Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » úte 14 dub, 2020 12:37 pm

Díky Honzo, Canon konektory mám, jako každý (bývalý) bastlíř. Ano, to je dobré řešení - možná si každý udělá svvoje řešení, pokud se nejedná o modulový klubový provoz. Existuje nějaká "norma" na zapojení takového konektoru?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » úte 14 dub, 2020 1:53 pm

Fox píše:Díky Honzo, Canon konektory mám, jako každý (bývalý) bastlíř. Ano, to je dobré řešení - možná si každý udělá svvoje řešení, pokud se nejedná o modulový klubový provoz. Existuje nějaká "norma" na zapojení takového konektoru?

Asi těžko, zejména ne pro takovýto účel. Šikovné jsou ty tiskárnové kabely, jsou zapojeny jednoduše 1:1, těch 180 cm je tak akorát.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod MiG » úte 14 dub, 2020 3:54 pm

Fox píše:Díky Honzo, Canon konektory mám, jako každý (bývalý) bastlíř. Ano, to je dobré řešení - možná si každý udělá svvoje řešení, pokud se nejedná o modulový klubový provoz. Existuje nějaká "norma" na zapojení takového konektoru?

Normu neznám, ale velmi doporučuji napájení a DCC kontakty alespoň zdvojit a nebát se i ztrojit, zvláště při použití ne úplně vhodného (podle mého) tiskárnového kabelu (heslo - průřez vodičů).
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 14 dub, 2020 4:20 pm

Ještě to bude mít nějaký vývoj. Přípojný bod modulovky (stanice) je konektor s DCC a napájením příslušenství. Konektor se zámkem PFH06-04P/PSH06-04P z gme.cz. Rozbočka je od dccdoma.cz.
konektory.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » úte 14 dub, 2020 4:24 pm

Osobně bych volil něco z kategorie průmyslových konektorů (nebo automobilových). Např. ty PFH, viz výše. Jak s ohledem na proudy, tak i mechanickou pevnost. Cannon konektory jsou dost křehké a také "těsné" pro silnější vodiče.
https://www.masinky.info/2010/12/konektory/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod jamik22 » úte 14 dub, 2020 4:55 pm

Souhlas s Bohoušem. Konektory SuperSeal jsou výborné a robustní. Jednoduše se s nimi pracuje
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod PaMi » pon 15 čer, 2020 7:06 pm

Na svém domácím koůejišti jsem vyměnil centrálu LENZ LZV 100 za Digikeijs.
A teď mám dotaz, jestli jsi se s tím už ěkdo někde setkal. Na nové centrále mi nefunguje v Train Controlleru 8 Gold zpětné hlášení přes RS, kde používám komponenty zpětného hlášení LENZ LR101 . Když spustím program Digikeijs, tak tam zpětnou vazbu obsazení kolejí vidím vidím přesně na té adrese, kde by mělo být. Zkoušel jsem třeba jednu kolej, která se mi dřív v TrainControlleru hlásila na adrese 65, vstup 8. Když to monitoruju softwarem Digikeijs, tak vidím zpětný ohlas přes RS na adrese 520. To znamená, že by to mělo být vidět na adrese 64 vstup 8. Nicméně Traincontroller 8 Gold tu zpětnou vazbu vůbec nevidí. Zkoušel jsem různé varianty a nic. Zkoušel jsem i skenování a taky nic. Centrálu mám připojenou do TC jako LenzDigital/USB
Setkal jste se již někdo s tím? Už jste to někdo řešil?
Díky za tipy.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » stř 17 čer, 2020 5:42 am

PaMi píše:Na svém domácím koůejišti jsem vyměnil centrálu LENZ LZV 100 za Digikeijs.
A teď mám dotaz, jestli jsi se s tím už ěkdo někde setkal. Na nové centrále mi nefunguje v Train Controlleru 8 Gold zpětné hlášení přes RS, kde používám komponenty zpětného hlášení LENZ LR101 . Když spustím program Digikeijs, tak tam zpětnou vazbu obsazení kolejí vidím vidím přesně na té adrese, kde by mělo být. Zkoušel jsem třeba jednu kolej, která se mi dřív v TrainControlleru hlásila na adrese 65, vstup 8. Když to monitoruju softwarem Digikeijs, tak vidím zpětný ohlas přes RS na adrese 520. To znamená, že by to mělo být vidět na adrese 64 vstup 8. Nicméně Traincontroller 8 Gold tu zpětnou vazbu vůbec nevidí. Zkoušel jsem různé varianty a nic. Zkoušel jsem i skenování a taky nic. Centrálu mám připojenou do TC jako LenzDigital/USB
Setkal jste se již někdo s tím? Už jste to někdo řešil?
Díky za tipy.

Ovládání výhybek funguje? Asi by pomohla volba jiného připojení k TC. Jak píšeš,na sw DR5000 se detekce objevuje, ovšem na adrese 520, jenže TC ji u připojení LenzDigital očekává ve formě 65/8. DR5000 je multiprotokolová, ovšem znamená to jen, že umožňuje přečtení detekce na sběrnici RS a její interpretaci, ale ne že informaci TC předá ve formě používané Lenzem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod PASKVAL » stř 17 čer, 2020 6:20 am

My sme experimentálne skúšali kombináciu LDT RS-8 s DR5000 a bez úspechu o zobrazenie v TC. Na https://www.rmweb.co.uk/community/index.php som prešiel viaceré diskusie kde mali ľudia podobný problém a nedopátral som sa tam k riešeniu. Podľa príspevkov sa to nikomu nepodarilo rozchodiť na 100%. Buď im to zobrazovalo polku obsadzovačov alebo žiadne. Nakoľko sme my v klube mali už moduly RS-8 nakúpené, šla DR5000 z domu a nahradila ju LZV200.
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 17 čer, 2020 8:53 am

HonzaM píše: ale ne že informaci TC předá ve formě používané Lenzem.

a je nejaka sance to nejak prekopat ?? Protoze potom je DR5000 na dve veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod JirkaJ » stř 17 čer, 2020 9:30 am

Překopat se to musí v softwaru (zde TC), protože se měnila čísla ohlasů.
Pokud je software udělán přehledně, možno jednoduše změnit čísla ohlasů.
Očíslování se musí zkontrolovat vždy při změně centrály.
Podle toho je vždy nová centrála (jakákoli) na dvě věci a to asi nemyslíte vážně.
Nebo že by byl TC na dvě věci, pokud při novém připojení nové centrály nedovede překopat číslování sám? Je to relativní.
V rychlých nesprávných závěrech bych byl opatrný.

Takže závěrem: pokud změním centrálu musím zkontrolovat číslování ohlasů (a někdy i příslušenství podle centrál, které měním).
TT, RocRail, DR5000 SŽM Pečky
JirkaJ
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř 27 pro, 2017 9:12 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » stř 17 čer, 2020 12:48 pm

JirkaJ píše: Podle toho je vždy nová centrála (jakákoli) na dvě věci a to asi nemyslíte vážně.

Proto jsem se zeptal. Protoze to je dost zavazna chyba. Ale pokud se to da vyresit, je to v pohode. :D
---
Jinak tvoje poznamka je od od veci, protoze Loconet centraly s tim problem nemaji.
Nepotrebuji totiz berlicku druhe sbernice. Teda to (jakakoli) je iba tvoje neznalost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 18 čer, 2020 9:09 am

Zkusil bych zjistit na kterém COM portu je U DR5000 přihlášen LocoNet a v TrainControlleru bych zvolil přihlášení centrály jako LocoNet na tomto portu. Na svém kolejišti provozuji Loconet, ale lokomotivy i výhybky mohu ovládat i Multimausem. Předpokládám, že jestliže si centrála převede detekce z RS sběrnice na samostatné adresy, může tyto adresy zobrazit v TC i když tam budou poslány jako adresy vytvořené LocoNetem. Před časem jsem zkoušel k DR5000 připojit dekodér DR4088C (S88) a v TC připojeném k DR5000 jako LocoNet se tyto detekce zobrazovaly. Lze předpokládát že při připojení detekce prostřednictvím RS také.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod PaMi » sob 20 čer, 2020 5:03 pm

Takže se nakonec podařilo. Připojení centrály do TrainControlleru mám nakonfigurované dvoje (viz. přiložený snímek): Lenz na COM6 a Loconet na COM7.
TC01.jpg
TC01.jpg (76.39 KiB) Zobrazeno 5285 krát

Lenz je používán na ovládání příslušenství přes JK a Loconet pro zpětnou vazbu viz. přiložený snímek.
TC02.jpg
TC02.jpg (83.93 KiB) Zobrazeno 5285 krát

Děkuji všem za rady.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » sob 20 čer, 2020 5:31 pm

Díky za toto zjištění. Odpovídá to částečně tomu co jsem uvedl, tedy že pomůže použít pro přenos zpětného hlášení z DR5000 do TC informaci LocoNetu. Netušil jsem ale, že TrainController umožňuje současně využít faktu, že DR5000 poskytuje možnost současného přenosu dat prostřednictvím různých COM portů. Bude užitečné tohle zjištění uvést v návodech DR5000 i TrainControlleru.
Je potřeba si uvědomit, že DR5000 sice disponuje na trhu naprosto ojedinělou a vyjímečnou možností využití dekodérů a ovladačů prostřednictvím sběrnic LocoNet, XpressNet a S88 i přímého ovládání přes DCC výstup, nelze ale předpokládat možnost jejího prostého využití jako stoprocentní náhradu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků