Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod hank61 » čtv 13 říj, 2016 5:43 am

Pánové. Mám takový dotaz. Na větším segmentovém kolejišti mám k naprosté spokojenosti instalovanou DCC centrálu z21 s ovládáním tabletem, kde mám zatím naprogramované všechny mé lokomotivy. Nyní uvažuji i o digitalizaci mého menšího kolejiště v jiném bydlišti a rád bych pro provoz využíval ta samá vozidla. Otázka tedy zní: Pokud na jedné centrále přiřadím dané lokomotivě nějaké číslo a lokomotivu naprogramuji, budu ji muset při provozu s druhou centálou lokomotivu přeprogramovat, nebo mi postačí dodržet shodné číslo v knihovně lokomotiv u obou centrál? Uvažuji o druhé z21, případně o červeném MM. Děkuji za vysvětlení. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod JendaTT » čtv 13 říj, 2016 7:02 am

Co mám zkušenost od kamaráda, tak když tam donesu vlastní lokomotivy, musíme si jen pohlídat, aby na jeho kolejišti nejezdila i jeho lokomotiva na stejné adrese. Klidně ale může ze svého tabletu (se Z21) ovládat moje lokomotivy (původně na z21). Jde jen o to, že je to závislé na adrese lokomotivy, takže neodpovídají obrázky na jeho tabletu mým lokomotivám. Funkce se ovládají normálně F1-F28 a je jedno, jaký symbol je na tabletu přiřazen. Rozhodující je to, co je v dekodéru v lokomotivě. Dokonce to funguje tak, že mohu ze svého telefonu ovládat moje lokomotivy na jeho kolejišti. MM nepoužíváme, tak nevím jak by se chovaly.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod MkTT » čtv 13 říj, 2016 7:32 am

Je nutné, aby všechny ovladače měly pro stejnou adresu lokomotivy stejnou konfiguraci. Potom mohu jednu lokomotivu používat s libovolným ovladačem a libovolnou centrálou. Jde hlavně o shodné nastavení počtu rychlostních stupňů, které dělá často neplechu.
Pokud tedy na MM nastavíš pro tvé lokomotivy stejnou konfiguraci jako máš na tabletu, tak to fungovat bude.
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod fulda » čtv 13 říj, 2016 7:34 am

Ano, nemusíš nic přeprogramovávat, stačí, že je číslo lokomotivy unikátní a pamatuješ si ho.
Pokud jsou všechna vozidla "tvoje", pak je to jednoduché a snadno si to zorganizuješ. Pokud je víc lidí dohromady, tak se přidělují různé skupiny adres, třeba 1-10 Franta, 11-20 Láďa, ...

Roco z21 není zrovna přeborník na práci s knihovnou, takže je jí celkem hodně jedno, že si přineseš a zase odneseš lokomotivu. Třeba Lenz LZV100 je trochu větší skladovač knihoven a tam je potřeba občas staré lokomotivy "vysypat", pokud se ti doma střídá moc lokomotiv jednorázově.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod hank61 » čtv 13 říj, 2016 7:39 am

Pánové. Velké "Ď" :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod JendaTT » čtv 13 říj, 2016 8:02 am

Pravda, zapomněl jsem na ty rychlostní stupně. Ale jak já, tak kamarád používáme 128 rychlostních stupňů, takže problém nemáme.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod Ronoath » čtv 13 říj, 2016 2:15 pm

Mohu se zeptat, jak se z Lenz LZV100 vysypávají ty adresy z paměti? Nějak jsem na to i přes usilovné studium návodu nepřišel.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod fulda » čtv 13 říj, 2016 6:32 pm

Jestli je to otázka na mne, tak já to neumím z LH100, ale někdo tu o tom psal. Já to umím jen z PC
Ale normálně doma na to člověk za celej svůj život nenarazí, je to tak v klubech při větších setkáních.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod trainzjohny » ned 16 říj, 2016 9:24 am

Při použití dvou z21 na různých kolejištích nastane ideální stav, protože bude stačit jen telefon/tablet připojit na jinou wi-fi a vše pojede jako předtím. Případně umí i ta aplikace mít víc nastavení kolejišť (pokud hážeš i výhybky a ovládáš příslušenství).
Na tohle je z21 fakt dobrá.
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Dvě centrály DCC na jedno vozidlo

Příspěvekod Jirka_US » ned 16 říj, 2016 4:43 pm

Stejnou funkcnost ma i DCC++ (centrala zalozena na Arduinu za ca.300Kc) s JMRI a tabletem.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zdenek Valter a 21 návštevníků