Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » sob 23 dub, 2016 12:11 pm

Tak se musím pochválit a poděkovat Honzovi.
Otestoval jsem si svoje Arduino Loconet hračky a musím říci, že jsem celkem spokojen.

Centrála z21 se chová docela přijatelně. Mám pár chyb v software - jednak se mi úplně nepodařila obsluha dlouhých adres, druhak se mi nedá změnit směr jízdy z LocoNet ovladače, ale jinak funguje celkem obstojně, souběžné ovládání multimausem a Daisy II je celkem v klidu. Někdy se nesprávně "nezapropaguje", že lokomotivu ovládá druhý ovladač, ale pro běžné ježdění celkem v pohodě.

Pak jsem si otestoval jestli dokážu udělat detektor obsazení, tak ten mi funguje celkem v klidu, zase drobnost - chtěl jsem ho naučit LNCV(SV) ovládání jako má Uhlenbrock 63340, to se mi úplně nepoedlo, ale nastavování pomocí tlačítka a ledky je v pohodě.

A poslední je LocoBuffer - tedy rozhraní mezi PC a LocoNetem, to funguje naprosto bez zaváhání (to se dalo čekat, tam je toho opravdu málo co by nefungovalo).

Takže už stačí jen abych měl trochu času a udělal jsem nějakou dokumentaci a je to.

Celé je to koncipované tak, aby to bylo užitečné zejména pro lidi co mají Daisy II a některé zásadní komponenty jim schází.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod HonzaM » sob 23 dub, 2016 1:05 pm

fulda píše:
Celé je to koncipované tak, aby to bylo užitečné zejména pro lidi co mají Daisy II a některé zásadní komponenty jim schází.

Jindra

O dvou scházejících bych věděl - uměl bys udělat vícenásobný LocoNetový dekodér pro "želvy" a LocoNetový spínač pouličního osvětlení a osvětlení domečků?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » sob 23 dub, 2016 2:10 pm

HonzaM píše:
fulda píše:Celé je to koncipované tak, aby to bylo užitečné zejména pro lidi co mají Daisy II a některé zásadní komponenty jim schází.
O dvou scházejících bych věděl - uměl bys udělat vícenásobný LocoNetový dekodér pro "želvy" a LocoNetový spínač pouličního osvětlení a osvětlení domečků?

To bych dokázal, ale stojí o to někdo? Třeba želvodekodér na DCC je celkem v pohodě, snad jen pokud bych si němu chtěl dělat zpětný ohlas na těch spínačích, tak by to dávalo smysl. Ale kolik lidí o něj stojí? Copak už teď nemají všichni ten existující?? Je s nima ta potíž, že se na ně musí pořizovat extra konektory a tvarovat pro ně extra plošňáky a to je dělá drahými pokud se jich neudělá opravdu hodně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod alexander » sob 23 dub, 2016 2:51 pm

Tak ja rád uvidím ten loconet snímač obsadenia a uvítal by som servodekodér.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod HonzaM » sob 23 dub, 2016 3:37 pm

fulda píše:
HonzaM píše:
fulda píše:Celé je to koncipované tak, aby to bylo užitečné zejména pro lidi co mají Daisy II a některé zásadní komponenty jim schází.
O dvou scházejících bych věděl - uměl bys udělat vícenásobný LocoNetový dekodér pro "želvy" a LocoNetový spínač pouličního osvětlení a osvětlení domečků?

To bych dokázal, ale stojí o to někdo? Třeba želvodekodér na DCC je celkem v pohodě, snad jen pokud bych si němu chtěl dělat zpětný ohlas na těch spínačích, tak by to dávalo smysl. Ale kolik lidí o něj stojí? Copak už teď nemají všichni ten existující?? Je s nima ta potíž, že se na ně musí pořizovat extra konektory a tvarovat pro ně extra plošňáky a to je dělá drahými pokud se jich neudělá opravdu hodně.

Je nepraktické mít dekodér nasazený přímo na želvě a navíc jeden pro každou želvu, často jsou i problémy s místem, želva je sama dost vysoká. Konektory jsou zbytečné, na domácím kolejišti mám želvy připojené pájením, používám dekodéry Digitrax pro 4 nebo 8 želv. Když má někdo LocoNet a už přes něj bude přenášena detekce obsazení, je pro něj příjemné mít možnost i výhybky ovládat přes LocoNet a nemuset k nim tahat DCC. Samozřejmě se hodí jako u Digitraxu DS64 možnost softwarově přepínat mezi ovládáním pro elektromagnetické nebo motorové přestavníky a možnost přenášet zpětné hlášení polohy výhybky po LocoNetu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » sob 23 dub, 2016 5:56 pm

HonzaM píše:
fulda píše:To bych dokázal, ale stojí o to někdo? Třeba želvodekodér na DCC je celkem v pohodě, snad jen pokud bych si němu chtěl dělat zpětný ohlas na těch spínačích, tak by to dávalo smysl. Ale kolik lidí o něj stojí? Copak už teď nemají všichni ten existující?? Je s nima ta potíž, že se na ně musí pořizovat extra konektory a tvarovat pro ně extra plošňáky a to je dělá drahými pokud se jich neudělá opravdu hodně.

Je nepraktické mít dekodér nasazený přímo na želvě a navíc jeden pro každou želvu, často jsou i problémy s místem, želva je sama dost vysoká. Konektory jsou zbytečné, na domácím kolejišti mám želvy připojené pájením, používám dekodéry Digitrax pro 4 nebo 8 želv. Když má někdo LocoNet a už přes něj bude přenášena detekce obsazení, je pro něj příjemné mít možnost i výhybky ovládat přes LocoNet a nemuset k nim tahat DCC. Samozřejmě se hodí jako u Digitraxu DS64 možnost softwarově přepínat mezi ovládáním pro elektromagnetické nebo motorové přestavníky a možnost přenášet zpětné hlášení polohy výhybky po LocoNetu.

No jo, ale jak teda má takovej dekodér vypadat, než přímo nasazenej na želvu? Ve všech ostatních případech mi to připadá jako normální dekodér pro motorové přestavníky a těch je všude kolem plno.
Nebo snad na loconetu není pořádnej dekodér jako je třeba TENTO??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod HonzaM » sob 23 dub, 2016 10:20 pm

fulda píše:
HonzaM píše:
fulda píše:To bych dokázal, ale stojí o to někdo? Třeba želvodekodér na DCC je celkem v pohodě, snad jen pokud bych si němu chtěl dělat zpětný ohlas na těch spínačích, tak by to dávalo smysl. Ale kolik lidí o něj stojí? Copak už teď nemají všichni ten existující?? Je s nima ta potíž, že se na ně musí pořizovat extra konektory a tvarovat pro ně extra plošňáky a to je dělá drahými pokud se jich neudělá opravdu hodně.

Je nepraktické mít dekodér nasazený přímo na želvě a navíc jeden pro každou želvu, často jsou i problémy s místem, želva je sama dost vysoká. Konektory jsou zbytečné, na domácím kolejišti mám želvy připojené pájením, používám dekodéry Digitrax pro 4 nebo 8 želv. Když má někdo LocoNet a už přes něj bude přenášena detekce obsazení, je pro něj příjemné mít možnost i výhybky ovládat přes LocoNet a nemuset k nim tahat DCC. Samozřejmě se hodí jako u Digitraxu DS64 možnost softwarově přepínat mezi ovládáním pro elektromagnetické nebo motorové přestavníky a možnost přenášet zpětné hlášení polohy výhybky po LocoNetu.

No jo, ale jak teda má takovej dekodér vypadat, než přímo nasazenej na želvu? Ve všech ostatních případech mi to připadá jako normální dekodér pro motorové přestavníky a těch je všude kolem plno.
Nebo snad na loconetu není pořádnej dekodér jako je třeba TENTO??

Ani DS64 ani SE8C od Digitraxu nejsou nasazené přímo na želvě (není to "tak zvaná želva", má od výrobce typové označení "Tortoise" a "želva" je prostě doslovný překlad). Ani na jiné přestavníky (elektromagnetické nebo serva) se dekodéry nemontují přímo, logičtější je dekoder pro více přestavníků napojených vodiči. Pro LocoNet samozřejmě podobné dekodéry existují, ovšem ty z USA vycházejí na českém trhu drahé a ani výrobky německého Uhlenbrocku nejsou zrovna z nejlevnějších - může si to dovolit nemaje na trhu konkurenci. Výhodou LocoNetu je fakt, že je možné sloučit ovládání výhybek a zpětné hlášení jejich polohy do jednoho prvku (jako již zmíněné DS64 a SE8C), spojené s centrálou jednou sběrnicí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Zx1974 » ned 24 dub, 2016 5:40 am

Mě naopak přijde logické mít k dipozici dekodér přímo na želvě, ale to by chtělo mít pro začátek LocoIO postavený na co nejlevnějším AVR. Stačilo kdyby měl jen 4 I/O ( motor, ohlas rovně, ohlas odbočka a detekce obsazení).

Něco takového jsem scháněl na podzim, ale neúspěšně. Tak jsem to zatím vyřešil klasicky prodrátováním do panelu tak abych to mohl kdykoliv předělat kdyby se něco takového objevilo..
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod JanoW » ned 24 dub, 2016 5:46 am

fulda píše:Nebo snad na loconetu není pořádnej dekodér jako je třeba TENTO??


Pre Loconet neviem, ale pre Xpressnet je určite lepší tento :lol: :
Obrázek
http://www.digi-cz.info/dekoder005-elmag-prestavniky-svetla/
(Samozrejme, viem, že je to ten istý dekodér, ale keď už máš lepšiu verziu, prečo sa chváliť starou, však ... :roll: )
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » ned 24 dub, 2016 8:41 am

HonzaM píše:Ani DS64 ani SE8C od Digitraxu nejsou nasazené přímo na želvě (není to "tak zvaná želva", má od výrobce typové označení "Tortoise" a "želva" je prostě doslovný překlad). Ani na jiné přestavníky (elektromagnetické nebo serva) se dekodéry nemontují přímo, logičtější je dekoder pro více přestavníků napojených vodiči. Pro LocoNet samozřejmě podobné dekodéry existují, ovšem ty z USA vycházejí na českém trhu drahé a ani výrobky německého Uhlenbrocku nejsou zrovna z nejlevnějších - může si to dovolit nemaje na trhu konkurenci. Výhodou LocoNetu je fakt, že je možné sloučit ovládání výhybek a zpětné hlášení jejich polohy do jednoho prvku (jako již zmíněné DS64 a SE8C), spojené s centrálou jednou sběrnicí.

OK, takže to co hledáš je lokonetí ekvivalent DIGI-CZ 205 a slovo "želva" tam je jen pro forma.

Jenom aby ještě nevzniklo nějaké plané očekávání - vzhledem k tomu, že to nepoužiji ve svém kolejišti a považuji to spíš za hračky, tak nic z toho nemám v plánu finalizovat. Jen destička poskládaná z modulů na nepájivém poli a popis jak jsem k tomu došel. Pokud si to někdo bude chtít použít, tak ať si to domluví třeba s Bohoušem a nebo si to naskládá na univerzální desku.

Já osobně si myslím, že Loconetu scházejí spíš pořádné ovladače vhodné pro stabilní kolejiště (XbusTCO, mini TCO, FBO a podobně).

---
Zx1974 píše:Mě naopak přijde logické mít k dipozici dekodér přímo na želvě, ale to by chtělo mít pro začátek LocoIO postavený na co nejlevnějším AVR. Stačilo kdyby měl jen 4 I/O ( motor, ohlas rovně, ohlas odbočka a detekce obsazení).
Tady máme dva malé logické nedostatky - první je ten, že telefonní konektor kterým se nejčastěji loconet propojuje je dost velký a navíc se asi očekává, že budou na dekodéru dva. A pak druhý problém - napájení. Loconet sice umožňuje ze sběrnice přímo napájet komponenty, ale pořád se jedná o vodič AWG-28 a tím bych si netroufl napájet víc než 4-5 želv (ačkoli mají malou spotřebu). Takže to znamená přidat ještě napájecí rozvod. A to nám pod kolejištěm udělá dost slušnej bordel.
Nepočítaje tedy třetí "bordelizátor", kterej se jmenuje "LocoIO", to je jen taková malá a snadno řešitelná logická hříčka - má se jednat o ovládání typu výhybka/příslušenství a klasický zpětný ohlas a nebo se má jednat o LocoIO komunikaci, která není známá běžným ovladačům a zobrazovačům??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod HonzaM » ned 24 dub, 2016 9:47 am

Zx1974 píše:Mě naopak přijde logické mít k dipozici dekodér přímo na želvě, ale to by chtělo mít pro začátek LocoIO postavený na co nejlevnějším AVR. Stačilo kdyby měl jen 4 I/O ( motor, ohlas rovně, ohlas odbočka a detekce obsazení).

Něco takového jsem sháněl na podzim, ale neúspěšně. Tak jsem to zatím vyřešil klasicky prodrátováním do panelu tak abych to mohl kdykoliv předělat kdyby se něco takového objevilo..

Když je lokodér na želvě, budou pro čtyři želvy potřeba čtyři takové dekodéry a nějaké prvky se budou zbytečně opakovat a řešení tak zbytečně prodražovat, A když na každém bude jěště LocoIO, ještě dál se to zbytečně prodraží. Hodil by se dekodér obdobný jako Digitrax DS64, ten je učen pro čtyři přestavníky (volitelně želvy nebo elektromagnetické), má čtyři vstupy pro zpětné hlášení a čtyři vstupy pro přímé ovládání tlačítky. Nebo SE8C, ten kromě toho že slouží pro osm výhybek múže ovládat ještě pokud se nepletu 32 návěstidel, bohužel neumí českou návěstní soustavu. K tomu vede jeden kabel Loconetu, po němž se přenáší ovládání i zpětný ohlas, žádné dvojí připojení (DCC a S88). Pro ovládání připravuje Digikeijs ovládací panel pro osm prvků DR5028LN.
Zazněl tady názor proč vyvíjet něco, co už na trhu je. Proč tedy někdo vyvíjel a vyvíjí komponenty Digi-CZ, když jde jen o obdobu komponentů které na trhu byly a jsou? Nechtěl jen kupovat hotové (a drahé) a postavil si je tedy sám? Situace s DCC/S88 kontra Loconet mi připomíná situaci Windows kontra MacOS (Apple). Kdo vyzkoušel Apple, už Windows použije jen když musí. Má to prostě jednodušší a logičtější ovládání, ovšem chvíli si na to musí člověk zvykat. Nedávno jsem hovořil s odborníkem na IT z I.certifikační autority který mi dálkovým přístupem pomáhal zprovoznit bankovní aaplikaci, řekl že pro svou potřebu má Mac. Nevýhodou je, že pro Mac nejsou některé programy napsány, protože je zejména v Evropě MacOS zatím málo rozšířený. S LocoNetem je to podobné. Když ho člověk jednou zkusí, už nechce nic jiného. Vím o čem mluvím, mám Mac i Loconet. Opět je to klasická situace kruhu - je málo uživatelů LocoNetu, protože se pro něj (v Česku) těžko shánějí komponety, protože je ale málo uživatelů, nechce se nikomu vyvíjet pro něj komponenty. Navíc je tu určité pohodlí - viz Jindra - mám svoje komponenty na založené na DCC, Xpressnetu a S88, ty mi fungují, doma nic nového nepotřebuju, na mé kolejiště mi to stačí, tak proč se něco učit.
Situace s LocoNetem se možná (snad) trochu změní s příchodem relativně levných centrál Daisy II a DR5000, protože používat zejména u Daisy komponenty konstruované pro DCC/S88 přes nějaké pomocné prvky je něco jako drbání pravou rukou za levým uchem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » ned 24 dub, 2016 11:01 am

Inu situace je nejednoznačná, to je celkem evidentní. Sudího v tom dělat nebudu.

HonzaM píše:Zazněl tady názor proč vyvíjet něco, co už na trhu je. Proč tedy někdo vyvíjel a vyvíjí komponenty Digi-CZ, když jde jen o obdobu komponentů které na trhu byly a jsou?
To má jednoduchou odpověď: Protože ho to baví; protože to používá ve svém kolejišti; protože mu do toho nikdo nekecá, co si vymyslím, to si schválím. To že se to prodává je spíš odpadní produkt.


HonzaM píše:Situace s DCC/S88 kontra Loconet mi připomíná situaci Windows kontra MacOS (Apple)...
Ono je to spíš situace LocoNet kontra zbytek světa. Já si myslím, že nejpraktičtější kombinace je originál Lenz. Tedy XpressNet pro ovladače, které jsou mimo kolejitě, uvnitř kolejiště dopředný rozvod DCC a zpětný rozvod RS-Bus. To je geniálně blbuvzdorná kombinace, která se tahá pomocí čtyř vodičů do šroubovacích svorek, takže žádné komplikované rozbočovače, doplňovače energie a nic podobného. Prostě svorkovnice a hotovo.

Jeden z velkých nedostatků LocoNetu je, že jeho vývoj ustal někdy během devadesátých let, lak se ho ještě nějakou dobu pokoušela nekoncepčně rozvíjet komunita, ale s malou kreativitou.
Abych nemluvil jednostranně, u XpressNetu je problém opačného extrému, tam rozvoj dělá jeden člověk a dělá ho velice autoritativně.

Mno a proto se dostavil výsledek takový, že současné komunikační technologie (Ethernet, WiFi, Bluetooth) pozvolna obě tyto sběrnice vytlačují.

HonzaM píše: Kdo vyzkoušel Apple, už Windows použije jen když musí.
Bejvala doba, kdy jsem o těchto systémech měl opravdu velký přehled, používal jsem Maca - klasické eLCéčko, psal jsem nějaké komponenty do operačního systému a přišlo mi to bezva. Tehdy se mi líbilo, jak se strašně diskutovalo, jestli je lepší motorola v macu a nebo intel v pécéčku. A jak to dopadlo? Power pecko obsahovalo i386 a dnešní macy snad už jedou jen na intelu. To je ale jiná povídačka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » ned 24 dub, 2016 1:45 pm

ono to je presne naopak,
prave zkostnatelost Loconetu je jeho nejvetsi vyhoda. Ono je tam skoro vsechno (99.9%) zabudovane a neni potreba normu rozsirovat.
Zrovna ted je problem s centralou DR5000, kde vyvojari pouzivaji svoje pakety (Uhlenbrock a dalsi) a vznika tak nekompatibilita. Sice mala, ale je tam.
Jsem zvedavy, kdy je to prejde a vrati se ku staremu Loconetu od Digitraxu.
---
Na Slovensku to je jednodussi, tady neni Roco moc rozsirene a tak hlavne kluby pouzivaji Loconet a clenove to pochopitelne pouzivaji i doma. Vetsinou se opouziva IBX a jeho klony.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » ned 24 dub, 2016 2:22 pm

IMHO si Zdeno dost protiřečíš. Pokud tam všechno je, tak jak to, že vznikají odlišnosti?
Já myslel, že to že vzniká lidová tvořivost je důsledek špatné definice.
A ještě víc se mi líbí lokální působnost normy, to naštěstí uživatelé XpressNetu neznají, tam je svět daleko černobělejší - buď to chodí všem a všude a nebo je to krám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » ned 24 dub, 2016 4:02 pm

Situace s LocoNetem se možná (snad) trochu změní s příchodem relativně levných centrál Daisy II a DR5000, protože používat zejména u Daisy komponenty konstruované pro DCC/S88 přes nějaké pomocné prvky je něco jako drbání pravou rukou za levým uchem.

Myslim, ze situace se zmeni (tam kde je vyzadovana zpetna vazba) s rozsirenim centraly DCC++, alespon tak lze soudit podle reakce (zdrazeni) obchodniku na eBay v posledni dobe. DCC centrala za mene nez 500Kc je urcite zajimavy projekt a myslim, ze hlavne cena bude do budoucna jeden z rozhodujicich faktoru. "Laikovi" u domaciho kolejiste je celkem jedno jestli ten kabel/svazek vodicu se jmenuje LocoNet, S88, ethernet nebo USB, pokud je jedno z tech reseni podstatne levnejsi nez zbytek a funguje pro jeho potreby. Pro modulare je jiste zajimave reseni vubec zadne kabely netahat (krome napajeni) a pouzit WiFi a BT pro ovladace. Krome elegantniho technickeho reseni na bazi JMRI je hlavni vyhodou zejmena cena.
Dobra zprava pro ty co jiz komponenty at uz LocoNet nebo S88 maji, ze je lze provozovat a vzajemne kombinovat s DCC++ centralou s pomoci JMRI.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 47 návštevníků