Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod J.Š. » úte 23 bře, 2021 11:03 am

Potvrzuji, z Digikeijs.cz a taky bez českého návodu.
J.Š.
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 01 zář, 2013 2:55 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod ondrejves » stř 24 bře, 2021 9:50 pm

Ahoj všichni!!

Čtu vaši diskuzi ohledně začlenění DR5000 do domácí sítě, šířené pomoci Wi-Fi případně kabelem z jednoho z mesh AP.
Nerozumím tomu a tomu taky odpovídaly dva pokusy dostat centrálu na pevnou IP adresu v rámci sítě.

Spolu s tátou a bráchou si přejeme přes Z21 aplikaci na tabletu ovládat vyhýbky, jenže ten je v síti připojen pomocí Wi-Fi a tam nastává problém.

Jednoduše:: po zapojení centrály kabelem do MESH AP - zásuvka LAN RJ45 (Pozn. Vidíme ji v seznamu síťových připojení v rámci domácí sítě) ale aplikace Z21 na mobilu/tabletu ji nevidí. Napadá vás, jaké kroky je ještě potřeba udělat pro ovládání centrály z appky Z21 na mobilním zařízení připojeném do domácí sítě?

Nevyznám se v tom, ale tak tiše si přeju aby to tak mohlo fungovat :)
Těším se na vaše tipy a zkušenosti!

Ondra
ondrejves
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10 bře, 2021 12:43 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 24 bře, 2021 10:26 pm

Ondro: nejjednodussi je pripojit se tabletem PRIMO na centralu, ktera ma svoje vlastni WiFi AP. Ne do vasi domaci site, ale primo na WiFi centraly (ta vysila neco jako DR-xxxx, a vychozi heslo najdete v manualu).
Pocitacem spojenym s centralou pres USB _a zaroven_ pres vasi domaci sit (tzn pocitac budto UTP kabelem do stejneho switche jako centrala, nebo pres wifi - zalezi na tom jak mate koncipovanou sit) nastavit protokol Z21. No a pak by se mel tablet spojit s centralou na IPcku z vyroby (192.168.16.254).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Martin70 » stř 24 bře, 2021 10:46 pm

sidlo píše:Pokud jsi DR5000 koupil tady https://www.digikeijs.cz/, tak máš český návod přiložen. Pokud jinde tak nevím.

navody.png

Ano koupil jsem to u tohoto zastoupení Digikejsu se sídlem v Praze a není tam žádný tištěný český návod. Pouze originál ve 4 jazycích o zhruba 10 stranách formátu cca. A5 s nákresy zapojení, popisem konektorů apod. + záruční kartička, samotná centrála, síťový zdroj s redukcí ( ta zatím nevím na co je? snad přímé napájení něčeho) a USB kabel.
Děkuji všem zatím za informace a odpovědi. 8)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » čtv 25 bře, 2021 7:19 am

Já si jí také koupil na Digikeijs.cz a v sekci Podpora a podklady ke stažení je kupodivu i položka Návody a tam se dá najít i návod pro DR5000. Když jsem ho tam našel, stáhnul a vytisknul já, tak vám to musí jít také. Tisknout ho a přikládat do krabice asi nemá smysl, jelikož by s neustálým vývojem centrály, postupně přestával být aktuální.

Tu redukci k ničemu nepotřebuješ.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod rostikator » čtv 25 bře, 2021 9:15 am

na stránkách výrobce
DR5000 Manual Ver 1.5.0, 1.5.1, 1.5.2, 1.5.4 13-06-2019
když chvíli počkáme tak bude dva roky starej, řekl bych že se nějaké fundamentální věci nemění

firmware v DR5000 je teď tuším 1.5.5.
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod ondrejves » čtv 25 bře, 2021 11:51 am

belgarat píše:Ondro: nejjednodussi je pripojit se tabletem PRIMO na centralu, ktera ma svoje vlastni WiFi AP. Ne do vasi domaci site, ale primo na WiFi centraly (ta vysila neco jako DR-xxxx, a vychozi heslo najdete v manualu).
Pocitacem spojenym s centralou pres USB _a zaroven_ pres vasi domaci sit (tzn pocitac budto UTP kabelem do stejneho switche jako centrala, nebo pres wifi - zalezi na tom jak mate koncipovanou sit) nastavit protokol Z21. No a pak by se mel tablet spojit s centralou na IPcku z vyroby (192.168.16.254).


Belgarat:: Díky za odpověď!
Ptal jsem se hlavně z důvodu toho, že chceme instalovat Wi-Fi kameru do odstavného kolejiště v tunelech pod kopcem.
Netušíš, zda by ten Wi-Fi signál jel i po DR5000 Wi-Fi?
ondrejves
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10 bře, 2021 12:43 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 25 bře, 2021 12:09 pm

ondrejves píše:Netušíš, zda by ten Wi-Fi signál jel i po DR5000 Wi-Fi?


Nerozumim otazce. Proc je zapotrebi nejak propojovat IP kameru s centralou ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod ondrejves » čtv 25 bře, 2021 11:29 pm

belgarat píše:
ondrejves píše:Netušíš, zda by ten Wi-Fi signál jel i po DR5000 Wi-Fi?


Nerozumim otazce. Proc je zapotrebi nejak propojovat IP kameru s centralou ?



IP kamera musí byt připojena do sítě aby mohla být sledována na zařízení a chceme aby se kamera dala sledovat na tom tabletu s Z21 v případě potřeby. Ano, proto bychom si přáli zapojeni centrály do domácí sítě.
ondrejves
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10 bře, 2021 12:43 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pát 26 bře, 2021 8:02 am

ondrejves píše:IP kamera musí byt připojena do sítě aby mohla být sledována na zařízení a chceme aby se kamera dala sledovat na tom tabletu s Z21 v případě potřeby. Ano, proto bychom si přáli zapojeni centrály do domácí sítě.


Podle mne to stale nejak motas, ale domnivam se, ze myslis ze:
- na tabletu chces koukat na vystupy IP kamery
- na jinem domacim zarizeni (PC, ...) chces koukat na vystupy kamery
- je to IP kamera, takze logicky potrebuje IP pripojeni

V kazdem pripade bych NEPRIPOJOVAL kameru primo na WiFi DR5k: Prece jen, WiFi/LAN chip co je uvnitr je jen "privazek", a vykon nebude uplne idealni; staci kdyz jej (zbytecne) zatizis tabletem. Ucel centraly neni prenaset videostreamy, ale ridit kolejiste - a ucelem jejiho LAN rozhrani je predevsim rychle prijimat kratke packety k rizeni masinek.
Zkracena pohadka:
- kameru pripoj na domaci (!) WiFinu
- DR5k v rezimu gateway (!) na LAN podobne >> jako mas jina dratova zarizeni <<
- tablet >> co ovlada kolejiste << pripojovat na WiFi DR5k a nehrabat do konfigurace site
... a "bude to fungovat"

Dlouha pohadka zahrnuje: Centrala v rezimu Gateway provadi NAT: zarizeni pripojena k WiFI DR5k jsou NATovana na adresu centraly z LAN, centrala respektuje default gateway, kterou ji domaci sit prideli, a naopak posila svym WiFI klientum sebe jako default GW, takze pruchod DR5k-WiFi > domaci sit | Internet funguje, ale zarizeni na DR5k WiFi jsou i pro domaci sit "neviditelna" (za NATem). Dlouha pohadka je to proto, ze pokud se nespokojis s kratkou, ve Wikipedii si najdi hesla "router, gateway, NAT, IP podsit" - a mas na nekolik hodin o zabavu postarano. Zrusit NAT snad jde, ale to uz se bavime o strukturovane domaci siti, a na to - s prihlednutim k formulacim dotazu - nemas.

Otazka ovsem je, co v DR5k zarizuje ty "vyssi" funkce jako routing a NAT. Jestli primo procesor DR5k, tak potes koste.

Edit: opravena veta o GW, prehodily se mi pri copypaste casti, takze castecne nedavala smysl.
Naposledy upravil belgarat dne pát 26 bře, 2021 10:20 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod rostikator » pát 26 bře, 2021 9:15 am

belgarat píše:
Otazka ovsem je, co v DR5k zarizuje ty "vyssi" funkce jako routing a NAT. Jestli primo procesor DR5k, tak potes koste.


jjjj . . . . .nenandával bych tomu víc než málo

někde jsem na to koukal že to snad řeší ten router, do nej je přicvakla wifi,
ale ta wifi je doporučovaná do chytrých zastrček a tak
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Miloš_P » pát 26 bře, 2021 11:14 am

Nejsem majitelem DR5000, ale přijde mně jako velice dobrá volba, vzhledem k možnostem připojení (např. LocoNet, WiFi atd.).
Mně připadá logický mít na monitoru PC nebo tabletu, z kterého ovládám kolejiště i okno s obrázkem z IP kamery ve skryťáku.
Jestli tomu dobře rozumím, tak přes WiFi DR5000 tohle nelze?
Vestavěná WiFi je u této centrály uváděna jako veká výhoda proti konkurenci např. Z21, kde potřebuju externí router a aktivační klíč.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pát 26 bře, 2021 12:02 pm

Milos_P píše:Jestli tomu dobře rozumím, tak přes WiFi DR5000 tohle nelze?


Milos_P - ale lze, samozrejme:

a/ v rezimu Bridge, centrala dela "jen" media konvertor WiFi > LAN, tvori puvodni domaci LAN (+ domaci WiFI, v zavislosti na nastaveni domaci site) PLUS WiFi z DR5k _jedinou_ IP podsit: vsechny zarizeni se vidi "naprimo", a smerovani do dalsich siti zajistuje router DOMACI SITE (ne DR5k, ta je "jen" mediakonvertor).

b/ v rezimu Gateway funguje DR5k jako "predavaci stanice" (firewall/NAT); muzes bez potizi tablet -> Wifi DR5k -> [centrala] -> domaci LAN (+ wifi) -> jine zarizeni. Naopak, z _domaci_ site _dovnitr_ pres centralu na jeji WiFi ne. Dulezite je, ktere zarizeni _vyvola_ spojeni (jak je jednou navazano, data mohou proudit obema smery pomoci NAT prekladu adres).

Ale v kazdem pripade je vhodne MINIMALIZOVAT zatez WiFi a predevsim procesoru DR5k, ktery vysoce pravdepodobne v rezimu (b) s temi protekajicimi daty pracuje. A ten WiFi chip take nebude zadny rychlostni zazrak. Muj navrh smeroval tim smerem: Budiz tablet pripojeny k centrale at se kouka klido na IP kameru. Ale treba PC a dalsi veci at jedou na kameru, na Internet, ... "jinudy" a zbytecne nezatezuji centralu.
Mozna to chce vyzkouset ;)) Co se stane s DCC a vlacky, kdyz budu z tabletu na Wifi DR5k sjizdet Neflix...

Ta integrovana WiFi _je_ velka vyhoda. Ale konstrukter (kdyz se pridrzim formulace HonzyM) asi fakt nezamyslel pouzivani integrovane wifi namisto komunikace s centralou (!) na propojovani domacich zarizeni.... to by dovnitr narval asi trochu jiny WiFi/LAN chip.

Edit: jeste nez se bejdi zepta nekdo proc ne Bridge ... tak proto, ze standardne po prepnuti "konstrukter myslel", tudiz centrala poskytuje (minimalne na WiFi) DHCP, ktere se pri zapojeni LAN portu do domaci site slusne potluce s DHCP provozovanym domaci siti, a vysledkem bude prinejlepsim chaos. Ja tuhle konfiguraci dopisu do wiki (casem), protoze je - myslim - naopak optimalni. Kdyz se dobre provede.
Naposledy upravil belgarat dne pát 26 bře, 2021 12:13 pm, celkově upraveno 4
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » pát 26 bře, 2021 12:07 pm

Miloš_P píše:Vestavěná WiFi je u této centrály uváděna jako veká výhoda proti konkurenci např. Z21, kde potřebuju externí router a aktivační klíč.

Ale no tak, to je hodně laciná trefa do DR5000.
Však je to výhoda, můžeš připojit mobil, tablet nebo WiFi myš a jezdit, ale IP kameru už můžeš asi těžko požadovat. Jak bys to oboje taky chtěl najednou zobrazovat na tom malém displeji?
Já spíš plánuji použít obyčejnou parkovací kameru do auta.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Miloš_P » pát 26 bře, 2021 12:41 pm

Já vůbec nemám potřebu se do DR5000 trefovat, sám jsem o ní uvažoval a kamarádům na ní dávám odkazy a považuju jí za super řešení pro domácí kolejiště, ale chtěl jsem Multimaus a naskytla se výhodná koupě z21 s routerem, takže jsem volil jinak.
Jinak mít na monitoru ovládání kolejiště a někde v rohu malé okno s pohledem do skryťáku myslím není problém.
Viz. např. kolega tady http://www.shimiland.info/Elektro_07.html
Zajímaly mě možnosti a je dobře znát jaké jsou limity určiteho řešení. Člověk pak není překvapený, když něco nejde jak očekával.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků