Výhybkový dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Výhybkový dekodér

Příspěvekod matkohtu » pon 18 dub, 2016 6:09 pm

Zdravím jaké máte zkušenosti s dekodéry z Dcc kolejí
Postavil sem H centrálu a funkční na první zapojení .Jako ovladač používám
Červenou myšku od Roca super ovladač .Dále sem chtěl zprovoznit vyhybky
Sestavil sem dekodér elektromagnetických vyhybek ale nedaří se my ho zprovoznit
Samozřejmost je pracovat pečlivě jinak každou součástku před pájením změřím a to i vícekrát. O jedné chybě vím je důležitý te optočlen 6N137 podařilo se my ho dát obráceně :cry:
Lze ho spálit ? Dále sem několikrát přemazal pic nastavení -HS ,XT , LP a stále nic
Hex z Dcc kolejí . Přestavíky co používám Tillig - 83531-11 obě varianty plus dva původní BTTB z červenou pacičkou ve skritáku Děkuji Martin.Tak dnes po práci sem se stavil do Gm koupit te optočlen ten dekodér je furt nefunkční ještě sem zkusil jestli není někde zkrat
nebo studeny spoj ale není a také změřil napajecí napětí na čipech :opto ,pic 5,1V ULN 16,65 V .Tak nevím včem to muže být .No ještě
ve škole sem chodil do radioamaterskeho kroužku kde jsem se základy naučil pájení ,součástky atd Multimetr co mám ma bzučák a AC.DC ,A ,mA,H21E, Odpor , a test diod .A jeden analogový měřak PU160 .Jo ještě sem vyzkoušel hex od Peco přestavníku ale mam pocit že je to ten
sám Nevíte nahodou ještě o jiném hexu vhodném pro elektromagnety Tillig Kat. č.: 83532-11 , Kat. č.: 83531-11 děkuji.
Naposledy upravil matkohtu dne pát 22 dub, 2016 8:24 pm, celkově upraveno 1
matkohtu
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 26 led, 2014 9:18 am
Bydliště: Ostrava- Poruba

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod TonikM » pon 18 dub, 2016 6:53 pm

Tyto dekodéry mám postavené k plné spokojenosti. Nastavení při programování je XT.
Otočený optočlen se poškodit mohl a nejspíše se tak i stalo.
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod belgarat » pon 18 dub, 2016 7:48 pm

Pouzivam - s vyhradou, ze do dekoderu z DCC koleji pouzivam software od Fuldy -- jinak naprosta spokojenost. Fulduv software umoznuje nastavit obe polohy serva a softwarove tak "otocit" vyznam vlevo/vpravo ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod michal.kubista » pon 18 dub, 2016 8:34 pm

belgarat: Tady se píše o elektromagnetickém ovladači výhybek, né servo dekodéru.

matkohtu: Ten optočlen nutně nemusí být mrtvý. Jestli máš měřák, který umí měřit frekvenci, tak osaď optočlen jak má být, a na jeho výstupu 6 zkus změřit frekvenci.
Taky by se hodilo, kdyby jsi desku nafotil z obou stran a fotky někde zveřejnil, pak ti asi dokážeme poradit víc.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod sidlo » úte 19 dub, 2016 4:58 am

Pokud se na piny 6 a 7 dostalo 20 V, tak bych si tipl že optočlen je už v křemíkovém nebi.
Než shánět měřák frekvence, to už je rychlejší koupit novou součástku za 22 Kč.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod belgarat » úte 19 dub, 2016 5:45 am

michal.kubista píše:belgarat: Tady se píše o elektromagnetickém ovladači výhybek, né servo dekodéru.


Omlouvam se - budu potrebovat bryle. Mea culpa.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod michal.kubista » úte 19 dub, 2016 7:09 pm

sidlo píše:Pokud se na piny 6 a 7 dostalo 20 V, tak bych si tipl že optočlen je už v křemíkovém nebi.
Než shánět měřák frekvence, to už je rychlejší koupit novou součástku za 22 Kč.


Těch 20V je přes odpor 1k5, což může výstupní tranzistor ochránit, jelikož zbytek součástky je bez napětí. 6N137 vydrží docela dost. Přesto může být KO. Ten měřák navrhuju jako možnost zjištění stavu, nevím jakou výbavu a možnosti matkohtu má, proto hledám možnosti. Kupovat nové součástky může pro někoho být na dlouho, takže najít závadu jiným způsobem může ušetřit čas i peníze.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod sidlo » úte 19 dub, 2016 7:19 pm

Samozřejmě, když je to čím změřit tak je to určitě lepší varianta.
Nedávno tu někdo upozornil na levný osciloskop. Asi by pro naše modelářské potřeby stačil. Je to lákavá nabídka. Ale sám sebe jsem ještě nepřesvědčil, že bych do dostatečně využil.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Výhybkový dekodér

Příspěvekod BorgMcz » ned 08 kvě, 2016 5:19 pm

Já jejich dekodéry používám bez výhrad. Jen jsem si udělal menší provedení jejich SLAVE desky , jen pro 4 přestavníky. Když už to jednou dalo práci, tak jsem to dal i na web. Vše potřebné k výrobě je tam volně ke stažení:

http://www.dccmm.cz/index.php/dcc-model ... niku-slave
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: romansis a 41 návštevníků