DCC++ (Arduino)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod BorgMcz » sob 10 zář, 2016 5:59 am

soundman73 píše:Tak jsem úspěšně rozchodil na Arduinu DCC++ centrálu.
....
V souvislosti s Arduinem mě zaujal ještě návod na levnou kopii Z21:......


Přesně tuhle věc už jsem zkoušel k naprosté spokojenosti a vytvořil návod, ten je tady:
viewtopic.php?f=6&t=10230 nebo http://www.dccmm.cz/index.php/dcc-model ... ci-arduina

Jen to potřebuje být připojené na tu XpressNet sběrnici. Návod je orientovaný na Arduino UNO, ale je tam i popis jak to připojit na MEGA.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod soundman73 » sob 10 zář, 2016 8:51 am

Připojit ke kolejišti chci DCC++ centrálu, S88 interface a zároveň použít MM jako ruční ovladač, takže buď musím jako XpressNet interface použít UNO, Ethernet shield a desku s rs485 (protoze po usb nebude pc s arduinem komunikovat, kdyz serial pouziva pro xpressnet) nebo MEGA a rs485.

Je to tak?

Jen si nejsem jisty, jestli ma byt ten interface xpressnet master nebo slave. Výstup dcc z 10764 nikam připojeny nebude, chci jen aby se povely z MM propagovaly do rocrailu, potažmo dcc++ centrály a opacne.

Obrázky meho bastleni a linky na pouzite knihovny poslu během tydne.
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod BorgMcz » ned 11 zář, 2016 5:21 am

Tu podporu XpressNetu by jsi měl implementovat přímo do centrály a použít k tomu knihovnu "master". Tak že ideální použít Arduino MEGA, kde na XpressNet použiješ druhý sériový port s HW obsluhou a na debugování pak zbude první sériový port ale s SW obsluhou.

Ono už je i hotové na této stránce ale v jiném produktu, což by ti mohlo pomoci při úpravě DCC++
http://pgahtow.de/wiki/index.php?title=Zentrale
Doporučuji pročíst. Je tam hodně užitečného.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod soundman73 » ned 11 zář, 2016 7:32 am

Diky, presne to jsem měl v plánu taky zkusit a pokusit se to prizpusobit.
Poslední týden pročítám jak stranku, tak všechny sketche a knihovny a davam si ty informace dohromady.
Jen nechci použít jako centrálu ani MM ani Z21, protoze neumí číst CV, takže to zkusim současně s tou DCC++

Rocrailu je celkem jedno, že bude mit připojených vic interface.

Když budu připojovat jen jeden MM jako slave, tak ani nemusím řešit 12V na XpressNetu (si myslím, leda bych chtěl udělat plnohodnotný univerzální bus i pro připojení něčeho dalsiho) a interface muzu napájet jen 5V z arduina.

Pro zacatek objednám ethernet shield a vyzkouším to na UNO. Dam vedet jak jsem dopadl. Pcb pro rs485, aby to líp vypadalo, budu řešit az naposled.
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod BohousP » ned 11 zář, 2016 9:56 am

soundman73 píše:...
Když budu připojovat jen jeden MM jako slave, tak ani nemusím řešit 12V na XpressNetu (si myslím, leda bych chtěl udělat plnohodnotný univerzální bus i pro připojení něčeho dalsiho) a interface muzu napájet jen 5V z arduina.

MM potřebuje těch 12V pro napájení. Na eBayi najdeš vhodné měniče dc 5/12V.
http://www.ebay.com/itm/like/162156982272?hlpht=true&ops=true&viphx=1&_trkparms=clkid%3D8183156898979245546&_qi=RTM1763577
Naposledy upravil BohousP dne ned 11 zář, 2016 11:36 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod fulda » ned 11 zář, 2016 11:08 am

BorgMcz píše:Doporučuji pročíst. Je tam hodně užitečného.

... a krásné plošňáky :mrgreen:

P.S. To je vtip, který pochopí jen en, kdo to četl opravdu podrobně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod fulda » ned 11 zář, 2016 11:18 am

soundman73 píše:Diky, presne to jsem měl v plánu taky zkusit a pokusit se to prizpusobit.
Poslední týden pročítám jak stranku, tak všechny sketche a knihovny a davam si ty informace dohromady.
Jen nechci použít jako centrálu ani MM ani Z21, protoze neumí číst CV, takže to zkusim současně s tou DCC++
...
Když budu připojovat jen jeden MM jako slave, tak ani nemusím řešit 12V na XpressNetu (si myslím, leda bych chtěl udělat plnohodnotný univerzální bus i pro připojení něčeho dalsiho) a interface muzu napájet jen 5V z arduina.
...

Z21 zrovna ta CV čte docela dobře.

To že budeš adresovat jen jednu MM ti nijak život nezjednoduší, musíš udělat celou podporu XpressNet. Dokonce bych ti doporučil udělat podporu spíš RocoNet, zejména pokud máš MM ve verzi 1.03 a nebo větší, pak ti bude číst a psát CV v plném rozsahu. Pokud jí pustíš na XpressNet, tak bude podporovat jen XpressNet v 3.0 a bude používat funkce jen F0-F12 a CV bude číst a psát jen CV1-CV256 (v servisním režimu).

Napájení 12V potřebuješ, to už psal Bohouš.

Pak je ještě otázka, jestli to stojí za to dělat takové kejkle kvůli programování, které člověk skoro nikdy nedělá na kolejišti ale většinou někde na stole a nebo testovacím okruhu. Celkem dobře se na to hodí programovač, ale chápu, že to neodpovídá naší nátuře a snaze dostat všechno na jednu kopici.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod BorgMcz » ned 11 zář, 2016 1:56 pm

Určitě bych zůstal u té DCC++, protože ta obsahuje i samostatnou programovací kolej, co si pamatuji. Pro většinu domácích uživatelů i to omezení MM do 256 nevadí. Druhou možností při potřebě větších CV použít prostě PC, se kterým se i tak počítá.

A je zbytečné stavět nějaké krásně zbytečné udělátka.
OPRAVA: vlastně ne stavět, ale kupovat...
P.S. To je vtip, který pochopí jen ten, kdo to četl opravdu podrobně.. :-)
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod Jirka_US » ned 11 zář, 2016 3:45 pm

soundman73 píše:Diky, presne to jsem měl v plánu taky zkusit a pokusit se to prizpusobit.
Poslední týden pročítám jak stranku, tak všechny sketche a knihovny a davam si ty informace dohromady.
Jen nechci použít jako centrálu ani MM ani Z21, protoze neumí číst CV, takže to zkusim současně s tou DCC++

Zkousel jsi programovaci kolej DCC++ primo ve spojeni DecoderPro (JMRI) ? Ta umi i CV vyssi nez 255 a u DecoderPro krome hodnoty CV dostanes i info k cemu slouzi prislusne CV a nemusis hledat katalogovy list k dekoderu. Programovaci kolej u DCC++ funguje bez problemu soucasne i s trakci, takze za tech deset dolaru mas jak DCC centralu tak "programovac". A pokud clovek chce mit "prenosny" programovac bez PC tak se podivej na reseni s RPi.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod soundman73 » ned 11 zář, 2016 4:40 pm

Diky všem za rady.

Netrvám na tom, aby vse bylo v jednom zarizeni. 2 usb a 1 rj45 jsou ještě ok. Naopak, když bude někde problém (dcc, s88, ovladač), budu hned vedet, kde hledat chybu.

Ještě nejsem rozhodnuty, jaky bude finální stav. Chci hlavně vyzkouset, co mi bude vyhovovat a program v arduinu si muzu lehce přizpůsobit a hned vyzkouset, zadne paceni picu z patice.

MM chci použít jen jako ovladač loko, CV s tim zapisovat nebudu, na to mám opravdu PC.
Planuju jezdit na automat v rocrailu a jen si od pc občas nějakou loko "vypůjčit".
A chci, aspoň prozatím, zůstat u DCC++.

Ještě mě napadlo, pouzit v te emulovane Z21 kód pro Xpressnet slave, tím nebudu muset řešit napájení MM, připojím ji i s kostkou jako master a protoze bude Z21 v rocrailu jen jako další interface, tak by mu mohlo byt jedno, jestli ten interface bude master nebo slave. Gen-li jsem měl taky jako slave a fungovalo to. Každopádně to hned jak prijde ethernet shield vyzkouším.

BohousP: diky, zrovna na ten jsem koukal, na ali za 80 centů 8)
Jirka_US: zatím jsem DecoderPro nezkoušel, ale že jde současně jezdit a používat programovací kolej jsem zkoušel.

Ps: a nemusíte se postuchovat, od Borga nejake destičky z minulosti mam, návodů od fuldy jsem taky pár použil a 2 kusy z nshopu taky mám 8)
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod j1r1 » ned 11 zář, 2016 6:20 pm

Postavil jsem ústřednu Z21 podle Philippa Gahtowa tak jak ji má na webu ve verzi Mega na univerzálním tišťáku. Nemám žádná LocoNet zařízení, jen MM a Androidové ovládání přes Ethernet shield a/nebo WiFi s ESC8266, detektory obsazení S88 postavené na Arduinu Mini Pro. V podstatě to fungovalo - tedy: to co já jsem mohl vyzkoušet. Jenže občas se ústředna z neznámých důvodů kousla a pomohl jen tvrdý restart. V bastl verzi na univerzálním tišťáku by bylo příliš pracné zjišťovat, jestli je problém v bastl HW nebo SW. Navíc mi vadilo, že ústředna nepodporuje čtení CV. Tak jsem ji zlikvidoval a zkusil jednoduchou verzi Uno. LocoNet jsem vypustil úplně. Funguje to, ale Uno už trochu nestíhá, takže bych ho nedoporučoval. Použil jsem Arduino Motor shield (stejný jako používá DCC++), kde by mělo být jednoduché implementovat čtení CV. Philipp ale pracuje na implementaci Railcom a čtení CV "starým způsobem" nemíní podporovat. Takže pokud se mi to bude chtít zkusit do třetice, postavil bych to opět na Mega s Arduino motor shieldem a zkusil tam čtení CV a programování na programovací koleji dobastlit (nebo sehnat schopnějšího programátora, který by to udělal :-) ).
j1r1
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 20 dub, 2016 4:28 pm

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod soundman73 » ned 11 zář, 2016 10:08 pm

Pokud ještě vládnete azbukou, objevil jsem ruské forum na téma Z21 na arduinu.
Stále vylepšují knihovnu XpressNet.

http://forum.modelldepo.ru/showthread.php?t=17157
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod BohousP » pon 12 zář, 2016 5:48 am

Jirka_US píše:... A pokud clovek chce mit "prenosny" programovac bez PC tak se podivej na reseni s RPi.

Jo, "přenést" se dá i menší elektrárna. Raspberry Pi, zdroj, převodník na DCC úroveň, čtení z DCC a převod na úroveň logiky ... Dodělej si sám. Kolik lidí to zvládá?
Ale proč ne, škrábat se za pravým uchem lze i levou roukou.
Pochopitelně, "Programovač" si nekoupí ten, kdo jednou naprogramuje příslušenství a lokomotivy a pak už jen jezdí. Na to stačí i Roco kostka a MM, s jistým omezením (viz výše). Ten, kdo pravidelně programuje více dekodérů, naopak programovač uvítá.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod Jirka_US » pon 12 zář, 2016 12:41 pm

BohousP píše:... zdroj, převodník na DCC úroveň, čtení z DCC a převod na úroveň logiky ... Dodělej si sám. Kolik lidí to zvládá?

Mas na mysli nejaky svuj programovac ? Nebo o jakem programovaci "dodelej si sam" je rec ? Zdroj je snad u kazdeho elektronickeho zarizeni alespon zatim....
Me reseni je zalozeno na Rpi s displejem a DCC++ a krome pripojeni zdroje a kusu koleje nic dalsiho nepotrebuje.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC++ (Arduino)

Příspěvekod fulda » pon 12 zář, 2016 1:10 pm

soundman73 píše:Ještě mě napadlo, pouzit v te emulovane Z21 kód pro Xpressnet slave, tím nebudu muset řešit napájení MM, připojím ji i s kostkou jako master a protoze bude Z21 v rocrailu jen jako další interface, tak by mu mohlo byt jedno, jestli ten interface bude master nebo slave. Gen-li jsem měl taky jako slave a fungovalo to. Každopádně to hned jak prijde ethernet shield vyzkouším

Koukám, že máš trochu zmatek v tom co je čím v XpressNetu. Možná by bylo zajímavé udělat pár pokusů.
Skoro se mi zdá, že by stačilo nechat MM jako master a to co potřebuješ je jen GenLI interface. Ale nevím, jestli se Rocrail vyrovná s tím, že lokomotiva, kterou ovládáš na XpressNet centrále ve skutečnosti jezdí na DCC-- kolejích. Zkoušel to někdo?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků