Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Pavel-HP » úte 31 říj, 2017 12:24 pm

Takže pro ovládání kolejiště mi stačí dva dráty. DCC pro trakci a DCC pro příslušenství spojím k sobě a místo čtyř drátů budu mít jen dva. Jako u ROCA. Je to tak ?
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » úte 31 říj, 2017 12:31 pm

Edys píše:Vše funguje žádné problémy jsem nezaznamenal. Připojení je popsáno v návodu který každý dobrý prodejce přikládá k centrále.


Návod bývá u slušných výrobků dostupný každému, ne jen těm co si výrobek koupili. Omezuje to zklamání z toho že výrobek funguje jinak než kupující očekával až si ten návod přibalený ke zboží přečte.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 31 říj, 2017 12:32 pm

PaMi píše:A já budu otravovat ještě s jedním dotazem. Je funkční komunikace DR5000 s Freiwaldovými softwary TrainProgrammer a TrainController? Freiwald nemá DR5000 v nabídce. Je někde popsáno, co a jak je potřeba v TP nebo TC nastavit, případně jaké další drivery je potřeba nainstalovat? (ptám se nejdříve zde, jestli již někdo používá než začnu hledat na Freiwald forech).
Díky za jednoduché odpovědi.

Velmi jednoduše - spolupráce s TrainControllerem je jednoduchá, jakmile centrálu připojíš, počítač si automaticky nainstaluje potřebné drivery a které porty jsou nastaveny zjistíš v konfiguračním programu DR5000, i s rozlišením pro kterou sběrnici jsou určeny. V nastavení TrainControlleru pak zvolíš port označený pro LocoNet. To je vše, nic nemusíš sám instalovat ani dokupovat. Rád Ti to Pavle předvedu, TrainController ve spolupráci s DR5000 používám už dávno, TC8Gold i TC9Gold. Centrála DR5000 umožňuje díky vestavěné WiFi také bezdrátové ovládání TrainControlleru z mobilu nebo tabletu s aplikaci +SmartHand Manager.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 31 říj, 2017 12:56 pm

vvitty píše:
Edys píše:Vše funguje žádné problémy jsem nezaznamenal. Připojení je popsáno v návodu který každý dobrý prodejce přikládá k centrále.


Návod bývá u slušných výrobků dostupný každému, ne jen těm co si výrobek koupili. Omezuje to zklamání z toho že výrobek funguje jinak než kupující očekával až si ten návod přibalený ke zboží přečte.

Ono to má dvě roviny, přeložit návod a dopracovat i o to, co ani v návodu výrobcem ještě není, je hodně pracné a nemám chuť takto vynaloženou práci zdarma poskytnout dalším prodejcům na českém trhu. Překlad návodu totiž není jen použít automatický překladač - jak to může dopadnout se může každý přesvědčit na stránkách jednoho prodejce, kde se dočtete že má centrála autobus. Angličtina je v tomto směru záludná, jedno slovo může mít více často velmi odlišných významů a záleží na souvislosti. Jeden z příkladů je v tomto případě “bus”, což je v případě centrály “sběrnice”, ovšem v jiné souvislosti je to “autobus” a to používá automatický překladač. Na autorský zákon se bohužel nelze spolehnout a nemám chuť se pouštět do sporů, zejména při znalosti funkčnosti české justice. Proto jsem zvolil řešení s návodem v tištěné podobě. Návod také postupně doplňuji o nové funkce centrály a osobní zkušenosti a kupující má záruku že je návod “up to date”. V návodu centrály na stránkách výrobce například nezjistíte jak centrálu nastavit aby fungovala s WLANmaus nebo aplikací Z21, nenajdete tam ani obrazovky s českými texty. Třeba mi ale někdo poradíte jak jinak svou práci ochránit. Překlad všech textů ve firmware a přesvědčeni výrobce aby je tam dal také byla pěkná práce, ale ta je k dispozici každému kdo si stáhne z webu http://www.digikeijs.cz konfigurační program a v něm lze kliknutím na tlačítko nebo zásuvku na obrázku centrály zjistit jakou má funkci.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Brejla » úte 31 říj, 2017 1:47 pm

HonzaM píše:
vvitty píše:
Edys píše:Vše funguje žádné problémy jsem nezaznamenal. Připojení je popsáno v návodu který každý dobrý prodejce přikládá k centrále.


Návod bývá u slušných výrobků dostupný každému, ne jen těm co si výrobek koupili. Omezuje to zklamání z toho že výrobek funguje jinak než kupující očekával až si ten návod přibalený ke zboží přečte.

Ono to má dvě roviny, přeložit návod a dopracovat i o to, co ani v návodu výrobcem ještě není, je hodně pracné a nemám chuť takto vynaloženou práci zdarma poskytnout dalším prodejcům na českém trhu. Překlad návodu totiž není jen použít automatický překladač - jak to může dopadnout se může každý přesvědčit na stránkách jednoho prodejce, kde se dočtete že má centrála autobus. Angličtina je v tomto směru záludná, jedno slovo může mít více často velmi odlišných významů a záleží na souvislosti. Jeden z příkladů je v tomto případě “bus”, což je v případě centrály “sběrnice”, ovšem v jiné souvislosti je to “autobus” a to používá automatický překladač. Na autorský zákon se bohužel nelze spolehnout a nemám chuť se pouštět do sporů, zejména při znalosti funkčnosti české justice. Proto jsem zvolil řešení s návodem v tištěné podobě. Návod také postupně doplňuji o nové funkce centrály a osobní zkušenosti a kupující má záruku že je návod “up to date”. V návodu centrály na stránkách výrobce například nezjistíte jak centrálu nastavit aby fungovala s WLANmaus nebo aplikací Z21, nenajdete tam ani obrazovky s českými texty. Třeba mi ale někdo poradíte jak jinak svou práci ochránit. Překlad všech textů ve firmware a přesvědčeni výrobce aby je tam dal také byla pěkná práce, ale ta je k dispozici každému kdo si stáhne z webu http://www.digikeijs.cz konfigurační program a v něm lze kliknutím na tlačítko nebo zásuvku na obrázku centrály zjistit jakou má funkci.


A proč mám jako zákazník trpět tím, že výrobce s prodejci se nejsou schopni dohodnout? To si mám u jednoho výrobce koupit centrálu s technickými podmínkami, u druhého prodejce centrálu s návodem, u třetího centrálu s přeloženým softwarem atd? Kolik centrál si musím koupit, abych z nich poskládal kompletní celek? Toto je naprosto ukázkový příklad, kdy se zákazníkovi naznačuje, aby ve vlastním zájmu šel o jednu firmu dále.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Edys » úte 31 říj, 2017 2:06 pm

Brejla píše:
HonzaM píše:Ono to má dvě roviny, přeložit návod a dopracovat i o to, co ani v návodu výrobcem ještě není, je hodně pracné a nemám chuť takto vynaloženou práci zdarma poskytnout dalším prodejcům na českém trhu. Překlad návodu totiž není jen použít automatický překladač - jak to může dopadnout se může každý přesvědčit na stránkách jednoho prodejce, kde se dočtete že má centrála autobus. Angličtina je v tomto směru záludná, jedno slovo může mít více často velmi odlišných významů a záleží na souvislosti. Jeden z příkladů je v tomto případě “bus”, což je v případě centrály “sběrnice”, ovšem v jiné souvislosti je to “autobus” a to používá automatický překladač. Na autorský zákon se bohužel nelze spolehnout a nemám chuť se pouštět do sporů, zejména při znalosti funkčnosti české justice. Proto jsem zvolil řešení s návodem v tištěné podobě. Návod také postupně doplňuji o nové funkce centrály a osobní zkušenosti a kupující má záruku že je návod “up to date”. V návodu centrály na stránkách výrobce například nezjistíte jak centrálu nastavit aby fungovala s WLANmaus nebo aplikací Z21, nenajdete tam ani obrazovky s českými texty. Třeba mi ale někdo poradíte jak jinak svou práci ochránit. Překlad všech textů ve firmware a přesvědčeni výrobce aby je tam dal také byla pěkná práce, ale ta je k dispozici každému kdo si stáhne z webu http://www.digikeijs.cz konfigurační program a v něm lze kliknutím na tlačítko nebo zásuvku na obrázku centrály zjistit jakou má funkci.


A proč mám jako zákazník trpět tím, že výrobce s prodejci se nejsou schopni dohodnout? To si mám u jednoho výrobce koupit centrálu s technickými podmínkami, u druhého prodejce centrálu s návodem, u třetího centrálu s přeloženým softwarem atd? Kolik centrál si musím koupit, abych z nich poskládal kompletní celek? Toto je naprosto ukázkový příklad, kdy se zákazníkovi naznačuje, aby ve vlastním zájmu šel o jednu firmu dále.

Nezlob se Brejlo ale o tom Honzův text nepíše. Píše o tom že jemu jako prodejci dalo nějakou práci ten český návod vytvořit. Výrobce s tím nemá nic společného protože ten český návod na svých stránkách nemá. Nevím proč píšeš že každý má něco jiného. Technickou specifikaci mají k dispozici všichni. Přeložený software také mají všichni. JE ke stažení jak na stránkách výrobce tak u prodejce. Anglický, Holandský a Německý návod mají k dispozici také všichni. Naopak Honzův přístup případnému zákazníkovy říká že o něj bude dobře postaráno i po té co produkt zakoupí. Ze si Honza dal tu práci a návod přeložil nikdo ho k tomu nenutil a opravdu na tomto druhu zboží se zbohatnout nedá. Jen nechce aby z jeho práce těžil někdo jiný.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » úte 31 říj, 2017 2:28 pm

Vis, pokud by nekdo Honzuv navod siril a distribuoval - a jeste hur kdyby to byla obchodni entita - vystavuje se jednoznacne postihu podle autorskeho zakona. Proto ho take mame (a ne pro buzeraci skrzeva poplatky za prazdna media).

Jakkoliv rozumim tomu co se HonzaM snazi dosahnout, provedeni je (a) zbytecne, (b) nevstricne k potencialnim zakaznikum. Ja napr. zcela ignoruji drazsi produkty bez navodu. Nemuzu posoudit co vec umi - nekupuju zajice v pytli. Ale anglicky / nemecky umi snad vetsina naroda, takze vysledkem bude akorat pokrceni rameny nad prodejcem.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Brejla » úte 31 říj, 2017 2:59 pm

Edys píše:
Brejla píše:
HonzaM píše:Ono to má dvě roviny, přeložit návod a dopracovat i o to, co ani v návodu výrobcem ještě není, je hodně pracné a nemám chuť takto vynaloženou práci zdarma poskytnout dalším prodejcům na českém trhu. Překlad návodu totiž není jen použít automatický překladač - jak to může dopadnout se může každý přesvědčit na stránkách jednoho prodejce, kde se dočtete že má centrála autobus. Angličtina je v tomto směru záludná, jedno slovo může mít více často velmi odlišných významů a záleží na souvislosti. Jeden z příkladů je v tomto případě “bus”, což je v případě centrály “sběrnice”, ovšem v jiné souvislosti je to “autobus” a to používá automatický překladač. Na autorský zákon se bohužel nelze spolehnout a nemám chuť se pouštět do sporů, zejména při znalosti funkčnosti české justice. Proto jsem zvolil řešení s návodem v tištěné podobě. Návod také postupně doplňuji o nové funkce centrály a osobní zkušenosti a kupující má záruku že je návod “up to date”. V návodu centrály na stránkách výrobce například nezjistíte jak centrálu nastavit aby fungovala s WLANmaus nebo aplikací Z21, nenajdete tam ani obrazovky s českými texty. Třeba mi ale někdo poradíte jak jinak svou práci ochránit. Překlad všech textů ve firmware a přesvědčeni výrobce aby je tam dal také byla pěkná práce, ale ta je k dispozici každému kdo si stáhne z webu http://www.digikeijs.cz konfigurační program a v něm lze kliknutím na tlačítko nebo zásuvku na obrázku centrály zjistit jakou má funkci.


A proč mám jako zákazník trpět tím, že výrobce s prodejci se nejsou schopni dohodnout? To si mám u jednoho výrobce koupit centrálu s technickými podmínkami, u druhého prodejce centrálu s návodem, u třetího centrálu s přeloženým softwarem atd? Kolik centrál si musím koupit, abych z nich poskládal kompletní celek? Toto je naprosto ukázkový příklad, kdy se zákazníkovi naznačuje, aby ve vlastním zájmu šel o jednu firmu dále.

Nezlob se Brejlo ale o tom Honzův text nepíše. Píše o tom že jemu jako prodejci dalo nějakou práci ten český návod vytvořit. Výrobce s tím nemá nic společného protože ten český návod na svých stránkách nemá. Nevím proč píšeš že každý má něco jiného. Technickou specifikaci mají k dispozici všichni. Přeložený software také mají všichni. JE ke stažení jak na stránkách výrobce tak u prodejce. Anglický, Holandský a Německý návod mají k dispozici také všichni. Naopak Honzův přístup případnému zákazníkovy říká že o něj bude dobře postaráno i po té co produkt zakoupí. Ze si Honza dal tu práci a návod přeložil nikdo ho k tomu nenutil a opravdu na tomto druhu zboží se zbohatnout nedá. Jen nechce aby z jeho práce těžil někdo jiný.


Já se na nikoho nezlobím. Pro mě je to signál si tento produkt nekoupit. Pokud výrobce nemá snahu nějak podpořit a sjednotit prodejce jeho produktu, tak pro mě neexistuje. Pokud veškerý budoucí servis je závislý na jedné osobě, tak to ve mně moc důvěry nevzbuzuje.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » úte 31 říj, 2017 3:53 pm

Aktualne me od koupe teto celkem povedene centraly nejvic odrazuje prave pristup mistnich prodejcu k propagaci a prodeji.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » úte 31 říj, 2017 7:05 pm

vvitty píše:Aktualne me od koupe teto celkem povedene centraly nejvic odrazuje prave pristup mistnich prodejcu k propagaci a prodeji.

Ano, to máš pravdu. Ale z velké části si za o můžou digikejs sami. To je na dlouho.

Každopádně z toho co jsem pozoroval, tak mi vadilo pár drobností - cetrála se snaží řešit spoustu věcí tak, že separuje LokoNet a XpressNet. Někdy je to užitečné, ale třeba mi celkem dost vadí, že když ovládám mašinu na LokoNetu, tak XpressNetí ovladač nedostane informace o tom, že mašinu ovládá jiný ovladač a tím pádem nepřejde do pasivního režimu a nesleduje co se s mašinou děje (na MM nezačne blikat obrázek mašinky) a podobné drobnosti, které vycházejí z toho, že se de-facto jedná o dva kusy.
Nemám vyzkoušeno, ale asi tuším, že to bude mít něco společného s tím, na co se ptal PaMi - pokud se centrála rozhodne, že je příslušenství na LokoNetu, tak jej neovládá DCC, ale LokoNet, takže pokud narazil na nevhodnou kombinaci, tak si dovedu představit drobné nepřesnosti v ovládání.
Pochopitelně se může jednat o vlastnost staršího firmare, ale přiznejme si to otevřeně - celkem hodně lidí jsou uživatelé, kteří nechtějí neustále něco ladit a bádat nad novými funkcemi. Chtějí si hračku zapojit, strčit pod kolejiště a několik let na ní nesáhnout.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Pavel-HP » úte 31 říj, 2017 7:34 pm

PaMi píše:Já neznám Loconet. Chápal jsem, že na Track Output je LocoNet signál, který je odlišný od signálu JK z klasické DCC ústředny.
Takže z Track Output jde klasický JK signál, na který se připojuje příslušenství stejně jako například u starších ústředen Lenz nebo ROCO. ANO nebo NE ?


Je tohle pravda nebo není. Tak nějak tu přibylo hafo informací a odpověď na tohle tu schází.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod MiG » úte 31 říj, 2017 7:52 pm

Dych to je tady už napsaný.
JK je signál pro koleje, stejně jako TrackOutput. A je to výstup DCC.
A u Loconet konektoru může být nevýkonový signál JK zvaný RailSync i na svorkách 1 a 6 - platí pro ústředny Digitrax úplně, nebo na konektoru Loconet B - platí pro Uhlenbrock (a nejspíš i DR5000)
Může na nich (1 a 6) být i jen ss zdroj LocoNet T. A dle popisu je na svorkách 1 a 6 konektoru LocoNet jen ss napájení i na UP5 konektorech pro ovladač.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » úte 31 říj, 2017 7:54 pm

Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Snaha o dokonalost a univerzálnost někdy způsobí nefunkčnost těch nejelementárnějších věcí. Zejména, pokud se kombinují nepříliš kompatibilní systémy. To je bohužel synonymem doby, každý návrhář a výrobce se tváří, že právě on ví, co uživatel chce a potřebuje. Zejména se to projevuje u software, kdysi funkční a uživatelsky přívětivé programy dnes nabízí vlastnosti, které jen otravují uživatele. Windows 10 jsou v tom jasnou hvězdou. Ale bohužel, příklady, i ty blbé, táhnou.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Pavel-HP » úte 31 říj, 2017 8:00 pm

MiG píše:Dych to je tady už napsaný.
JK je signál pro koleje, stejně jako TrackOutput. A je to výstup DCC.
A u Loconet konektoru může být nevýkonový signál JK zvaný RailSync i na svorkách 1 a 6 - platí pro ústředny Digitrax úplně, nebo na konektoru Loconet B - platí pro Uhlenbrock (a nejspíš i DR5000)
Může na nich (1 a 6) být i jen ss zdroj LocoNet T. A dle popisu je na svorkách 1 a 6 konektoru LocoNet jen ss napájení i na UP5 konektorech pro ovladač.


Čísla svorek a co se na nich nachází mi jsou šumák. Chci znát odpověď na tohle: Takže z Track Output jde klasický JK signál, na který se připojuje příslušenství stejně jako například u starších ústředen Lenz nebo ROCO. ANO nebo NE ?
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod radeksindy » úte 31 říj, 2017 8:14 pm

cetrála se snaží řešit spoustu věcí tak, že separuje LokoNet a XpressNet. Někdy je to užitečné, ale třeba mi celkem dost vadí, že když ovládám mašinu na LokoNetu, tak XpressNetí ovladač nedostane informace o tom, že mašinu ovládá jiný ovladač a tím pádem nepřejde do pasivního režimu a nesleduje co se s mašinou děje (na MM nezačne blikat obrázek mašinky) a podobné drobnosti, které vycházejí z toho, že se de-facto jedná o dva kusy.

To je dáno způsobem, jakým oba systémy pracují s informací. LocoNet pracuje s adresou pouze při inicializaci, pak již jen se slotem, v Xpressnetu se pracuje s adresou. Ani na druhou stranu to nemůže fungovat, LocoNetí ovladač až po přepojení zjistí, že je něco jinak. Proto by měly být odděleny.

Pavel-HP, PaMI: Obecně. DCC je jen jedna půlka záležitosti a ta je stejná bez ohledu na to jak se na dané centrále jmenuje (J-K, Track nebo Rail output). Ale hodně bude záležet na tom, kdo informaci pro DCC kanál vytváří, resp. z jakého systému bude do DCC konvertována. Tam mohou být jemné rozdíly, obzvláště pokud norma nebo zvyklosti daného systému připouští více možností. Odkud chodí povelování příslušenství na staré centrále?
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků