Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod hopeter » čtv 17 lis, 2022 8:25 am

Zatím moje znalost centrály DR5000 je tak jak jsem popsal. Chci provozovat na jednom kolejišti ovládání z tabletu a taky rocrailem. Jedno nebo druhé případně třeba současně. DR5000 podle mého zjištění používá na spojení s PC a s tabletem různé protokoly v LAN. Pro jejich přenastavení se musí centrála ještě připojit s notebookem kabelem USB a pro funkci wifi ještě v nastavení sítí notebooku spustit síť DR5000. Tolik moje zkušenost a znovu připomínám , že jsem v elektronice lama a může to fungovat jinak aniž bych to věděl...
Pro srovnání uvádím , že centrálu z21 mám přes kabel UTP přes switch propojenou do domácí sítě přes router internetu. Aniž bych cokoliv přenastavoval tak můžu současně provozovat internet , domácí spotřebiče ( třeba tiskárnu s wifi ) , notebook s rocrailem , mobily , tablet a centrálu z21. Co má wifi to jde "vzduchem" a co nemá tak je připojeno kabelem UTP. Mám tedy centrálu v kolejišti a z kolejiště vedou dva "dráty" UTP kabel a kabel od zdroje napětí. :wink:
síť.jpg
síť.jpg (22.96 KiB) Zobrazeno 3177 krát
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2022 8:35 am

Ivan: podotykam, ze jsem podle Zdena blbec a pindac nesmyslu, takze to ber s rezervou. Ale v podobne kombinaci jsem to pouzival, tak jsem si dal trochu experimentu a....

1/ proc bys chtel (musel ?) PC pripojovat pres USB, zatimco Tablet ma WiFi ? Stejne tak je dobre mozne pripojit i PC pres WiFi (staci nejaky USB dongle s wifi adapterem) nebo pres LAN (centrala ma UTP konektor). USB potrebujes jen pro konfiguraci nekterych vlastnosti centraly pomoci konfiguracniho programu ... potrebujes to provadet behem normalni prace ?

2/ pres USB jde rocrail pripojit takto: typ controlleru 'xnet', device asi COM2, Type LI-USB
tady se omlouvam, musis zkouset, na Linuxu registruje /dev/ttyACM0, /dev/ttyACM1, /dev/ttyACM2 - a /dev/ttyACM1 (druhy v poradi) je ten spravny. Domnivam se, ze to bude COM2; na Windoze RocRail nemam.

V nastaveni DR5000 se ujisti, ze v nastaveni LAN je protokol Z21/WlanMaus a jako port je 21105 (default port podle dokumentace). JMRI umoznuje port upravit na libovolnou hodnotu, ale rocrail a mobilni appky ne - cislo musi souhlasit. Momentalne tu mam dotykac pres WiFi a na notebooku JMRI pres LAN + Rocrail pres WiFi - a vsechny 3 si dokazi s DR5000 povidat ... teda aspon udelat emergency STOP :)

Dost doporucuji co jde dratem pripojit dratem. Protokol Z21 je nespojovany (UDP) a pri rizeni nechces aby se neco 'ztracelo'; wifi se navic muze frekvencne tlouct jinou wifi v okoli...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod jamik22 » čtv 17 lis, 2022 9:02 am

Zkus se podívat na toto
https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2018/06/04/digikeijs-dr5000-04-connect-to-network-via-a-router/
Síťová konektivita nepatří k nejsilnějším stránkám DR 5000.
Asi proto vznikl přídavný modul
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=14041
Ale jsou to další náklady
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » čtv 17 lis, 2022 9:36 am

Hopeter
Díky za vysvětlení, je totedy problém v tom, čeho jsem se obával.

belgarat
Já jsem podle zdena zas osoba prosté mysli, takže v pohodě :wink:
Díky za info, taky jedu v linuxu, ale kvůli některým spec.aplikacím do práce jsem donedávna používal spíš win. Práce se změnila a s ní návrat zpět, ale to sem už nepatří. Ovšem potěšilo mne, že rocrail v něm jede, takže ho někdy v budoucnu vyzkouším.
Ještě malý dotaz. Rocrail přes WiFi a dotykac přes WiFi máš pripo spojeny s WiFi na centrále DR5000, nebo s WiFi domácí sítě?

Jinak jak jsem psal, zatím to nemám v plánu využívat, spíš mne to jen zajímá.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2022 9:42 am

HonzaM píše:Budu to muset vyjasnit s výrobcem a hlavně prostudovat celou kapitolu 4 v návodu, je tam šest (!) stránek popisujících možností síťových připojení centrály. Je například možné mít centrálu připojenu k počítači s ovládacím programem přes USB a pak mít možnost mít k centrále přes její interní wifi modul připojen tablet nebo mobil s aplikací Z21. Já to takto používám s TrainControllerem.


Hlavne pozadej vyrobce, aby dukladne vyjasnil zalozku "Advanced" (ktera zdokumentovana vubec neni), zejmena sekci "Mode" -- protoze DR5k jde v zasade prepnout i jako klient domaci WiFi. Ale pri ruznych rezimem ruzne divne funguje WAN/LAN routovani apod.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2022 9:47 am

Ivan píše:Ještě malý dotaz. Rocrail přes WiFi a dotykac přes WiFi máš pripo spojeny s WiFi na centrále DR5000, nebo s WiFi domácí sítě?

Jinak jak jsem psal, zatím to nemám v plánu využívat, spíš mne to jen zajímá.


Pri dnesnim pokusu jsem dotykac + Rocrail pres wifi mel pripojeny primo k centrale. JMRI bylo pres domaci LAN (switch). Ale stejne dobre, pokud ma centrala staticke IP na LAN (jde zkonfigurovat, nebo naridit domacimu wifi routeru DHCP pro toto zarizeni napevno) jde RocRail poslat pres notebook wifi -> domaci wifi -> centrala (LAN), neni v tom rozdil - pouze jina IP adresa.

Standardne mam zapojeno centrala > LAN, vsechny notebooky + PC se spojuji pres domaci Wifi/LAN. Dotykace pripojuji primo na centralu, protoze jich mam vic (1 doma, 2 v klubu) a vsechny maji stejnou wifi adresu tak nemusim menit nastaveni v aplikaci (kazda DR5k ma jinak pojmenovanou wifi)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » čtv 17 lis, 2022 9:51 am

Díky za přehled, teď už je to úplně jasné.
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod hopeter » čtv 17 lis, 2022 10:02 am

Belgarat:
Díky za info. Až přijde chuť laborovat tak si s tím zkusím pohrát. Bohužel v návodu a různých instruktážních videích se člověk vše nedozví.Jenom mě to přijde zbytečně složité když to u konkurence jde snadno... :wink:
Jinak ještě mě DR5000 nespolupracuje v rocrailu s dekodéry serv ESU ale to jsem už někde psal. Na tablet nebo multimause je to v pořádku ale s rocrailem to zdvojuje adresy výhybek. Dá se to ale obejít přiřazením adres výhybek přes jednu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2022 10:28 am

Ivan píše:Díky za info, taky jedu v linuxu, ale kvůli některým spec.aplikacím do práce jsem donedávna používal spíš win.


Jen pro info: konfiguracni program DR5k funguje ve VirtualBoxu, instalace MS Edge / Windows 10 (https://developer.microsoft.com/en-us/m ... tools/vms/) obstojne. podminkou je nastavit ve VM USB3 controller.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » čtv 17 lis, 2022 3:16 pm

hopeter píše:Chci provozovat na jednom kolejišti ovládání z tabletu a taky rocrailem.

jamik22 píše:Síťová konektivita nepatří k nejsilnějším stránkám DR 5000.

belgarat píše:Dost doporucuji co jde dratem pripojit dratem. Protokol Z21 je nespojovany (UDP) a pri rizeni nechces aby se neco 'ztracelo'; wifi se navic muze frekvencne tlouct jinou wifi v okoli...

DR5000 používáme na modulovce v kroužku a její WiFi se obloukem vyhýbám. Stanice a lokomotivy ovládáme tablety a telefony.
Základní zapojení je DR5000 - USB - JMRI - WiFi - telefony/tablety. Všechny tablety a telefony se připojují přes WiFi k JMRI, celkem 15 připojených uživatelů. Za plného provozu jsem na programovací koleji ladil nastavení lokomotiv. Je to velmi spolehlivé a není limit na počet připojených WiFi zařízení. Sice se odkazuji na JMRI, ale Rocrail má určitě podobné nástroje.

Na této akci jsme 3 dny s 5 tablety (nebo PC s prohlížečem) pro stanice a 10 telefony pro strojvedoucí (Engine Driver) fungovali bez jediného zatuhnutí DR5000 nebo JMRI.
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=21&t=10167&start=60#p315422
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Přepínání protokolu u DR5000

Příspěvekod HonzaM » pát 18 lis, 2022 10:31 am

Typický případ podle Murphyho - návody se čtou teprve až všechny pokusy něco nastavit selžou. V návodu k centrále je v kapitolách 4.2.1.1 a 4.2.1.2 popsáno, že při změně protokolu musí být centrála k PC s ovládací aplikací připojena nejen USB kabelem, ale také přes WLAN. Je to ovšem až na stránkách 19 a 20 originálu návodu a tak daleko ve studiu návodu uživatel často nedojde.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přepínání protokolu u DR5000

Příspěvekod Jirkátor » pát 18 lis, 2022 10:54 am

HonzaM píše:... Je to ovšem až na stránkách 19 a 20 originálu návodu a tak daleko ve studiu návodu uživatel často nedojde.

Zvlášť když umí anglicky jen blbě koukat, tak jako já. :P
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pát 18 lis, 2022 11:16 am

On ten obsluzny program je fakt docela zmateny. Napriklad pro nastaveni WiFi je nutny aby PC bylo na stejne IP podsiti jako WiFi rozhrani DR5k - jinak sem-tam neco v nastaveni WiFi nefunguje, neulozi se - ac se to "opticky" nacte. Jsa vyvojar dokazu pochopit proc asi - ale takovy nepodarek akorat mate uzivatele, kdyz nedodrzi do puntiku instrukce, nema zadnou "toleranci blbosti", coz je velka skoda: degraduje to pouzitelnost centraly. Nastesti se site nastavuji idealne jenom jednou za zivot kolejiste...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přepínání protokolu u DR5000

Příspěvekod HonzaM » sob 19 lis, 2022 12:25 pm

Jirkátor píše:
HonzaM píše:... Je to ovšem až na stránkách 19 a 20 originálu návodu a tak daleko ve studiu návodu uživatel často nedojde.

Zvlášť když umí anglicky jen blbě koukat, tak jako já. :P

Ono to ale je napsáno červeným písmem v článku 4.1 v českém návodu na www.digikeijs.cz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Ovládání DR5000 ovladačem ESU Cab Control II

Příspěvekod HonzaM » pát 16 pro, 2022 2:28 pm

V naději že výrobce splní slib, a ve versi sw 1.6.3 bude i protokol WiThrottle, jsem si pořídil ovladač ESU Mobile Control II, který mne zaujal svými vlastnostmi (o něm jsem již tady na fóru informoval v tématech viewtopic.php?f=6&t=13925&hilit=WLANmaus a viewtopic.php?f=6&t=13856&p=308334&hilit=ESU+Cab+Control#p308334). V řadě ohledů je to nejlepší wifi ovladač, s nímž jsem se dosud měl možnost osobně seznámit. Nejprve jsem ho provozoval prostřednictvím JMRI, to ovšem znamenalo nutnost zvolit na centrále protokol "LocoNet over TCP/IP LB server" a ztratit tak možnost používat protokol Z21, který používám pro ovládání prostřednictvím WLANmaus a TCS-RC nebo mobilu. Následně jsem od vývojářů Digikeijsu dostal na pokusy betaverzi sw 1.6.3, u níž sice byl protokol WiThrottle, ale za cenu nefunkčnosti všech ostatních siťových protokolů. Po hledání na internetu jsem našel alternativu, využívající wifi přístupový bod Digitrax LNWI, disponující protokolem WiThrottle. Připojil jsem ho k DR5000 prostřednictvím LocoNetu a k mému potěšení s ním ovladač ESU Mobile Control II perfektně funfguje na první zapnutí. Mám tak nadále k dispozici všechny síťové protokoly na DR5000.
Navíc jsem zjistil, že ten přístupový bod mohu používat i se svou starou centrálou Digitrax DCS200, která nemá ani propojení LAN, ani USB a mám tak možnost jejího bezdrátového ovládání. Používat ho tedy může každý majitel jakékoli centrály, disponující protokolem LocoNet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4078
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků