít absolutní jistotu, je dobré mít náhradu, ale za třetí rok používání DR5000 leží DIIGITRAX pod stolem. Kroužek ŽM ve Vraném používá DR5000 pro celé moduliště (se dvěma boostery DR5030) a neměli dosud ani jediný problém.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mkcompTT » pon 24 čer, 2019 8:45 am

HonzaM píše:Pokud jste centrálu koupil u firmy adigital.s r.o., napište na adresu adigital@adigital-model.eu (vedeme evidenci výrobních čísel k jednotlivým obbjednávkám) a domluvíme se jak a kde vám bude okamžitě poskytnuta jiná centrála, není na místě hovořit o “pokusu” jednání.

Omlouvám se, pokud to vyznělo jinak, ale chtěl jsem tím prostě jen říct, že se obrátím na prodejce, protože JÁ si s tím neporadím. Rozhodně to nemělo vyznít tak, že prodejce je neochotný nebo že bych jeho neochotu předjímal. Neumím totiž odlišit případné chyby centrály od chyb v použití/konfiguraci ze strany mé osoby. A rozhodně bych také nerad, aby můj problém byl vnímán jako obecný problém centrály. Sem jsem se obrátil jen proto, že jsem předpokládal, že ji jen někde chybně konfiguruji a někdo mi poradí. Během pondělí Vám napíšu.

HonzaM píše:Jaký ovladač používáte? Multimaus? Dojde k popisovanému problému jen při připojeném Multimausu? Nebo i v případě že Multimaus připojen nebude a centrálu budete ovládat jen softwarem z PC (přes USB) nebo mobilem či tabletem pomocí aplikace Z21, případně jiným ovladačem, třeba WLANmaus, Digitrax DT402/DT500 nebo FRED? Multimaus totiž ve spojení s "kostkou" funguje jako centrála (DR5000 ale provozuje s Multimausem a nikdo si na podobný problém nestěžoval). Píšete že jste v minulosti používal centrálu LENZ - zkoušel jste DR5000 ovládat ovladačem LENZ, ne MultiMaus? A používal jste ten Multimaus s Lenzem?


K ovládání používám MM, aplikaci Roco Z21 na androidu a TC9/USB. Přes TC9 manuálně ovládám loko velmi málo a vlastně jsem se na tuto část ani nesoustředil. Při testování jsem měl spuštěný konfigurační program centrály a v něm otevřené logování. I v rámci aplikace Z21 jsem musel některé povely loko zadávat dvakrát (světla, zvuk), viz. můj popis v předchozích příspěvcích. Vždy jsem ale loko přes PC nebo telefon ovládal se zapojenou MM do systému. Přiznám se, že by mne vůbec nenapadlo, že problém by mohla být MM, právě pro to,že v případě ovládání aplikací často nebyla MM používaná (ale byla připojená). MM jsem používal s centrálou Lenz naprosto bez problémů (proto jiný fyzický ovladač nemám). Se samotnou Roco kostkou MM funguje tak jak má.
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » pon 24 čer, 2019 9:27 am

mkcompTT: A zkusil jsi tu MM odpojit a testovat chvíli bez ní?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pon 24 čer, 2019 9:42 am

mkcompTT píše:K ovládání používám MM, aplikaci Roco Z21 na androidu a TC9/USB.

V tom případě byl můj příspěvek s JMRI a Engine Driver mimo mísu. Pokud si už někdo koupil TC9 a chce ovládat kolejiště přes tablet, tak mu nic jiného, než je výměna ústředny, nezbývá.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mkcompTT » pon 24 čer, 2019 11:37 am

Trixt píše:mkcompTT: A zkusil jsi tu MM odpojit a testovat chvíli bez ní?


To mám v plánu dnes večer. Před tím mě to vůbec nenapadlo.
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pon 24 čer, 2019 1:40 pm

mkcompTT píše:Kolejiště bylo před DR5000 připojeno k centrále Lenz LZV100, která fungovala skvěle a kdybych nezatoužil po ovládání přes wifi, neměnil bych ji.
To nebyla dobrá změna. Tu bych ti rozhodně nedoporučil.
Pokud by to napadlo někoho dalšího, tak bych rozhodně doporučil připojit k Lenzu takové to jako z21 wifi rozhraní.
mkcompTT píše:Hodně mě rozesmálo,když jsem 555.1 postavil na programovací kolej, abych si načetl a změnil CV29 a než jsem se otočil k notebooku, rozjela se a pelášila pryč.
Na tohle pozor. To je také označené jako nebezpečné. Programovací kolej má podle mormy podporovat jen malý proud. Je to proto, aby člověk neodpálil dekodér, pokud ho nějak špatně nasadí a někde je něco zkratuje.
Norma říká, že na programovací koleji má být mex 250 mA, což je moc malý proud pro rozjezd lokotky. A pak když osadíč dekodér, tak si ho máš prvně dát na programovací kolej, aby jsi si ověřil, že je správně zapojený.

mkcompTT píše:Zkusil jsem tedy centrálu odpojit od kolejiště a připojit ji na jednu kolej (je sice součástí kolejiště, ale oboustranně přerušená na obou kolejnicích), doufaje, že problém bude v zapojení kolejiště. Výsledek mě moc nepotěšil,lze ho zhlédnout zde. https://www.youtube.com/watch?v=2dOQfWCwnqM
Je zde vidět i to, že loko v ten okamžik není přímo řiditelná MM, po stisku F4 pak již řídit jde (stejně "blbě" to fungovalo i na kolejišti). Pro info, adresa loko je 58. Loko, která bez problémů jezdila na předchozím kolejišti a několika kolejištích kolegů modelářů. Proto bych v jejím ZIMO dekodéru problém nehledal.

To je relativní. Je to jako v životě, za rozvod mohou vždycky oba - jak manželka, tak tchýně.
Já bych trochu očekával, že problém bude v tom, že se centrála nevrací k tomu, aby:
poslala na začátku reset, broadcast stop (tady jen hádám, nevím, jestli zimo reaguje na tyhle pakety tak, že zastaví)
Pak má centrála začít obcházet lokotky, které mají platné záznamy ve slotech (pro loconet) a knihovně (pro expressnet) a obesílat je požadavkama na správnou rychlost a stav funkcí.

Ale je to jen odhad z křišťálové koule. Nemám tu centrálu a nejsem schopen se dívat, jakou má zapínací sekvenci (A po pravdě se mi to ani nechce dělat)

prcek píše:Lidi, tady je nějaké nedorozumnění.
mkcompTT má problém a informace
já jsem jen položil dotaz podle mého s tím okrajově související a celé se to popletlo :-((
Omlouvám se, nějak mi obličeje vás dvou splývají.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pon 24 čer, 2019 1:48 pm

sidlo píše:Na druhou stranu i belgarat má pravdu v tom, že fuldův příspěvek byl jenom marketingový blábol. Protože když se podíváme do seznamu certifikovaných dekodérů a centrál podle NMRA, tak je tam z relálně dostupných a používaných komponent nic nenajdeme. Krcí se tam po jednom dekodéru od Zimo (MX61N který se už nevyrábí) a ROCO (model 742 verze 4.1 který se už nevyrábí), dva dekodéry ESU které nejsou lokomotivní a dekodéry Lenz které nejsou zvukové. Centrály jsou na tom podobně.

Takže rada, že by si měl někdo kupovat jenom certifikované produkty je úplný nesmysl.
Je to tak, rozhodně je lepší si kupovat něco, co se ani certifikovat nedá.

Tedy abychom se na to podívali konkrétně. Není náhodou někdo z diskutujících zainteresovaný na prodeji nějakých komponent?

Ale budiž, jsme v čechách a tím pádem je potřeba nadávat a závidět těm, kteří jsou úspěšnější.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pon 24 čer, 2019 2:54 pm

Projekty ve kterých jsem nějak zainteresován jsou uvedeny pod čarou každého mého příspěvku. Nic neskrývám. Dělají to tak všichni?

S nejrůznějšími certifikacemi mám bohaté zkušenosti z praxe. Dnes je to marketingový nástroj a nikoliv ověření kvality. Takže kdo chce zaručeně ekologické auto tak si koupí Volkswagen diesel. Kdo chce zaručeně České vejce tak si koupí ty se správnou nálepkou. A kdo chce zaručeně bio kuře tak si ho koupí v hyper/super marketu - a přidanou hodnotou těchto kuřat je že muže přestane bolet v krku a malým holkám začnou růst prsa.

Ale kdo chce věřit certifikacím, tak si za ně může i připlatit. Je to každého svobodná volba.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 24 čer, 2019 8:54 pm

Z toho co mkcompTT píše vvplývá že souběžně používá tři zoůsoby ovládání lokomotiv, Multimaus, TrainController a wifi aplikaci Z21. Je zapotřebí vyzkoušet jak bude centrála fungovat v případě kdy bude používán pouze jeden způsob ovládání jízdy lokomotiv. Píše že mu Multimaus fungoval dobře s centrálou Lenz a Roco kostkou, ovšem v těchto případech lokomotivy nemohly být současně ovládány jiným způsobem. Všechny tři uvedené způsoby ovládání mohou zůstat v nenulové poloze a je otázkou, jak na to bude centrála reagovat. Centrálu sice lze ovládat několika způsoby, ovšem musí být zajištěno aby se nemohlo stát že dojde k situaci, kdy se budou různé ovladače snažit ovládat tutéž lokomotivu.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 25 čer, 2019 4:20 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 24 čer, 2019 9:56 pm

fulda píše:Tedy abychom se na to podívali konkrétně. Není náhodou někdo z diskutujících zainteresovaný na prodeji nějakých komponent?
.

Ano, to je, například jistý Jindřich Fučík (alias fulda), který má určité procenta z prodeje komponent které vyvinul. A právě on tady nedávno doporučoval jednomu tazateli jím vyvinutý modul ovládání výhybek "The Cube". Také nemine žádnou příležitost jak pohanět něco, co takovýmto komponentám konkuruje, nebo by konkurovat mohlo. Viz třeba zdůrazňovánim certifikace. V minulých příspěvcích nepřímo naznačoval že by DR5000 nemohla získat certifikaci. Sice DR5000 přímo nejmenoval, ale ze souvislosti je to celkem jasné.
Ten, kdo je jakkoli zainteresován, by se měl vyvarovat třeba i nepřímého haněni výrobků které mohou konkurovat tomu na čem se podílí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 25 čer, 2019 5:42 am

fulda píše:Tedy abychom se na to podívali konkrétně. Není náhodou někdo z diskutujících zainteresovaný na prodeji nějakých komponent?
Ale budiž, jsme v čechách a tím pádem je potřeba nadávat a závidět těm, kteří jsou úspěšnější.

Vzpomínám si na doby, kdy nejčastěji dehonestovaným řešením bylo to od dcckoleje.
Vzpomínám si na doby, kdy nejčastěji dehonestovaným řešením bylo to od steelectronics.
No a dnes je nejčastěji dehonestovaným řešením to od digikeijs.

A ti nehodní modeláři nechtějí dobře míněné rady vyslyšet a pravidelně před Vánoci ze všech e-shopů po celém světě vykoupí všechny centrály DR5000.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » úte 25 čer, 2019 6:45 am

HonzaM píše:Z toho co mkcompTT píše vvplývá že souběžně používá tři zoůsoby ovládání lokomotiv, Multimaus, TrainController a wifi aplikaci Z21. Je zapotřebí vyzkoušet jak bude centrála fungovat v případě kdy bude používán pouze jeden způsob ovládání jízdy lokomotiv. Píše že mu Multimaus fungoval dobře s centrálou Lenz a Roco kostkou, ovšem v těchto případech lokomotivy nemohly být současně ovládány jiným způsobem. Všechny tři uvedené způsoby ovládání mohou zůstat v nenulové poloze a je otázkou, jak na to bude centrála reagovat. Centrálu sice lze ovládat několika způsoby, ovšem musí být zajištěno aby se nemohlo stát že dojde k situaci, kdy se budou různé ovladače snažit ovládat tutéž lokomotivu.

Prosím o Lenz, Roco kostky i z21 to není otázka, to je známá věc, která se dá najít v manuálu.
Pokud mám několik ovladačů a všechny se pokouší ovládat jednu lokomotivu, tak se použije ten, který provedl poslední změnu. Všechny ostatní dostanou informaci o tom, že "lokomotiva je ovládána jiným ovladačem" a dostávají informace o tom, co ten jiný ovladač dělá, takže ten "vyřazený" zobrazuje správné informace, jen pomocí nějakého symbolu (blikání) dává najevo, že lokomotivu ovládá jiný ovladač.

Pochopil jsem to správně, že DR5000 tuto vlastnost nepodporuje a není možné používat více ovladačů současně? Na videu je jasně vidět, že na ovladači svítí že lokomotiva stojí a ona si přitom vesele jede.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků