Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » ned 10 črc, 2016 11:30 am

Ten obvod (ESP8266) je docela výkonný procesor a celkem běžně se používá na IoT aplikace. Většinou se do něj nahrává celej web server i s kompletní prezentační vrstvou a sériovej port se používá jen pro doplnění dynamických dat odněkud z venku.
Má to 32bitový procesor na frekvenci 52MHz, to je reálně větší výkon než 386/66MHz, takže s tím asi něco půjde udělat.

Běžně se programuje s použitím Arduino IDE.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » ned 10 črc, 2016 2:59 pm

mam pochybnosti, ci se z toho da vytvorit zakladna pro ovladani pres WiFi ?
Ja jsem zkousel pouzit projekt DCC++ primo na desce s ESP8266, ale zatim je to ve fazi pokusu, tak uvidime...Jakou desku s ESP8266 pouzivas ?

Ten obvod (ESP8266) je docela výkonný procesor a celkem běžně se používá na IoT aplikace.
Ano to je spravna informace, JMRI od verze 4.3.7 podporuje "IoT control" s ESP8266.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod TonikM » ned 10 črc, 2016 4:25 pm

Dá se to používat nejen za pomoci těch AT příkazů, je několik různých rozhraní pro tu upravených, včetně implementace do IDE Arduino.
např. http://arduino.esp8266.com/versions/1.6 ... oards.html
https://github.com/esp8266/Arduino

Zajímavá je i možnost udělat si i vlastní sestavení balíčku v NodeMCU
http://nodemcu-build.com/index.php



Jirka_US píše:Ten obvod (ESP8266) je docela výkonný procesor a celkem běžně se používá na IoT aplikace.
Ano to je spravna informace, JMRI od verze 4.3.7 podporuje "IoT control" s ESP8266.

Nějak jsem nenašel, co by to mělo být, máš odkaz?
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » ned 10 črc, 2016 5:12 pm

Nějak jsem nenašel, co by to mělo být, máš odkaz?
http://jmri.sourceforge.net/jython/IoT/
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pát 22 črc, 2016 1:18 pm

Možná se bude někomu hodit:
Dnes jsem procházel kolem ČVUTu a na dveřích jsem narazil na TAKOVÝTO plakátek.
(trochu bych se bál toho, že se akce koná v rýsovně, ale asi mám zastaralé předsudky)

Obrázek
Pro koho je škola určena: zejména pro studenty předposledních ročníků středních škol a gymnázií a pro ty, kteří ještě neprogramovali, ale chtějí si to vyzkoušet

Místo konání
ČVUT v Praze,
Fakulta strojní,
Technická 4
166 07 Praha 6

Akce se koná v rýsovně FS ČVUT, 5. patro, blok A2, místnost 534.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 25 črc, 2016 10:19 am

konecne se mi podarilo zprovoznit LocoBuffer na Arduino Nano ku sve spokojenosti.
Nebylo to az tak jednoduche, ten soft Uart je bestie a akekoli preruseni ho likviduje. Staci 10uS a cely byte je v kybli. Ono to je asi tim, ze nez zacne soft UART pracovat, tak uplyne nejaka doba a pokud se tam jeste neco prihodi, tak je to spatne.
Kniznice Arduino jsou cista jednoucelovka a nejsou vhodne na spolupraci s jinymi podprogramy. Musel jsem si napisat svoje, ktere se daji pouzit i jinde.
---
Pokladam za vhodne to opticky oddelit, je to stabilnejsi. Napajeni je pres USB a pro optiku pres RailSyn.
CTS je zapojene na PB1, podle Fuldu. Vystup na Loconet je pres PB0 a vstup pro Loconet pres PD2 (int0).
Dioda D5 je Zener na 3V3 nebo tam muze byt modra LEDka v propustnem smeru.
Indikaci nepokladam za dulezitou, protoze je na ArduinoNano zabudovana.
---
Testovani jsem delal pomoci JMRI a nekolika vstupu USB a jeden MS100. Navolil jsem generovani asi 150paketu za vterinu a potom porovnal. Je zajimave ze nejhure dopadnul klasicky LocoBuffer s PIC procesorem, ktery prosvihnul asi 40 paketu za 30vterin. Muj Locobuffer a MS100 neudelali ani jednu chybu a vsechno odeslali do pocitace.
To je asi vsechno. Dekuji za pozornost.
Přílohy
buff.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 25 črc, 2016 11:28 am

zdeno píše:Kniznice Arduino jsou cista jednoucelovka a nejsou vhodne na spolupraci s jinymi podprogramy. Musel jsem si napisat svoje, ktere se daji pouzit i jinde.
Ano, je to klasická vlastnost arduino knihoven (a nejen knihoven).
Je to studentská práce, která je postavená tak, aby to fungovalo při odevzdávání projektu učiteli a co se bude dít potom už nikoho nezajímá.

zdeno píše:Pokladam za vhodne to opticky oddelit, je to stabilnejsi.
Proč vlastně používáš takhle nesymetrické optické oddělení? IMHO je rychlost Rx a Tx stejná. Chápu to u DCC, kde je směr od centrály k dekodérům o mnoho rychlejší než naopak, ale tady ta rychlost není velká ani v jednom směru a takže by to v pohodě stíhal PC817 (CNY17) s přiměřeným pull up odporem.

zdeno píše:CTS je zapojene na PB1, podle Fuldu.
:mrgreen: používáš metodu s drátkem a nebo nějakou jinou??

zdeno píše:Testovani jsem delal pomoci JMRI a nekolika vstupu USB a jeden MS100. Navolil jsem generovani asi 150paketu za vterinu a potom porovnal. Je zajimave ze nejhure dopadnul klasicky LocoBuffer s PIC procesorem, ktery prosvihnul asi 40 paketu za 30vterin. Muj Locobuffer a MS100 neudelali ani jednu chybu a vsechno odeslali do pocitace.
To je asi vsechno. Dekuji za pozornost.
Nezkoušel jsi porovnat jak se zachová buffer podle návodu na mojich stránkách? Vím že nebude geniální, ale rozhodně bude lepší než ten originál s PICem, ten je dost slabej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 25 črc, 2016 1:46 pm

ad1
asi bych prosazoval nejen jednoucelovky, ale knihovny, ktere by se daly pouzit an block, teda jako procedura nebo funkce ($include).
Teda zavolani s parametrami nebo jako obsluha udalosti. Dokonce bych to zkusil jako volani pod prerusenim s uschovou registrů. Nasledne upravit se to da vzdycky.
---
Jinak napisane, kazda procedura nebo funkce by mela byt okomentovana, s jakymi parametry je volana a jake parametry vraci a jake potrebuje promene a ktere meni. Je vhodne pouziavat lokalni promenne.
Kdo programuje, tak urcite vi, o cem pisem.
Taky by to chtelo mit aspon trosku osetrene vynimky, teda mozne chybove stavy. To je vlastne nejvetsi problem amaterskych konstrukci, ktery se resi napriklad pomoci watchdogu, ale to nepokladam za stastne reseni.
Je uplne nevhodne to psat jako hlavni program, kdy se musi spekulovat, jak tam potom narvat to svoje.
---
ad2
opticke oddeleni je kvuli zemnicim smyckam, kdy to muze delat problemy.
Neni totiz zajisteno, ze pocitac a centrala jsou napajeny ze stejneho rozvodu 230V. Je to ciste preventivni.
Pouzite opto-reseni mam odzkousene a nemel jsem duvod ho menit.
---
Ad3
proto jsem vzpomenul tebe, je to metoda s dratkem.
Ono to funguje aj bez toho, ale spolehlivost poklesne a chybovost je okolo 1%, kdyz se z PC odesilaji velke bloky dat.
Tim myslim napriklad vlakove cesty a pocet paketu nad 20 nebo velky pocet WiFi ovladacu (10 a vic).
---
ad4
tvuj buffer nemam a ani mne nejak nenapadlo ho stavet. Proto ho nemuzu odzkouset.
To neber osobne, proste to je soucasti velkeho projektu a asi by nebylo dobre tam davat veci, ktere maji pro mne nezname vlastnosti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 25 črc, 2016 3:25 pm

zdeno píše:ad1
Nemá cenu komentovat, to je vlastnost kterou si Arduino komunita vytyčila a odspodu změnit nejde.
Snad jen poznámka, že v default loconetích knihovnách je hezky udělaný systém callbacků. Ale je pravda, že dokumentace je méně než mizerná (to je ale i u loconetu tradice už od roku 1997 malá nápověda: od 16 října 1997)

zdeno píše:ad2
opticke oddeleni je kvuli zemnicim smyckam, kdy to muze delat problemy.
Neni totiz zajisteno, ze pocitac a centrala jsou napajeny ze stejneho rozvodu 230V. Je to ciste preventivni.
Pouzite opto-reseni mam odzkousene a nemel jsem duvod ho menit.
Já celkem chápu k čemu je dobré opto oddělení, ale nechápu, proč pro oddělení Rx a Tx které mají hdně podobné vlastnosti používáš pokaždé jiný optron a to optrony s dramaticky jinými vlastnostmi. Jestli jsi k tomu měl někdy nějaký důvod a nebo jsi to jen někde obkreslil a už nevíš kde?

zdeno píše:ad4
tvuj buffer nemam a ani mne nejak nenapadlo ho stavet. Proto ho nemuzu odzkouset.
To neber osobne, proste to je soucasti velkeho projektu a asi by nebylo dobre tam davat veci, ktere maji pro mne nezname vlastnosti.

Návod je myslím dost podrobně popsaný TADY, jako náhodou je na prakticky identickém hardware a to že občas používám jiné porty nevadí, bo jsou uvedené v hlavičce a lze je snadno měnit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 25 črc, 2016 4:24 pm

Loconet je celkem dobre popsany, jen tam jsou nektere veci, ktere nejsou videt na prvni pohled. Teda hlavne souvislosti, kdy clovek nevi, co je prve a co druhe a co treti.
Jinak je pro mne Wiring dost zmatecny, nektere veci jsou divne udelane.
---
Ty optrony jsou nahodne, nehledej za tim hlubsi smysl, proste suflikove zasoby. Dulezite je, aby se to casovo stihlo a to je v pohode.
Taky cena neni limitujici a sehnatelnost je normalni.
---
Rozumim, chces abych ti to otestoval. Pokud bude cas, tak to zkusim.
Jinak jsou tam pouzite vyvody popisane, takze pokud posles "soubor.INO" s prekopanim tech par pinu na
PB0 = vystup na Loconet, soft UART
PB1 = CTS, default = 0, zakaz prijmu = 1
PD2 = vstup Loconet, navazane na INT0 = falling, kde detekuje startbit, soft UART.
TxD = vystup do PC pres USB, default = 57600Baudu
RxD = vstup od PC pres USB, default = 57600
---
tak neni problem to napalit a vyzkouset.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 25 črc, 2016 5:16 pm

Ten .INO soubor už máš doma staženej :)
Je součástí knihoven, hledej v menu:
Soubor - Příklady - LocoNet - LocoLinx

Problém je ten vstup - ty používáš int a já používám icp1 (PB0)
Pak mám výstup na PD7.
Ostatní je stejné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » stř 27 črc, 2016 1:55 pm

Citace: Ano, je to klasická vlastnost arduino knihoven (a nejen knihoven).
Je to studentská práce, která je postavená tak, aby to fungovalo při odevzdávání projektu učiteli a co se bude dít potom už nikoho nezajímá.

Podivej se na projekt DCC++ (http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml), ten je celkem slusne zpracovany a rozhodne to neni studentska prace a zajima to celkem dost lidi.Po nekolika mesicich testovani celkem spokojenost. Male srovnani a vlastnosti zde:
viewtopic.php?f=6&t=10044&start=30

Citace: Chápu to u DCC, kde je směr od centrály k dekodérům o mnoho rychlejší než naopak,
Patrne omyl, sbernice DCC je jednosmerna s vyjimkou Railcom a nekolika malo dalsich uzavrenych protokolu.

Citace: Nezkoušel jsi porovnat jak se zachová buffer podle návodu na mojich stránkách? Vím že nebude geniální, ale rozhodně bude lepší než ten originál s PICem, ten je dost slabej.
Zkousel jsi to s TC? S JMRI bez problemu, ale s TC zatim bohuzel nic. Original LocoBuffer s PICem funguje bez potizi jako s TC, JMRI, tak i s dalsimi SW.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BorgMcz » stř 27 črc, 2016 4:19 pm

Hned odsuzovat něco jen proto že to bylo sice vyvinuto pro studenty, je trochu divné.
Jinak knihovna je natolik kvalitní, jak kvalitní byl člověk, který ji psal a je téměř jedno v jakém jazyce. To samé pak platí o člověku, který jí dále použije. Můžeš mít perfektní knihovnu, ale pokud zbytek programu bude paskvil, tak za to knihovna nemůže.

A pokud ti Fuldo něco na Arduinu nejde, no tak ho nepoužívej, on ti ho nikdo nenutí, ale rozhodně ho neodsuzuj!!
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » čtv 28 črc, 2016 7:13 am

Jirka_US píše:Podivej se na projekt DCC++
U6 jsem si říkal, že jsi to dlouho nenapsal a že se mi po tom stejská.
Ostatní jsou pomotané citace ve kterých se nevyznám a tak mi nepřijde užitečné na ně odpovídat.

BorgMcz píše:Hned odsuzovat něco jen proto že to bylo sice vyvinuto pro studenty, je trochu divné.
Nikoli, nevím jestli jsi si všimnul jaká je má historie v Arduino komunitě. Myslím si, že je dost dlouhá a že jsem vytvořil přiměřeně velké množství oprav, patchů a připomínek, abych si mohl dovolit použít takovéto hodnocení.

BorgMcz píše:A pokud ti Fuldo něco na Arduinu nejde, no tak ho nepoužívej, on ti ho nikdo nenutí, ale rozhodně ho neodsuzuj!!
Na tohle mám trochu jiný názor, pokud něco identifikuju jako evidentní chybu, tak to zareportuji. Pokud na to dlouho není náprava, tak prezentuji i možnou opravu, případně patch. A pokud se dozvím, že je to zajímavé a opravdu je to chyba, ale všichni jsou už na to zvyklí, tak si dovolím být otráven, bez ohledu na to, jestli něco jde a nebo nejde.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » čtv 28 črc, 2016 7:37 am

abych pravdu napisal, chodim na Arduino.cc na inspiraci a "kradnuti" napadu. Jsou tam dobre napady.
Na nic jine to neni vhodne a nikomu nedoporucuji prebirat naslepo, prezentovane veci.
Jedine tak hotova reseni, kdy natvrdo zkopirujete uplne vsechno. Potom mate jistotu, ze to bude fungovat.
Pokud pridate cokoliv svoje, nebo odjinud, tak si zadelavate na dost velike problemy. Kdo neveri, nech zkusi. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků