Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

15 V nebo 18 V?

Příspěvekod HonzaM » úte 14 pro, 2021 6:46 am

Již několik měsíců dodává Digikeijs k centrálám DR5000 i boosterům DR5033 pouze zdroj bez možností přepínání napájecího napětí (dříve to (bylo to 15 - 24 V, ale výrobce doporučoval nejvyšší hodnoty nepoužívat). Nyní je možné si objednat centrálu se zdrojem 15 V nebo 18 V, případně bez zdroje. Napětí výstupního ("kolejového") DCC signálu je přibližně o 1 V nižší. Je třeba upozornit, že se jedná o napětí obdélníkového průběhu, většina multimetrů ale předpokládá sinusový průběh a takovým multimetrem naměřená hodnota je i o několik voltů vyšší (při nastavení centrály na 15 V jsem naměřil 19,8). Mám ale také multimetr honosící se označením "true EMS" a ten naměří hodnotu podstatně nižší (konkrétně 2,72 V !). Skutečnou hodnotu napětí DCC signálu v kolejích lze zjistit osciloskopem. U některých dekodérů výrobci doporučují napětí DCC signálu 14 V, zejména u modelů velikosti N a TT. U většiny dekodérů (ale neberte mne za slovo, nejsem znalec veškerých dekodérů) napětí ) 17 V (při 18 V zdroji) nevadí, pouze bude nejvyšší dosažitelná rychlost.
Uvítám diskuzi odborníků, zabývajících se tématikou dekodérů, nechci předstírat že mám patent na rozum).
Naposledy upravil HonzaM dne úte 14 pro, 2021 8:25 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » úte 14 pro, 2021 8:12 am

asi by se nemela centrala pouzivat na napajeni koleji, protoze zkrat odstavi cele kolejiste.
A pokud se pouziji boostre, tak nevadi jine napajeni DR5000.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » úte 14 pro, 2021 8:21 am

zdeno píše:asi by se nemela centrala pouzivat na napajeni koleji, protoze zkrat odstavi cele kolejiste.
A pokud se pouziji boostre, tak nevadi jine napajeni DR5000.

Ano, pro velké kolejiště nebo "moduliště" máš pravdu. Je lepší mít rozdělené sekce kolejí a případné DCC ovládání příslušenství také samostatné. Ale 95% uživatelů používá pouze jednu centrálu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 pro, 2021 8:34 am

BohousP píše:
zdeno píše:asi by se nemela centrala pouzivat na napajeni koleji, protoze zkrat odstavi cele kolejiste.
A pokud se pouziji boostre, tak nevadi jine napajeni DR5000.

Ano, pro velké kolejiště nebo "moduliště" máš pravdu. Je lepší mít rozdělené sekce kolejí a případné DCC ovládání příslušenství také samostatné. Ale 95% uživatelů používá pouze jednu centrálu.

Už jsem tady v jiném tématu napsal, že jsem začal používat Digitrax PM42. Ten má čtyři samostatné výstupy, u každého individuálně nastavitelný proud na 1,5 A, 3 A, 5 A, 8 A. Hlavní výhodou je, že při zkratu na kterémkoli výstupu se nevypne výstup centrály a veškeré komponenty ovládané DCC signálem (většina uživatelů používá kolejový výstup centrály) zůstanou v provozu a lze tedy například přestavit výhybku na níž došlo ke zkratu říznutím.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 14 pro, 2021 8:37 am

Měření napětí DCC v kolejích. Nechci zabíhat do nudné teorie. Ne každý má doma osciloskop a ne každý chce vyhodit peníze za true RMS měřák.
Pokud mám doma běžný levný multimetr a v kolejích naměřím nějaké napětí na střídavém rozsahu, tak to číslo podělím konstantou 1,11 a dostanu napětí DCC.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » úte 14 pro, 2021 8:53 am

sidlo píše:Měření napětí DCC v kolejích. Nechci zabíhat do nudné teorie. Ne každý má doma osciloskop a ne každý chce vyhodit peníze za true RMS měřák.
Pokud mám doma běžný levný multimetr a v kolejích naměřím nějaké napětí na střídavém rozsahu, tak to číslo podělím konstantou 1,11 a dostanu napětí DCC.

Kdysi jsme to s kolegou zkoušeli a můžu říct, že co měřák, to jiná konstanta. V rozsahu 1.05 až 1.4. Dnešní měřáky prodávané ve Šmejdlandech jsou spíše jen indikátory napětí.
Kdo nemá osciloskop, může napětí DCC usměrnit rychlými diodami (UF4007), vyfiltrovat (stačí 100 nF) a změřit stejnosměrným voltmetrem. (Samozřejmě, odečíst úbytek na diodách.)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 pro, 2021 9:42 am

Můžete se někdo vyjádřit k napětí ve vztahu k lokomotivním dekodérům - může být u některých 18 V problém, nebo to snese každý?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » úte 14 pro, 2021 9:48 am

Ahoj Honzo,
já bych se řídil normou NMRI, viz pár stránek zpátky.
NMRA.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » úte 14 pro, 2021 10:14 am

HonzaM píše:Můžete se někdo vyjádřit k napětí ve vztahu k lokomotivním dekodérům - může být u některých 18 V problém, nebo to snese každý?


Irelevantni dotaz. Spis se ptejte co snese motorek osazeny v modelech ...

Dekodery samy o sobe snesou i tech 24V co jste par zakaznikum doporucil pouzivat na centralach s prepinatelnym zdrojem. Akorat kdyz se daji do lokomotivy a provozuji na tomto napeti tak jim po case shori koncovy mustek diky nadmernemu proudu ktery tece do motorku navrzeneho na 12V (viz normy). O tom jak se na to budou tvarit dnes tak popularni coreless motory z Ciny radeji nepatram. Mozna by byl dobry zaklad si normy pro modelovou zaleznici (nejen tu DCC, ale i tu analogvou) precist, odpoved na vhodne napajeci napeti centraly tam najdete.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 pro, 2021 10:37 am

vvitty píše:
Dekodery samy o sobe snesou i tech 24V co jste par zakaznikum doporucil pouzivat na centralach s prepinatelnym zdrojem. Akorat kdyz se daji do lokomotivy a provozuji na tomto napeti tak jim po case shori koncovy mustek diky nadmernemu proudu ktery tece do motorku navrzeneho na 12V (viz normy). O tom jak se na to budou tvarit dnes tak popularni coreless motory z Ciny radeji nepatram. Mozna by byl dobry zaklad si normy pro modelovou zaleznici (nejen tu DCC, ale i tu analogvou) precist, odpoved na vhodne napajeci napeti centraly tam najdete.

Dík za tento příspěvek, tohle by si modeláři měli uvědomit. Jen podotýkám, nikdy jsem žádnému zákazníkovi nedoporučoval používat napětí 24 V , naopak jsem v souladu s návodem výrobce doporučoval nepoužívat napětí vyšší než 20 V!. Bohužel so tohle někteří modeláři neuvědomují a domnívají se, že je lepší mít raději vyšší napětí (protože mají dojem, že snížit z vyšší hodnoty na nižší není problém).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » úte 14 pro, 2021 11:05 am

Ja mam od lidi co prinesli odpalene dekodery jine informace stran vystupu konzultace vhodneho napeti pro centralu. Ale to je jedno. Aspon ze uz vyrobce konecne vyresil to ze k centrale dodaval zdroj umoznujici nastaveni neslucujici se s provozem na kolejisti.

Osobne ani Vami doporucovanych max. 20V nepovazuji za napeti na kterou jsou prvky v modelove zeleznici (N/TT/H0) dimenzovany - resp. na kratkodobe napeti 20V ano, na trvaly provoz ne. A jako prodejce central byste mel zakaznikum primarne doporucovat provozni napeti ktere uz pocita s ostatnimi prvky v systemu a zajisti bezproblemovy a dlouhodoby provoz. Zakaznici kteri maji potreby toto konzultovat jsou obvykle zacatecnici, vyjimky co situaci znaji si vhodny zdroj zvladnou vybrat i sami.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 pro, 2021 11:17 am

Já tedy nevidím důvod do toho hulákat nějakých 20 - 24V, když mi to na 15V (mám ten zdroj s volitelným výstupem) jezdí naprosto v pohodě. Jaksi automaticky jsem předpokládal, že když do toho pustím víc, tak se mi bude z mašin kouřit i bez vyvíječe kouře :mrgreen:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 pro, 2021 11:19 am

Já nikomu těch 20 V nedoporučuji, pouze v souladu s návodem výrobce upozorňuji, aby v žádném případě vyšší napětí nepoužili. Pokud se mne zákazník zeptá, tážu se ho jaký rozměr používá a pro N a TT mu doporučuji 15 V verzi. Nevím jak obchod provozujete vy, zda každému zákazníkovi který pošle objednávku a na nic se neptá nejprve pošlete nějaké rady nebo upozornění.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » úte 14 pro, 2021 12:25 pm

Já k tomu poznámku ještě z druhého konce, tedy v zásadě od člověka, co zná z elektra skutečně jen základy.
Rozbalím mašinu, v krabici je návod, přečtu si ho, a vidím že do motoru má jít max 12V (model v TT). Tak nastavím na trafu k DR5000 15V, do kolejí jde cca 14V a mašinu mám stejně zpomalenou nastavením dekodéru, tak ne stane plnou palbu . Samozřejmě, že by bylo vhodnější mít trafo ještě na méně, ale dočetl jsem se zde porůznu, že to takto nevadí a jsem tak spokojený :wink:
To už fakt nikdo ze začínajících nečte návody? :roll: :mrgreen:

Jinak souhlas s Bohoušem, většina uživatelů včetně mne nepoužívá booster a ničemu to nevadí, protože většina má malé kolejiště kde to není dle mého potřeba.

píšu to hlavně pro úplně začínající, aby nebyli z okolních příspěvků moc zmatení.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod prcek » úte 14 pro, 2021 1:47 pm

Ivan píše:Já k tomu poznámku ještě z druhého konce, tedy v zásadě od člověka, co zná z elektra skutečně jen základy.
Rozbalím mašinu, v krabici je návod, přečtu si ho, a vidím ... (zkraceno)


Ale ono dost lidí, (včetně mě, nejsem na to příliš hrdý) se často řídí heslem "selže-li všechno, přečtěte si návod". Zvláště u věcí, u kterých předpokládám, že budou fungovat tak nějak "out-of-box".
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků