Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirka_S » pon 27 lis, 2017 6:48 pm




Můžeš mi prosím napsat co kde mám nastavit v DR5000?
V TC mám adresy DO nastaveny od 65/1 až po 77/8, s H centrálou to běhá,
když jsem připojil DR5000 tak DO jsou jak barevná hudba.
TT digitál Jirka
Uživatelský avatar
Jirka_S
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15 úno, 2009 7:08 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 29 lis, 2017 4:15 pm

Jirka_S píše:



Můžeš mi prosím napsat co kde mám nastavit v DR5000?
V TC mám adresy DO nastaveny od 65/1 až po 77/8, s H centrálou to běhá,
když jsem připojil DR5000 tak DO jsou jak barevná hudba.


Obsah stránky 39 kterou uvádí sidlo z anglického návodu je na stránce 13 českého návodu, který kupující dostává k centrále v tištěné formě.
Se sběrnicí S88N a jejím využitím ve spojení s DR5000 a TC9 nemám osobní zkušenosti, nicméně doporučuji nejprve připojit centrálu k počítači, spustit konfigurační program DR5000, kliknout na obrázku centrály na zásuvku ext88N a v zadávacím okně které se otevře zadat počet připojených modulů S88N se 16 vstupy a počet připojených modulů s 8 vstupy. V tabulce přehledu by se měly v jednotlivých čtverečcích "zatržítkem" indikovat aktuálně obsazené úseky. Pokud je toto v pořádku, je potřeba detekce obsazení správně zadat v TrainControlleru - jak píšu, nemám zkušenost jak se to praktikuje u S88, já používám LocoNet, při zadávání adresy detekce na příslušný úsek postavím mašinu a zadám "najít první volnou adresu" a TC si ji najde a uloží sám. Předpokládám že komunikace centrály s TrainControllerem funguje a lze tedy ovládat jízdu mašin i příslušenství, pak by měly normálně fungovat i detekce obsazení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 lis, 2017 9:46 am

V souvislosti s dotazem Jirky_s jsem si uvědomil nutnost upozornit na jeden problém s adresováním detekcí obsazení (zpětných ohlasů) u DR5000. V továrním nastavení totiž má centrála zadáno že má připojen jeden modul S88, čímž je obsazeno prvních 16 adres. Jestliže ale uživatel S88 nepoužije, pak mu při použití LocoNetu nebo B-bus tyto adresy budou chybět, došlo by k duplicitám. Sám jsem na tento problém narazil a upozornil mne na to vývojář výrobce: kterému jsem si stěžoval že mi na LocoNetu nefunguje prvních 16 ohlasů. DR5000 umožňuje současně používat různé sběrnice pro zpětné ohlasy, ovšem nesmí dojít ke kolizi adres. To je logické, jenže ne každý si to uvědomí, asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti a tak ho nenapadne se o to zajímat. S LocoNetem je možné mít k dispozici 2048 zpětných ohlasů, ale nesmi zapomenout, že nesmí použít ty adresy, které už má obsazeny na jiné sběrnici. Je ovšem nesmysl když výrobce v továrním nastavení má zvoleno nastavené obsazení na jedné sběrnici. Výrobce jsem upozornil, že je nutné toto změnit, v nových verzích firmware už by to mělo být vyřešeno.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mpinta » čtv 30 lis, 2017 9:57 am

HonzaM píše:... asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti ...

Pořád říkám, že nejsem modelář. To tedy budu ten ŽÁDNÝ. Používám najednou, na jednom kolejišti, sběrnici S88 a Lenz R-S a považuji to za zcela běžné.
A pochybuji, že jsem jediný.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » čtv 30 lis, 2017 10:23 am

mpinta píše:
HonzaM píše:... asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti ...

Pořád říkám, že nejsem modelář. To tedy budu ten ŽÁDNÝ. Používám najednou, na jednom kolejišti, sběrnici S88 a Lenz R-S a považuji to za zcela běžné.
A pochybuji, že jsem jediný.


Martine, ty nejsi modelář, ty jsi PROFÍK. Se zbytkem souhlasím.

Navíc existuje možnost, že zpětnovazební sběrnice vede přes interface přímo do PC a centrálu obchází (napr. pomocí modulu GenLi USB maxi, nebo HSI). Software Train Controller si s tím poradit umí. Předpokládám, že JMRI také. S TC vše funguje bez problémů. Takže možností kombinací (a tím i zmatků :lol: ) je víc než hodně.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 lis, 2017 12:24 pm

mpinta píše:
HonzaM píše:... asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti ...

Pořád říkám, že nejsem modelář. To tedy budu ten ŽÁDNÝ. Používám najednou, na jednom kolejišti, sběrnici S88 a Lenz R-S a považuji to za zcela běžné.
A pochybuji, že jsem jediný.

Omlouvám se, tohle slovo "žádný" nebylo šťasně použito, nicméně platí to, že nemohu použít stejnou adresu na dvou různých sběrnicích.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mpinta » čtv 30 lis, 2017 12:47 pm

HonzaM píše:Omlouvám se, tohle slovo "žádný" nebylo šťasně použito ...

Ale jdi, mne se to nijak nedotklo, byl to přece fór ...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirka_US » čtv 30 lis, 2017 1:01 pm

HonzaM píše:To je logické, jenže ne každý si to uvědomí, asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti a tak ho nenapadne se o to zajímat..

Honzo to jsi uhodil kladivem na hrebicek (jak si lidove rika), pravdepodobne te vubec nanapdlo, ze pouzivas LocoNet ( a ze by to mohlo byt nejak jinak - vetsinou komplikovaneji), kde se pouziva "vse v jednom" na rozdil od Lenze, kde je skutecne potreba 3 sbernic. 1 sbernice pro ovladani, 1 sbernice pro zpetnou vazbu, 1 sbernice pro ovladac. Takze toho dratovani je preci jen trochu vice.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 lis, 2017 1:08 pm

Jirka_US píše:
HonzaM píše:To je logické, jenže ne každý si to uvědomí, asi žádný modeláŕ nepoužívá dvě nebo tři sběrnice na jednom kolejišti a tak ho nenapadne se o to zajímat..

Honzo to jsi uhodil kladivem na hrebicek (jak si lidove rika), pravdepodobne te vubec nanapdlo, ze pouzivas LocoNet ( a ze by to mohlo byt nejak jinak - vetsinou komplikovaneji), kde se pouziva "vse v jednom" na rozdil od Lenze, kde je skutecne potreba 3 sbernic. 1 sbernice pro ovladani, 1 sbernice pro zpetnou vazbu, 1 sbernice pro ovladac. Takze toho dratovani je preci jen trochu vice.

To je fakt, na který dost modelářů zapomíná, drátování je s LocoNetem jednodušší, poskytuje také víc zpětných ohlasů (2048) a není potřeba si pomáhat další sběrnicí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirka_US » čtv 30 lis, 2017 2:11 pm

Tak dratovani je jen "zrejma" vyhoda pro laiky, nicmene to podstatne souvisi s celkovou funkcnosti jako celku (kolejiste), spolehlivosti a celkovou cenou za reseni.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirka_S » čtv 30 lis, 2017 5:34 pm

Protože v adresách mám v hlavě zmatek, tak mi poraďte. Detektory obsazení z DCCkoleje mají pevně nastavenou adresu
od 65 vstup 1-8, to samé mám nastaveno v TC a běhá mi to bez problému, používám H-centrálu.
Když připojím DR5000 jak nastavím adresu na DO, od 1, od 65 nebo od 65x8 a jak potom nastavím adresy v TC?

Jirka
TT digitál Jirka
Uživatelský avatar
Jirka_S
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15 úno, 2009 7:08 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » čtv 30 lis, 2017 7:52 pm

Různé centrály reportují S88 různě. Různé programy se připojují k různým centrálám různě. Tady může odpovědět jenom ten, který používá stejné hardware i software. V tomto případě není univerzální odpověď.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod nadkachna » pát 01 pro, 2017 6:57 am

BohousP píše:Martine, ty nejsi modelář, ty jsi PROFÍK. Se zbytkem souhlasím.


Když už, tak odborník! Tedy dost silně pochybuji, že je jeho laborování s DCC zdrojem jeho příjmů (profesí). Většinou se tento slovní nešvar snažím nekomentovat, ale ve spojení s verzálkami a tučným písmem nemohu jinak :)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Bedlisch » pát 01 pro, 2017 12:35 pm

Možná se hledá problém tam, kde vůbec žádnej není. Já jsem prostě zkusil vyměnit DR5000 místo Nano-X a kromě posunu adres příslušenství o 4 vše fungovalo včetně modulů obsazení na první pokus, testováno s TC. Už jsem to tu popisoval, ale buď jsem slepej nebo mi nějaký aktivní cenzor příspěvek smazal :cry:
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirka_S » ned 03 pro, 2017 2:04 pm

Bedlisch píše:Možná se hledá problém tam, kde vůbec žádnej není. Já jsem prostě zkusil vyměnit DR5000 místo Nano-X a kromě posunu adres příslušenství o 4 vše fungovalo včetně modulů obsazení na první pokus, testováno s TC. Už jsem to tu popisoval, ale buď jsem slepej nebo mi nějaký aktivní cenzor příspěvek smazal :cry:


Tak já to mám jinak. H-centrála a TC9 připojení Lenz/USB. Adresy příslušenství jsem posunovat nemusel, ty souhlasí. Když jsem chtěl zachovat adresu detektoru obsazení 65,
abych nemusel přečíslovat všechny DO nastavil jsem v DR5000 adresu 504 jako první kontakt v rozsahu zpětného hlášení. K tomu jsem došel takto (65x8)-16=504. K těm 16 mne nakopnul Honza_M, proč je odečíst nevím. Takže pokud nastavím v TC adresu 10, tak musím v DR5000 nastavit (10x8)-16=64. Takhle to funguje.
TT digitál Jirka
Uživatelský avatar
Jirka_S
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15 úno, 2009 7:08 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: HonzaL a 14 návštevníků