Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » ned 26 led, 2020 2:20 pm

Nevím jak jiné výrobky, ale modulů od dccdoma je možno připojit 32 kusů.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » ned 26 led, 2020 2:30 pm

Ha, zajimave; dekuji.
Ac to "digitalne" dava smysl, obaval jsem se nejakych prakticky-elektrotechnickych okrajovych stavu. Diky za info.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod JaroHo » ned 26 led, 2020 3:19 pm

Dnes jsem úspěšně zprovoznil 4 detekované úseky, vytrháním spojek na geoline a propojením s pomocí DR4088LN a s co nejmenším zásahem do kolejí, některé mám vypůjčené a podloží je křehké jako prase, natož tam něco letovat. Protože jsem si myslel že mám správný telefonní kabel, tak jsem se nejdřív s centrálou nespojil vůbec, pak jsem použil ten od multimouse a ok, programoval jsem adresu 100 a protože se v návodu nepočítá s nefunkční myší, dalo mi zabrat , než jsem to na Z21 aplikaci přenastavil :mrgreen: vždycky něž mi něco dojde, tak mi to trošku trvá, musím si věci přečíst třeba 10x :roll:
Mám 4 úseky, třetí zůstával viset a nakonec to způsobilo originál elektrické napojení koleje od roco, to jsem musel úplně vyhodit a nakonec jeden pól pomocí stříbřité pasty pro letování topení a cínu naletovat zespoda do koleje aby to nebylo vidět. kalafuna se nečapala.
Takže v digikeisu vidím jak mi mašina rozvěcí ty 4 úseky-objevují se fajfky pěkně po sobě jdoucí. Cajk, jsem šťastný. Další fáze bude jak to zprovoznit v TC, kde jsem si nakreslil zkušební okruh o čtyř blocích, u každého bloku nastavil délku i zastavení a detekci mám blbě.... Mašinou v TC jezdím....toť vše....víc jsem zatím nedokázal....a byla mi zima na nohy :mrgreen: :mrgreen: .

Edit: už jezdím a detekuji v TC :-)

stačilo jen přepočítat adresy po pochopení návodu :mrgreen:
Naposledy upravil JaroHo dne čtv 30 led, 2020 5:51 am, celkově upraveno 1
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » ned 26 led, 2020 5:11 pm

sidlo píše:Nevím jak jiné výrobky, ale modulů od dccdoma je možno připojit 32 kusů.

Ano, ale ty jsou osmivstupé, takže je to stejné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod JirkaJ » stř 29 led, 2020 8:17 am

S88 je sběrnice posuvného registru. Při detekování načítá X (max 256 (#FF)) kroků. Je lhostejno jak velké moduly se použijí (kolik vstupů), ale načteno bude prvních X. X se nastaví v konfiguračním SW centrály. Pokud jich je připojeno víc, tak se vstupy nad X nenačtou, ignorují se. Načítají se v pořadí zapojení modulů. Zapojení modulů je z jedné desky do druhé, tedy v sérii. Sběrnice nemá adresování, pouze pořadí. Posunutí čísla série bitů (stavů) jednotlivých modulů se určí v konfiguračním SW. Je tedy možno mít čísla v nespojité řadě (čísla vstupů namapuje firmware centrály). Podle počtu vstupů X nastavených při konfiguraci, je dán čas načtení vstupů. Centrála odešle X hodinových taktů na sběrnici. Každý takt trvá určitou dobu a tím je daná celková délka načtení stavů. Načítá se stále dokola. Pokud se bude používat jen např. 16 vstupů a nastaví se v konfiguraci, bude načtení stavů častější a reakce na změnu stavu rychlejší. Pokud necháte v konfiguraci všech 256 vstupů, budete čekat na načtení neexistujících vstupů (centrála nemá jak zjistit kolik je vstupů skutečně). Je tedy důležité z hlediska rychlosti nastavit skutečný počet vstupů. Tím je myšleno počet POUŽITÝCH vstupů. Pokud připojím dva moduly se 16 vstupy, ale používám jen 20 vstupů (první modul plný, na druhém modulu nejnižší 4 vstupy) nastaví se v konfiguraci jen 20 a tím se reakce na změnu stavu zrychlí. Takto je možno omezit pouze počet posledního modulu, pokud se nepoužijí vstupy u modulu jiného než posledního (např. z důvodu vzdálenosti k izolovaným úsekům) je nutno načítat vždy stavy (neobsazeno) i těchto vstupů. Je možno kombinovat i různé moduly různých výrobců a principů detekce. Je to jen posuvný registr, nejlevnější řešení.
Naposledy upravil JirkaJ dne stř 29 led, 2020 8:29 am, celkově upraveno 1
TT, RocRail, DR5000 SŽM Pečky
JirkaJ
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř 27 pro, 2017 9:12 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » stř 29 led, 2020 8:23 am

Navíc, prvních 64*8 vstupů je rezervováno pro zpětnou vazbu z dekodérů výhybek/návěstidel, ale prakticky se nevyužívá. Od 65/1 (v adresaci Train Controlleru) začíná využití pro detekci obsazení.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 29 led, 2020 8:28 am

Prakticky jsem si nastavil detekci od 1. vstupu. JMRI je to jedno. Nevidím žádný rozumný důvod číslovat právě od čísla 64.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 29 led, 2020 8:30 am

sidlo píše:Prakticky jsem si nastavil detekci od 1. vstupu. JMRI je to jedno. Nevidím žádný rozumný důvod číslovat právě od čísla 64.


Mozna relikt protokolu XPressNet. Ale vyznamny relikt :-D tak se snad do tech 256 vejdu :) (ano, vim ze micham jabka s hruskama)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 29 led, 2020 12:01 pm

proč používáš S88 s tímhle omezením, když máš centrálu DR5000, u LocoNetu takovéhle omezení není, můžeš teoretický mít až 2048 detekcí. Samozřejmě nějaké adresy potřebuješ na jiné účely, protože po LocoNetu může jít i ovládání a tedy o jeden kabel míň.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 29 led, 2020 12:05 pm

HonzaM píše:proč používáš S88 s tímhle omezením, když máš centrálu DR5000, u LocoNetu takovéhle omezení není, můžeš teoretický mít až 2048 detekcí. Samozřejmě nějaké adresy potřebuješ na jiné účely, protože po LocoNetu může jít i ovládání a tedy o jeden kabel míň.


Protoze zatimco XpressNet (/LAN) "znam", a mam (rekneme) k dispozici solidni specifikaci, k LocoNetu mam jen 2 stranky LocoNet PE podivne kvality, a Zdena ktery zmatla pate pres devate protoze vsechno souvisi se vsim. Prozatim mi LocoNet krome milionu moznosti interpretace, ktere spolu nemusi vubec (nakup-pokus-omyl) spolupracovat neprinasi nic.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 29 led, 2020 12:28 pm

belgarat píše:
HonzaM píše:proč používáš S88 s tímhle omezením, když máš centrálu DR5000, u LocoNetu takovéhle omezení není, můžeš teoretický mít až 2048 detekcí. Samozřejmě nějaké adresy potřebuješ na jiné účely, protože po LocoNetu může jít i ovládání a tedy o jeden kabel míň.


Protoze zatimco XpressNet (/LAN) "znam", a mam (rekneme) k dispozici solidni specifikaci, k LocoNetu mam jen 2 stranky LocoNet PE podivne kvality, a Zdena ktery zmatla pate pres devate protoze vsechno souvisi se vsim. Prozatim mi LocoNet krome milionu moznosti interpretace, ktere spolu nemusi vubec (nakup-pokus-omyl) spolupracovat neprinasi nic.

S takovým problémem jsem se dosud nesetkal, používám komponenty i ovladače Digitrax, Digikeijs a MGP a žádný problém s kompatibilitou jsem neměl. Ovšem nemám na rozdíl od Tebe ambici si něco stavět sám, chápu že na to specifikaci potřebuješ.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 29 led, 2020 2:09 pm

HonzaM píše:u LocoNetu takovéhle omezení není, můžeš teoretický mít až 2048 detekcí.

omyl,
Loconet umi pouzivat 4096 adres detekce (opcode B2), plus 2048 adres na odpovedi vyhybek (opccode B1).
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Centrála DR5000

Příspěvekod HO Dušan » čtv 09 dub, 2020 8:02 am

Protože centrála má vstup PROGRAM TRACK na šroubovací svorky,tak jsem si pro lepší a rychlejší manipulaci pro připojení k těmto svorkám udělal jednoduchý přípravek ze dvou WAGO spojek 221 (NEBO225...atd.).Záleží na Vás jestli to budou 2,3,4...poziční.Tedy dvě WAGO spojky jsem slepil a kouskem káblíku je připojil k centrále a hotovo.Nyní mohu při programování na tento vstup cokoliv rychle připojit a odpojit již bez šroubování.Samozřejmě se tento přípravek dá udělat i k PROG TRACK.
Přílohy
01.jpg
vstupy DR5000.jpg
WAGO221 s páčkou.jpg
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » úte 14 dub, 2020 7:37 am

Ahoj, reaguji částečně na předcházející post: používám DR5000 a častokrát přemýšlím o nějakém elegantním řešení, jak rychle a jednoduše vyřešit používání DR5000 u více kolejišť. Něco jako standardní rozhraní, například vhodný vícepinový konektor, kterým by se ústředna jedním nacvaknutím připojila k příslušnému kolejišti. V podstatě (v mých aplikacích) jde o propojení
- DCC
- (případně DCC Prog)
- ext88
- Loconet T
- napájení (pokud je zdroj součástí kolejiště)
Jsem líný pokaždé šroubovat svorky a mít na stole kolem vrabčí hnízdo z kabelů... Nějaký nápad?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 dub, 2020 11:11 am

Pro spojení mezi segmenty domácího kolejiště, mezi segmenty modulů a mezi centrálou o modulem stanice používám kabely Cannon 25 s tím, že zmnožuji vždy více žil pro dosažení potřebného průřezu. Tam, kde potřebuji větší vzdálenost, používám "tiskárnové" profesionální kabely 180 cm. Jeden nebo dva Ti mohu dát, mám jich dost. V kolejišti, modulu lze použít samořezné provedení konektorů, což připojení konektoru k centrále nebo vnitřku kolejiště usnadní.
LocoNet propojuji samostatným kabelem.
Přílohy
IMG_1478.JPG
IMG_1480.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků