Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » úte 30 kvě, 2023 5:49 pm

Jirkátor píše:
zdeno píše:... cely svet je nekde uplne jinde !! ...

Kde? Nemám moc přehled. Co tedy nabízí svět?

setkani.jpg
setkani.jpg (31.27 KiB) Zobrazeno 2586 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 30 kvě, 2023 6:17 pm

Z jakého je to setkání?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » úte 30 kvě, 2023 6:31 pm

Zdeno, já myslel, že nám poradíš nějakou centrálu, kterou ten svět používá a ne obrázek ze setkání modulářů.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » úte 30 kvě, 2023 7:42 pm

Jirkátor píše:Zdeno, já myslel, že nám poradíš nějakou centrálu, kterou ten svět používá a ne obrázek ze setkání modulářů.

nemam zajem vyvolat flame war, tak si kazdy musi pomoci sam. On je dost rozdil na doma a na setkani modulovky.
---
to Valter:
netusim, vybral jsem prvni fotku, co na mne vyskocila.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 30 kvě, 2023 11:48 pm

zdeno píše:
Jirkátor píše:Zdeno, já myslel, že nám poradíš nějakou centrálu, kterou ten svět používá a ne obrázek ze setkání modulářů.

nemam zajem vyvolat flame war, tak si kazdy musi pomoci sam. On je dost rozdil na doma a na setkani modulovky.
---
to Valter:
netusim, vybral jsem prvni fotku, co na mne vyskocila.

No to je škoda Zdeno, že nejsi schopen a ochoten vysvětlt, proč jsi sem tu fotku dal.

Diky kolegovi z foŕa vím že je to z výročného setkání FREMO Riesa 2016. I já jsem zde byl ;-) Byť na skok na 1 den.

Zde na tomto setkání byly tuším použity tři centrály.
To je zřejmě rozdíl, terý má Zdeno na mysli a proč je rozdíl mezi modulovým a domácím řešením DCC
Na doma je prakticky jedno co kdo má a pravidla a použtí si určuješ doma sám.
Na modulových setkáních se musíš řídit pravidly pořadatele - tedy dodržovat disciplínu - a s tím se každý sžít nemusí.
Na proč se na setkáních používá Loconet?
No protože ty lepší centrály mají možnost na něm současně obsloužit až 128 ovladačů.
No a proč byly v Riese tři centrály - no proto, že i těch 128 je na takovéto setkání málo.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 31 kvě, 2023 5:07 am

Zdenek Valter píše:No to je škoda Zdeno, že nejsi schopen a ochoten vysvětlt, proč jsi sem tu fotku dal.

Argument mimo tema, chtel si vedet odkud to je a ne proc jsem to sem dal.
Jinak zbytecne rypes, ale ty se asi nikdy nezmenis. Asi toho nejsi schopny. :D :D

Zdenek Valter píše:No proč se na setkáních používá Loconet?
No protože ty lepší centrály mají možnost na něm současně obsloužit až 128 ovladačů.
No a proč byly v Riese tři centrály - no proto, že i těch 128 je na takovéto setkání málo.

zase neznalost, vic central se pouziva proto, ze DCC nestiha.
Mam zkusenost, ze vic nez 40 zivych loko na jednu centralu je hodne omezujici na cas obsluznosti.
Jeste drobnost, Loconet umi obslouzit jen 119 adres pres sloty. Nula je na analog a 120-127 jsou systemove. Treba 123 jsou hodiny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » stř 31 kvě, 2023 8:18 am

Jirkátor píše:Zdeno, já myslel, že nám poradíš nějakou centrálu, kterou ten svět používá a ne obrázek ze setkání modulářů.


Chybý předpoklad. Ale ostatní to mají špatně! :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 kvě, 2023 10:02 am

Fulda: Myslím, že pro začátečníky je dnes dobré Roco - cenově přijatelné, vybalíš, funguješ a je to "cool". Na pár výhybek dobrý, na o něco víc výhybek pořád ještě dobrý. A až budeš mít fakt moc výhybek, už zvolíš řešení podle potřeby.
Hlavně je to něco, co se tváří jako systém. Hodně lidí - a mne dřív taky - odradí to, že by koupili centrálu (viz DR5000) a k ní musí shánět vhodný ovladač a k němu software a k němu... Když jsem před deseti lety koupil PIKO/ESU, byl to systém jak z Marsu - ikonky na všechny funkce, nóbl provedení, mnoho funkcí, bezdrátové provedení. Oproti tomu Lenz či Roco neměli v tomto ohledu nic - cosi na drátě s jednořádkovým ČB displejem? Proč? On i třeba takový dekodér příslušenství bez možnosti vyčtení CV je prostě tragédie. Nováček je zmatený - dnes, kdy každá blbost jde konfigurovat přes mobil a na dálku, tak tady dostane holý plošňák, bez krabičky a bez šance zjistit, co tam složitě přes myš házením výhybek nastavil. Opět - proč?

Co se týká protokolů, podle mě je základ, aby tak, jako je DCC do kolejiště, chodilo i ostatní řízení, včetně zpětného hlášení. A ne, že bude ECoS, S88, RS a jánevím co ještě. Dnes tlačí každý výrobce svoje a nikdo nemá prachy na to, aby vyráběl zařízení pro několik systémů, to PIKO je nakonec krásná tragická ukázka. Podle mne vyhraje LocoNet, i přes všechny výtky k uzavřenosti a složitosti. Nevěřím ale, že někdo navrhne alternativu, která se bude moci rozšířit - zadarmo to nebude a trh není tak velký, aby to někdo převážil, zvlášť dnes, kdy vyvíjet "to svoje" je tak lákavé.

A nakonec - můžeme si za to mnohdy sami. V segmentu "hraček" vítězí firmy, které dělají masové, ale propracované hračky. Protože je to komerční trh s běžnými pravidly ber-neber. Ale když si pak někdo tady koupí motorák, který je nakřivo potisknutý a šmajdá na všechny čtyři, ale na rady, aby to hodil prodejci na hlavu, píše, že "Ale 810 na kolejiště prostě patří!", tak se nesmíme divit. Vlastní blbostí dovolujeme výrobcům z nás dělat pitomce a pro korunu zapomeneme na to, co jsme od modelů chtěli. To se pak nikdy nic nezlepší.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 31 kvě, 2023 10:51 am

Zákazník je v tom celkem nevině. Něco málo z marketingu:
Strategie tržního troškaře píše:Na téměř každém trhu se najde firma, která neobsluhuje celý trh, ani velké segmenty, ale tržní kouty. Tyto firmy hledají svá uplatnění ve větších segmentech nebo hledají velmi malá místa na trhu pro svou činnost. Operují na specializovaných částech trhu, které nejsou pro ostatní, resp. pro větší firmy, přitažlivé. Strategie tržního troškaře je vhodná pro malé firmy, ale i pro velké. Velmi důležité je ale mít maximální podíl na malém trhu. Přinese to velkou ziskovost. Každá firma troškař má svá specifická zaměření: určitý konečný zákazník, určitý trh, určitý geografická oblast, určitá cena, určitá jakost, určitý distribuce.

Proto máme R-S bus, Loconet, XpressNet, Xnet, R-bus, CAN-bus, S88, HSI-88, LNCV, ECoSlink... Každý dodavatel si udělá nějakou vlastní nekompatibilitu, aby si ohraničil vlastní skupinu zákazníků a ty potom dojí.
Zákazníci se tomu nějak brání a hledají pro sebe největší přidanou hodnotu. To potom dodavatele nutí ke změně obchodní strategie. Tak můžeme pozorovat, že např. PIKO odešlo od ESU a přidalo se k Uhlenbrock a jejich OEM centrály mají všechny Loconet, nebo ROCO přidalo do Z21 Loconet, atd. Podobná situace se opakovala s bezdrátovými ovladači. ROCO začalo tlačit svůj protokol WLANMAUS. Všichni si pamatují anabáze se změnami specifikací multiMAUS, tak se chtějí ROCO WLANMAUS vyhnout. Proto se dnes všichni snaží pro bezdrátové ovladače používat otevřený JMRI WiThrottle.
Jedině zákazníci mohou přinutit dodavatele opouštět tržní kouty a používat otevřené standardy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 31 kvě, 2023 4:45 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:No to je škoda Zdeno, že nejsi schopen a ochoten vysvětlt, proč jsi sem tu fotku dal.

Argument mimo tema, chtel si vedet odkud to je a ne proc jsem to sem dal.

Nechápu, a co jsi tedy tou fotkou vlastně chtěl říci?

zdeno píše:Jinak zbytecne rypes, ale ty se asi nikdy nezmenis. Asi toho nejsi schopny. :D :D

To není rýpání ale povzdech, nikdo Ti do hlavy nevidí sorry.
Mimochodem , pokud věcný dotaz považuješ za rýpání na co se Tě tedy můžeme zeptat?

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:No proč se na setkáních používá Loconet?
No protože ty lepší centrály mají možnost na něm současně obsloužit až 128 ovladačů.
No a proč byly v Riese tři centrály - no proto, že i těch 128 je na takovéto setkání málo.

zase neznalost, vic central se pouziva proto, ze DCC nestiha.
Mam zkusenost, ze vic nez 40 zivych loko na jednu centralu je hodne omezujici na cas obsluznosti.
Jeste drobnost, Loconet umi obslouzit jen 119 adres pres sloty. Nula je na analog a 120-127 jsou systemove. Treba 123 jsou hodiny.


Výborně!!! Konečně něco smyslupného z Tebe vypadlo ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 31 kvě, 2023 5:28 pm

Zdenek Valter píše:Výborně!!! Konečně něco smyslupného z Tebe vypadlo ;-)

problem je v tom, ze z tebe nikdy nic smysluplneho nevypadne.
---
Nejdrive se zeptas, odkud je ta fotka a pritom predpokladas, ze ti citam myslenky a napisem proc jsem to sem dal.
Cist myslenky opravdu neumim !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 31 kvě, 2023 5:38 pm

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Výborně!!! Konečně něco smyslupného z Tebe vypadlo ;-)

problem je v tom, ze z tebe nikdy nic smysluplneho nevypadne.
---
Nejdrive se zeptas, odkud je ta fotka a pritom predpokladas, ze ti citam myslenky a napisem proc jsem to sem dal.
Cist myslenky opravdu neumim !!

Výborně podruhé, pak bys mohl pochopit, že ani my Tvé!!! ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků