Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mkcompTT » čtv 20 čer, 2019 12:04 pm

zdeno píše:Problem je v tom, ze si centrala pamatuje posledni stav a pri zapnuti ho prevezme.


Tak to není, já ji nevypnul v okamžiku, kdy mi dvě loko jeli. Vypnul jsem ji, když byly všechny soupravy ve stanici a stály. Po zapnutí se mi pořád ty dvě stejné rozjíždí. Ještě jim večer zkusím změnit adresy...
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » čtv 20 čer, 2019 12:30 pm

mkcompTT píše:
zdeno píše:Problem je v tom, ze si centrala pamatuje posledni stav a pri zapnuti ho prevezme.
Tak to není, já ji nevypnul v okamžiku, kdy mi dvě loko jeli. Vypnul jsem ji, když byly všechny soupravy ve stanici a stály. Po zapnutí se mi pořád ty dvě stejné rozjíždí. Ještě jim večer zkusím změnit adresy...

Máš nějaký ovladač, který by dokázal pracovat s "Power-on mode"? Nejsou moc běžné, ale existují. Například Lenz ovladače.
Mimochodem - co je to za adresy, které se dávají do pohybu?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » čtv 20 čer, 2019 1:08 pm

Power up mode je specialita Lenz a teda ji nepoznam. Nemam duvod. ;-), proto to nebudem komentovat.
---
Asi nejdulezitejsi bude rozlisit, ci to je chyba ovladace nebo centraly.
Nebo jejich kombinace, coz by byla asi ta nejhorsi varianta.
---
Zatim nemam ozvenu na to, ze se by neco podobne delo na Loconetu,
pokud ma nekdo s tim problem, poprosim o okomentovani.

EDIT:
mkcompTT píše:Tak to není, já ji nevypnul v okamžiku, kdy mi dvě loko jeli. Vypnul jsem ji, když byly všechny soupravy ve stanici a stály. Po zapnutí se mi pořád ty dvě stejné rozjíždí. Ještě jim večer zkusím změnit adresy...

Je docela mozne, ze je tam opozdeny zapis do EEPROM centraly a pokud se vypne centrala driv, nez se to zapise ....
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Mcx » čtv 20 čer, 2019 1:40 pm

No u centrály DR5000 je asi více věcí nevychytaných. Samovolné rozjetí lokomotivy se mně po zapnutí stalo také - jezdila 50 cm tam a zase zpět - a na plno :wink: , pomohl tvrdý restart centrály.
Některé dekodery (ESU, DIgitrax, ZIMO) nefungovaly korektně - musel se vypnout RailCom, vypnoutí analogu je u mne vcelku standard a pak to vcelku šlo, no a pak jsem u dvou lokomotiv přišel o motory - dnes opraveno, ale jeden ZIMO Plux16 již není zcela 100% - zde jsem nebyl schopen identifikovat k čemu došlo - nakonec to vypadalo jak přetížení komutátoru motoru, kdy se nejprve dostala lokomotiva do fáze, kdy za jízdy zkolaboval zvuk na chrčení a lokomotiva se zastavila a pouze sebou škubala, vzhledem k tomu, že jsme netušili neblahý vliv na motor, tak jsme situaci opakovali... docházelo k tomu při dosažení určité rychlosti jízdy a hledali příčinu.... až bylo po motorech.
Nutno dodat, že všechna vozidla s problémem na DR5000 předtím najezdila stovky metrů na několika jiných typech centrál naprosto bez jediného problému.... tak nevím :D
Jinak ještě poznámka - pokud se dekoder přehodil do jiného vozidla - tak byla kombinace dekoder/vozidlo kdy to fungovalo. Je pravdou, že jsem s tímto již setkal před x lety kombinace Digitrax DZ123 + T478.3 ROCO, která nefungovala korektně, po přehození dekoderu mezi vozdily nybyl problém - ovšem to bylo 1x za 10 let, s tak masivním problémem jsem se u jiných centrál nesetkal.
Od posledních problémů používám DR5000 pouze na programování dekoderu - tam je to zcela ok.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » čtv 20 čer, 2019 3:18 pm

Mimochodem už je v návodu jak správně přepnout napájecí zdroj pro jednotlivá měřítka?
Aby se neozývali lidi kterým shořel H můstek na dekodéru protože jezdí s přepínačem zdroje na 24V ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » čtv 20 čer, 2019 5:44 pm

vvitty: No o nějaké tabulce pro měřítka nevím. Český manuál mluví o používání maximálně o 20 V a anglický o max. 22 V, ale s doporučením používat maximálně 19 V. Osobně mám zdroj nastaven od začátku na 16 V (TT).
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod prcek » čtv 20 čer, 2019 6:06 pm

vvitty píše:Mimochodem už je v návodu jak správně přepnout napájecí zdroj pro jednotlivá měřítka?
Aby se neozývali lidi kterým shořel H můstek na dekodéru protože jezdí s přepínačem zdroje na 24V ...

Omlouvam se, ze unasim tema kousek jinam, vzhledem k tomu, ze jsem v DCC velmi zacatecnik, ale https://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.1_electrical_standards_2006.pdf radek 55 a dal pravi, ze veskere dekodery pro meritka vetsi nez N maji vydrzet 27 V na vstupu (a taky, ze do koleji by nemelo jit vic nez 22 V), znamena to, ze se bezne vyskytuji dekodery, ktere tento standard nesplnuji?
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » čtv 20 čer, 2019 6:35 pm

prcek píše: znamena to, ze se bezne vyskytuji dekodery, ktere tento standard nesplnuji?

to jsou limitni, teda havarijni stavy, ktere vznikaji treba pri opakovanem zapnuti centraly (nabite kondiky) a v provozu se NESMI vyskytovat.
Urcite jste se setkali v datasheetech s pojmem "Non-Repetitive" parametr. Tohle je neco podobne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 20 čer, 2019 6:52 pm

V aktuálním anglickém originálu návodu k fw 1.5.4 (který v češtině svým zákazníkům poskytuje adigital.sro) je uvedeno že se napětí na zdroji má přepínat maximálně na 22 V a napětí na výstupu do koleji je o cca 1V nižší než napětí nastavené na zdroji. Pro N používám zdroj nastavený na 15 V.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » čtv 20 čer, 2019 7:00 pm

vvitty píše:Mimochodem už je v návodu jak správně přepnout napájecí zdroj pro jednotlivá měřítka?
Aby se neozývali lidi kterým shořel H můstek na dekodéru protože jezdí s přepínačem zdroje na 24V ...

Je třeba nesměšovat to co uvádí výrobce v návodu centrály s doporučením výrobců mašin a dekodérů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » čtv 20 čer, 2019 7:16 pm

prcek píše:Omlouvam se, ze unasim tema kousek jinam, vzhledem k tomu, ze jsem v DCC velmi zacatecnik, ale https://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.1_electrical_standards_2006.pdf radek 55 a dal pravi, ze veskere dekodery pro meritka vetsi nez N maji vydrzet 27 V na vstupu (a taky, ze do koleji by nemelo jit vic nez 22 V), znamena to, ze se bezne vyskytuji dekodery, ktere tento standard nesplnuji?


To je chybový stav, nikoliv provozní. Výsledkem je mimo jiné podstatně vyšší proud do motoru lokomotivy který je dimenzován na provozních 12V.
Pokud vezmeš dekodér bez nadproudové ochrany (typicky např. miniaturní LENZ osazovaný třeba do H0 MUV) tak ho spálíš překročením povoleného proudu do motoru - přitom při dodržení napětí bude provoz zcela v pořádku. Stejným způsobem si někteří uživatelé spálili čínské Lais v Bardotce.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » čtv 20 čer, 2019 7:24 pm

HonzaM píše:Je třeba nesměšovat to co uvádí výrobce v návodu centrály s doporučením výrobců mašin a dekodérů.


Ostatní výrobci dodávají zdroj se kterým tento problém nenastává, případně si napětí doreguluje centrála sama. Zákazník je často laik který vybalí centrálu, podle návodu připojí zdroj a na koleje postaví mašinku co dostal v obchodě a očekává že vše bude fungovat, podle toho by měl být HW nebo alespoň manuál koncipován (když už HW umožňuje nastavení které není vhodné). Očekával bych tedy že v návodu tedy bude výrazné upozornění na možné poškození dekodérů / lokomotiv a vhodné nastavení zdroje pro dané měřítko.
Mimochodem co udělá centrála při přepnutí zdroje na 24V (pokud vím je tam i tato možnost)?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Trixt » čtv 20 čer, 2019 7:39 pm

vvitty píše:Mimochodem co udělá centrála při přepnutí zdroje na 24V (pokud vím je tam i tato možnost)?

Já to určitě zkoušet nebudu. :D
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » čtv 20 čer, 2019 7:45 pm

Trixt píše:
vvitty píše:Mimochodem co udělá centrála při přepnutí zdroje na 24V (pokud vím je tam i tato možnost)?

Já to určitě zkoušet nebudu. :D


To taky nebyla otázka na uživatele....
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » čtv 20 čer, 2019 8:05 pm

prcek píše:Omlouvam se, ze unasim tema kousek jinam, vzhledem k tomu, ze jsem v DCC velmi zacatecnik, ale https://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.1_electrical_standards_2006.pdf radek 55 a dal pravi, ze veskere dekodery pro meritka vetsi nez N maji vydrzet 27 V na vstupu (a taky, ze do koleji by nemelo jit vic nez 22 V), znamena to, ze se bezne vyskytuji dekodery, ktere tento standard nesplnuji?
Ano, je to celkem běžné. Bohužel existuje hodně lidí, kteří úplně přesně nerozumí slovům jako "elektromagnetická indukce", "zpětný proud" a podobně a tak jsou přesvědčeni, že se jich to netýká.

Reálně se velmi často setkáš s tím, že ti uživatel řekne, že má na centrále nastaveno 14V a tak mu filtrační kondenzátor na 16V musí stačit, je totiž menší a levnější. Další v řadě jsou kondenzátory na 25V a to je také méně než 27V, takže správné je používat kondenzátory na 35V. A to je oproti 16V dost velký rozdíl v ceně i ve velikosti.
TADY je příklad, co udělají 16V kondenzátory po nějaké době provozu. Hezké na tom je, že to neudělají hned, ale až po celkem dlouhé době.

Certifikace takovou odolnost prověřuje, ale ne-certifikovaných dekodérů je mnoho. A také je mnoho samo-domo výrobců, kteří nepotřebují číst takové dlouhé texty.

A pozor ještě na jednu věc - poznámka 8 ve stejném papíře odkazuje na platnost S-9 a ta mluví o napětích například pro Z (9V), nebo G (24V). Takže to, že zesilovač, nebo centrála podporuje 24V (nebo víc) kolejové napětí není nutně prohřešek a ta tabulka s měřítky je naprosto relevantní požadavek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků