DCC v praxi

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Příspěvekod Baterfly » úte 30 čer, 2009 5:29 pm

Ahoj, trošku tady zase studuji o DCC a tomuhle nerozumím.
Zdenek Valter píše:
richard0404 píše:Jestli mohu vstoupit do diskuse bylo mi řečeno Roco i Lenz mají výhodu že se do dekodéru dá zapojit více např. výhybek nebo signalizačního zařízení a cena je prý příznivá. Díky za radu.


To je věc názoru a použitého dekodéru příslušenství.
Pokud je někdo sběhlý ve stavbě elektronických zařízení, je pro LocoNet a S88 dost amatérských ověřených konstrukcí.
Existují i prodejci stavebnic těchto komponent například LDT.
Zde se dá i dost ušetřit, pokud se někdo dívá na cenu.

Problém je spíš rozšířenosti a podpoře.
Lenz a ROCO jsou zde nejrozšířenější a podopra funguje také uspokojivě.

IBX by měl umět ovladat jakýkoli dekodér, Jak loconetový tak DCC po kolejích nebo se mýlím?
Baterfly
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 23 čer, 2008 7:56 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 30 čer, 2009 6:25 pm

Baterfly píše:Ahoj, trošku tady zase studuji o DCC a tomuhle nerozumím.
Zdenek Valter píše:
richard0404 píše:Jestli mohu vstoupit do diskuse bylo mi řečeno Roco i Lenz mají výhodu že se do dekodéru dá zapojit více např. výhybek nebo signalizačního zařízení a cena je prý příznivá. Díky za radu.


To je věc názoru a použitého dekodéru příslušenství.
Pokud je někdo sběhlý ve stavbě elektronických zařízení, je pro LocoNet a S88 dost amatérských ověřených konstrukcí.
Existují i prodejci stavebnic těchto komponent například LDT.
Zde se dá i dost ušetřit, pokud se někdo dívá na cenu.

Problém je spíš rozšířenosti a podpoře.
Lenz a ROCO jsou zde nejrozšířenější a podopra funguje také uspokojivě.

IBX by měl umět ovladat jakýkoli dekodér, Jak loconetový tak DCC po kolejích nebo se mýlím?


Ne nemýlíš. Dokonce umí i rozhraní s88.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod radeksindy » úte 30 čer, 2009 9:49 pm

Mýlíte se oba :D

Pokud připojíte k IBX zařízení, které umí komunikovat jen po LocoNetu, tak to automaticky neznamená, že může být ovládáno přímo z prostředků IBX nebo připojených ovladačů. Dokonce to ani neznamená, že ho budete schopni ovládat z PC přes IBX, i když tady už byly asi všechny problémy vyřešeny (asi od firmware 1.5 a vyšší).
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Příspěvekod Modelář » stř 01 črc, 2009 6:53 pm

Petr Zatrepalek píše:Doplňuji ještě o info FZ1 a mašina se zvukovým dekodérem - bude ti to taky jezdit včetně zvuku, jen nemůžeš ovládat houkání, píšťalu a zvuky co spínáč funkčními klávesami v digitálu.


Tak to teda zvuk fungovat nebude na analogu pri pouziti dig. zvuk. dekoderu. staci cist na strance vyrobcu ze FUNKCE ZVUKU NENI PRISTUPNA V ANALOGOVEM REZIMU :!:
Modelář
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 29 čer, 2009 11:27 am

Příspěvekod radeksindy » stř 01 črc, 2009 7:04 pm

Tak to teda zvuk fungovat nebude na analogu pri pouziti dig. zvuk. dekoderu. staci cist na strance vyrobcu ze FUNKCE ZVUKU NENI PRISTUPNA V ANALOGOVEM REZIMU

Jako u spousty věcí zde vyřčených, i toto je zavislé na konkrétním dekodéru. Existují dekodéry, u kterých v analogovém režimu základní zvuk funguje, ale nejde jej ovládat, ani spouštět jiné (houkání např.).
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Příspěvekod pepe » pon 20 črc, 2009 3:09 pm

Zdravim. Mám otázku,či má dekóder konkrétne LENZ SILVER nejakú súčiastku,ktorá slúži ako ochrana proti prehriatiu,skratu,a jednosmernemu napetiu ktorá by sa dala vymeniť /najprv zohnať/ a či to má zmysel ju meniť a jednoduchšie je kúpiť nový ako sa s tým trápiť?
pepe
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 16 dub, 2009 3:38 pm
Bydliště: Trenčín

Příspěvekod Norman » pon 02 lis, 2009 4:58 pm

Mám takový zvláštní dotaz.Jestli vadí když je u DCC použita analogová přípojná kolej.A jestli tak proč. :lol:
Brejlovec-nejhezčí lokomotiva všech dob
TT,DCC, epocha V,
Norman
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 15 říj, 2008 6:00 am

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 02 lis, 2009 7:51 pm

Norman píše:Mám takový zvláštní dotaz.Jestli vadí když je u DCC použita analogová přípojná kolej.A jestli tak proč. :lol:


No vadit to může a to dost.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod michal_n_cz » pon 02 lis, 2009 8:15 pm

Norman píše:Mám takový zvláštní dotaz.Jestli vadí když je u DCC použita analogová přípojná kolej. A jestli tak proč. :lol:

Použita být může. Problém může být jen v případě, že výrobce do takové koleje zabudoval paralerně kondenzátor kvůli odrušení (většinou kapacita kolem 100nF) - tento je nutno pro bezproblémový DCC provoz odstranit. Tento případ je tu někde na fóru již zmíněn od uživatele stefanelmont - konkrétně se jednalo tuším kolejový systém RocoLine s náspem (už se nevyrábí). Určitě se kondezátory vyskytovaly a asi vyskytují i v dalších typech napájecích kolejí.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Norman » úte 03 lis, 2009 12:34 pm

Takže když mám DCC od Roco (multiMAUS) a přípojnou kolek od Tillinga od flexi kolejí ta to bude fungova?
Brejlovec-nejhezčí lokomotiva všech dob
TT,DCC, epocha V,
Norman
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 15 říj, 2008 6:00 am

Příspěvekod michal_n_cz » úte 03 lis, 2009 1:26 pm

Norman píše:Takže když mám DCC od Roco (multiMAUS) a přípojnou kolek od Tillinga od flexi kolejí ta to bude fungova?

Jak jsem napsal - odstranit kondenzátor. Konkrétně Tillig v TT dodává dva typy napájecích kolejí - na první pohled stejné. Jedna je pro DCC a druhá ne - u této je třeba zkontrolovat co je tam navíc, toto odstranit a pak použít.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Norman » úte 03 lis, 2009 3:37 pm

Prosím tě,a jak vypadá ten kondenzátor.
Naposledy upravil Norman dne stř 04 lis, 2009 10:02 am, celkově upraveno 1
Brejlovec-nejhezčí lokomotiva všech dob
TT,DCC, epocha V,
Norman
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 15 říj, 2008 6:00 am

Příspěvekod michal_n_cz » úte 03 lis, 2009 5:01 pm

Norman píše:Posí tě,a jak vypadá ten kondenzátor.

Může vypadat různě. Např. váleček s drátovými vývody nebo na DPS napájený SMD - béžová kostička velikosti cca 2x3mm. Dej sem třeba fotku té koleje...
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zapa » čtv 11 úno, 2010 2:07 pm

Nechci zakládat další téma a nějak jsem to tady nenašel, tak se ptám, je možné napájet "multimaus" přes trafo FZ1? Nemám originál trafo k multimausu a nerad bych něco "uvařil". Co jsem to tak měřil, tak zase takový rozdíl tam není. Díky.
Zapa
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07 úno, 2010 9:27 am

Příspěvekod A2C » čtv 11 úno, 2010 2:34 pm

Nie! v manuále je to jasne napísané
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků