Re: Prosím o pomoc při začátku

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Prosím o pomoc při začátku

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 5:17 pm

Ahoj,

Proč nenapíšeš ten dotaz do fóra?

To je dost na nic když by mi každej psal privátně, tak si mohu pořídit tiskového mluvčího na plný úvazek.

Strejda.b píše:Ahoj, měl bych dotaz, asi tři měsíce jsem strávil na fórech (lokopin,
houmrovy, tady atd) a výsledek je takový že má z toho v hlavě pěkný guláš.
Jsem před stavbou kolejiště, ale dopředu bych chtěl nakoupit věci na
digitál, ale v tomto mám velký mezery.

zrovna VČERA jsem psal, že nejsem moc příznivec nakupování dopředu.
Strejda.b píše: Chtěl bych ovládat kolejiště přes pc
a nevím přesně co je k tomu potřeba. Zatím jsem ve stádiu, že jsem koupil
start set od roca. (bejlovec s roco dekodérem (asi neumí abc), booster a
mutimause.) Mohu tento booster přes nějaké rozhraní připojit přímo k pc a
nebo potřebuji centrálu?

I to jsem psal a zrovna DNESKA. v tom setu je centrála, je schovaná v MM, ale to nic nemění na faktu, že tam je. A taky jsem psal, že ano, stačí připojit vhodné rozhraní. Já považuji za dobré rozhraní TOHLE a případně TOHLE, pokud máš jasno v tom S88.
Strejda.b píše: Dobře to má vysvětlené lokopin ale vysvětluje Lenz
a tak trochu tápu. Zastavování před návěstidly jsem chtěl udělat přes abc,
ale pokud budu mít pak vše řízeno přes pc, tak se to dělá obsazením úseků,
tak v tomto také nevím

Obsazení úseků je univerzálnější, ale zase moc nepomáhá při jízdě na ruku.
Strejda.b píše: a třetí otázka, bude dekodér příslušenství ls150
kompatibilní s roco systémem a mohl bych na něj napojit Motorový přestavník
pro spodní zástavbu
CO1396900 z elektrických vláčků?

dekodér LS150 bude fungovat s Roco setem, přestavník Conrad CO1396900 není moc dobrý (na to jsi se neptal).
Dekodér LS150 není moc vhodný pro motorové přestavníky.
Někdy jsem sepsal TENTO článek.
Strejda.b píše:Moc děkuji za odpověd, potřeboval bych se
tímto prokousat abych mohl stavět, nerad bych položil koleje a pak vše
demontoval, kvůli rozdělování úseků atd, jestli mi rozumíš ... Děkuji
David Jihlava

Nerozumím.
Hlavně nerozumím tomu, proč se neporozhlédneš, kdo dělá vláčky ve tvém okolí? Zastav se ve Velkém Meziřičí, to máš za rohem, tam dělá elektriku Pepa, kterej mimochodem pracuje v Jihlavě a zná tam nějaké modeláře.

V sobotu budu na burze, většinou se pohybuji po ose Honzův stánek <--> kávový automat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Prosím o pomoc při začátku

Příspěvekod HonzaM » čtv 13 říj, 2016 10:03 pm

Ono je potřeba aby si modelář hned zpočátku ujasnil své představy. Jestli při zájmu o ovládání počítačem má na mysli TrainController jak je na stránkách Lokopin, nebo jiný podobný systém, jako třeba ModelJOP. Nebo PanelPro (JMRI). Protože to má vliv na volbu zařízení, například ModelJOP je vázán na komponenty Lenz, PanelPro lze ho sejně jako TrainController použít jak s XpressNetem, tak s LocoNetem. Pak je potřeba vědět zda modelář chce kolejiště používat pro to aby si na něm mohl hrát sám, nebo zda by mělo umožňovat ovládání více vlaků více "strojvedoucími". Já například mám kolejiště řízené TrainControllerem, když přijdou vnuci, dostane každý svůj ovladač a řídí si svou lokomotivu, jeden má na starosti stavění cest. Když přijde návštěva která se chce jen dívat, zapnu automatický provoz, při němž může jezdit víc vlaků podle naprogramovaného grafikonu. A když jsem sám, tak si třeba připravuji další program a zkouším ho. Více o mém kolejišti na http://www.1ku160.webnode.cz. Kolejiště mám postaveno tak, aby na něm byly dlouhé trati kde je možné se kochat vlaky v jízdě. Jiní modeláři preferují hlavně nádraží a na jejich kolejišti je tratí mimo nádraží velmi málo a často je řada z nich vedena skrytě. Je tedy určitě dobře se seznámit s různými kolejišti a teprve pak se rozhodovat kterou cestou se dát.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 14 říj, 2016 7:44 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o pomoc při začátku

Příspěvekod sidlo » pát 14 říj, 2016 4:52 am

HonzaM píše:Ono je potřeba aby si modelář hned zpočátku ujasnil své představy ... Protože to má vliv na volbu zařízení ... PanelPro je určen pro LocoNet ...

To je hodně zavádějící informace. JMRI má zřejmě nejširší podporu protokolů z dostupných systémů. Viz. stránka http://jmri.org/help/en/html/hardware/ s podporovanými hw systémy a jejich protokoly.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o pomoc při začátku

Příspěvekod Jirka_US » pát 14 říj, 2016 5:09 am

HonzaM píše:Ono je potřeba aby si modelář hned zpočátku ujasnil své představy. Jestli při zájmu o ovládání počítačem má na mysli TrainController jak je na stránkách Lokopin, nebo jiný podobný systém, jako třeba ModelJOP. Nebo PanelPro (JMRI). Protože to má vliv na volbu zařízení, například ModelJOP je vázán na komponenty Lenz, PanelPro je určen pro LocoNet. ..............

PanelPro je urcen pro jakykoliv bezne dostupny DCC system vcetne XpressNetu a mimo jine podporuje RPi a DCC++, coz TC zatim bohuzel nikoliv. Takze pri kombinaci JMRI (PanelPro) bezici na RPi a DCC++ mas kompletni DCC system vcetne celkem naslapaneho pocitace (s ohledem na potreby ZM) a rozhrani za cenu celeho kompletu pod 1000Kc (slovy tisic korun ceskych).
Ale jinak souhlasim s tebou, ze LocoNet je urcite dobry zacatek zejmena pokud mam v planu rizeni kolejiste pomoci pocitace, protoze jak je bohuzel videt, stale stejna pisnicka, precetl jsem si stranky "abc" se systemem "xyz" a mam v tom gulas....A to pomijim zde obvykle probirane potize typu preslechy, ruseni, potize s detektory obsazeni atd.
V LocoNetu jsou vsechny komponenty propojeny jednim typem kabelu, takze zadny gulas v tom neni.....a je celkem jedno jestli mam domaci mini kolejiste nebo "moduliste" v telocvicne.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Prosím o pomoc při začátku

Příspěvekod HonzaM » pát 14 říj, 2016 7:45 am

sidlo píše:
HonzaM píše:Ono je potřeba aby si modelář hned zpočátku ujasnil své představy ... Protože to má vliv na volbu zařízení ... PanelPro je určen pro LocoNet ...

To je hodně zavádějící informace. JMRI má zřejmě nejširší podporu protokolů z dostupných systémů. Viz. stránka http://jmri.org/help/en/html/hardware/ s podporovanými hw systémy a jejich protokoly.

Již jsem to opravil.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků