Délka programovací koleje

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Délka programovací koleje

Příspěvekod Rudolf » sob 10 pro, 2016 3:12 pm

Ahoj,

narazil jsem náhodou na zajímavý problém.

Po výměně dekodéru Zimo MX630 za MX645 přestalo fungovat čtení CV z dekodéru. V tu chvíli jsem používal z21start + Multimouse a lokomotiva stála na koleji ze šesti 200 mm G200 a čtení nefungovalo (četli se blbosti). Zkoušel jsme pak číst CV na MINIBOXu, ke kterému mám krátkou programovací kole (250 mm) a čtení fungovalo bez problémů. Napadlo mě, jestli to není délkou programovací koleje. Zkrátil jsem tedy kolej připojenou k z21 a načítání CV začalo fungovat. Zajímavé je, že čtení CV z původního dekodéru MX630 fungovalo i z té dlouhé koleji.

Setkal jste s někdo s tím také ?

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod zdeno » sob 10 pro, 2016 5:17 pm

zajimave, ale podle mych zkusenosti je to vetsinou spinava kolej.
Mam dona brusny papir (250) na kotoucovu brusku se suchym zipsem a tou vzdycky prebehnem kolej a druhou stranou, tou chlupatou stranou smirglu ji utru.
Mam nekolik programatoru CV (vcetne svych) a vzdycky to pomuze.
---
Tady by to mohly byt zoxidovane spojky mezi kolejemi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod Rudolf » sob 10 pro, 2016 5:25 pm

To není ten případ. Zkoušel jsme to finálně tak, že lokomotiva stála na konci programovací koleje, kdy byl přívod proudu a CV se četli špatně, stačilo pak odpojit zbytek tj. zůstala jen jedna 200 mm kolej a CV se četli dobře...

Paměťový osciloskop bohužel nemám, abych se podíval, co se tam opravdu děje...

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod zdeno » sob 10 pro, 2016 5:59 pm

muzu jen spekulovat ;-)
---
odpor (svod) mezi kolejemi,
treba se podivat, ci tam neni nejaky kondik zespodu na kolejich
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod fulda » sob 10 pro, 2016 7:41 pm

Rudolf píše:Paměťový osciloskop bohužel nemám, abych se podíval, co se tam opravdu děje...
Já trochu tuším, už jsem na to narazil.
Předpokládám, že se to děje jen v H0
Dokonce to budou dělat jen některé kombinace mašiny/dekodéru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod Rudolf » sob 10 pro, 2016 7:50 pm

fulda píše:
Rudolf píše:Paměťový osciloskop bohužel nemám, abych se podíval, co se tam opravdu děje...
Já trochu tuším, už jsem na to narazil.
Předpokládám, že se to děje jen v H0
Dokonce to budou dělat jen některé kombinace mašiny/dekodéru.


Ano je to v H0. Že to bude kombinace tomu bych věřil. Musím ještě udělat několik pokusů s MINIBOXem a zkusit vyměnit dekodér zpět.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod fulda » ned 11 pro, 2016 8:59 am

V jakém provedení je ten dekodér? (dráty, konektor nem651, konektor ... ???)
Udělej takovej malej pokus - dej paralelně k motoru nějaký rezistor (odpor). Čím menší hodnota, tím lepší, čím větší rozměry, tím lepší.

A pak druhej pokus - dej nějakej rezistor "na konec" té dlouhé koleje. Nemám to moc spočítané, ale tak něco kolem 1k, možná 2k2.

Dokonce se pravděpodobně situace zlepší i pokud tu kolej prodloužíš.

Je to taková duchařina, která se jmenuje "impedanční přizpůsobení vedení", nebo také "odrazy na vedení" a jejím projevem je "vznik stojatého vlnění na vedení"

TADY jsou na to téma moc hezké obrázky, ale bohužel jim nerozumím (ačkoli rozumím tomu co jsou odrazy na vedení a jak se projevují, jak se počítá impedance vedení a podobně, ale co se snaží říct ty obrázky, to nevím; ale jsou hezky barevné)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod sidlo » ned 11 pro, 2016 9:06 am

Pokud jde skutečně o odrazy na vedení, tak potom opravdu stačí změnit délku koleje (zkrátit nebo prodloužit) tak, aby délka koleje nebyla násobkem vlnové délky elektrické vlny.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod zdeno » ned 11 pro, 2016 12:58 pm

to se mi nezda pravdepodobne
delka vlny se pocita 300 000km / kmitocet = 300 000 000 / (1/ 0,000 058) = 300M / 17241 = 17400 m
teda aby se mohl projevit odraz na vedeni, musela by byt kolej dlouha 17400/4 = 4350m , to je ctvrt-vlnny dipol, ktery pripada do uvahy.
---
Ale co by mohlo byt realne je rezonance, teda spojeni indukcnosti a kapacity do rezonance.
Ale to neni moje parketa, s tim jsem se, na tak nizkem kmitoctu, jeste nesetkal.
Tam by se ale melo projevit jak prodlouzeni, tak zkraceni koleje.

PS
kdyz nad tim uvazujem, tak klicova by byla indukcnost motorceka a potom mala zmena kapacity se moc neprojevi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod MiG » ned 11 pro, 2016 1:03 pm

Jenže obdélník není sinusovka, takže počítat vlnovou délku jen pro jeden kmitočet nejde.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod zdeno » ned 11 pro, 2016 1:15 pm

MiG píše:Jenže obdélník není sinusovka, takže počítat vlnovou délku jen pro jeden kmitočet nejde.

taky mne to potom napadlo ;-) Ale vyssi harmonicke nemaji takovou velikost, aby neco ovlivnily.
---
Navic motorek neni spojeny s kolejemi, takze ta rezonance je taky dost mimo.
---
Podle mne by melo stacit zatlumit tu kolej nejakym odporem, napriklad 15/ ,02 = 750 ohmu, to by melo hned ukazat, ci tam jsou odrazy nebo rezonance.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod Rudolf » ned 11 pro, 2016 7:55 pm

K úvahám na téma délka vlny apod.:

Připomínám jen, že problém není v DCC přenosu centrála -> lokomotiva, ale v obráceném směru lokomotiva -> centrála, kde dekodér spíná motor a centrála sleduje změny odběru proudu a celý tento proces je velmi pomalý - přečtení dlouhé adresy trvá řádově 2 vteřiny (neměřil jsem to). Strmost hran změn proudu také asi nebude nijaká skvělá.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod fulda » ned 11 pro, 2016 8:33 pm

Pulz trvá 6ms :)

Jde spíš o to, že na začátku pulzu vznikne špička, která pak napájí motor.
Pokud je snímání zátěže jen v krátkém čase, řekněme v první třetině pulzu, pak se změna spotřeby moc neprojeví, protože tam zrovna křivka prochází blízko normální spotřeby.

Ale jak říkám, nikdy jsem tenhle jev nerozebral úplně přesně, jen jsem ho pozoroval během jednoho víkendu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod zdeno » ned 11 pro, 2016 8:54 pm

no asi bude nutne trosku teorie ;-)
Centrala posle DCC dotaz a dekoder odpovida zvysenym odberem po dobu 6mS. Teda dekoder neodpovida hodnotou, ale odberem. Takze nejake hrany nebo jine jevy jsou uplne mimo misu. Testuje se odber dekoderu.
Treba problem rozdelit na dve casti, ci dekoder spravne prevzal prikaz a ci dekoder odpovida spravnou dobu, spravnym proudem.
---
Takze zakladni otazka, jak se chovaji jine dekodery ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Délka programovací koleje

Příspěvekod MiG » ned 11 pro, 2016 10:40 pm

zdeno píše:no asi bude nutne trosku teorie ;-)
Centrala posle DCC dotaz a dekoder odpovida zvysenym odberem po dobu 6mS. Teda dekoder neodpovida hodnotou, ale odberem. Takze nejake hrany nebo jine jevy jsou uplne mimo misu. Testuje se odber dekoderu.

Cože? Testování odběru proudu nad limit po dobu 6ms není citlivé na hrany a odrazy na nepřizpůsobeném vedení?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků