Z21 / z21 a čtení dekodérů

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod BohousP » pon 25 dub, 2016 8:45 pm

Několikrát jsem postřehl, že Z21 nebo z21 má problém se čtením a programováním některých dekodérů.
Norma NMRA S 9.2.3 předepisuje pro signál ACK (acknowledge) zvýšení odběru z DCC o 60 mA po dobu 6 ms. http://www.nmra.org/sites/default/files/s-9.2.3_2012_07.pdf.
Velmi často se však stává, že Z21 se přepne do programovacího režimu, ale zůstává vyčkávat neúměrně dlouhou dobu a pak skončí chybou, vedoucí k odpojení trakčního napětí. Přitom ten samý dekodér lze pomocí MultiMausu a NanoX bez problémů číst a signál ACK generuje v pořádku. Vypadá to, že Z21 se v tomto chová dost divně. Nejde o ojedinělý jeden kus, ověřeno u více majitelů.
Máte někdo podobné zkušenosti?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod JendaTT » pon 25 dub, 2016 9:04 pm

Ahoj,
kterých dekodérů se to konkrétně týká?

Mám z21 (bílou) s verzí FW 1.27, výstupní napájecí napětí ukazuje 17,8V. V lokomotivách mám ZIMO dekodéry (klasiku i zvuk), ve staré BTTB produkci mám LaisDCC dekodéry, v rychlíkových vagónech dekodéry LT10 od Kuehna, ve výhybkách dekodéry DigiCZ 024TT. Nikdy jsem ale na problém čtení nebo programování libovolného z uvedených dekodérů nenarazil.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod BohousP » úte 26 dub, 2016 7:22 am

Sorry, psal jsem to v noci. Důležitá informace je, že se to týká některých dekodérů příslušenství. Samozřejmě těch, které signál ACK generují, u těch ostatních je jasné, že číst nelze. Já jsem to zatím ignoroval, protože programuji bez problémů s NanoX, ale mám další dotaz od jiného uživatele z21 se stejnou zkušeností. Přesto mne to dost zajímá ...
Naposledy upravil BohousP dne úte 26 dub, 2016 7:26 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod honza.blazek » úte 26 dub, 2016 7:24 am

Popíšu včerejší zkušenost:
Na bílou z21 byl připojen pouze návěstidlový dekodér od DigiCZ (přes základnovou stanici), čtení CV fungovalo, jak přes MultiMaus, tak přes Z21 maintenance. Z csv sem načetl sadu hodnot a dal zápis na dekodér, což se během cca 30s stalo. Následně jsem návěstidlo otestoval a vše (24 hodnot) se zapsalo korektně. Vyměnil sem tedy za další dekodér, vyzkoušel načíst adresu (hodnota CV1) a z21 se zasekl při čtení, nefungovalo ani z MultiMaus ani z Z21 maintenance. Vyzkoušel sem ještě na jiném dekodéru a i zde nešly hodnoty načíst (všechny dekodéry mají ACK). Zápis hodnot i přes dvě chybové hlášky funguje, hodnota se na dekodér zapíše (ale díky záseku z21 to trvá neumerně dlouho) Čtení a zápis u mašinkových dekodéru funguje bez problému. Čtení hodnot na dekodérech příslušenství se mi nepodařilo rozchodit, zkoušel sem factory reset, jiné kablíky, jiné dekodéry a smůla. Pokud se s tím někdo setkal a ví jak z toho ven, budu rád. Díky
honza.blazek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 dub, 2016 7:39 pm

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod sidlo » úte 26 dub, 2016 7:45 am

Tím návěstidlovým dekodérem je myšlen tento http://www.digi-cz.info/dekoder-pro-svetelna-navestidla/?
Tento dekodér umí vyčítání CV?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod BohousP » úte 26 dub, 2016 7:50 am

sidlo píše:Tím návěstidlovým dekodérem je myšlen tento http://www.digi-cz.info/dekoder-pro-svetelna-navestidla/?
Tento dekodér umí vyčítání CV?

Ano, umí s programovací základnou.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod fulda » úte 26 dub, 2016 9:18 am

BohousP píše:Několikrát jsem postřehl, že Z21 nebo z21 má problém se čtením a programováním některých dekodérů.
Norma NMRA S 9.2.3 předepisuje pro signál ACK (acknowledge) zvýšení odběru z DCC o 60 mA po dobu 6 ms. http://www.nmra.org/sites/default/files/s-9.2.3_2012_07.pdf.
Velmi často se však stává, že Z21 se přepne do programovacího režimu, ale zůstává vyčkávat neúměrně dlouhou dobu a pak skončí chybou, vedoucí k odpojení trakčního napětí. Přitom ten samý dekodér lze pomocí MultiMausu a NanoX bez problémů číst a signál ACK generuje v pořádku. Vypadá to, že Z21 se v tomto chová dost divně. Nejde o ojedinělý jeden kus, ověřeno u více majitelů.
Máte někdo podobné zkušenosti?

Na to je dost těžké odpovědět. Zejména proto, že programování v servisním režimu má 4 známé režimy (Direct CV, Registry mode, Paged mode, Address only) . Z toho dekodéry příslušenství podporují pouze 3 (paged, registry a direct CV). V prostředí XpressNet si ovladač rozhoduje, který režim se má použít, ale bohužel centrála může toto rozhodnutí změnit.

Takže bych ti doporučil si vzít třeba ShowDCC a podívat se, co ti tam prochází za pakety a jestli používá stejnej režim.
Taky si vezmi jako ovladač MiniMaus, ta ti ukáže, jakej režim jsi zavolal a od jakého jsi dostal odpověď.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod honza.blazek » úte 26 dub, 2016 6:41 pm

BohousP píše:Několikrát jsem postřehl, že Z21 nebo z21 má problém se čtením a programováním některých dekodérů.
Norma NMRA S 9.2.3 předepisuje pro signál ACK (acknowledge) zvýšení odběru z DCC o 60 mA po dobu 6 ms. http://www.nmra.org/sites/default/files/s-9.2.3_2012_07.pdf.
Velmi často se však stává, že Z21 se přepne do programovacího režimu, ale zůstává vyčkávat neúměrně dlouhou dobu a pak skončí chybou, vedoucí k odpojení trakčního napětí. Přitom ten samý dekodér lze pomocí MultiMausu a NanoX bez problémů číst a signál ACK generuje v pořádku. Vypadá to, že Z21 se v tomto chová dost divně. Nejde o ojedinělý jeden kus, ověřeno u více majitelů.
Máte někdo podobné zkušenosti?

Ještě s heslem, když nic nepomáhá, tak se podívej do návodu, jsem v manuálu na Z21 (str. 22/44) dohledal, že výrobce přímo uvádí, že s některými typy dekodéru si ne úplně rozumí. Jako řešení nabízí přenastavení tresholdu pro ACK (defaultně na 50) v programu z21 maintenance (druhá záložka). Otestoval sem přenastavení na nižší hodnoty ACK tresholdu a skutečně čtení se (občas) i zadařilo, ale také občas hodil špatné hodnoty, takže cesta naděje skončila velmi rychle. Snížení tresholdu vede k nespolehlivým výsledkům.
honza.blazek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 dub, 2016 7:39 pm

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod trainzjohny » pon 09 kvě, 2016 3:02 pm

Dobrý den, mám jiný problém, ale podobný.
Chtěl jsem koupit ozvučený model a trval jsem na jeho předvedení. Prodávající model zkoušel doma před i po mém pokusu a v obou případech s multimousem chodil. Já jsem mašinku postavil na koleje a ta se tvářila jako by na nich nic nebylo, centrála (z21) předtím i potom normálně fungovala (bohužel jsem sebou neměl jinou mašinku na vyzkoušení, prodávající zkusil ještě nově koupenou a ani ta nereagovala). Zkoušel jsem čtení, změnu adresy, vlastní ovládání a nikdy žádná reakce.

Je možné, že by z21 nebyla schopná komunikace jako multimause ? (podle mě blbost)
Je možné, že by centrála přenesením jinam přestala fungovat a po přinesení zpět zase začala ? (už jsem to jednou dělal a šlo to pořád)
Prodávající měl velmi slušné jednání, i mi mašinku přivezl a dokonce souhlasí i s druhým pokusem, tedy nečekám z jeho strany podvod, ale nenapadá vás někoho, čím by to mohlo být ? Za případné rady mockrát děkuji.
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod JendaTT » úte 10 kvě, 2016 11:36 am

Ahoj, jsem z toho trochu zmatený, ale...
trainzjohny píše:Prodávající model zkoušel doma před i po mém pokusu a v obou případech s multimousem chodil.
A jakou měla nastavenou adresu lokomotiva, když mu fungovala?
trainzjohny píše:Já jsem mašinku postavil na koleje a ta se tvářila jako by na nich nic nebylo, centrála (z21) předtím i potom normálně fungovala (bohužel jsem sebou neměl jinou mašinku na vyzkoušení, prodávající zkusil ještě nově koupenou a ani ta nereagovala). Zkoušel jsem čtení, změnu adresy, vlastní ovládání a nikdy žádná reakce.
Opět, to bylo kde? U něj, u tebe? A zase - jakou adresu měla ta nová loko prodávajícího?
trainzjohny píše:Je možné, že by z21 nebyla schopná komunikace jako multimause ? (podle mě blbost)
To se mi nezdá, zvláště, pokud jsi psal, že předtím i potom normálně fungovala. Jaký jsi používal ovladač k centrále - multimouse nebo telefon/tablet?
trainzjohny píše:Je možné, že by centrála přenesením jinam přestala fungovat a po přinesení zpět zase začala ? (už jsem to jednou dělal a šlo to pořád)
Pokud jsi s sebou měl i vlastní wifi router nebo jen multimouse, tak by mělo vše fungovat. Maximálně by se "hádaly/rušily" wifiny, pokud by měly stejný název nebo číslo kanálu. Pokud jsi měl k z21 připojenou jen multimouse a koleje, musí ti lokomotivy jezdit - minimálně na adrese č.3. Zkoušel jsi z ovladače "generální stop", při kterém z21 odpojí napájení kolejí a jen modře bliká? Nebo z21 nereagovala vůbec na nic?
trainzjohny píše:Prodávající měl velmi slušné jednání, i mi mašinku přivezl a dokonce souhlasí i s druhým pokusem, tedy nečekám z jeho strany podvod, ale nenapadá vás někoho, čím by to mohlo být ? Za případné rady mockrát děkuji.
Zkus se s ním domluvit, ať ti dekodér v mašině u něj doma, kde mu to funguje, zresetuje - tím by se měl dostat dekodér na výchozí hodnoty (adresa 3 apod.) a pak ať ti dekodér ještě nastaví na 128 jízdních stupňů. Až to pak postavíš na koleje se z21, navol si lokomotivu s adresou 3 a 128 jízdními stupni a měla by jezdit.

Ale chtělo by to od tebe víc informací - čím jsi ovládal lokomotivy ty (s tou z21), jaký dekodér je v lokomotivě a jak je nastavená adresa lokomotivy a jak je nastavený CV29.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod trainzjohny » úte 10 kvě, 2016 1:55 pm

Mašina měla mít adresu 3, ale nereagovala ani na změnu adresy. K ovládání z21 jsem používal telefon, ale centrála reagovala dobře, při programování se ihned měnila dioda na zelenou, na stopku reagovala blikáním, komunikace telefon-centrála tedy bylo OK.

Ohledně nastavení mašiny nevím, ale na změnu adresy by měla každopádně reagovat, nebo se pletu ?
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod JendaTT » úte 10 kvě, 2016 2:03 pm

trainzjohny píše:Mašina měla mít adresu 3, ale nereagovala ani na změnu adresy.
Měla mít a nebo skutečně měla?
Ohledně adresy dekodéru musí být jistota, jinak loko nebude reagovat na ovldač. A ano, na změnu adresy (CV) by měl dekodér reagovat.
Nicměné - stále jde o to, co to bylo za dekodér. Některé jdou "zamknout" a pak nelze CV v dekodéru přeprogramovávat a tedy ani změnit třeba adresu lokomotivy.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod trainzjohny » úte 10 kvě, 2016 3:41 pm

Aha, tak o tom slyším prvně, jak by takové "zamčení" šlo provést, hlavně tedy jak se ho zbavit ?
Jsem začátečník,mám TT ovládané z21 a mobilem.Flotila čítá 6 lokomotiv-377.0,749,750,753,754 a BR18.
trainzjohny
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 17 dub, 2015 10:19 am

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod fulda » úte 10 kvě, 2016 4:59 pm

trainzjohny píše:Ohledně nastavení mašiny nevím, ale na změnu adresy by měla každopádně reagovat, nebo se pletu ?
A opravdu jsi ten zápis provedl?
Nebo se Z21 pokusila číst a to se jí nepovedlo, tak napsala Err2 a zápis už neproběhl?

trainzjohny píše:Aha, tak o tom slyším prvně, jak by takové "zamčení" šlo provést, hlavně tedy jak se ho zbavit ?
Slouží na to CV15 a CV16, někdy jsem to popsal TADY, je tam celá kapitola "Zámek dekodéru". Ale ta definic je hodně vágní, takže každej výrobce si to vykládá po svém a proto potřebuješ návod od konkrétního dekodéru. Málokdo to používá, nová lokotka určitě zámek nepoužívá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 / z21 a čtení dekodérů

Příspěvekod JendaTT » úte 10 kvě, 2016 5:21 pm

Už jsem se setkal s tím, že u ozvučené loko s ESU dekodérem a v jednom ozvučeném modelu ROCO byl z výroby dekodér uzamčen. Ale bylo na to upozorněno v návodu k modelu. A zároveň bylo v manuálu popsáno, jak dekodér odemknout a provést reset, aby nedošlo ke smazání zvuků. Proto se stále ptám na to, jaký dekodér byl v té "stávkující" mašince.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků