DCC napájení srdcovky výhybky

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC napájení srdcovky výhybky

Příspěvekod rnk » úte 06 pro, 2016 6:00 pm

Všechny vás zdravím. Jsem naprostý začátečník a přestože jsem to docela dlouho hledal, nenašel, tak píšu dotaz.
Zde: http://www.zababov.cz/wiki/index.php/DC ... C3%BDhybek
je zapojení výhybek v DCC. Srdcovka je vždy přepínána a napájena přes něco co má schematickou značku žárovky. Proč ta žárovka a jaká?
Díky za odpověď.
rnk
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 05 pro, 2016 10:17 pm

Re: DCC napájení srdcovky výhybky

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2016 6:47 pm

Na domácím kolejišti se používají centrály a zesilovače, které mají přiměřené proudové ochrany a při zkratu odpojí napájení celého kolejiště.

Na modulových setkáních se v kolejišti vyskytuje "kde co" a tak se tam montujou žárovky, aby se při zkratu rozsvítila žárovka a nevyhodily pojistky (a neupekla lokomotiva :mrgreen: )

žárovka je jako nelineární odpor. Normálně se používá pojistka a nebo polyswitch.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC napájení srdcovky výhybky

Příspěvekod rnk » úte 06 pro, 2016 9:16 pm

To chápu. Takže ta srdcova ja napájená přes žárovku, protože by i přes to přepínání nějak mohlo dojít je zkratu a lokomotiva tedy pokud jede přes srdcovku bude tu chvilku napájená přes žárovku?
Nerozhodí ten pokles napětí dekodér? A žárovku asi na 24V, že? a kolik wattů? Přes nějakou nízkovýkonnou by nemuselo projít dost proudu pro lokomotivu.
rnk
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 05 pro, 2016 10:17 pm


Re: DCC napájení srdcovky výhybky

Příspěvekod fulda » stř 07 pro, 2016 8:30 am

rnk píše:To chápu. Takže ta srdcova ja napájená přes žárovku, protože by i přes to přepínání nějak mohlo dojít je zkratu a lokomotiva tedy pokud jede přes srdcovku bude tu chvilku napájená přes žárovku?


Já to chápu tak že pokud máš špatně udělanou výhybku a nebo pojezd u lokomotivy, tak je velká pravděpodobnost zkratu na srdcovce.
A pokud to ještě kombinuješ s centrálou nebo zesilovačem, který má nevhodně nastavenou proudovou ochranu (5A je pro velikost N opravdu nevhodné), tak můžeš vymýšlet různé pseudo ochrany v podobě žárovek.

Pokud bychom se bavili o domácím kolejišti, kde provozuješ svoje lokomotivy a centrálu (zesilovač) máš vhodně nastavenou, tak je tam ta žárovka k ničemu a ano, poškozuje kvalitu DCC signálu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků