Mozková terapie úplně téměř o ničem

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

TCO Ardu

Příspěvekod workous » pon 12 zář, 2016 8:33 am

Jj dík....takže jednoduchý to nebude .....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod fulda » pon 12 zář, 2016 2:06 pm

sidlo píše:Pokud by se to udělalo jako dekodér, který bude odposlouchávat příkazy pro výhybky, tak to není zpětná vazba. A když výhybka příkaz nevykoná, tak panel bude ukazovat nesmysl.

Pokud to bude napojeno na zpětnou vazbu, např. koncáky přestavníku, tak to už je zajímavější. Potom pro např. 30 výhybek je to 60 stavů, neboli 60 pinů arduina. A to vyjde dost draho.


Zase malá připomínka, kterou nikdo nebude chtít slyšet.
XpressNet na to má příkazy, které dokonce umožňují rozeznat, jestli se jedná o ohlas na základě odeslaného příkazu a nebo na základě skutečného ohlasu od výhybky. (S88 neumožňuje naplnit druhý případ, na to je potřeba nějaká komplexnější sběrnice, třeba RS-bus)

... a to trapné FBO má výstupy pro 128 LEDek ačkoli používá menší procesor.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod fulda » pon 12 zář, 2016 2:11 pm

zugi píše:jen je otázkou, zda stávající knihovny pro XpressNet umí i sledovat provoz nebo jen odesílat příkazy

Nevím co na to stávající knihovny, ale stávající XpressNet neumožňuje, aby slave zařízení poslalo informase o změně stavu feedbacku.
To už tu zaznělo několikrát.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod zugi » úte 13 zář, 2016 7:00 am

fulda píše:Nevím co na to stávající knihovny, ale stávající XpressNet neumožňuje, aby slave zařízení poslalo informase o změně stavu feedbacku.
To už tu zaznělo několikrát.


Myslel jsem, že slave zařízení bude odposlouchávat komunikaci na XN a vybírat si z toho informace, ze kterých pak bude schopno ukázat stav výměny. Informace ze zpětného hlášení se na XN asi nedostanou.
Nebo je centrála schopna poskytnout (třeba na vyžádání) informace o stavu "portů" na zpětné sběrnici? Asi má dost starostí s udržováním tabulky loko, než aby si nesla ještě možné stavy všech zařízení.

O digi toho zatím moc nevím, ale snažím se :-)
Jen mi to jde opravdu pomalu, hlavně kvůli vytíženosti a narostlému zobáku :-(
Snad tedy nebudu za "pivního trenéra" :-D
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod fulda » úte 13 zář, 2016 8:50 am

zugi píše:Myslel jsem, že slave zařízení bude odposlouchávat komunikaci na XN a vybírat si z toho informace, ze kterých pak bude schopno ukázat stav výměny. Informace ze zpětného hlášení se na XN asi nedostanou.
Nebo je centrála schopna poskytnout (třeba na vyžádání) informace o stavu "portů" na zpětné sběrnici? Asi má dost starostí s udržováním tabulky loko, než aby si nesla ještě možné stavy všech zařízení.

Proč ne? Však se toho tak neboj a podívej se na to moje FBO.
Je připojené pouze na XN a můžeš ho zapnout později, pokud ho zapneš později, tak si stejně obnoví stav. Sice to nějakou dobu trvá, ale udělá se to.

Je toho spousta co si centrála "musí" pamatovat a udržovat. Třeba poslední odeslaný stav příslušenství, poslední přijatý stav reálného ohlasu od příslušenství, poslední stav obsazení koleje...

zugi píše:O digi toho zatím moc nevím, ale snažím se :-)
Jen mi to jde opravdu pomalu, hlavně kvůli vytíženosti a narostlému zobáku :-(
Snad tedy nebudu za "pivního trenéra" :-D

Možná by bylo na čase se pustit do nějaké dokumentace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod zugi » úte 13 zář, 2016 10:07 am

fulda píše:
zugi píše:Myslel jsem, že slave zařízení bude odposlouchávat komunikaci na XN a vybírat si z toho informace, ze kterých pak bude schopno ukázat stav výměny. Informace ze zpětného hlášení se na XN asi nedostanou.
Nebo je centrála schopna poskytnout (třeba na vyžádání) informace o stavu "portů" na zpětné sběrnici? Asi má dost starostí s udržováním tabulky loko, než aby si nesla ještě možné stavy všech zařízení.

Proč ne? Však se toho tak neboj a podívej se na to moje FBO.
Je připojené pouze na XN a můžeš ho zapnout později, pokud ho zapneš později, tak si stejně obnoví stav. Sice to nějakou dobu trvá, ale udělá se to.
Je toho spousta co si centrála "musí" pamatovat a udržovat. Třeba poslední odeslaný stav příslušenství, poslední přijatý stav reálného ohlasu od příslušenství, poslední stav obsazení koleje...

Tak nějak jsem FBO chápal, jen jsem myslel, že se čeká na odposlechnutí prvního příkazu. U zpětné vazby jsem myslel, že ji centrála na nic nepotřebuje, tak jen proteče ze vstupu (S88) na výstup (USB). A teď když to píšu, tak je jasný, že je to blbost. GenLi je připojený jako slave XN, takže to tam centrála musí naposílat. A určitě opakovaně.
Evidentní mezery ve vzdělání :-) Jdu se polepšovat ;-)

fulda píše:
zugi píše:O digi toho zatím moc nevím, ale snažím se :-)

Možná by bylo na čase se pustit do nějaké dokumentace.

Mám tady nasbíraný nějaký ty specifikace a snažím se to pobrat. Celý život ale programuji databáze a rozhraní. Nemyslím že jsem blbej nebo línej, ale tohle "posílání jedniček po drátě" mi jde do hlavy špatně a pomalu. Potřebuji příklady a tisíckrát se vracet. Na věk se vymlouvat nemůžu, ale fakt se snažím ;-)
PIC bych se už nenaučil, proto laškuji s Arduinem. Na hodně věcí už existují knihovny, a jde o sestavení logiky, což je mi bližší. Optimalizace se tu už probírala, ale pro mě je přednostní čitelnost a jednoduchost Wiringu. Samozřejmě bez pochopení základů to nepůjde. Pak se dá i špízovat v knihovnách a hotových řešeních :-X

V každém případě díky, že jako uznávaný odborník reaguješ i na takovéhle zmatené příspěky :-)
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod fulda » úte 13 zář, 2016 11:20 am

zugi píše:Tak nějak jsem FBO chápal, jen jsem myslel, že se čeká na odposlechnutí prvního příkazu. U zpětné vazby jsem myslel, že ji centrála na nic nepotřebuje, tak jen proteče ze vstupu (S88) na výstup (USB).

Vytváření nesprávných předpokladů bez znalosti reality je poměrně nebezpečné.
Ještě daleko nebezpečnější je jejich propagace jako faktů.
A Vůbec nejlepší je, když se začneš strašně moc zlobit, že tě někdo opraví.

XpressNet je sběrnice typu PMP a rozhodně neuznává žádné odposlechy. Její specifikace není dlouhá a dá se docela snadno přečíst.
Odposlouchávání zavádí až RocoNet, stejně tak jako tvorbu jednoho datového rámce z několika slave zdrojů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod zugi » úte 13 zář, 2016 12:12 pm

fulda píše:Vytváření nesprávných předpokladů bez znalosti reality je poměrně nebezpečné.
Ještě daleko nebezpečnější je jejich propagace jako faktů.
A Vůbec nejlepší je, když se začneš strašně moc zlobit, že tě někdo opraví.

Souhlasím. Byl to můj mylný předpoklad na základě neznalosti, nesnažil jsem se propagovat, jen jsem nadhodil nápad. Učím se celý život, nemám s tím problém. A podupkávat určitě nebudu :-D :-D (pokud má někdo nějaké asociace, nechť si je tentokrát nechá pro sebe :-P )

fulda píše:XpressNet je sběrnice typu PMP a rozhodně neuznává žádné odposlechy. Její specifikace není dlouhá a dá se docela snadno přečíst.

Jdu študýrovat...
Tvorba příkazů je evidentně zvládnutá (TCO, ArduTCO), na opačnou funkci jsou tu chytřejší a zkušenější než já. Ale stejně tomu chci porozumnět ;-)
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod workous » úte 13 zář, 2016 6:43 pm

Zdravím, tak panel od Borge funguje na první dobrou....největší vopruz pro mne bylo letování lišt :D - lupa a brýle byly v pohotovosti.Nikdy jsem neosazoval oboustraný DPS, ale bylo to ok ještě, že tam bylo součástek poskromnu a žádné SMD.... :D Sice jsem měl bobky neb naše paní pošťačka je přesvědčená, že škvírou pro dopisy se nám do schránky vejde všechno.Číňan naštěstí nešetří obalovým materiálem...Program nachruplo Mega bez problémů - díky dobré práci programátora, takže pánové kdo chce tento panel určitě se do toho jděte když jsem zvládnul já, tak to snad dá každý :D . Na stránkách autora je úplný návod stačí se jen držet postupu to je něco pro mne :D (knihovny pro Ardu jsou veřejně dostupné není žádný problém stáhnout a nainstalovat)....na závěr asi každého zajímá na kolik to přijde.Desku Mega jsem koupil zde http://www.banggood.com/Mega-2560-R3-AT ... 44805.html za 253,-CZK deska DPS 120,- CZK(tady může šikula ušetřit - může si jí vyrobit sám), ale je super má popisy je vidět profi deska.....+ 49,-CZK za součástky + konektory to si asi každý pořeší dle konstrukce panelu ( jinak si 120,-ty odkazované).Zaokrouhlíme na 500,- CZK ať nežeru.Co mne baví..že není třeba diodová matice a počitat adresy...prostě v programu, který je dobře čitelný i pro mne :D nastavíte adresy, které potřebujete....já mám výhybky od adresy 1, takže obsloužím 30 výhybek což bude můj limit na segmentech.TCO jsem si udělal 2* ,takže zbytek 60 vstupů bude na rozpojovače a příslušenství. Vím, že tyto konstrukce tu vyvolaly nepěkné dohady..., ale já jsem zatím maximálně spokojen a asi to splňuje co jsem očekával.Teď už jen vyrobit pěkný panel..,ale to už jiná rozprávka :D .
Mějte se Zdeněk - Workous.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod sidlo » úte 13 zář, 2016 6:50 pm

Gratulace. Je milé si přečíst, že se práce daří. :wink:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod belgarat » pát 30 čer, 2017 10:05 am

fulda píše:
DCC předepisuje, aby se pakety pro příslušenství opakovali minimálně třikrát.



Puvodni prispevek a konverzace je tady: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?p=202192#p202192

Dovolim si znovuozivit vlakno ... Jak je to s tim opakovanim ? Packet se ma opakovat na DCC sbernici, coz je zalezitost centraly, ze ? Na XPressNetu se nic neopakuje (doufam) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Návod - Arduino TCO – ovládací pult s Arduinem na Xpress

Příspěvekod fulda » pát 30 čer, 2017 1:06 pm

belgarat píše:Jak je to s tim opakovanim ?

Docela nedávno jsem to celkem zdlouhavě popsal TADY, nechce se mi to psát znovu, zajímá to opravdu málo lidí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod fulda » ned 10 čer, 2018 7:34 pm

zdeno píše:
HonzaM píše:A jak to je s tou detekcí obsazení, signál obsazení do té kostičky přijde po XpressNetu?

fulda píše:Ano, po XpressNetu. Nepodléhej demagogii, kterou tu produkují někteří jedinci.

kdyz jsme debatovali o Arduino Mega, a ja chtel po "nekom" aby to pouzil jako univerzalni prvek pro detekci a ty jsi napisal, ze to Xpresnet neumoznuje.

Tak znovu - organizace XpressNetu je jiná, než si představuješ, prostě tomu vůbec nerozumíš, smiř se s tím.

Buď si přečti dokumentaci a nebo raději o XpressNetu mlč, hlavně se prosímtě nepokoušej nikomu nic o XpressNetu vykládat, jen ty lidi mateš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mozková terapie úplně téměř o ničem

Příspěvekod zdeno » ned 10 čer, 2018 7:49 pm

fulda píše:Buď si přečti dokumentaci a nebo raději o XpressNetu mlč, hlavně se prosímtě nepokoušej nikomu nic o XpressNetu vykládat, jen ty lidi mateš.

Mam dojem, ze zatim jen klames ty sam, takze by si mel vysvetlit, co vlastne Xpresnet umi a co ne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jacek a 18 návštevníků