Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » ned 14 bře, 2021 3:56 pm

Píšeš to správně. LAN se úplně vyhni, protože s tím můžou být problémy. Ostatní ti bude fungovat tak jak píšeš.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » ned 14 bře, 2021 4:14 pm

Tak to jsi mne hodně potěšil. Pak tedy nechápu, proč to tu už několik dnů čtu a zkouším pochopit, o čem to vlastně mluvíte. :D
Pro mne bude i USB praktičtější. LAN díru tedy něčím ucpu a budu mít klid. Dneska jsem konečně centrálu vybalil, spojil s PC, z mobilu se k WiFi z DR5000 připojil, bylo to hned a bez problémů.
Děkuji ti.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod J.Š. » úte 16 bře, 2021 6:13 pm

Dobré odpoledne pánové. Opět si jdu pro pomoc, s centrálou mám několik problémů a vůbec nevím, co s nimi. Ještě bych chtěl poděkovat belgaratovi, za jeho čas a ochotu. Níže už ale problémy, budu jě číslovat, ať v tom není bordel.

1) Z PC se nedokážu k centrále připojit pomocí WiFi. Windows napíše chlášku, že se není možné k centrále připojit i když IP adresu přiděluje DHCP a i když nastavím pevnou adresu. Tablet i telefon s tím nemají problém. Připojit se lze pouze přes USB nebo přes LAN.
2) Centrála neudrží nastavený protokol. V položce LAN vyberu protokol Z21, který sice vydrží i po zavření okna, ale po restartu aplikace / centrály zase zmizí.
2a) Problém s WLAN myší. Pravděpodobně to souvisí s problémem číslo 2. Na myši vyberu wifi centrály, zadám heslo, nastavím IP centrály ale v základní obrazovce mi pořád bliká pauza se dvěma šipkami. Myš však vidím v programu centrály, ta jí taky přidělí IP ale nic víc se neděje.
2b) Aplikace Z21 se nepřipojí k centrále. Opět asi návazný problém na bod 2. Telefonem se připojím na WiFi centrály, spustím app Z21, nastavím IP centrály, zvolím připojit se k centrále, ale nic se nestane. Pouze se přepíše mnou zvolená IP adresa na nějakou výchozí.
3) Zvolím-li v SW centrály tlačítko START nedojde k přepnutí stavu fyzicky na centrále a pořád svítí STOP.
4) Zkušební jízda. A jelikož nešlo ovládání pomocí telefonu nebo myši, tak jsem chtěl zkusit rozjet mašinu přes zkušební jízdu. Vybalil jsem tedy z krabice novou digitální mašinu, postavil na koleje, nastavil GO, zadal jsem adresu 3, zmáčknul jsem F0 a nic. Zkusil jsem nastavit výkon a nic. S mašinou to vůbec nic neudělalo.

Už jsem trochu zoufalej a přemýšlím, jestli by nebylo lepší jí zkusit reklamovat. Je asi pravděpodobnější, že mám jen levé ruce a někde mi něco uniká, co by to mohlo jednoduše vyřešit.
J.Š.
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 01 zář, 2013 2:55 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » úte 16 bře, 2021 7:08 pm

Doplneni: u vsech bodu 2-4 bylo PC primo pripojene USB k centrale, takze nastaveni protokolu bylo asi pro prime rizeni jedno.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » úte 16 bře, 2021 7:18 pm

DR5000 pouziva tri porty USB, pro Loconet, Lenz a system, nebude chyba nekde v tom ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » úte 16 bře, 2021 7:28 pm

zdeno píše:DR5000 pouziva tri porty USB, pro Loconet, Lenz a system, nebude chyba nekde v tom ??


Zdeno: konfig program umoznuje vybrat Net/USB/Demo - ale v pripade USB neumoznuje primou volbu portu, aspon u mne (verze 1.55) zobrazuje COM3 v obycejnem label-u jen pro cteni. Co se ale DA zkontrolovat je, jestli USB port zobrazeny v dialogu Control - GO | Start je stejny jako port pro DR.Command, ktery se zobrazuje v dialogu pro port USB2.0
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod rostikator » stř 17 bře, 2021 7:35 am

J.Š. píše:Dobré odpoledne pánové. Opět si jdu pro pomoc, s centrálou mám několik problémů a vůbec nevím, co s nimi. Ještě bych chtěl poděkovat belgaratovi, za jeho čas a ochotu. Níže už ale problémy, budu jě číslovat, ať v tom není bordel.



asi bych začal testem na jiném PC , jen naistalovat nejdřív správně ovladače , pak připojit centrálu přes USB
jestli to pujde , udělat kompletní reset DR5000 dle manualu, (zařízení , síť, wifi)
a pomalu přidávat a nastavovat (nejřív ethernet , pak wifi ....)

jestli to bude OK , tak odebrat na původním PC ovladače , nainstalovat znova ... a připojit , USB , NET , wifi.
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » stř 17 bře, 2021 10:08 am

Hm !
Kdyby nebyl k dispozici jiny "uplne cisty" pocitac_, tak bych radil zkusit Stahnout VirtualBox, a pak cistou microsofti masinu https://developer.microsoft.com/cs-cz/w ... -machines/
Musi se ji dat vic pameti a hlavne zapnout USB3.0, ala pak se s DR5k spoji bez potici. Hlavne je to 'ciste' prostredi nezabordelene knihovnami, ktere uzivatel normalne instaluje.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » pon 22 bře, 2021 7:17 am

J.Š: konstruktér centrály zřejmě nepředpokládal, že uživatel bude chtít centrálu používat jako router, mít ji připojenou k PC kabelem a přitom využívat vestavěný wifi modul, le proto možné ve volbě síťového pŕipojení volit buď LAN nebo Z21, pak je možné ovládání z mobilu nebo WLANmaus. Tedy buď LAN, nebo WiFi. Většině uživatelů vyhovuje připojení k PC prostřednictvím USB. Zdeno uvádí, že může být problém v tom že DR5000 umožňuje více protokolů (LocoNet, XpresssNet, S88, R-bus), což jeho čistě “LocoNetová” centrála neumí. A nemá wifi modul. Taková konkurence je jistě nepříjemná. Totéž platí o jeho varováních že umožňuje méně současně ovládaných lokomotiv. V našem klubu jsme v modulovce tento problém nepozorovali. Při hodně velkém počtu lokomotiv by možná problém nastal. Ono je nutné si uvědomit, že v reálném světě se musíme smířit s tím, že musíme dělat kompromisy. Nelze postavit auto s kterým by se dobře parkovalo ve městě a přitom mělo skvělé vlastnosti pro jízdu v terénu a uvezlo by hodně nákladu, aby bylo levné, ale zároveň mělo veškeré myslitelné funkce.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pon 22 bře, 2021 7:32 am

HonzoM: jsi vedle jak ta jedle.

a/ uzivatel rozhodne nechtel pouzivat centralu jako WiFi router: ve svatem nadseni hajit sve prodeje zas tvrdis neco, co je totalni nesmysl. Uzivateluv hlavni problem byl, ze si centralu prepl do modu Bridge a ztratil na ni pristup, resp. ma "nestandardne" zapojeny domaci WiFi router poskytovatele, kdy dratova cast je jiz na siti poskytovatele a pouze bezdrat v prostoru domaci site. S takovou "LAN" skutecne konstrukter nepocital :) ale ani nemusel (podrobnosti jsou na delsi dobu, ale funguje to, vyjma ohledu bezpecnosti). Nespekuluj, takhle delas ceskemu zastoupeni DR5k, ktere provozujes velmi spatnou reklamu. Projdi si radeji svuj preklad manualu, a zapremyslej nad pouziti a vyznamy terminu "router", "gateway", "bridge" apod. Dost jimi zonglujes a je patrne ze moc netusis co znamena co. Zpresneni navodu uzivatelum pomuze daleko vide, nez spekulace.

b/ konstrukter je matla, protoze sitova konfigurace ma byt CELA dostupna pres prime USB pripojeni. Kdo to kdy videl, umoznit konfiguraci site ... jen kdyz je dostatecne nakonfigurovana sit ... neco jako Hlava 22, ze ? I u WiFi APcek je s tim problem, a uzivatele casto nemaji jinou moznost nez resetovat do tovarniho nastaveni. Z toho plynout vsechny ty dodatecne problemy, kdy si uzivatel musi rekonfigurovat PC tak "aby se mohl pripojit" a centralu si opravit. Nesitovi uzivatele jsou z toho zmateni jak vcely, ackoliv je ten postup celkem logicky. Vsechna slava za tyhle zmatku patri "konstrukterovi"

P.S.: s J.S. jsem stravil urcity cas na Zoomu, takze si dovolim tvrdit ze dost presne vim co se u nej delo. Netyka se pretrvavajiciho problemu s WLanMaus - cekam az napise update, protoze WlanMaus nemam - problemy s ni neznam. Centrala jako takova je jiz zprovoznena.
Naposledy upravil belgarat dne pon 22 bře, 2021 7:43 am, celkově upraveno 3
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » pon 22 bře, 2021 7:37 am

HonzaM píše:Taková konkurence je jistě nepříjemná.

mne DR5000 nekonkuruje, to je pouze tvuj dojem a je spatny. Moje centrala je urcena pro jiny segment uzivatelu a tem vyhovuje.
To, ze je DR5000 nepodarek, nesouvisi s moji centralou a je veci Digikeys. Mozna se to casem, po desitkach upgrade zlepsi.
---
Ja svoji centralu Centrbox vubec nepropagujem a presto mam zakazniku dost. Ono kvalita je nejlepsi reklama.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod J.Š. » pon 22 bře, 2021 8:39 am

Zdravím pánové.
Omlouvám se za neaktivitu, bohužel neoplývám dostatkem času.

Díky Belgaratovi se podařilo centrálu kompletně rozchodit, problém byl naprosto triviální. Stačilo přepnout komunikaci z volby síť na volbu USB a myš začala náhle komunikovat s centrálou. Dokonce i telefon se rozchodil.

Nastal však druhý problém - nemohl jsem ovládat mašinky. Nejdříve jsem zkoušel mnou digitalizovanou a nic. Tak jsem z krabice vybalil zbrusunového Roco Vectrona a taky nic. Napadlo mě vyměnit staré profilové kolejivo za pár nových kolejí Roco Line, vodiče jsem provizorně připojil mezi styky dvou kolejí a ejhle, vše běží jak má.

Takže velké díky všem za rady, zatím to funguje.
J.Š.
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 01 zář, 2013 2:55 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Martin70 » úte 23 bře, 2021 9:59 am

Zdravím pánové, taky jsem si centrálu DR 5000 objednal a procházím toto vlákno. Nyní mě zásilka dorazila a letmo jsem ji okoukl, jdu na chvilku zase do práce...
K centrále není dodáván tištěný český návod? Měl jsem dojem, že se tu o něm psalo. Nebo to platilo o elekronické verzi co je na webu Adigital. Tolik rychlý dotaz. Další postřehy nového uživatele později. :)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » úte 23 bře, 2021 10:08 am

Pokud jsi DR5000 koupil tady https://www.digikeijs.cz/, tak máš český návod přiložen. Pokud jinde tak nevím.

navody.png
navody.png (28.54 KiB) Zobrazeno 4091 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Ivan » úte 23 bře, 2021 11:02 am

Martin70 píše:Zdravím pánové, taky jsem si centrálu DR 5000 objednal a procházím toto vlákno. Nyní mě zásilka dorazila a letmo jsem ji okoukl, jdu na chvilku zase do práce...
K centrále není dodáván tištěný český návod? Měl jsem dojem, že se tu o něm psalo. Nebo to platilo o elekronické verzi co je na webu Adigital. Tolik rychlý dotaz. Další postřehy nového uživatele později. :)


Ahoj,
Já návod taky neměl, ale jde stáhnout zde, včetně navodu na instalaci SW.

https://www.digikeijs.cz/podpora/navody-2/
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků