Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod radeksindy » pon 09 bře, 2020 12:17 pm

Základem arduino knihoven jsou kódy vybudované poměrně velkou skupinou lidí, včetně lidí z FREMO, kde jsou používány pro ovladače pro FRED, FREDI, ale i další zabezpečovací zařízení založená na Loconetu.

Soft UART je kus knihovny, který emuluje UART rozhraní na běžných pinech procesoru. Pro LocoNet není možné použít UART rozhraní procesoru, protože HW funkce neumožňuje správně implementovat systém priorit a řešení kolizí. Proto všechna správně stavěná amaterská zařízení LocoNetu musí emulovat UART rozhraní.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 09 bře, 2020 12:46 pm

radeksindy píše: Proto všechna správně stavěná amaterská zařízení LocoNetu musí emulovat UART rozhraní.

to je iba tvuj nazor, protoze existuje vic moznosti na reseni konfliktu, teda nemusi byt kontrola bitova, ale bajtova, dokonce jsem videl i paketovou kontrolu. :D
Jinak soft UART je pouzitelny, ale to nemusi platit, pokud dane zarizeni pouziva preruseni. Da se to osetrit, ale musi se to umet. Cim vic se pouziva preruseni, tim je to slozitejsi.
---
A u centraly Loconet je to uplne mimo misu, protoze generovani DCC je velmi narocne na casovani. Tim myslim, ze casy 58uS a 60uS si jsou velmi blizke a teda problematicke.
Viz centrala DR5000, kde je casovani hodne mimo toleranci. Centrala nema problem odpovidat dokonce aj po 5mS !! Tam nejake casy 1200uS az 1380 uS vubec nehrozi !! Proto na DR5000 nefunguji dobre stare Fredy.
---
Ovladace, ktere jsem kdysi vyrabel nekontrolovaly adresu, protoze jsem ocekaval, ze paket E7 predbehne vsechno ostatni. Po prichodu DR5000 jsem musel zabudovat kontrolu adresy v prijimanem paketu E7, jinak to neskutecne blblo.
To jen na margo priorit, ktere Sindy vzpomina, ze to vymysleli "odbornici".

EDIT:
treba Minibox pouzival soft Uart, ale mel vyrobu DCC uplne mimo v PIC509, asi dobre vedeli, proc to tak vymysleli :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod MiG » pon 09 bře, 2020 1:16 pm

zdeno píše:to je iba tvuj nazor, protoze existuje vic moznosti na reseni konfliktu, teda nemusi byt kontrola bitova, ale bajtova, dokonce jsem videl i paketovou kontrolu. :D

Jistěže může být kontorola konfliktu bajtová nebo paketová, ale co to bude znamenat pro odezvu na síti si snad každý přemýšlivý dokáže domyslet.
Když se musí kvůli bajtové nebo paketové kontrole dovysílat zbytek bajtu nebo paketu, ač je už v tu chvíli jasné při bitové kontole, že se bude vysílání opakovat a znovu je potřeba počkat na klid na lince.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 09 bře, 2020 1:41 pm

MiG píše:ale co to bude znamenat pro odezvu na síti si snad každý přemýšlivý dokáže domyslet.

neni to tak kriticke, protoze nastupuje time-out 900uS, a po celou tu dobu je Loconet v "0". Teda rozdil v casech je od 1020uS (120 + 900) po 1500uS (600 + 900). Obsluhu nepocitam, ta je asi stejna pro oboje.
Navic tam nastupuji jeste individualni priority, ktere nejsou vubec zanedbatelne. (1560uS + vlastni priorita)
---
Navic neni jiste, ze chyba je hned v opcode bitu, ale muze byt aj v poslednim, teda mozna ztrata casu je debata vic nez akademicka.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod MiG » úte 10 bře, 2020 1:40 pm

zdeno píše:
MiG píše:ale co to bude znamenat pro odezvu na síti si snad každý přemýšlivý dokáže domyslet.

neni to tak kriticke, protoze nastupuje time-out 900uS, a po celou tu dobu je Loconet v "0". Teda rozdil v casech je od 1020uS (120 + 900) po 1500uS (600 + 900). Obsluhu nepocitam, ta je asi stejna pro oboje.
Navic tam nastupuji jeste individualni priority, ktere nejsou vubec zanedbatelne. (1560uS + vlastni priorita)
---
Navic neni jiste, ze chyba je hned v opcode bitu, ale muze byt aj v poslednim, teda mozna ztrata casu je debata vic nez akademicka.

A není náhodou debata o posledním bitu nebo byte spíše než akademická nesmyslná, vzhledem k tvaru zprávy?

Vůbec není jisté, ve kterém bitu zprávy bude chyba nalezena, ale není moc chytré mávnout rukou nad prodloužením reakce, když cesta jak si pomoci známa je.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 10 bře, 2020 2:41 pm

MiG píše:Vůbec není jisté, ve kterém bitu zprávy bude chyba nalezena, ale není moc chytré mávnout rukou nad prodloužením reakce, když cesta jak si pomoci známa je.

to je prave ta akademicka debata, kdy jsou dve moznosti, mit to zabudovane v jednom procesoru anebo pouzit dva.
Loconet je zhruba 1x rychlejsi nez DCC, teda tam nehraje roli par stovek uS.
Navic kolize nejsou tak caste, jak si myslis, pokud jsou dobre navrzene priority, tak se kolize vyskytuji opravdu jen nahodne a mam zkusenosti, ze tak jednou za par minut.
A to se musi sejit dva ovladace se stejnyma prioritama !! Jinak nejsou kolize vubec. Odsledovane na Saleae.
---
Zrovna ted vyrabim 20 ovladacu pro ruzne zakazniky a tak jsem je zapojil vsechny a soucasne zapnul.
Mam tam priority odvozene od adresy, ktera je kazda jedinecna a pri prihlaseni vsech dvaceti nevznikla ani jedna kolize. A to se prihlasily vsechny do dvou vterin.
---
Urcite nechcem jit cestou DR5000, kde se na to vykaslali a kde litaji priority od buka do buka.
A to jeste hodne pouzivaji opcode #81, ktere ja nepouzivam vubec. Vse stiham v realnem case.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod MiG » úte 10 bře, 2020 3:02 pm

zdeno píše:
MiG píše:Vůbec není jisté, ve kterém bitu zprávy bude chyba nalezena, ale není moc chytré mávnout rukou nad prodloužením reakce, když cesta jak si pomoci známa je.

to je prave ta akademicka debata, kdy jsou dve moznosti, mit to zabudovane v jednom procesoru anebo pouzit dva.

No, v předchozím příspěvku měla být akademická debata o něčem zcela jiném.
zdeno píše:Zrovna ted vyrabim 20 ovladacu pro ruzne zakazniky a tak jsem je zapojil vsechny a soucasne zapnul.
Mam tam priority odvozene od adresy, ktera je kazda jedinecna a pri prihlaseni vsech dvaceti nevznikla ani jedna kolize. A to se prihlasily vsechny do dvou vterin.

Toto je jen jeden z možných příkladů pro vznik více kolizí...

A mimochodem, odezvu na ovládání přes 1 vteřinu považuji při modulovém ježdění za velmi nekomfortní.
zdeno píše:Loconet je zhruba 1x rychlejsi nez DCC, teda tam nehraje roli par stovek uS.

1x rychlejší je stejně rychlý.
Pro někoho pár stovek uS roli hrát může, ale takoví asi nejsou tvými zákazníky.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 10 bře, 2020 3:42 pm

MiG píše:
zdeno píše:
MiG píše:Vůbec není jisté, ve kterém bitu zprávy bude chyba nalezena, ale není moc chytré mávnout rukou nad prodloužením reakce, když cesta jak si pomoci známa je.

to je prave ta akademicka debata, kdy jsou dve moznosti, mit to zabudovane v jednom procesoru anebo pouzit dva.

No, v předchozím příspěvku měla být akademická debata o něčem zcela jiném.
zdeno píše:Zrovna ted vyrabim 20 ovladacu pro ruzne zakazniky a tak jsem je zapojil vsechny a soucasne zapnul.
Mam tam priority odvozene od adresy, ktera je kazda jedinecna a pri prihlaseni vsech dvaceti nevznikla ani jedna kolize. A to se prihlasily vsechny do dvou vterin.

Toto je jen jeden z možných příkladů pro vznik více kolizí...

A mimochodem, odezvu na ovládání přes 1 vteřinu považuji při modulovém ježdění za velmi nekomfortní.
zdeno píše:Loconet je zhruba 1x rychlejsi nez DCC, teda tam nehraje roli par stovek uS.

1x rychlejší je stejně rychlý.
Pro někoho pár stovek uS roli hrát může, ale takoví asi nejsou tvými zákazníky.

Takze koncim tuto debatu, nemas ani jednu konstruktivni pripominku, jen vseobecne kecy o svetovem miru, ktere nikoho nezajimaji.
To je podobne jako kritika Ruska, kdy odpoved zni, "vy zase bijete cernochy" ! :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod MiG » úte 10 bře, 2020 4:22 pm

Nevím, jak bych mohl být konstruktivnější, než že poukazuji na nesrovnalosti v tvých tvrzeních.
A než abys je vyvrátil nějakým konkrétním argumentem, tak tady plácáš o světovém míru.
Tvůj boj.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 10 bře, 2020 4:41 pm

MiG píše:Nevím, jak bych mohl být konstruktivnější, než že poukazuji na nesrovnalosti v tvých tvrzeních.
A než abys je vyvrátil nějakým konkrétním argumentem, tak tady plácáš o světovém míru.
Tvůj boj.

mne uplne staci, ze porovnavas prihlaseni 20 ovladacu soucasne s beznym provozem.
To ukazuje totalni neznalost problematiky a pouhe "pocitani nytu" ad absurdum !!
Ty neargumentujes, ale bazirujes na uplnych hovadinach !!
---
Zase si zabil dalsi vlakno !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod MiG » úte 10 bře, 2020 5:01 pm

zdeno píše:
MiG píše:Nevím, jak bych mohl být konstruktivnější, než že poukazuji na nesrovnalosti v tvých tvrzeních.
A než abys je vyvrátil nějakým konkrétním argumentem, tak tady plácáš o světovém míru.
Tvůj boj.

mne uplne staci, ze porovnavas prihlaseni 20 ovladacu soucasne s beznym provozem.
To ukazuje totalni neznalost problematiky a pouhe "pocitani nytu" ad absurdum !!
Ty neargumentujes, ale bazirujes na uplnych hovadinach !!

A čím je ta neznalost totální, pouč mě a ostatní čtenáře.
A nebo to nedokážeš a pak raději tvrdíš, že jde o úplné hovadiny a "počítání nýtů"?

zdeno píše:Zase si zabil dalsi vlakno !!

Já ne.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » stř 11 bře, 2020 6:42 am

Pater píše:Navíc, pokud se použije softvérový port, nelze použít LAN a LocoNet. Testoval jsem na prototypové desce i tuto kombinaci a máš pravdu - nefungovala. Né, že by nefungovala centrála, ale nepodařilo se mi spojit přes ten softvérový port. V prohlížeči jsem se na obrazovku nastavení dostal, ale následně v aplikaci jsem se již nepřipojil.

Jsem si to myslel, ze tam bude nejaka zrada, protoze soft Uart a vyroba DCC "neni snadne" spojit v jednom procesoru. Ja jsem se o to to ani nepokusil, obesel jsem to jinak.
U centraly je to mozne, protoze ta ma jedinecnou prioritu, kterou jine zarizeni nesmi pouzivat a tak kolize jsou ten nejmensi problem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Mafo » čtv 12 bře, 2020 6:05 pm

Mafo píše:Nasiel som tento sikovny (=konfigurovatelny prepojkami) arduino shield na loconet:
http://nh-finescale.nl/fremo/dcc/fremo- ... hield.html
Stretol sa s nim uz niekto ? Alebo s niecim podobnym v nasich koncinach ? :)

Tak som oslovil autora shieldu, za 3e/ks poslal na SK, cca 5e stali suciastky, hodka letovania, chvilku programovania a overenie funkcnosti pre stavbu ovl. panelu pre HS :D
Na Adrudino UNO to bolo bezproblemove, na Arduino Mega 2560 to zatial nejde, lebo LocoNet kniznica ma RX napevno inde, ako shield....
Přílohy
mega.jpg
uno.jpg
LNshield.jpg
Mafo
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 28 lis, 2010 6:19 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pát 13 bře, 2020 11:52 am

ja radsi pouzivam tuto verzi 2560, hlavni duvod je to, ze je mensi :D
ma to ale hacik, jeho klidovy odber je blizko 100mA, teda se musi napajet extra, nebo muze byt zaveseny na Loconet (X2,X3), ale pouze jeden-dva kusy !! :(
Taky nema rad napajeni s napetim vyssim nez 12V, potom se to zbytecne hreje.
---
https://www.aliexpress.com/item/32904052177.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.18406a29kx2dUz&algo_pvid=90354d84-5b55-431e-bae7-f830b4559ef7&algo_expid=90354d84-5b55-431e-bae7-f830b4559ef7-6&btsid=0ab6f81615840998103702144e5eca&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Mafo » pát 13 bře, 2020 2:29 pm

Tak som rozbehol aj Arduino Mega 2560, stacilo prepojit jumper R8 na shielde a pin 48 (ICP5) na arduine.
Mafo
 
Příspěvky: 69
Registrován: ned 28 lis, 2010 6:19 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků