Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 10:04 am

Odpověď na dotaz, zda ESU MobileControl umí řídit LocoNet:
Se obávám, že ne. Ale nejsem natolik ajťák, abych to rozlousknul. ESU má na webu k minulé verzi jejich centrály popis tady: http://www.esu.eu/en/products/digital-c ... ndibility/ - je tam i obrázek. Nicméně z toho vyplývá, že existuje LocoNet adaptér mezi ECoS a LocoNetem pro připojení FREDa apod., ale to je obrácený směr toku informací, než potřebuju (něco jiného -> ESU).
Podle dojmů tady (https://www.rmweb.co.uk/community/index ... em/page/2/) to vypadá, že by snad ESU mohli časem (?) nabízet obdobný set centrály a ovladače i v Evropě, ale konkrétní info tam není. Chápu, že pak by tu jejich supercentrálu těžko prodávali. Jedině teda asi zkusit koupit ten SmartBox/CommandControl ICU ze Států jako náhradní díl, pokud to jde.
Naposledy upravil Zlámalík dne stř 17 úno, 2021 10:35 am, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 17 úno, 2021 10:17 am

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 10:44 am

Sidlo: moc díky za info, to už začíná vypadat dobře. Prověřím!

Svůj předchozí příspěvek jsem upravil a doplnil, k čemu se moje odpověď a úvaha vztahuje.
Ovladač MobileControl II je v Evropě samostatný kus, ale v USA se právě prodává i v setu shodném s tím, co prodávalo PIKO. A bohužel ESU tu "krabičku", zvanou ICU, neprodává tady.

Jak se dívám, ani JMRI, ani RtDrive asi nebudou umět fungovat s tou původní appkou s obrázkama od ESU, ale to bych asi chtěl moc - když ono je to návykový, mít na displeji po ruce všecky funkce a zvuky, co do dekodéru Jacek naprogramoval :D
Edit: Ale jak se dívám, RtDrive to umí taky, kolik je tam pozic pro funkce? Hlavně vypátrat, jestli to bude umět zpracovat povely z toho otočnýho kolečka. No, bude to chtít pokusy... každopádně díky za navedení na směr.

Jirkátor: no já jsem možná jen o malý krůček dál, neboj, nejsi sám :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 12:49 pm

sidlo píše:


Tak jsem na to ještě jednou mrknul, nainstaloval aplikaci a myslím, že to neřeší původní dotaz, i když jisté řešení to je. Jestli chápu, tak:
- RtLenz je univerzální appka pro mobil
- Není nijak svázaná s konkrétním hardwarem ESU ovladače
- Je nutno si ze všech dostupných vybrat jen dvě lokomotivy, mezi kterými můžu přepínat
- Spektrum funkcí je taky limitované - dá se nastavit 8 tlačítek s funkcemi, která budou na displeji vidět

Teda, jestli to chápu správně, nijak není řešeno převzetí povelů z otočného ovladače na ESU ovladači, ani z hardwarových tlačítek na něm. To znamená, že tímto postupem můžu řídit vlaky libovolným mobilem. A kromě něj asi taky ESU ovladačem, pokud vyhoví verze Androidu, ale přijdu o všechny vymoženosti, které ten ovladač má. A protože mobil má tak asi 3x větší displej a váží polovinu, co ESU ovladač, nevím, proč bych měl ten ovladač v tomto případě používat. Takže nevím, jestli je to tak úplně řešení toho, na co jsem se ptal... Pokud se mýlím, budu rád za upřesnění či uvedení na pravou míru. Dík.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 17 úno, 2021 12:58 pm

vyrobci maji na haku uzivatele, kteri chteji pouzivat jine komponety, nez ty jejich.
---
Iba vymyselnici pod GNU maji snahu veci spojovat.
Zkusil bych to tam, ale netusim, kde to hledat.
Je to obrovska komunita.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3027
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 1:09 pm

Zdeno: dík, ale to nebude moje cesta. Myslel jsem, že bych mohl mít centrálu v panelu a k panelu jen jeden kablík od zdroje, ale když to spolu nemluví, tak můžu centrálu jen připojovat drátem jako dosud. Nechci trávit večery programováním a lovením záludností IP protokolů. Chci si stavět modely a chci jezdit. Kdyby bylo nejhůř, tak si radši z Ameriky seženu tu ESU krabičku přímo, i když něco stojí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » stř 17 úno, 2021 1:46 pm

Bez toho kousku hardware se mi k tomu těžko vyjadřuje.
- počet lokomotiv v ovladači je (prakticky) neomezený, je to jako s jiným ovladačem, vyberu jednu z uložených lokomotiv a s tou jezdím
- počet funkcí je F0 - F28, přičemž si mohu zvolit 8 oblíbených (často používaných) funkcí, které jsou na jedno kliknutí, ostatní jsou na dvě kliknutí
- předpokládám, že otočný ovladač a další tlačítka funkční budou, je to jako na telefonu, hlasitost zvyšuji buď tažením na displeji nebo postranními tlačítky, jsou to běžné funkce, kdyby to tak nemělo fungovat tak by se s tou appkou autor netrápil

Zlámalík píše:Nechci trávit večery programováním a lovením záludností IP protokolů. Chci si stavět modely a chci jezdit.

Je to nevýhoda, ale nedá se to přeskočit. Pokud použiju hardware, který je málo rozšířený, tak tu cestu musím prošlapat sám.

Zlámalík píše:Kdyby bylo nejhůř, tak si radši z Ameriky seženu tu ESU krabičku přímo, i když něco stojí.

Tu krabičku můžeš koupit i u nás (i když něco stojí) https://www.svetnakolejich.cz/ESU-50210-DIGITALNI-CENTRALA-ESU-ECoS-d8425.htm. Ale nezbaví tě to lovením záludností IP protokolů, protože si budeš muset nastavit WiFI síť tak, aby ovladač viděl centrálu a spojil se s ní. Prostě místo DR5000 použiješ ECos a místo RtDrive Lenz v ovladači použiješ aplikaci ESU.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 3:42 pm

Díky všem za brainstorming, myslím, že to už spěje k řešení.
Centrála DR5000 + nějaký starší obyčejný Raspberry, na kterém poběží JMRI server, by mohlo být to, co by fungovalo, umožnilo to využívat funkcí toho původního ovladače a přitom by se to pořád dalo vestavět zespodu pod panel i do mýho minikolejiště.
Díky ještě jednou všem. Jakmile z toho něco vyleze, dám to sem.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » stř 17 úno, 2021 3:45 pm

sidlo píše:Tu krabičku můžeš koupit i u nás (i když něco stojí) https://www.svetnakolejich.cz/ESU-50210-DIGITALNI-CENTRALA-ESU-ECoS-d8425.htm. Ale nezbaví tě to lovením záludností IP protokolů, protože si budeš muset nastavit WiFI síť tak, aby ovladač viděl centrálu a spojil se s ní. Prostě místo DR5000 použiješ ECos a místo RtDrive Lenz v ovladači použiješ aplikaci ESU.

Nene, já myslel tuhle: http://www.esu.eu/en/products/digital-c ... abcontrol/ - a jen ten box, ne ovladač. Tuto sestavu prodávalo PIKO. A funguje to stylem zapnu to, najde se to, jede to.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Leoš Vobořil » sob 20 úno, 2021 6:47 pm

Trixt píše:
Leoš Vobořil píše:K síti ji připojenou nemám, když ručně přepíšu IP adresu, v nastavení wifi nevidim připojená zařízení a stejne se aplikace nepřipojí, jak kdyby se ta IP nepřepsala.

Prosím, vlož opět obrázky po změně, kterou jsi udělal, ať víme, jak jsi to nastavil. Adresu Wifi jsi neměl měnit. Tu adresu 192.168.16.254 u wifi jsi měl nechat. Tu máš zadanou i v telefonu v aplikaci Z21.


Tak po týdnu se vracím k problému, když změním IP v nastavení LAN, musim kliknout jeste na protokol DR5000, aby se mi dole objevila zelena fajfka, abych to mohl uložit, pak když se podívám do nastavení wifi, tak i tam je adresa změněná a už nevidím připojená zařízení přes wifi, adresa je změněná i na úvodní strane programu. Ještě jeden poznatek, když jsem připojen jen přes wifi, program je v DEMO režimu.
1.jpg

2.jpg

3.jpg
Leoš Vobořil
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 24 bře, 2008 10:39 am
Bydliště: Brno a Kutná Hora

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » sob 20 úno, 2021 9:17 pm

Leoš Vobořil píše:Tak po týdnu se vracím k problému, když změním IP v nastavení LAN, musim kliknout jeste na protokol DR5000 ...

Zkus centrálu alespoň na dobu konfigurace připojit přes LAN port k síti. Zpřístupní sw ti kompletní konfigurace.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Leoš Vobořil » sob 20 úno, 2021 9:27 pm

Po připojení přes LAN k síti je to beze změny, příjde mi, jak kdyby se ta adresa vůbec neměnila.
EDIT: asi vyřešeno, v nastavení wifi položka nastavení IP adresy, adresa přepsána a uložena, v aplikaci nastavena stejná adresa a hned spojeno. Tímto díky za nakopnutí.
Leoš Vobořil
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 24 bře, 2008 10:39 am
Bydliště: Brno a Kutná Hora

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Dancer » ned 21 úno, 2021 11:01 pm

Zdravím. Mám dotaz ohledně propojení DR5000, Traincontroller 7 gold a Z21mobile. Mám připojený TC přes USB a současně mobil přes Wifi. S tím problém není, ale líbilo by se mi vše ovládat přes ethernet a wifi a zrušit USB. Bohužel jde zřejmě na centrále nastavit pouze jeden protokol (Z21,Xpressnet,..). Šlo by to nějak obejít?
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod rostikator » pon 01 bře, 2021 9:59 am

Narazil jsem na problem ve spojeni DR5000 a DR5088 a JMRI (loconet)

Problém je s detekcí do Bloků
Při připojení DR5000 přes USB ok . v JMRI detekce funguje
Při připojení DR5000 přes LAN. v JMRI při zapnutí OK, ale neposílá změny. tzn. obsazenost vidím ale nesmím hýbat lokomotivou.

dál mi pořád nějak nejde dekekce čísla lokomotivy, nevim proč v ID Tagu to zobrazuje kde loko byla a ne kde je aktualne , to samy reporter
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » pon 01 bře, 2021 10:16 am

Problémy DR5000 při připojení LAN/WLAN jsou "známým a popsaným efektem", hojně diskutovaným na zahraničních fórech. Bohužel zatím vždy s výslednou radou: používej USB. Tak dlouho jsem se s tím trápil, až jsem koupil Z21.
Jinak přes USB je vše v pořádku (z pohledu obyčejného uživatele).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků