Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » sob 22 čer, 2019 8:02 am

mkcompTT: zpět k věci: zkusil jsi provoz s jinou centrálou? Nemáš možnost vyzkoušet svojí DR5000 někde jinde? Postupoval bych vylučovací metodou. Jinak se můžeme stále hádat, ale zůstává to v "akademické rovině". (A prosím zopakuj si gramatiku, hlavně i-y).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » sob 22 čer, 2019 11:33 am

asi by bylo nejlepsi odchytit prikazy DCC na na nejakem snifferu,
doporucuji prilozeny program, navod je v HELPu.
Přílohy
ShowDCC.rar
(151.91 KiB) 200 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » sob 22 čer, 2019 11:41 am

BohousP píše:
belgarat píše:...
Fulda je ale taky vyrobce certifikovaneho dekoderu a nalezite tento uspech propaguje ;) Tak pozor na marketing z obou stran.

Tak trochu zbytečná poznámka o ničem. Fulda není výrobce, ale autor nebo spoluautor několika dekodérů, ne však lokomotivních. Výrobcem (opět ne "loko") je DIGI-CZ a určitě ve výrobcích nenajdeš poddimenzovaný elektrolyt (="kurvítko"), jako je to u některých výrobců běžně.

BohousP má pravdu, musíme být korektní. To by potom kdokoliv mohl v této republice vykřikovat třeba že Babiš vlastní Agrofert, což je prokazatelně lež.

Na druhou stranu i belgarat má pravdu v tom, že fuldův příspěvek byl jenom marketingový blábol. Protože když se podíváme do seznamu certifikovaných dekodérů a centrál podle NMRA, tak je tam z relálně dostupných a používaných komponent nic nenajdeme. Krcí se tam po jednom dekodéru od Zimo (MX61N který se už nevyrábí) a ROCO (model 742 verze 4.1 který se už nevyrábí), dva dekodéry ESU které nejsou lokomotivní a dekodéry Lenz které nejsou zvukové. Centrály jsou na tom podobně.

Takže rada, že by si měl někdo kupovat jenom certifikované produkty je úplný nesmysl.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod prcek » sob 22 čer, 2019 1:11 pm

sidlo píše:Na druhou stranu i belgarat má pravdu v tom, že fuldův příspěvek byl jenom marketingový blábol. Protože když se podíváme do seznamu certifikovaných dekodérů a centrál podle NMRA, tak je tam z relálně dostupných a používaných komponent nic nenajdeme. Krcí se tam po jednom dekodéru od Zimo (MX61N který se už nevyrábí) a ROCO (model 742 verze 4.1 který se už nevyrábí), dva dekodéry ESU které nejsou lokomotivní a dekodéry Lenz které nejsou zvukové. Centrály jsou na tom podobně.

Takže rada, že by si měl někdo kupovat jenom certifikované produkty je úplný nesmysl.


Takovou radu tu nikdo nedal (nebo ctu ten text jinak)
  • ze je fulda nejak zapojen do vyvoje a vyroby "konkurencnich" DCC veci vim, ale i tak dekuji za varovani
  • jeho odpoved byla odpovedi na mou otazku - Vyskytuji se bezne dekodery nesplnujici normu? Kopnuti do konkurence prislo pozdeji.

Takze nechapu ten rozruch.

Abych nebyl uplne OT tak par uvah uplneho laika:
Rady debugovat bud postupnou vymenou komponent, nebo pouzit sniffer mi prijdou celkem logicke, dela se to tak i v jinych oborech.
Pokud to vypada, ze ty dva konkretni dekodery si "pamatuji" nemohla by to byt pravda? To by se pak mohlo projevit i pri pripojeni stejnosmerneho napajeni (cca 12V). Normu jsem necetl tak daleko, abych vedel jak casto se musi opakovat paket pro jizdu (nebo nemusi a dekoder jede, dokud nedostane jiny povel?). V dekoderech jsou nejake mikrokontrolery, takze moznost, ze se neudela reset na zacatku korektne tu je.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » sob 22 čer, 2019 1:43 pm

sidlo píše:...

BohousP má pravdu, musíme být korektní. To by potom kdokoliv mohl v této republice vykřikovat třeba že Babiš vlastní Agrofert, což je prokazatelně lež.

Na druhou stranu i belgarat má pravdu v tom, že fuldův příspěvek byl jenom marketingový blábol. Protože když se podíváme do seznamu certifikovaných dekodérů a centrál podle NMRA, tak je tam z relálně dostupných a používaných komponent nic nenajdeme.

Celkem jsi mě pobavil s tím Babišem. DIGI-CZ je jen marketingová značka, spravuje ji obvykle nějaká OSVČ, v současnosti již třetí v pořadí. Fulda jako autor některých zapojení dostává určitý podíl ze zisku.
Pokud jde o dekodéry, asi jsi hledal špatně. Když jsem v lednu 2018 předával DIGI-CZ Jirkovi Novotnému, byly z našich výrobků certifikovány čtyři dekodéry: servodekodér DIGI-CZ 294 (s poslední verzí fw), minidekodér pro dvě relé, dekodér pro želvu a dekodér pro přestavník MP1. Možná nějaký přibyl, to nevím. Ale rozhodně žádný lokomotivní. Autorem fw ve všech je Fulda.
Sorry za OT, možná bychom to měli někam přesunout.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » sob 22 čer, 2019 5:27 pm

BohousP tebe i tvé práce si velmi vážím.

Co se týká první ho odstavce ohledně výrobce/nevýrobce. Bez výhrad jsem s tebou souhlasil a souhlasím. Nemusíš kvůli tomu popisovat organizační strukturu firmy. Pokud jsi moje slova pochopil jinak tak mi to líto, ale nevím co s tím mám udělat.

Co se týká druhého odstavce – marketing. Tazatel má problém někde mezi Centrálou a Lokomotivním dekodérem. Pokud se tu najednou začne psát o certifikaci Dekodéru příslušenství, tak to s původním problémem nemá nic společného. Já to nazývám Product placement, což je velmi agresivní forma marketingu. Jeho používání je v EU regulováno a tato regulace je často porušována.

Souhlasím s tím, že tyto příspěvky by se měly přesunout do jiného vlákna. Nikoliv však do vlákna plky ale do vlákna k příslušnému dekodéru příslušenství, kam věcně patří.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Kajinek11 » sob 22 čer, 2019 6:07 pm

Jen to tu nechte... Sleduji to a to z výše uvedeného důvodu:

Po cca roce sledování tohoto vlákna jsem se před měsícem rozhodl ke koupi DR5000. A teď když už jí mám doma (ještě jsem jí nezkoušel) se dočítám takovéto věci!!! Do teď jsem používal ROCO kostku s MM bez jediného problému. Loko poslouchají jak hodinky. A nyní se dozvídám jako lajk takovéto věci. To mě tedy moc nepotěšilo. A co mám nyní dělat, mohu připojit centrálu do kolejiště? Nebo hrozí, že mi začnou chaoticky lítat loko sem a tam až se rozbijí. A když chci použít do lokomotiv 16V tantalové kondíky jako power packy a snížit si tak tedy napětí v koleji, to si musím sehnat jiný zdroj než co je přiložen?? Jako zákazník právě koupíce centrálu jsem velmi zmaten. Kdybych toto četl před měsícem nikdy bych si jí nekoupil.. :cry:
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » sob 22 čer, 2019 6:21 pm

Nedělej předčasné závěry. Informace jsou velmi zmatené. Neví se zdali je na vině centrála nebo dekodér nebo něco jiného.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » sob 22 čer, 2019 6:49 pm

Jsem též majitel zmíněné centrály. Nikdy jsem podobné problémy se samovolným rozjezdem lokomotiv, či náhodným chováním neměl. Tak jsem zkoušel, za jakých podmínek se lokomotivy rozjíždí. Pokud nastavím jízdu lokomotivy na čemkoliv (aplikace Z21, sw centrály, RocRail) a vypnu napájení kolejí, stav lokomotivy se zapamatuje a po obnově napájení kolejí se lokomotiva rozjede. Pokud byly ale lokomotivy před vypnutím napájení řádně zastaveny, žádná se do pohybu samovolně nedá. Počkal bych tedy až MkcompTT otestuje centrálu na samostatné koleji. Pokud by test dopadl dobře, pak bych spíše zkoušel odpojovat jednotlivé části kolejiště. On problém může být v čemkoliv.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » sob 22 čer, 2019 7:04 pm

Kajinek11 píše: ... když chci použít do lokomotiv 16V tantalové kondíky jako power packy a snížit si tak tedy napětí v koleji, to si musím sehnat jiný zdroj než co je přiložen??

Co ty kondiky mají zajistit? DCC zálohovat nemohou a bude lokomotivnímu dekoderu pro případ ztráty kontaktu s kolejemi (což asi má být smysl jejich použití) uložené stejnosměrné napětí k něčemu?
Naposledy upravil HonzaM dne sob 22 čer, 2019 8:16 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Kajinek11 » sob 22 čer, 2019 7:54 pm

HonzaM píše:
Kajinek11 píše: ... když chci použít do lokomotiv 16V tantalové kondíky jako power packy a snížit si tak tedy napětí v koleji, to si musím sehnat jiný zdroj než co je přiložen??

Co ty kondiky mají zajistit? DCC zálohovat nemůže a bude lokomotivnímu dekoderu pro případ ztráty kontaktu s kolejemi (což asi má být smysl) uložené stejnosměrné napětí k něčemu?


Je to běžná fce. dekodérů. Kondenzátory (power packy) se připojují přímo do dekodéru dle návodu. Jak je to přesně zapojeno nevím. Předpokládám, že dekodéry i motorky jsou stejnosměrné a tak je asi v dekodéru usměrňovač a kondíky tím pádem zabezpečují chod dekodéru a motorku při krátkodobém přerušení napájení.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » sob 22 čer, 2019 8:13 pm

prcek píše:Pokud to vypada, ze ty dva konkretni dekodery si "pamatuji" nemohla by to byt pravda?
Je to mimořádně nepravděpodobné. Nevím o tom, že by někdo dělal takové dekodéry.

prcek píše: To by se pak mohlo projevit i pri pripojeni stejnosmerneho napajeni (cca 12V). Normu jsem necetl tak daleko, abych vedel jak casto se musi opakovat paket pro jizdu (nebo nemusi a dekoder jede, dokud nedostane jiny povel?). V dekoderech jsou nejake mikrokontrolery, takze moznost, ze se neudela reset na zacatku korektne tu je.
Tohle je možná zajímavá myšlenka.
Odpověď na ní není jednoduchá, ale asi směřuješ k cíli.
Tedy - ptal jsem se, jaké adresy používají ty dekodéry, to jsi mi neodpověděl. Je to škoda, stěžuje mi to možnost ti poradit.

K tvojí otázce - požadavek na opakování příkazu pro daný dekodér je v normě podchycen, ale má hodnotu doporučení a je možné jej nastavit, nebo případně zcela vypnout. Zase narážka na to, že norma se dožaduje toho, aby byla tato vlastnost zapnutá, aby se předešlo nebezpečným stavům, které u tebe evidentně nastaly, ať si o tom zastánci ne-certifikace myslí cokoli (stejně jako zastánci ne-očkování a podobně).

Tak a teď k věci. Pokud postavíš dekodér na běžných 12V, tak to pravděpodobně rozpozná a bude pracovat takzvaně v DC provozu.
Je celkem možné, že centrála na začátku vytvoří nějaký napěťový průběh, který není v souladu s normou, nebo dekodér má očekávání, které není v souladu s normou. A v důsledku toho, že se nesejde očekávání dekodéru a centrály, tak dojde k rozhodnutí, že napájení není DCC, ale dekodér se rozhodne k přechodu na jiný systém. Například právě to DC, nebo motorola, nebo seletrix, nebo jiný.

Takže, pokud nepoužíváš jiný systém ovládání, než DCC, tak začni tím, že na dekodéru zakážeš všechny ostatní systémy.

Pokud by jsi napsal, co máš za dekodér, dalo by se ti poradit jak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod prcek » sob 22 čer, 2019 8:22 pm

Lidi, tady je nějaké nedorozumnění.

mkcompTT má problém a informace

já jsem jen položil dotaz podle mého s tím okrajově související a celé se to popletlo :-((
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » sob 22 čer, 2019 8:29 pm

sidlo píše:marketingový blábol. Protože když se podíváme do seznamu certifikovaných dekodérů a centrál podle NMRA, tak je tam z relálně dostupných a používaných komponent nic nenajdeme. Krcí se tam po jednom dekodéru od Zimo (MX61N který se už nevyrábí) a ROCO (model 742 verze 4.1 který se už nevyrábí), dva dekodéry ESU které nejsou lokomotivní a dekodéry Lenz které nejsou zvukové. Centrály jsou na tom podobně.

Mno, abychom si tu ujasnili, jak je to s těmi bláboly:
2019-0002 | Smile Function Decoder | Maison de DCC | decoder
2018-0002 | Mobile Decoder, HD-320 | drM | decoder
2017-0010 | Tsunami 2 Decoder, Version 1.2 | Soundtraxx | decoder
2017-0007 | Decoder 4.1, Part Number 56400-82-2222 | PIKO | decoder

Někteří výrobci si dávají záležet na tom co prodávají, jiní spoléhají na marketingovou sílu své značky.
(Vrcholem je Roco, ale to je na jiné téma)

sidlo píše:Takže rada, že by si měl někdo kupovat jenom certifikované produkty je úplný nesmysl.

Na druhou stranu - pokud si koupíš něco, co není certifikované, je poměrně těžké se divit, že ti to dělá psí kusy.
A v případě tohoto konkrétního dotazu se bavíme poměrně hodně jednoznačně o tom, že dochází k neshodám v místě, na které norma upozorňuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mkcompTT » ned 23 čer, 2019 6:38 pm

Kajinek11 píše:... Po cca roce sledování tohoto vlákna jsem se před měsícem rozhodl ke koupi DR5000. A teď když už jí mám doma (ještě jsem jí nezkoušel) se dočítám takovéto věci!!! Do teď jsem používal ROCO kostku s MM bez jediného problému. Loko poslouchají jak hodinky. A nyní se dozvídám jako lajk takovéto věci. To mě tedy moc nepotěšilo. A co mám nyní dělat, mohu připojit centrálu do kolejiště? Nebo hrozí, že mi začnou chaoticky lítat loko sem a tam až se rozbijí. A když chci použít do lokomotiv 16V tantalové kondíky jako power packy a snížit si tak tedy napětí v koleji, to si musím sehnat jiný zdroj než co je přiložen?? Jako zákazník právě koupíce centrálu jsem velmi zmaten. Kdybych toto četl před měsícem nikdy bych si jí nekoupil.. :cry:


Já bych se toho nebál. Tady je zjevné, že je to problém pouze tohoto jednoho kusu v nějaké kombinaci dekodérů a kolejiště. Kdyby to byl tak hrozný výrobek, určitě by ostatní měli stejné problémy.

Myslím, že já jsem vyzkoušel vše, co jsem ve svých podmínkách vyzkoušet mohl a došel jsem k závěru, že se pokusím věc vyřešit s prodejcem.

Kolejiště bylo před DR5000 připojeno k centrále Lenz LZV100, která fungovala skvěle a kdybych nezatoužil po ovládání přes wifi, neměnil bych ji. V zapojení kolejiště nedošlo ke změně, platí tedy, že s jinou centrálou vše funguje jak má. Vyzkoušel jsem u těch loko/dekodérů vypnout v CV29 možnost analogu. Většina lokomotiv se zatím umoudřila, kromě jedné. Problém i při případné reklamaci je, že ten stav nejsem schopen zopakovat. Po zapnutí centrály loko jednou jede, dvakrát ne, jiná jednou zahouká, pak klidně 5x nic... Hodně mě rozesmálo,když jsem 555.1 postavil na programovací kolej, abych si načetl a změnil CV29 a než jsem se otočil k notebooku, rozjela se a pelášila pryč.

Zkusil jsem tedy centrálu odpojit od kolejiště a připojit ji na jednu kolej (je sice součástí kolejiště, ale oboustranně přerušená na obou kolejnicích), doufaje, že problém bude v zapojení kolejiště. Výsledek mě moc nepotěšil,lze ho zhlédnout zde. https://www.youtube.com/watch?v=2dOQfWCwnqM
Je zde vidět i to, že loko v ten okamžik není přímo řiditelná MM, po stisku F4 pak již řídit jde (stejně "blbě" to fungovalo i na kolejišti). Pro info, adresa loko je 58. Loko, která bez problémů jezdila na předchozím kolejišti a několika kolejištích kolegů modelářů. Proto bych v jejím ZIMO dekodéru problém nehledal.

Protože vím, že spousta z vás tuto centrálu má a používá ji ke své spokojenosti,vidím to tak, že toto je problém tohoto kusu a pokusím se ji v následujících dnech reklamovat.
Mockrát děkuji všem vám, kteří se mi snažili pomoci.
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron