Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » pát 28 úno, 2020 6:36 pm

Děkuji za pochvalu, ale k dokonalosti to má daleko. Dělám to jen pro zábavu (nepočítám s komerční výrobou), a proto to nebude sedět do žádné komerčně vyráběné krabice. LEDky jsou vytaženy z desky na drátech a určitě se najdou i další chyby. Vždy proto dávám na stránky kompletní dokumentaci, aby si kritikové upravili zapojení i desku podle sebe. V článku také upozorňuji, že je centrála experimentální a není vhodná pro začátečníky. A já jsem taky začátečník (lama) v programování, takže mé úpravy software je třeba kontrolovat.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod belgarat » pát 28 úno, 2020 6:40 pm

@Pater v dobe 3D tiskaren ;) je mozne, ze Ti nekdo zde na foru prihraje krabicku primo na miru jako 3d model ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Bender » pát 28 úno, 2020 10:40 pm

Pater: Pojal jsem to tak, že buď stavět (pro zábavu) nanox, jako osvědčenou stavebnici, kterých je postavených mraky a je v podstatě vychytaná a nebo zkusit postavit Z21PG, která nemá takovou historii, ale má zase "přidanou hodnotu" v LANce, wifi, railcom a loconetu. Jednodušeji se mi kompiluje a "pálí" software do arduina, než do PIC. A upravuje v rámci mých minimálních programátorských zdatností. Jak píšete v článku "tato konstrukce není pro lamy", ale na druhou stranu zase žádná hruza to také není.
Bender
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 11 bře, 2015 6:11 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » sob 29 úno, 2020 8:22 am

@belgarat: Pro mne doba 3D tiskáren ještě nenastala. Ani v okolí neznám nikoho, kdo by 3D tiskárnu vlastnil.
@bender: Máš pravdu, u nás nemá takovou historii, ale u našich západních sousedů se jí daří (viz https://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=7&t=155901). Právě LAN, WiFi, Railcom a Loconet byly podněty pro stavbu. Hrůza to není, ale právě úprava konfigurace programu do Arduina dá začátečníkům zabrat. Dalším bonbónkem je nahrávání programu do WiFi modulu. Navíc se musí použít přesně ty knihovny, které jsou přiloženy k programu. Ve své konstrukci jsem použil nižší referenční napětí než autor, čímž jsem program ještě zkomplikoval.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zaplef » sob 29 úno, 2020 5:29 pm

Smekám před váma, pánové. Asi zatím zůstanu u komerčních produktů. Každopádně děkuji za informace a moc vám fandím :-).
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » sob 29 úno, 2020 6:00 pm

Děkuji za pochvalu. Článek https://sites.google.com/view/pater/dcc/Z21PG_Zentrale jsem jakž takž dopsal a doplnil i soubory ke stažení. Až budu mít další součástky (u nás v Karviné není žádná prodejna a Čína nějak neposílá), doplním článek o další informace.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod HonzaM » sob 29 úno, 2020 10:05 pm

Co je cílem, centrála kterou je možné ovládat FREDi? Protože jde-li o ovládání pouze komponent, není centrála potřebná, komponenty LocoNetem komunikují přímo mezi sebou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » ned 01 bře, 2020 7:12 am

Pokud jsi četl předchozí příspěvky, tak budeš vědět, že se kolega zaplef ptal na DIY Loconet centrálu na Arduinu.
Centrála nemá na konektoru pro Loconet signál Railsync, ale pouze napájení 12V. Takže ano, cílem Loconet-T konektoru na centrále je připojení ovladače (FREDi).
Pro zde schopné modeláře určitě nebude problém centrálu rozšířit podle svých preferencí.
Cílem Arduina je vzdělávat širokou veřejnost a mým cílem je bavit se s elektronikou a ukazovat možnosti.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Bender » úte 03 bře, 2020 7:49 am

Díky za doplnění článku. Pokud by se někdo chtěl stavbou bavit, tak si to může zjednodušit a vypustit úplně wifi a provozovat ji přes LANku.
Bender
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 11 bře, 2015 6:11 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » úte 03 bře, 2020 10:25 am

Již jsem psal, že pracuji i na variantě s Arduinem Nano. Na rozdíl od tvého návrhu jsem se nechal inspirovat na Stummiforu https://www.stummiforum.de/viewtopic.php?p=1881649#p1881649 a naopak jsem vynechal LAN a ponechal pouze WiFi. Jak píšou ve fóru, tak používají takové centrály na různých burzách, výstavách a předváděčkách a napájejí je z různých powerbank. Těžko by jsi na burze nebo výstavě hledal LAN zásuvku nebo router na připojení.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » sob 07 bře, 2020 1:53 pm

napriklad by mne docela zajimalo, jaky rozsah maji priority na vysilani Loconet ??
Ja nemam Wiring moc nastudovany, teda nevim, kde to mam hledat ve zdrojovem kodu.
---
S timto ma docela velky problem DR5000, proto se ptam, jak to maji udelane DIY konstrukce, teda programy s Loconetem ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » sob 07 bře, 2020 2:27 pm

Jestli to byla otázka na mě, tak o tom nevím nic. Nejsem programátor, teprve se učím. V centrále je pro vysílání a příjem paketů použita knihovna Loconet https://github.com/mrrwa/LocoNet za kterou je zodpovědný spolek MRRwA https://mrrwa.org/loconet-interface/, tak bych zkusil hledat tam.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Bender » ned 08 bře, 2020 6:56 pm

Jsem na tom podobně. V programování jsem trošku víc než lama, takže taky netuším.
Bender
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 11 bře, 2015 6:11 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 09 bře, 2020 8:23 am

hlavne, ze to funguje, problem bude, kdyz to nefunguje :shock:
---
Mne zarazil ten soft UART, ktery je velmi nachylny na obsluhu preruseni a teda je nespolehlivy. Zcela urcite se to bude hadat s vyrobou DCC.
Tady mi asi nejvic chybi vnorene preruseni, ktere bylo bezne u CISC Atmel procesoru.
Teda ovladani do 3-4 loko je v pohode, vyssi pocet bude asi problem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Pater » pon 09 bře, 2020 9:56 am

zdeno píše: problem bude, kdyz to nefunguje --- Mne zarazil ten soft UART

Teď jsem úplně mimo mísu. Jestli myslíš "softserial", tak ten je použit pouze pro WiFi u centrál s Arduinem UNO (ATMEGA328) při použití sběrnice XpressNet, která obsadí hardvérový sériový port. U centrály s procesorem ATMEGA2560 není softvérový port použit. Navíc, pokud se použije softvérový port, nelze použít LAN a LocoNet. Testoval jsem na prototypové desce i tuto kombinaci a máš pravdu - nefungovala. Né, že by nefungovala centrála, ale nepodařilo se mi spojit přes ten softvérový port. V prohlížeči jsem se na obrazovku nastavení dostal, ale následně v aplikaci jsem se již nepřipojil.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: marian_r a 43 návštevníků