Zvlášte chovanie dekóderu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zvlášte chovanie dekóderu

Příspěvekod matejkocis » ned 02 říj, 2016 2:11 pm

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ohľadne zvláštneho správania lokomotív TRIXX.

Kolega si zakúpil zvukový dekóder ZIMO a poprosil ma o inštaláciu. Tá prebehla bez problémov. Kolega používa Roco MM zo Start Setu - keďže mal v MM nastavených kopec lokomotív - aj také čo mal len zapožičané, poradil som mu nech všetko zmaže a nastaví nanovo. Všetky lokomotívy z knihovni MM sme zamazali cez MENU - 1.LOK - DELETE.

Potom sme začali zadávať CV1 nanovo+zapísanie mena lokomotív do databázy MM. Prvé dva lokomotívy OK. Potom sme skúšali lokomotívu od firmy TRIXX. A tu nastal problém. Keď sme lokomotívu posadili na koľaje a zadali CV1=3, lokomotíva sebou trhla a rozsvietili sa svetlá, ale svetlá už nezhasli. Po pridelení mena lokomotíva nereagovala. Svetlá jej stále svietia - nedajú sa ovládať F0 a ani nejazdí. To isté sa stalo s ďalšou lokomotívou taktiež od TRIXX - tej sme skúšali dať CV1=4.

Ostatné lokomotívy - PIKO, ROCO sa podarilo nastaviť normálne. Len tieto dve teraz nefungujú - len svetlá na oboch koncoch svietia.

Skúšal som ešte urobiť reset cez CV8=8 - vtedy na chvíľu svetlá zhasnú - kým na MM svieti PROG - potom sa opäť rozsvietia.
Skúšali sme saj zadať iné CV1 - tuším 20 - lokomotíva sebou trhla svetlá na chvíľu zhasli, ale potom sa rozsvietili a lokomotíva nereaguje.

Aký je dekóder v lokomotívach neviem - nerozoberali sme ich. Ostatné lokomotívy majú rôzne dekóderi - továrensky od PIKA, továrensky ROCO a aj ZIMO.

Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Zvlášte chovanie dekóderu

Příspěvekod Jirka_US » ned 02 říj, 2016 8:04 pm

Pokud je to mozne pouzit DCC centralu, ktera umi cist CV a nechat vycist klicove CV tj. CV1,CV8, CV15,CV16,CV17,CV18,CV19 a CV29. Tovarni reset ne vzdy pomuze pokud je dekoder zamcen.
Jedna z moznosti jak si udelat ctecku CV za rozumne penize (ca. 300Kc ) je DCC++ zde:
http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Zvlášte chovanie dekóderu

Příspěvekod matejkocis » ned 02 říj, 2016 8:34 pm

Ja ani kolega bohužiaľ máme len ROCO MM. Ale jeden modelár v okolí ma SmartRail od Roca - takú tu nekonečnú koľaj - tá má pokiaľ viem integrovanú Z21 a tá vie čítať CV. Môžeme skúsiť či by nám nepomohol.

Ak by mal ešte niekto iný nápad, prosím nech napíše.
Ďakujem
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Zvlášte chovanie dekóderu

Příspěvekod matejkocis » ned 09 říj, 2016 5:24 pm

Takže zatiaľ sa nám nepodarilo zistiť hodnoty tých CV - nemáme ako. Kolega je však nešťastný, že 2 lokomotívy zrazu nefungujú. Keďže som mu poradil zmazať databázu lokomotív v MM a naprogramovať lokomotívy nanovo mám trochu nepríjemný pocit. :|

Nemá niekto nejaký nápad ako tie lokomotívy opäť sprevádzkovať?
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Zvlášte chovanie dekóderu

Příspěvekod MiG » ned 09 říj, 2016 8:31 pm

Tak si při nahrávání adresy zkuste nastavit dlouhá, napište nějakou hodnotu vyšší než 100 a tu stejnou pak nastavte na MM.
nebo napište adresu do CV17 a CV18 (tam je dlouhá adresa) ručně. Např pro adresu 2001 je CV17 - 199 a CV18 - 209
To, jestli se má brát dlouhá nebo krátká adresa je v CV29 bit 5.
MM CV29 při zápisu adresy nemění. Musí se dělat ručně.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků