Mozková terapie úplně téměř o ničem

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod michal_n_cz » úte 23 srp, 2016 9:20 am

fulda píše:Ano, to odpovídá všeobecnému názoru.
Kdo má málo výhybek, tak si myslí, že je bude přehazovat pomocí MM a zlobí se, že je to málo ergonomické a kdo má hodně výhybek, tak mu tento typ ovladače nevyhovuje.
Celkem dobrým příkladem by mohlo být Roco 10772 Route Control Keyboard. To se zdálo jako docela schopná hračka, ale nikdo si jí nekupoval, takže se už celkem dlouhou dobu nevyrábí.
Obrázek

Nejsem si jistý zdali je to dobrý příklad. Roco Route Control vznikl v době kdy ještě nebyly MM. Půvovní cenrála co je v Rocomaus 2/3 sice uměla příslušenství, ale defakto na to neměla klávesy - přímo z myši šli nějak ovládat jen první čtyři adresy příslušenství. Proto taky Paco asi původně dělal TCO - podle mne to vznikalo v době kdy ještě MM nebyla. TCO je dobrý tak k Lenz - ovládat příslušenství pomocí LH100 sice jde, ale taky to mení moc pohodlný.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod workous » úte 23 srp, 2016 10:46 am

Myslím, že každý si radši dnes vyrobí ovládací panel na míru svému kolejišti...mám ještě dotaz pokud použiji tento TCO Ardu a šel bych starou cestou vlakových cest - (bez dalšího programování Ardu) tlačítek a diod připojených na jednotlivé výstupy, tak to bude problém jak tu někde psal Fulda ..na mém skromném zhlaví :D se budu dávat max. do cesty dávat 7 výhybek..děkuji za info.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod michal_n_cz » úte 23 srp, 2016 11:42 am

BorgMcz píše:Tak abych se vrátil od plkaní k něčemu co může mít nějaký přínos, zopakoval bych ještě jednou tu otázku co zanikla v tom balastu:

Ještě takovej malej průzkum, zda by k něčemu byl pult, s max. 16 vstupy + jednou indikační LED.
Případně zda by bylo lepší
A) méně vstupů pro ovládání max 12 + power tlačítka a info LED
B) jen vstupy pro ovládání max 16

Má takovej malinkej pult s Arduino Uno význam stavět?

Případně, jak tu byla nadhozena zajímavá kombinace použití přepínačů.
Využil by někdo variantu, co by byla schopná ovládat 60 přestavníků? Není to na jedno domácí kolejiště nevyužitelné?


Předpokládám, že by to bylo s menším arduinem UNO. Sám bych raději verzi nano kvůli výšce celku - aby pult byl co nejtečí. 16 tlačítek by mohlo být relativně málo. Daly by se využít analogové vstupy a měřit napětí. Teď nevím přesně kolik jich tam je - 6 nebo 8, ale v každém případě předpokládám že ke každému analogovému vstupu by se přes odpory daly napojit cca 6-10 tlačítek. Funguje to tak např. u tlačítek v panelech některých autorádií např. v Sony má v panelu autorádia na dvou drátech přes odpory zavěšeno cca 10+10 tlačítek - vypadá to nějak takto:
Obrázek
I tento ovladač funguje na tomto principu a připojuje se k té jedné větvi paralerně:
Obrázek
Vevnitř je jen toto:
Obrázek
Problematika je částečně zřejmá i tady:
http://forum.arduino.cc/index.php?topic=230068.0
je samozřejmě nutné to softwarově ošetřit a vzít v úvahu přesnost měření a tolerance rezistorů. V podstatě i s malým Arduinem by šlo takto udělat vstup pro mnohem více tlačítek - odhaduji celkem min 6x10 tlačítek jen na analogových vstupech, když to bude po cca 0,5V. Tyhle vstupy ale nebude možné spínat vícenasobně přes diodovou matici, jak se výše naznačuje workous.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod zdeno » úte 23 srp, 2016 11:58 am

zkousel jsem toto :
http://www.avr-asm-tutorial.net/avr_en/keypad/resmatrix/resmatrix.html
moc se to neosvedcilo. Strasne to kolisa. Teda napetovo to je velmi nespolehlive. Kolisani +/- 3 bity je velmi spatne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod michal_n_cz » úte 23 srp, 2016 12:14 pm

zdeno píše:zkousel jsem toto :
http://www.avr-asm-tutorial.net/avr_en/keypad/resmatrix/resmatrix.html
moc se to neosvedcilo. Strasne to kolisa. Teda napetovo to je velmi nespolehlive. Kolisani +/- 3 bity je velmi spatne.


Já schválně dávám příklad těch autorádií - tam to evidentně funguje - vyzkoušeno. Především je podle mne důležité to softwarově správně ošetřit. Např. jmenovitá hodnota napětí povelu 3,5 V, aby to reagovalo i +- 0,2 - tedy i na 3,3 i 3,7 - prostě množina intervalů, každá odpovídá nějaké f-ci. Ošetřit zákmity a aby ten stav musel trvat alespoň cca nějakou tu desetinu sekundy v příslušné toleranci. Stejný princip požívají kromě Sony i jiné značky, často tak bývalo i ovládání z volantu. Setkal jsem se ze závadou, že to dělalo něco špatně, příčina byla nějaká špína v tom panelu nebo svod - po vyčištění OK.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod fulda » úte 23 srp, 2016 2:06 pm

workous píše:Myslím, že každý si radši dnes vyrobí ovládací panel na míru svému kolejišti...mám ještě dotaz pokud použiji tento TCO Ardu a šel bych starou cestou vlakových cest - (bez dalšího programování Ardu) tlačítek a diod připojených na jednotlivé výstupy, tak to bude problém jak tu někde psal Fulda ..na mém skromném zhlaví :D se budu dávat max. do cesty dávat 7 výhybek..děkuji za info.

Technicky to jde. Trochu problém to má s ergonomií, pokud použiješ pro ovládání tlačítka a budeš očekávat, že je uživatel bude držet celou dobu co se přestavuje cesta, tak brzo zjistíš, že ty dvě vteřiny jsou opravdu dlouho.

Konec konců proč si myslíš, že jsem u svého starého TCO zaváděl verzi "fast"??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod fulda » úte 23 srp, 2016 2:11 pm

michal_n_cz píše:Funguje to tak např. u tlačítek v panelech některých autorádií např. v Sony má v panelu autorádia na dvou drátech přes odpory zavěšeno cca 10+10 tlačítek - vypadá to nějak takto....

Analogová klávesnice se řeší na mnoha fórech a často.
Pokaždé to začíná a končí kvalitou použitého tlačítka. Po nějaké době se stává, že odpor zaneseného tlačítka vzroste natolik, že se celá klávesnice posune o jednu klávesu doprava. Zejména u klávesnic s vodivou gumou.
V mojem případě se například posunul vypínač tak, že přepíná sady repráků.

Na jiných fórech (fóra typu tuningvoe) se pak dočteš, jak takové klávesnice zachraňovat staniolem z čokolády.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod zdeno » úte 23 srp, 2016 3:00 pm

mel jsem s tim jiny problem a to rychlost ,
aby to fungovalo dobre, tak musi byt kvalitni tlacitka, dobre vyhlazene a stabilizovane vstupni napeti a jeste se musi pres nejaky RC clen odfiltrovat naindukovane ruseni.
A to vsechno prodluzuje casovou konstantu. teda cas Debounce (ustaleni ).
Casy nad 200mS jsou opravdu bezne a to je uz pro procesory strasne dlouha doba.
---
Proto sem od toho utekl, s tim se nedalo pracovat v realnem case. Jedina moznost je uplne oddeleni a ze by se posilaly do procesoru jen vysledky. :shock:
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod workous » úte 23 srp, 2016 3:30 pm

fulda píše:
workous píše:Myslím, že každý si radši dnes vyrobí ovládací panel na míru svému kolejišti...mám ještě dotaz pokud použiji tento TCO Ardu a šel bych starou cestou vlakových cest - (bez dalšího programování Ardu) tlačítek a diod připojených na jednotlivé výstupy, tak to bude problém jak tu někde psal Fulda ..na mém skromném zhlaví :D se budu dávat max. do cesty dávat 7 výhybek..děkuji za info.

Technicky to jde. Trochu problém to má s ergonomií, pokud použiješ pro ovládání tlačítka a budeš očekávat, že je uživatel bude držet celou dobu co se přestavuje cesta, tak brzo zjistíš, že ty dvě vteřiny jsou opravdu dlouho.

Konec konců proč si myslíš, že jsem u svého starého TCO zaváděl verzi "fast"??


OK uvídím až přijde deska ...., ale děkuji za odpověď..pokud bych se rozhodnul o úpravu a definoval na pin Ardu adresy výhybek(cesty) pak to bude ok ? prodleva asi nebude vadit...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod BorgMcz » úte 23 srp, 2016 6:26 pm

Tyto analogové vstupy jsem používal například zde http://www.dccmm.cz/index.php/elektro-m ... itlive-dps může ti to sloužit jako ukázka kódu. Kód je tam samozřejmě uveřejněn a je zadarmo :-)

Problémové to rozhodně nebylo, fungovalo to dobře, vyhodnocovalo se tam myslím 6 tlačítek i když jsou na obrázku vidět jen tři. Čas debounce byl okolo 20ms. Doufám, že si to dobře pamatuji, byla to taková prvotina s Arduinem.

Ta přesnost je závislá především na počtu vyhodnocovaných tlačítek a přesnosti odporů.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod fulda » úte 23 srp, 2016 6:58 pm

workous píše:OK uvídím až přijde deska ...., ale děkuji za odpověď..pokud bych se rozhodnul o úpravu a definoval na pin Ardu adresy výhybek(cesty) pak to bude ok ? prodleva asi nebude vadit...
To nevím, to je moc podmínek najednou a asi už si to nedovedu představit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod BorgMcz » stř 24 srp, 2016 12:27 pm

fulda píše:Mno myslím, že jsi to mohl dát ještě tak dvakrát až třikrát, aby to náhodou nikdo nepřehlédl a aby se lépe podařilo zamazat ty chyby které ti kdo vytknul.


Pro méně chápavé, piš to sem, sem to patří.

Prosím tě, co přesně jsi myslel?
Vím o ochranách, které se ukázali jako zcela zbytečné a vysvětleno hned v úvodu.
Pak něco o drahém DPS, opět dokázáno, že je možné si vytvořit sám bez návaznosti na ten vyrobený DPS.
Ostatek byl jen rozvoj teorie a tom co by se dalo přidat.

Jen tak pro pořádek, je to funkčně totožné s tímto
http://www.fucik.name/masinky/TCO/ nebo http://www.fucik.name/masinky/XbusSW/ (není kompletní návod, jen možnost nákupu)
, ale lépe to využívá vstupy a nepotřebují stavitelé vlastnit programátor. A s ochranama je to u obou zařízení stejné.
A také to integruje i princip tohoto http://www.fucik.name/masinky/XbusBox/ což také na externích tlačítkách nemá žádné ochrany. (opět není kompletní návod, jen možnost nákupu)

Myslím, že je patrné tvé šťourání a nelibost.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod workous » stř 24 srp, 2016 3:27 pm

fulda píše:
workous píše:OK uvídím až přijde deska ...., ale děkuji za odpověď..pokud bych se rozhodnul o úpravu a definoval na pin Ardu adresy výhybek(cesty) pak to bude ok ? prodleva asi nebude vadit...
To nevím, to je moc podmínek najednou a asi už si to nedovedu představit.

když jsem laboroval na elekromagnetickém dekodéru, tak jsem nastavil 3 výstupy na stejnou adresu DCC měl jsem tam teda na výstupu jen ledky a šlo to normálně po připojení přestavníků už jsem měl konkrétní adresy, tak nevím ...a jen upřesním, že jsem nepoužíval žádné dávkové příkazy prostě funkční řádek jsem sprostě okopíroval a změnil adresy a vložil do programu :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod zdeno » stř 24 srp, 2016 3:33 pm

BorgMcz píše: Myslím, že je patrné tvé šťourání a nelibost.

proc si myslis, ze ti vsichni ublizujou ??
To uz opravdu neni normalni.
To uz je na diagnozu, nebylo by lepsi navstivit psychiatra ??
Vzdyt ty si uplny samonasieraci automat. :roll:
---
Opravdu nemusi byt vse napisane se zlym umyslem, ale ty to vzdy otocis jako utok proti tvemu EGU.
Potom se nediv, ze se nastveme a vratime pozicane.
---
Tvoje odpoved na muj prispevek o ochranach byl uplne mimo misu.
Stacilo napisat jen "toto zarizeni nepotrebuje ochrany". Vsechno ostatni bylo uplne zbytecne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod BorgMcz » stř 24 srp, 2016 6:10 pm

zdeno píše:
BorgMcz píše: Myslím, že je patrné tvé šťourání a nelibost.

proc si myslis, ze ti vsichni ublizujou ??
To uz opravdu neni normalni.
To uz je na diagnozu, nebylo by lepsi navstivit psychiatra ??
Vzdyt ty si uplny samonasieraci automat. :roll:
---
Opravdu nemusi byt vse napisane se zlym umyslem, ale ty to vzdy otocis jako utok proti tvemu EGU.
Potom se nediv, ze se nastveme a vratime pozicane.
---
Tvoje odpoved na muj prispevek o ochranach byl uplne mimo misu.
Stacilo napisat jen "toto zarizeni nepotrebuje ochrany". Vsechno ostatni bylo uplne zbytecne.


Tak tohle asi určitě v dobré myšlené není, obzvláště kyž ani žádné neuvedl a opět se jen rýpe.:

fulda píše:Mno myslím, že jsi to mohl dát ještě tak dvakrát až třikrát, aby to náhodou nikdo nepřehlédl a aby se lépe podařilo zamazat ty chyby které ti kdo vytknul.


Nasírací si tu byl především ty a pak jsi sypal jen vysekané věty z kontextů, když jsi nevěděl jak reagovat.

No a to samé platí o těch ochranách, nejdřív si něco přečtu, podívám se k čemu je to určené, než začneš o něčem psát, že je to divné.
zdeno píše:mozna jsem hnidopich, ale vstupy bez ochran mi pripadaji nejake divne.

Zrovna ty jsi se v jiném vlákně dohadoval a myslím že pravě s druhým pánem Fuldou o právě také ochranách, myslím že někde v Loconet sběrnici.

Tak asi také nebudeš plně při smyslech. Pokud píšeš co píšeš.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků